Ceny w Istrii (Chorwacja) i koszty życia

23 lutego 2022 Tagi , , ,

Istria z pewnością jest znana większości turystów. To właśnie tam tak chętnie wybierają się oni na wakacje i przeżywają niezapomniane przygody. Istria jest prawdziwie malowniczym zakątkiem Chorwacji, a największe miasto tego półwyspu – Pula – coraz bardziej zapełnia się turystami. Jest to również niezwykle popularne miejsce dla turystów z Polski, którzy również często rozglądają się w tym rejonie za mieszkaniami do kupienia. Z racji tego, że coraz więcej osób wykonuje tak zwany wolny zawód, w związku z tym mogą oni pracować dosłownie z każdego miejsca na świecie. Chorwacja od zawsze była niezwykle atrakcyjnym krajem, który dodatkowo skutecznie kusił dość niskimi cenami. Freelancerzy i nie tylko chętnie przeglądają oferty nieruchomości na półwyspie Istria i marzą o tym, by właśnie tam zamieszkać. Jednak zanim podejmą oni tą trudną i jakże odpowiedzialną decyzję o przeprowadzce, warto mieć pojęcie o tym, jak kształtują się ceny, a także ogólnie koszty życia w Istrii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Istrii – ile kosztują noclegi?

Zanim przejdziemy do cen konkretnych nieruchomości, warto również przychylić się nieco do sytuacji turystów, którzy chcą odwiedzić ten malowniczy półwysep pierwszy raz w życiu. Tak więc z pewnością zastanawiają się oni jak kształtują się ceny noclegów w Istrii. Otóż bardzo ciężko w tym momencie wskazać na konkretne ceny, gdyż wszystko zależy przede wszystkim od docelowego miasta, do którego chcą oni podróżować. Jeśli myśleliście, że najdroższe noclegi czekają na Was w Puli, to jesteście w błędzie. W największym mieście Istrii za jedną noc dla dwóch osób przyjdzie Wam zapłacić około 200-350 złotych.

Niemniej jednak o wiele wyższe ceny panują w kurortach wypoczynkowych, które ulokowane są na zachodnim wybrzeżu Istrii. Można zaznaczyć, że w miejscowościach takich jak np. Stinjan czy Peroj za jedną noc dla dwóch osób turyści będą musieli zapłacić od 400 do nawet 600 złotych. Jak widać jest to dość pokaźnych rozmiarów różnica w cenie. Bardzo podobnie pod względem cenowym prezentuje się również wschodnie wybrzeże Istrii. W okolicach miasteczka Zagorie, a także rejonu Krk ceny noclegów również mocno poszybowały w górę, a za jedną noc dla dwóch osób turyści będą musieli zapłacić co najmniej 500 złotych. Śmiało można więc powiedzieć, że region, w którym znajduje się Pula, czyli południowa część półwyspu jest jednocześnie najtańsza.

Istria – ceny jedzenia

Zarówno turyści, jak i osoby, które chcą nawet przez krótki okres czasu zamieszkać na półwyspie Istria, powinny wiedzieć jak kształtują się tam ceny jedzenia, a także ceny posiłków w restauracjach. Tak naprawdę pod tym względem Pula, czyli główne miasto półwyspu prezentuje się nieco drożej niż inne, mniejsze miejscowości. Warto w tym momencie podkreślić, że walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna chorwacka. W praktyce 1 złoty polski równy jest około 1,66 kuny chorwackiej. Tak więc jak przedstawiają się ceny podstawowych produktów żywnościowych  Istrii? Otóż:

 • za karton mleka o pojemności 1 litra trzeba zapłacić 7,20 kun chorwackich, czyli około 4 złote i 30 groszy
 • kilogram popularnego żółtego sera z kolei kosztuje 106 kun chorwackich, czyli około 64 złote
 • za butelkę piwa jednej z bardziej znanych marek turyści będą musieli zapłacić około 14 kun chorwackich, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 8 złotych i 70 groszy.
 • kilogram dobrej jakościowo wędliny z kolei kosztuje 177 kun chorwackich, czyli 107 złotych.
 • za butelkę średniej klasy wina trzeba zapłacić 48 kun chorwackich, czyli około 28 złotych

Ceny w restauracjach

 • za standardowy posiłek w restauracji trzeba zapłacić około 80 kun chorwackich, co w przeliczeniu wynosi około 48 złotych.
 • posiłek w McDonalds’s, Burger King lub innej restauracji typu fast food kosztuje około 42 kuny chorwackie, czyli około 25 złotych.
 • za kawę cappuccino turyści zapłacą około 11 kun chorwackich, co w przeliczeniu daje 6 złotych i 40 groszy.
 • za espresso płaci się w Chorwacji około 7,40 kun chorwackich, czyli 4 złote i 50 groszy.

