Buzet – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

, 26 lutego 2023 Tagi , , , ,

Buzet jest jedną z chorwackich miejscowości położoną w samym sercu słonecznego Półwyspu Istria, w pobliżu granicy ze Słowenią. Miasto jest oddalone od wybrzeża ponad 30 kilometrów. Mimo braku dostępu do morza nie brakuje w nim atrakcji, które przyciągają turystów. To spokojne i malownicze miasto jest pełne zabytków. Jest też doskonałym miejscem wypoczynku dla miłośników przyrody i górskich wycieczek.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Buzet – miasto trufli i zabytków

Choć legenda głosi, że miasto jest dziełem olbrzymów zamieszkujących dawniej Istrię, to w rzeczywistości zostało założone przez starożytnych Rzymian. Początkowo było niewielką osadą otoczoną murami. W średniowieczu osada rozwinęła się w miasto i zaczęło w nim powstawać wiele budowli, które stoją tu do dziś. Najpierw miasto było w rękach Wenecjan, później Habsburgów i Włochów, następnie stało się częścią Jugosławii. W XIX wieku było jednym z głównych ośrodków walki Chorwatów o ich prawa językowe i polityczne, dzięki czemu dziś jest częścią Chorwacji.

To niewielkie miasto w południowo-wschodniej Istrii jest malowniczo położone i podzielone na dwie części. Stare Miasto usytuowane jest na wysokim wzgórzu nad doliną rzeki Mirna, a nowa część miasta, zwana Fontana, leży w dolinie u jego stóp. Z góry roztacza się wspaniały widok na okoliczne miejscowości, a Buzet mimo niewielkich rozmiarów kryje w sobie wiele skarbów. 

Buzet to nie tylko nazwa miasta, ale także określenie geograficznej i historycznej krainy w północnej części środkowej Istrii. Poza miastem Buzet obejmuje okoliczne miejscowości: Roč, Hum, Sovinjak, Vrh, Kotli oraz Ćićarija.

Największe atrakcje miasta i okolicy

Sercem Buzet jest jego historyczna część, czyli stare miasto. Pośród przecinających się w nim wąskich, średniowiecznych uliczek można odnaleźć wiele zabytków, między innymi liczne budowle z XV wieku, Wielkie i Małe Wrota Miejskie oraz dawny magazyn wenecki i dom parafialny zbudowane w XVI wieku. Można tam również znaleźć Pałac Vertis z początku XVII wieku i Pałac Bembo z początku XVIII wieku. Stworzono w nim Muzeum Regionalne ze stałą ekspozycją kamiennych zabytków archeologicznych, kolekcją etnograficzną oraz galerią z wystawami artystycznymi. Na terenie kompleksu muzealnego znajduje się też sala wystaw czasowych, biblioteka i archiwum fotograficzne. Odbywają się tu także warsztaty rzemieślnicze.

Na uwagę zasługują też tutejsze budynki sakralne, takie jak zabytkowy kościół świętego Jerzego z XVII wieku, kaplica świętego Vida z relikwiami świętego i kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Wśród zabytkowych budowli jest również wieża miejska i inne fragmenty miejskich fortyfikacji oraz miejska dzwonnica przebudowana pod koniec XIX wieku. Przemierzając ulice miasta, można się też natknąć na wiele barokowych oraz renesansowych domów i kamienic ozdobionych zabytkowymi portalami.

Największy skarb miasta – trufle

Miasteczko Buzet leży nad rzeką Mirna, najdłuższą rzeką na Istrii, a jej brzegi są otoczone bujnymi lasami, które kryją w sobie białe i czarne trufle – największy skarb Istrii. Jest to również jeden z największych i najdroższych smakołyków świata. Od 1999 roku Buzet nazywane jest „Miastem Trufli”. Sezon na czarne trufle trwa od stycznia do września, ale białe są zbierane tylko od września do listopada. Będąc tu, można wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu trufli. „Polowanie na trufle” jest organizowane przez kilka miejscowych gospodarstw:

  • Prodan tartufi (adres: Praščari 43, Buzet),
  • Natura Tartufi d.o.o. (adres: Srnegla 21, Buzet),
  • Karlić tartufi – GIR d.o.o. (adres: Paladini 14, Buzet).

