Zbliża się prawdziwie magiczny czas dla każdego z nas. Pogoda za oknem staje się bowiem coraz cieplejsza, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują już na to, że niedługo rozpocznie się lato. Jak nietrudno się domyślić, każdy z nas z niecierpliwością oczekuje na najcieplejsze miesiące w całym roku. Wybór idealnego miejsca nigdy nie należał do najłatwiejszych. Okazuje się jednak, że nawet jeśli już nie raz odwiedziliście Chorwację, to jednak warto tam ponownie wrócić. Okazuje się, że malownicze miasto Pula udostępnia do zwiedzania magiczny amfiteatr. Jak więc go zwiedzić i co warto wiedzieć przed podróżą?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Amfiteatr w Puli – historia
Amfiteatr w Puli to jeden z rzymskich symboli tego miasta. Nie da się ukryć, że jest to jednocześnie jedna z największych atrakcji całego półwyspu Istria. Pochodzi on aż z II wieku przed naszą erą i wybudowany jest z majestatycznego białego wapienia. Zaplanowana go na kształcie elipsy o wymiarach 132 na 105 metrów. Za głównego pomysłodawcę i fundatora amfiteatru w Puli uznaje się Oktawiana Augusta – rzymskiego cesarza. Jednak budowa ta nie została ukończona za jego życia.
Amfiteatr w Puli gotowy był dopiero w XIV wieku naszej ery. Co więcej, cesarz Wespazjan w 79 roku nakazał znacznie powiększenie amfiteatru, a według legendy miało być to życzeniem jego kochanki. Budowla ta w czasach starożytnych była głównym miejscem walk gladiatorów. Co więcej, lokalna ludność traktowała ten historyczny amfiteatr jako idealne źródło kamienia, więc jego rozbierania zakazano w XIII wieku. Obecnie amfiteatr ten posiada ponad 5 tysięcy miejsc siedzących i organizowane są w nim liczne koncerty.
Jak dojechać do amfiteatru w Puli i gdzie zaparkować?
Dojazd do amfiteatru w Puli z pewnością nie będzie skomplikowany, gdyż znajduje się on w historycznym sercu miasta i po prostu nie sposób go nie zauważyć. Najprościej jednak będzie się do niego dostać drogą o nazwie Sjiańska Cesta, która prowadzi od lotniska w Puli do centrum miasta. Oczywiście można również wykorzystać chorwacką komunikację miejską, gdyż tuż pod samym amfiteatrem znajduje się przystanek autobusowy. Co więcej, przystanek ten nosi taką samą nazwę, czyli Amfiteatr i żaden z podróżnych nie będzie w stanie go przegapić. Jeśli jednak turyści cenią sobie wygodę podróży i chcą dostać się w okolice amfiteatru przy pomocy własnego samochodu, to z pewnością będą się oni zastanawiać, gdzie taki samochód można zaparkować.
Otóż z tym również nie będzie najmniejszego problemu. Okazuje się, że tuż pod samym amfiteatrem zlokalizowany został ogromny parking dla turystów, a ci, którzy kupują bilet wstępu do samego amfiteatru, nie muszą już dodatkowo wnosić opłaty za miejsce parkingowe. Warto dodać, że jest to jedyny parking dla samochodów osobowy, który znajduje się praktycznie w bezpośredniej bliskości z amfiteatrem.
Amfiteatr w Puli – ceny biletów i godziny otwarcia
Amfiteatr w Puli jest prawdziwym symbolem miasta i jego największą dumą. Mieszkańcy traktują to miejsce jako swoiste muzeum pod gołym niebem, wobec tego oczywistym staje się fakt, że za wejście do niego trzeba będzie uiścić odpowiednią opłatę. Niemniej jednak nie powinna ona zbytnio nadwerężyć budżetu turystów. Na samym początku warto jednak zapoznać się z godzinami otwarcia tego historycznego miejsca. Otóż amfiteatr czynny jest codziennie, a godziny otwarcia zależą od danego sezonu. W związku z tym:
- styczeń, luty, marzec, grudzień i listopad – zwiedzanie amfiteatru możliwe jest w godzinach od 9:00 do 17:00
- kwiecień i październik – czynny jest on od godziny 8:00 do godziny 20:00
- maj i wrzesień – amfiteatr można zwiedzać od godziny 8:00 do godziny 21:00
- czerwiec – amfiteatr czeka na turystów od godziny 8:00 do godziny 22:00
- lipiec i sierpień – bramy amfiteatru czynne są od godziny 8:00 do godziny 23:00
Wspomniane już zostało, że bilety wstępu nie są darmowe. Niemniej jednak ceny z pewnością nie nadwerężą turystycznego budżetu. Dorośli będą musieli zapłacić za wejściówkę 50 kun, zaś uczniowie i studenci jedynie 25 kun. Czas pobytu w amfiteatrze nie jest niczym ograniczony.
