Cerkiew św. Roka w Umag – poznajmy ją bliżej

10 maja 2023 Tagi ,

Cerkiew św Roka to zabytek, którego nie można pominąć podczas zwiedzania malowniczo położonego miasteczka Umag. Ten XVI-wieczny budynek skrywa w swoich murach malowidło sufitowe i oryginalny ołtarz. Atrakcja spodoba się więc miłośnikom historii, sztuki i turystom, którzy pragną poznania lokalnych ciekawostek.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cerkiew św Roka w Umag – najważniejsze informacje

Obiekt, jakim jest Cerkiew św. Roka znajduje się tuż przy wejściu do starego miasta, niedaleko głównego placu. Dokładny adres obiektu to ulica Trgovačka 4B. Lokalnie można spotkać się z chorwacką nazwą: crkva sv.Roka. Budynek położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się niesamowity widok na miasteczko Umag i Morze Adriatyckie. Warto dodać, że obiekt wybudowano w 1514 roku, zaraz po epidemii dżumy, która nawiedziła Istrię. W tym czasie miasteczko Umag było wyludnione, zmęczone plagami i wojnami. Powoli osiedlali się tam Albańczycy, Grekowie czy Chorwaci z Bośni i Dalmacji. Potrzebne więc było miejsce kultu religijnego, które stanowiła ta cerkiew. W związku z minioną epidemią nadano jej imię św. Roka, który jest patronem chroniącym od zarazy i chorób zakaźnych. 

Cerkiew św Roka w Umag – cechy charakterystyczne

Należy przyznać, że Cerkiew św. Roka ma swój indywidualny charakter i prezentuje się tajemniczo na tle okolicznych, wyższych budowli. To niewielki, skromny budynek o powierzchni 20 m². Obecnie zaadaptowano go na minigalerię. Znajdziesz tu na przykład miniatury przedstawiające najważniejsze obiekty miejskie. Jednak mimo wykorzystania cerkwii w innym celu niż pierwotny nadal zachowany został jej główny charakter. Przyciąga ona turystów swoją fasadą – na pierwszy rzut oka widać, że to stary, budynek. Powstał z jasnego, lokalnego kamienia. Zarówno mała dzwonnica umieszczona na górze cerkwii, jak i nieduże okna prezentują się tajemniczo. Drewniane drzwi natomiast przekonują, że mamy do czynienia z zabytkowym obiektem. Ten widok zachęca do sprawdzenia, co budynek skrywa w środku.

Church od saint Roko,Church of St. Roche, Umag, Croatia. Built in 1507, after the apparition of the plague.
Kościół św Rocco, Kościół św Roche, Umag, Chorwacja. Zbudowany w 1507 roku, po pojawieniu się zarazy., licencja: shutterstock/By

A wewnątrz znajdziemy ołtarz i malowidło ścienne – wyróżniki tego obiektu, które prezentują się niezwykle oryginalnie. Obiekt przebudowano w 1778  roku. Wtedy właśnie wnętrze uzyskało obecny kształt. Na kamiennym ołtarzu znajdują się figury św. Rocha, św. Sebastiana i św. Krzysztofa. Obok postawiono figurę św. Pielgrzyma, która jest starsza niż pozostałe trzy. Duże postaci prezentują się niezwykle ciekawe. Gdy przeniesiemy wzrok w górę, naszym oczom ukaże się unikalny, drewniany strop ozdobiony pięknymi malowidłami autorstwa Domenico Martinelli. Przedstawiają one sceny z życia św. Roka, który sam musiał dwukrotnie mierzyć z zarazą. 

Czy warto zobaczyć cerkiew św. Roka w Umag? 

Cerkiew św. Roka jest zabytkiem wartym zobaczenia ze względu na walory historyczne i estetyczne. Znajduje się w głównym punkcie Umag, nie trzeba więc pokonywać długiej trasy w celu zobaczenia jej – można się tam udać nawet w drodze na plażę miejską. Zwiedzenie budowli XVI-wiecznej będzie nie lada gratką dla fanów historii i wielbicieli miejsc z duszą. Należy docenić fakt, że ten niewielki, stary zabytek został udostępniony turystom.

Cerkiew św. Roka w 2023 roku otwarta jest w godzinach:: 9:00-19:00, a w sezonie wysokim, począwszy od 01.04 do 30.09 zwiedzimy ją w godzinach 8:00-20:00. Wejście jest bezpłatne. Tym bardziej warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Umag i przekonać się na własne oczy, jak wygląda ta oryginalna budowla, a także zobaczyć barokowe malowidło i zachwycający ołtarz. Warto nadmienić, że cerkiew św. Roka oficjalnie została uznana za zabytek.

Czytaj także:

Spacer i zwiedzanie starego miasta w Umag

Wakacje w Umag – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Najlepsze hotele w Umag

Poprzedni

Spacer i zwiedzanie starego miasta w Umag

TOP 15 atrakcji w Rovinj – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz