Archipelag Brijuni (Wyspy Briońskie), zwiedzanie, rejsy, przewodnik

, 28 maja 2024 Tagi , , , ,

Każdy z nas z pewnością uwielbia wycieczki. Zwykle szukamy więc z zapałem miejsc, które nie tylko odznaczają się niesamowitym klimatem, ale także dostarczą nam całą masę nietuzinkowych atrakcji. Nie ukrywajmy, że podróżując od dłuższego czasu, z pewnością lista miejsc, w których noga wytrawnego podróżnika jeszcze nie stanęła, staje się niezwykle krótka i mocno ograniczona. Niemniej jednak warto choć raz zwrócić uwagę na malowniczą Chorwację. Nawet w przypadku gdy odwiedziliśmy ją już więcej niż tysiąc razy i wydaje nam się, że świetnie znamy każde miasto i każdy zakamarek. Z pewnością niewielu turystów do tej pory słyszało o Wyspach Briońskich, które dopiero co zyskują sobie niekwestionowaną popularność. Tak więc jeśli zapragniecie się tylko tam udać, możecie być pewni, że czeka Was niezapomniana przygoda obfitująca w najpiękniejsze możliwe widoki. Jeśli decyzja już zapadła, to ten krótki przewodnik pomoże Wam jeszcze lepiej zorganizować Waszą wyprawę.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i zwiedzanie Archipelagu Brijuni w Istrii

Wyspy Brijuni to jedne z najpiękniejszych wysp Chorwacji, które znajdują się u wybrzeży malowniczego półwyspu Istria. Tak naprawdę jest to urokliwy archipelag, który składa się z 14 wysp, z których szczególnie wyróżnia się największa z nich. Jest to Veliki Brijun, na której rozciąga się również niesamowity teren Parku Narodowego Wysp Brijuni. Jest to obszar otoczony szczególną ochroną ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale także i historyczne. Park ten tak naprawdę obejmuje swoim zasięgiem wszystkie 14 wysp archipelagu Brijuni i został utworzony już w 1983 roku. Zwiedzanie wysp i ukrytych w nich atrakcji jest jak najbardziej możliwe i zalecane każdemu turyście, który postawił swoją nogę na półwyspie Istria.

Najlepiej za bazę wypadową do zwiedzania tego archipelagu wybrać sobie miasteczko Fazana. Wyspy Brijuni można zwiedzać zarówno bez przewodnika, jak i z przewodnikiem. To właśnie ta druga opcja jest o wiele bardziej polecana turystom, którzy przede wszystkim chcą poznać największe sekrety wysp, a także dawnej rezydencji Tito, która tam na nich czeka. Nie sposób pominąć tego, że wyspy te stanowią idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody i dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim niezmącony niczym spokój oraz ciszę. Klimat na Wyspach Brijuni jest wyjątkowy i nie chodzi tu tylko o łagodną pogodę, ale także o samą atmosferę, która panuje na wyspach. Sprzyja ona wypoczynkowi, a także mentalnemu relaksowi. Spacer pięknymi leśnymi ścieżkami pośród niezwykle bujnej roślinności pozwoli nacieszyć oczy i ukoić myśli.

Wyspy Brijuni, gdzie zostawić samochód, parking

Polecam parking przy porcie w mieście Fazana. Cena za jedną godzinę postoju to 0,50 euro w sezonie niskim (do końca maja) i 1,5 euro w sezonie wysokim (w sezonie wysokim zaleca się bardzo wczesny przyjazd na parking ze względu potencjalny brak miejsc parkingowych (jest to parking najbliżej portu, z którego odpływają promy na wyspy Brijuni). W takim wypadku można znaleźć inny parking i dojść do portu w 15 minut.

Jak dostać się do Archipelagu Brijuni?

Wyspy Brijuni są od półwyspu Istria oddzielone wąskim przesmykiem wód Adriatyku. Normalnym więc jest fakt, że turyści zaczną się zastanawiać, jak w ogóle można się tam dostać. Oczywiście nie powinno być to wielkim zmartwieniem, bo możliwości są dwie, w zależności od tego, gdzie turyści się obecnie znajdują. Na Wyspy Brijuni można dostać się szybko i wygodnie zarówno z Puli, jak i z niewielkiego miasteczka portowego Fazana. Zwykle turyści wybierają to drugie miasteczko, gdyż statki do Parku Narodowego Wysp Brijuni odpływają z niego z o wiele większą częstotliwością.