Zwiedzanie i czas zwiedzania amfiteatru w Puli
Zwiedzanie amfiteatru w Puli może odbywać się tak naprawdę na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności turyści wyposażeni w mapy i papierowe przewodniki mogą udać się na zwiedzanie na własną rękę. Drugim ze sposobów jest skorzystanie z oferty wycieczki z przewodnikiem lokalnym, który opowie historię każdego kamienia i zakamarku, który znajduje się w amfiteatrze. Ostatnim ze sposobów jest możliwość zwiedzania tego magicznego, rzymskiego zabytku wraz z audioprzewodnikiem. Sprzęt wypożycza się z kasy biletowej, a dostępna jest również jego wersja w języku polskim.
Oczywiście amfiteatr należy zwiedzać możliwie jak najwolniej, poświęcając uwagę każdemu detalowi i najmniejszym szczegółom. Tak więc ile czasu trzeba będzie poświęcić na poznanie sekretów tej majestatycznej budowli? Otóż wszystko zależy od indywidualnych preferencji podróżnych. Minimum trzeba będzie spędzić pomiędzy murami z białego wapienia 2,5 godziny. Jeśli jednak spacerujemy z audioprzewodnikiem, czas ten może wydłużyć się nawet do 4 godzin, gdyż każde miejsce wymaga tego, by odsłuchać o nim historii i ciekawostek. Pośpieszne zwiedzanie amfiteatru w Puli nie ma większego sensu, gdyż wiele informacji może nam po prostu umknąć. Warto więc poświęcić czas i wyciszyć się przed zwiedzaniem, by dokładnie zrozumieć historię tego niesamowitego miejsca.
Gdzie zjeść blisko Amfiteatru w Puli?
Podróżni zwiedzający amfiteatr w Puli z pewnością po kilku godzinach mocno zgłodnieją. Wobec tego z pewnością będą więc poszukiwać najlepszych restauracji w jego pobliżu. Okazuje się, że Pula ma niezwykle bogatą bazę gastronomiczną i z pewnością każdy turysta, nawet ten, który jest wyjątkowo wybredny, z pewnością znajdzie odpowiednie miejsce na posiłek dla siebie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na te restauracje, które znajdują się jak najbliżej amfiteatru w Puli. Wówczas koniecznie musimy zatrzymać się w:
- Kod Kadre – to restauracja, z której okien można podziwiać majestatyczny amfiteatr. Co więcej, serwuje ona typowe dania chorwackiej kuchni, które z pewnością podbiją kubki smakowe nie jednego smakosza.
- Epulon Food&Wine – to jedna z najlepszych restauracji, która jest ulubioną knajpką wśród miejscowych. Zjemy tam wszystkie tradycyjne dania kuchni chorwackiej, a także przepyszne owoce morza. Z pewnością widok amfiteatru z okien tej restauracji zachwyci nie jednego podróżnego.
- Lounge Bar Pula – to bardziej nowoczesna restauracja, która serwuje dania z różnych zakątków świata. Warto jednak się do niej wybrać, gdyż znajduje się ona jedynie 300 metrów do amfiteatru w centrum Puli.
Hotele blisko amfiteatru w Puli
Jeśli szukacie noclegów, które również znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru, to nie będzie problemu z ich znalezieniem. Znajduje się on bowiem w samym centrum miasta, a to właśnie tam skupia się najlepsza baza noclegowa. Tak więc jeśli poszukujecie noclegu, który zagwarantuje Wam codzienny widok na amfiteatr w Puli, to warto zatrzymać się w:
- Hotel Amfiteatar – luksusowy obiekt z basenem jedynie 70 metrów od amfiteatru. Może się on pochwalić pięcioma gwiazdkami.
- Hotel Galijia – to z kolei obiekt, który może pochwalić się czterema gwiazdkami, jednak znajduje się on praktycznie tuż przy samym amfiteatrze w centrum Puli.
- Apartaments Arena Pula – to również świetny obiekt noclegowy, który zapewnia bezpośrednią bliskość amfiteatru. Oba obiekty dzieli bowiem jedynie 100 metrów odległości.