Można więc śmiało powiedzieć, że ceny na półwyspie Istria są nieco wyższe niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju.

Ceny w Istrii – ile kosztuje transport?

Istria jest świetnie skomunikowana i pomiędzy miastami, a także w nich można wygodnie poruszać się przy pomocy komunikacji miejskiej. Turyści mają jednak do dyspozycji bilety w jedną lub w dwie strony i nie występują bilety czasowe. Średnia cena biletu w jedną stronę wynosi 10 kun chorwackich, czyli około 5,70 złotych, zaś w dwie strony cena ta wynosi już 20 kun chorwackich, czyli 11 złotych i 20 groszy. Do dyspozycji podróżnych są również taksówki, a cennik jednego kilometra rozpoczyna się od 5 kun chorwackich, czyli około 2 złotych i 90 groszy.

Ile kosztuje paliwo w Istrii?

Ceny paliwa w Istrii są również nieco wyższe niż te, do których przywykliśmy w naszym kraju. Oczywiście nieco taniej wychodzi posiadanie oraz tankowanie samochodu na benzynę, gdyż litr benzyny w Istrii kosztuje około 6,71 złotych. Niekiedy można spotkać się z nieco wyższymi cenami w Puli. Z kolei samochody napędzane olejem napędowym będą musiały tankować za 6,76 do 6,82 złotych za jeden litr.

Ile kosztuje wino w Istrii?

Wspomniane już zostało, że za butelkę średniej klasy wina w markecie trzeba będzie zapłacić około 28 złotych. Niemniej jednak ceny lokalnych specjałów z winiarni w Istrii mogą dochodzić nawet do 60 złotych za butelkę. Cena lampki dobrego wina w restauracji to z kolei koszt około 32 złotych. W marketach również można nabyć wina niezwykle wysokiej jakości, wówczas trzeba będzie zapłacić za nie około 38-45 złotych za litr.

Ile kosztuje piwo w Istrii?

Butelka piwa znanej marki w markecie to koszt około 7-9 złotych. W restauracjach z kolei ceny piwa kształtują się na poziomie około 8-10 złotych za jeden kufel. Ceny piwa w Istrii są również znacznie wyższe niż te, które obowiązują obecnie w naszym kraju. Typowe chorwackie piwo, które nie jest jednak dobrze znane, to z kolei koszt około 5-6 złotych za butelkę.

Ile kosztują owoce morza w Istrii?

Owoce morza w Istrii cenią się niezwykle wysoko. Okazuje się, że za jeden kilogram ośmiornicy trzeba będzie zapłacić około 70 kun chorwackich, co w przeliczeniu daje nam około 43 złote. Kalmary z kolei to koszt 140 kun chorwackich, czyli 85 złotych za kilogram. Dobra ryba jak np. piotrosz, to nawet 200 kun za kilogram, czyli około 120 złotych.

Ceny mieszkań w Istrii

Jeśli myślicie nad przeprowadzką na półwysep Istria, to warto wiedzieć jak kształtują się tam ceny nieruchomości. Otóż wszystko zależy od lokalizacji, a południowa część Istrii charakteryzuje się najwyższymi cenami. Jeśli zależy Wam na kupnie domu, to trzeba będzie na ten cel przygotować grubo ponad milion złotych. W innych częściach półwyspu dom można nabyć nawet za 700 tysięcy złotych, jednak trzeba będzie liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Ceny mieszkań są nieco bardziej zachęcające, gdyż z kawalerkę w Puli blisko centrum trzeba będzie zapłacić około 400 tysięcy złotych, a za dwupokojowe mieszkanie wykończone „pod klucz”, trzeba będzie z kolei zapłacić około 600 tysięcy złotych.

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Istrii

Buje – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Następny

2 komentarze do wpisu „Ceny w Istrii (Chorwacja) i koszty życia”

 1. Pingback: Wakacje w Poreč - co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże - Istria.pl - Wakacje w Istrii, wczasy All Inclusive, hotele
 2. Pingback: Co kupić w Istrii i jakie pamiątki przywieźć? - Istria.pl - Wakacje w Istrii, wczasy All Inclusive, hotele

Dodaj komentarz