Jeśli turyści zdecydują się jednak na dojechanie do Fazany samochodem, to muszą liczyć się z tym, że nie mogą zabrać auta na Wyspy Brijuni. Nie kursuje tam prom, a jedynie pociąg. Wówczas konieczne staje się pozostawienie samochodu na parkingu w Fazanie, a opłata wynosi około 3 kuny za jedną godzinę. Tak więc przypłynięcie z Fazany lub Puli jest jedynym sposobem, w jaki turyści mogą dostać się na ten malowniczy archipelag.

Warto wiedzieć, że statki dopływają do wyspy Veliki Brijuni, a cała podróż nie trwa dłużej niż około 20 minut. Warto również wiedzieć, że łodzie pasażerskie kursują w obu kierunkach przez cały rok, bez wyjątku. Oczywiście w miesiącach wakacyjnych, kiedy da się zauważyć znaczny napływ turystów, kursy te odbywają się już ze znacznie większą częstotliwością. Kolejnym faktem jest, że na oficjalnej stronie przewoźnika można sprawdzić aktualny harmonogram kursowania promów, a także zarezerwować sobie bilet. Warto pamiętać, że bilety zarezerwowane z wyprzedzeniem przez Internet są zwykle o wiele tańsze.

Rejsy wzdłuż wybrzeża Parku Narodowego Brijuni, ceny, czas wycieczki

Jedną z największych atrakcji dla turystów jest z pewnością niezapomniane doświadczenie, jakie oferują Wyspy Brijuni w postaci rejsu statkiem wzdłuż wybrzeża tego malowniczego parku narodowego. Co warto o takim rejsie wiedzieć i jak można się do niego odpowiednio przygotować?

Otóż w pierwszej kolejności turyści powinni pamiętać o tym, by zarezerwować sobie bilety odpowiednio wcześniej przez stronę internetową. Tego typy rejsy nazywają się Fish Picnic i najczęściej rozpoczynają się od wypłynięcia z Puli. Tego typu podróże zwykle trwają nawet 5 godzin i kosztują około 250 kun dla osoby dorosłej. Jednak istnieją również inne możliwości. Turyści mogą bowiem skusić się na krótki rejs wzdłuż wybrzeża Parku Narodowego Brijuni, który organizowany jest dla prywatnych grup. Cena wówczas wynosi około 12 tysięcy kun dla 12 osobowej grupy, a cały przejazd zajmuje około godzinę i 45 minut. Dodatkowo można zorganizować muzykę, a także spotkanie z delfinami, więc krótkie rejsy mogą być idealnie dopasowane do potrzeb turystów.

Ostatnią możliwością rejsu wzdłuż wybrzeża Parku Narodowego Brijuni jest kolejny krótki rejs. Niemniej jednak w tym wypadku podróż jest niezwykle krótka i trwa ona około godziny. Cena to około 150 kun za osobę dorosłą.

Ceny i bilety na prom, wyspy Brijuni

Ceny na prom na wyspy Briońskie wynoszą 30 euro dla dorosłych. Cena zawiera transport statkiem, usługę przewodnika, pociąg który jeździ po wyspie, jak i powrót promem do Fazany (bez przewodnika i pociągu cena wynosi 25 euro). Bilety można kupić w miasteczku Fazana tuż przy porcie. W sezonie zaleca się zakup biletów online na stronie https://www.np-brijuni.hr/en minimum 3 dni przed planowanym dniem zwiedzania.

Atrakcje turystyczne w Parku Narodowym

W Parku Narodowym Brijuni z pewnością nie brakuje atrakcji turystycznych. W pierwszej kolejności wyróżnia się oczywiście letnia rezydencja marszałka byłej Jugosławii – Tito, który piastował ten urząd od 1949 roku, aż do dnia swojej śmierci. Ogród jego rezydencji posiada kamienne popiersia zwierząt oraz gwiazd filmowych. Co więcej, trzeba również zwiedzić:

  • Park Safari – zamieszkany przez szereg egzotycznych i wyjątkowych zwierząt
  • pozostałości rzymskiej willi – jest to obiekt jeszcze z czasów Oktawiana Augusta
  • ruiny bizantyjskiej bazyliki świętej Marii – to ruiny budowli prawdopodobnie z II wieku, które od XII wieku należały do Templariuszy. Jest to jedyna możliwość podziwiania zabytków z czasów bizantyjskich.
  • Ogród Śródziemnomorski – to niesamowity ogród, którego kolekcja liczy ponad 169 gatunków niesamowitych roślin.
  • Stare Drzewo Oliwne – jego wiek datuje się 1600 lat.
  • ślady dinozaurów – to kolejna atrakcja na Brijuni, która ma prawie 120 milionów lat.