Każdego roku na przełomie września i października na terenie miasta trwają Dni Trufli. Za to w pierwszy weekend listopada organizowany jest „Weekend trufli”. To wydarzenia, podczas których można między innymi zobaczyć wystawę tych drogocennych, podziemnych grzybów i kupić i skosztować wiele lokalnych specjałów. W drugi weekend września odbywa się z kolei Subotina, czyli dni miasta Buzet. Można wtedy wziąć udział w wielkiej biesiadzie na Placu Fontana połączonej z przyrządzaniem ogromnej jajecznicy z truflami. Na patelni o wadze 1000 kilogramów o średnicy 2,5 metra ląduje 2000 jaj i 10 kg trufli. Imprezom zawsze towarzyszy wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które odbywają się przy dźwiękach lokalnych instrumentów: tristiny, bajów i vijulin.

Atrakcje w okolicy

Spędzając urlop w Buzet, warto odwiedzić również pobliskie miejscowości: Motovun często mylony z Buzet z zamkiem na wzgórzu, chroniony kompleks wiejski w Kotli, czy najmniejsze miasto na świecie, czyli Hum, w którym produkowana jest według starej, celtyckiej receptury Biska – lecznicza brandy z białej jemioły i ziół.

Jednym z ciekawszych zabytków jest średniowieczny Zamek Petrapilosa wznoszący się na wysokim klifie około 6 kilometrów na zachód od Buzetu. Kolejną ważną historyczną atrakcją w okolicy jest Aleja Głagoliaszy. Jest to ścieżka stworzona pomiędzy miejscowościami Roč i Hum z 10 pomnikami poświęconymi głagolicy – oryginalnemu, słowiańskiemu pismu. Na północ od miasta wznosi się płaskowyż Ćićarija oraz góra Učka, którą otacza park krajobrazowy Učka. Jest to idealne miejsce dla wielbicieli aktywnego odpoczynku, umożliwiające spacery, wspinaczkę i jazdę na rowerze górskim, a nawet paragliding. Nieopodal Buzetu, w kanionie rzeki Mirny, znajdują się uzdrowiska termalne Istarske Toplice.

Najciekawsze szlaki turystyczne

Przez Buzet i okoliczne miejscowości przebiega mnóstwo ścieżek pieszych i tras rowerowych. Jednym z ciekawszych szlaków jest „Ścieżka siedmiu wodospadów”. Trasa ma długość 15 kilometrów, rozpoczyna się w Buzet i prowadzi głównie przez lasy, częściowo wzdłuż rzeki Mirna. Pozwala podziwiać uroki tutejszej przyrody, przede wszystkim jeziora, wodospady i jaskinie oraz groty wydrążone w skale. Na niektórych fragmentach szlaku znajdują się mosty linowe i kładki przeciągnięte nad rzeką. Są też drewniane podesty i miejsca wymagające stromego podejścia lub wspięcia się na skały. Za każdym razem wysiłek jest wynagradzany widokami. Kolejnym ze szlaków jest ścieżka spacerowa „Minjera”. Trasa pozwala na zwiedzenie pozostałości dawnych kopalni odkrywkowych i zakładów przeróbki minerałów, które funkcjonowały tutaj przed laty.

Pobyt w Buzet to świetna okazja na odwiedzenie winnic Istrii i skosztowanie tutejszych win. Ich smak w niczym nie ustępuje najlepszym włoskim i francuskim trunkom. Ze względu na swoje położenie geograficzne i klimat, tutejszy region słynie z uprawy winorośli i produkcji wielu win gatunkowych, jednak szczególnie znane jest wino musujące. W okolicy istnieje wiele dróg winiarskich, które łączą większe i mniejsze winnice regionu.

Gdzie zjeść w Buzet? Najlepsze restauracje

Wizyta w Buzet lub sąsiednich miejscowościach to niepowtarzalna okazja na spróbowanie tutejszych specjałów. W lokalach poza kuchnią śródziemnomorską serwowane są potrawy z dodatkiem trufli, lokalne trunki, takie jak piwa, wina i likiery oraz regionalne sery i wędliny. Aby trafić na sezonowe menu i móc skosztować potraw ze słynnymi truflami w roli głównej, warto odwiedzić jedną z trzech wyróżnionych restauracji:

  • Gostiona Toklarija (adres: Sovinjsko Polje 11),
  • Restoran Vrh (adres: Vrh 2),
  • Restoran Stara Oštarija (adres: Petra Flega 5).

Oczywiście inne lokale Buzeštiny również oferują w swoim menu dania z dodatkiem trufli. Poniżej najlepsze restauracje, jakie można znaleźć w Buzet i okolicy.

  • Vela Vrata Restaurant (adres: Šetaliste Vladimora Gortana 7, Buzet),
  • Konoba Volte (adres: Kozari 16, Buzet),
  • Konoba Sveti Ivan (adres: Sveti Ivan 19, Buzet),
  • Tavern Most (adres: Most 18, Buzet),
  • Old River Restaurant (adres: Rušnjak 70, Buzet),
  • Konoba Santa Terra (adres: Sovinjak 10, Buzet),
  • Pizzeria & Grill Smile Buzet (adres: Riječka 1, Buzet),
  • Pizzeria Ježić (adres: Antuna Cerovca-Tonića 15, Buzet).

Gdzie spać w Buzet? Najlepsze hotele i pensjonaty

Miasteczko Buzet samo w sobie ma wiele atrakcji, których nie zabraknie nawet podczas dłuższego pobytu. Równie dobrze może też stać się bazą wypadową do zwiedzania Istrii i jej wschodniego oraz zachodniego wybrzeża. Baza noclegowa jest tu bogata, do wyboru jest wiele hoteli, pensjonatów, prywatnych apartamentów i mieszkań, a nawet wille i domy wakacyjne.

TOP 3 najbardziej luksusowe hotele i apartamenty w Buzet

  • Boutique Hotel Vela Vrata – klimatyczny, czterogwiazdkowy hotel butikowy z widokiem na dolinę rzeki Mirna położony w samym centrum starego miasta w Buzet. Obiekt posiada kryty basen oraz centrum odnowy biologicznej z jacuzzi i sauną. Cena jednodniowego pobytu w dwuosobowym apartamencie to około 400-500 złotych (adres: Setaliste Vladimira Gortana 7, Buzet).
  • Hotel Fontana – nowoczesny, trzygwiazdkowy hotel z tarasem usytuowany w centrum miasta Buzet. Do dyspozycji gości są klimatyzowane pokoje z widokiem na miasto, bar i kasyno. Za jedną noc w dwuosobowym pokoju trzeba zapłacić około 400 złotych (adres: Trg Fontana 1, 52420 Buzet).
  • Villa Akazija – przestronny dom wakacyjny z kominkiem, basenem i dużym, słonecznym tarasem z panoramicznym widokiem na góry i okolicę. W willi jest miejsce dla 8 osób, a jednodniowy pobyt kosztuje między 1000 a 2000 złotych, w zależności od sezonu. Adres: Maruškici 31, Buzet.