Plaże na wyspach Brijuni

Wyspy Brijuni są przede wszystkim znane z tego, że posiadają najpiękniejsze plaże, które są słynne w całej Chorwacji. Oczywiście całe malownicze wybrzeże na wyspie Veliki Brijuni można traktować jako jedną wielką plażę. Jest ono bowiem usłane mięciutkim i złocistym piaskiem. Turyści z pewnością nie będą mieć najmniejszego problemu z tym, by znaleźć idealne miejsce do zażycia kąpieli słonecznej. Niemniej jednak dwie plaże szczególnie się wyróżniają. Są to położone w swoim bezpośrednim sąsiedztwie dwie urokliwe plaże Sony i Lanka. W zasadzie tworzą one jeden kompleks plażowy Sony i Lanka, który wyróżnia się przede wszystkim specjalnymi udogodnieniami dla turystów.

Można tam znaleźć zarówno prysznice, jak i toalety, ale także i wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych i wypożyczalnie akcesoriów plażowych. Co jest jednak najważniejsze, na tym kompleksie plażowym dostępne są też różnorodne beach- bary, które serwują tradycyjne chorwackie przekąski, a także i kolorowe drinki. Wypoczynek na takich plażach jest również odpowiedni dla rodzin z dziećmi.

Czas zwiedzania Parku Narodowego

Z pewnością turyści, którzy zdecydowali się na to, by odwiedzić malownicze wyspy Brijuni i znajdujący się tam park narodowy, zastanawiają się, ile czasu trzeba będzie na taką przyjemność poświęcić. Otóż powiedzmy sobie szczerze, że park ten jest tak zachwycający i skrywa w sobie tak wiele tajemnic, że dla turystów jeden dzień okazuje się często niewystarczający. Jednak wszystko zależy do tego, czy podróżni decydują się na eksplorowanie wysp razem z przewodnikiem, czy też na własną rękę. Wycieczki z przewodnikiem zwykle trwają od 3 do 4 godzin, z czego turyści mają wydzielony również czas wolny.

Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się na samodzielne zwiedzanie Parku Narodowego Brijuni, warto zrobić to niezwykle dokładnie i jeśli nam się nigdzie nie spieszy, to z pewnością warto na taką atrakcję poświęcić cały dzień. Zatrzymajcie się więc przy każdym z zabytków i poświęćcie chwilę czasu na głębsze przemyślenia. Z pewnością będziecie chcieli również nacieszyć oczy niezwykle malowniczymi krajobrazami i bliskością przyrody. Na Wyspach Brijuni czas biegnie szybko, choć można mieć wrażenie, że zatrzymał się on w jednym miejscu. Warto więc dać ponieść się temu niezwykłemu klimatowi oraz atmosferze i zostać na wyspie nawet przez cały, długi i piękny dzień. 

Hotele blisko Parku Narodowego Brijuni

Niektórzy turyści nie mogą przestać napawać oczy niesamowitymi widokami, jakie czekają na nich w Parku Narodowym Brijuni i z pewnością będą chcieli znaleźć gdzieś w pobliżu nocleg. Okazuje się, że na głównej wyspie działa jeden hotel i jest to:

  • Hotel Neptun Brijuni – nie jest to największy hotel jaki widzieliście, jednak znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego i plaży.

W większości, jeśli poszukujecie noclegów blisko Parku Narodowego Brijuni, to warto rozważyć opcję noclegowe w mieście Fazana. Od Wysp Brijuni będzie Was wówczas dzieliło jedynie 20 minut przeprawy statkiem. Najlepiej w Fazanie zatrzymać się w:

  • Hotel Istra – to czterogwiazdkowy obiekt blisko portu
  • Hotel Neptun Istra – znajduje się on blisko centrum Fazany około 15 minut spacerem od portu.
Poprzedni

Amfiteatr w Puli – jak dojechać, zwiedzanie, bilety, przewodnik

Trufle z Istrii – gdzie kupić i ceny, czyli złoto przywiezione z Istrii

Następny

Dodaj komentarz