TOP 3 hotele w najniższej cenie w Buzet

  • Guest House Most – przytulny pensjonat z ogrodem i tarasem z widokiem na dolinę rzeki położony na niewielkim wzgórzu w spokojnej, zielonej okolicy na obrzeżach miasta. Cena za jedną noc w dwuosobowym pokoju to około 250 złotych (adres: Most 1, Buzet).
  • Apartman Snjeska – nowoczesny, trzygwiazdkowy apartament z balkonem i dwiema sypialniami i miejscem dla 4 lub 5 osób. Za jeden nocleg trzeba zapłacić między 300, a 400 złotych (adres: Augustina Vivode 2 2, Buzet).
  • Apartmani Xenia & Desiderio – przestronny, trzygwiazdkowy apartament usytuowany w cichej okolicy. Do dyspozycji gości jest również ogród ze sprzętem do grillowania. Koszt jednodniowego pobytu wynosi około 200 złotych, w mieszkaniu zmieszczą się 4 osoby (adres: Korenika 22, Buzet).

TOP 3 hotele dla rodzin z dziećmi w Buzet

  • Boutique Villa Pucinum – willa o standardzie czterogwiazdkowego pensjonatu stojąca w spokojnej okolicy z dużym ogrodem i przytulnymi wnętrzami urządzonymi w starym stylu. Swoim gościom oferuje dwie przestronne sypialnie z miejscem dla 8 osób, niewielki basen oraz słoneczny taras. Koszt jednodniowego pobytu wynosi około 800-900 złotych za noc (adres: Sirotići 9, Buzet).
  • Eda – wakacyjny, w pełni wyposażony dom z dwiema sypialniami i miejscem dla 5 osób oraz niewielkim basenem i tarasem z widokiem na góry. Jedna noc to koszt około 600 złotych (adres: Srgobani 20, Buzet).
  • Apartment Finderli – wakacyjny dom z trzema sypialniami i miejscem dla 7 osób, basenem i tarasem z widokiem na góry oraz panoramę miasteczka. Jednodniowy pobyt to koszt od 600 do 1000 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Finderli 18, Buzet).

Przydatne informacje dla podróżujących do Buzet – pogoda, dojazd, wskazówki

Buzet dzieli jedynie 50 kilometrów od większych miast Istrii, takich jak Rijeka czy Poreč. W podobnej odległości leżą Triest we Włoszech i Kopar w Słowenii. Nieco dalej, 90 kilometrów od Buzetu, leży Pula. Z wszystkimi tymi miejscowościami Buzet ma bardzo dobre połączenia autobusowe. Dworzec autobusowy mieści się na skrzyżowaniu przy ulicy Riječka z drogą Kopar – Rijeka. Stacja kolejowa Buzet znajduje się około 4 kilometry od miasta, pociągi kursują w kierunku Puli i do Słowenii. Najbliższy port lotniczy znajduje się w Puli, nieco dalej są lotniska w Rijece na wyspie Krka oraz w Zagrzebiu.

Wybierając się w podróż własnym środkiem transportu, aby dotrzeć do Buzet, trzeba przekroczyć jedno z trzech chorwacko-słoweńskich przejść granicznych: Plovanija – Sečovlje, Kaštel – Dragonja lub Požane – Sočerga. Najmniej zatłoczone w sezonie wakacyjnym jest to ostatnie. Po mieście najlepiej jest poruszać się na pieszo, podczas zwiedzania można skorzystać z usług jednego z wielu przewodników turystycznych.

Pogoda w Buzet nie będzie się znacznie różniła od tej panującej w pozostałych częściach Istrii, jednak ze względu na położenie i otoczenie gór może być tu nieco chłodniej. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy termometry w Buzet pokazują nawet 25 stopni, ale na dobrą pogodę do zwiedzania można liczyć także wiosną i jesienią, z temperaturami około 20 stopni. Śródziemnomorski klimat na Istrii daje gwarancję przewagi słonecznych dni – ponad 20 dni w miesiącu, oraz wysoka wilgotność powietrza na poziomie ponad 70%.

Najlepsze hotele na Buzet

Poprzedni

Kiedy jechać do Istrii w Chorwacji?

Wakacje Koper – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz