Ciekawe miejsca i atrakcje w Piranie? Oto nasz TOP5!

7 marca 2023 Tagi , , , , , , ,

Nie da się ukryć, że Słowenia staje się zdecydowanie coraz to popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Dawniej tak naprawdę kierując się na południe Europy, o wiele chętniej wybieraliśmy Chorwację czy nawet Montenegro. Obecnie jednak Słowenia wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jeśli mamy ochotę na to, by zapoznać się z prawdziwą perełką słoweńskiego wybrzeża, wówczas musimy udać się do nietuzinkowego, portowego miasteczka, jakim jest Piran. Zatem, na jakie atrakcje w Piranie warto stawiać? Przekonajmy się!

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ciekawe miejsca i atrakcje w Piranie, które koniecznie musisz odwiedzić!

Piran to niewielkie miasteczko i gmina, która zlokalizowana jest w południowo – zachodniej Słowenii. Samo miasteczko jednak stało się – na przestrzeni ostatnich lat – prężnie rozwijającym się kurortem wakacyjnym. Jednak to jedna z bardziej kameralnych miejscowości Słowenii. W samym miasteczku na co dzień mieszka jedynie około 17 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, Piran to miasteczko dwujęzyczne – część mieszkańców biegle posługuje się językiem słoweńskim, zaś inni biegle rozmawiają po włosku.

Tartini square with town hall and City Library in Piran. The main market of Piran - old medieval town and major tourist attraction in Slovenia
Plac Tartiniego z ratuszem i Biblioteką Miejską w Piranie. Główny rynek Piranu – stare średniowieczne miasto i główna atrakcja turystyczna w Słowenii, licencja: shutterstock/By

Tak więc poznajmy najciekawsze i lubiane atrakcje w Piranie!

1. Tartini Cental Square Piran

Jeśli chcemy rozpocząć nasz pobyt w Piranie od zwiedzania i zapoznania się z niesamowitą kulturą oraz historią miasta, to swoje pierwsze kroki powinniśmy postawić na Tartini Central Square Piran. Jest to – jak łatwo można się domyślić – centralny plac w Piranie. Co ciekawe, to właśnie tam skupia się wszystko to, co jest w mieście najważniejsze. Na Tartini Central Square możemy podziwiać zabytkowy ratusz miejski, zabytkowe obiekty budowlane biblioteki miejskiej oraz najświętszą bazylikę. Dodatkowo plac ten jest swoistym centrum wszelakich wydarzeń, jakie się tylko w mieście odbywają. To właśnie tam znajdziemy największą ilość kawiarenek i barów, a także często odbywają się tam jarmarki oraz kiermasze. Jest to również jedna z najpiękniejszych wizytówek miasta, a od Tartini Central Square Piran odchodzą wąskie uliczki, którymi możemy dotrzeć w nawet najbardziej odległe zakamarki tego miasteczka. Z pewnością tego miejsca na mapie niewielkiego Piran nie możemy pominąć podczas zwiedzania!

Wspaniały wieczorny widok na plac Tartini w starym mieście Piran. Wspaniały wiosenny zachód słońca w Słowenii, w Europie. Podróże koncepcja tła. Piękny śródziemnomorski pejzaż.
Wspaniały wieczorny widok na plac Tartini w starym mieście Piran. Wspaniały wiosenny zachód słońca w Słowenii, w Europie. Podróże koncepcja tła. Piękny śródziemnomorski pejzaż., licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

2. Walls of Piran

Walls of Piran, czyli po prostu mury obronne miasta są najlepszym dowodem na jego burzliwą historię. Nie da się bowiem ukryć, że miasteczko to wyróżnia się niezwykle strategicznym położeniem na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Faktem jest, że było ono wielokrotnie przedmiotem najazdów oraz tysięcy ataków. Niemniej jednak Piran zawsze dzielnie się bronił, a pozostałości murów miejskich są pamiątką po jak najbardziej burzliwym okresie. Jest to jednocześnie jedna z większych atrakcji tego miasteczka, której nie wolno nam pominąć. Tak, więc jeśli kochamy historię, a także chcemy zapoznać się z nią nieco bliżej, to wizyta w Walls of Piran powinna być jednym z głównych punktów naszej wycieczki. Ciekawostką może być fakt, że mury Piran umiejscowione są na wzgórzu, jeśli tylko wybierzemy się na sam szczyt, wówczas przed naszymi oczami roztoczy się malownicza panorama na bezkresny horyzont Morza Adriatyckiego.

Tower of the city walls in Piran at the Adriatic Sea in Slovenia.
Wieża murów miejskich w Piran nad Morzem Adriatyckim w Słowenii, licencja: shutterstock/By Viktoria Bakina

3. Sergiej Masera Martime Museum

W Piran znajdziemy z całą pewnością wiele atrakcji – jedne z nich mogą zainteresować nas nieco bardziej, inne zaś nieco mniej. Z całą pewnością jednak warto zdecydować się na odwiedzenie Sergiej Masera Matrime Museum. Warto też wspomnieć, kim tak naprawdę Sergiej Masera był. Otóż był to porucznik armii Jugosławii, który poniekąd miał ogromny wpływ na to, że wybrzeże Słowenii nie zostało zdobyte przez jednostki włoskie. Jednocześnie Sergiej Masera wraz ze swoim przyjacielem odmówili wykonywania komandorskich rozkazów i nie chcieli oddać swojego statku. Niestety, przypłacił to życiem, gdyż w wyniku eksplozji jego ciało zostało rozerwane na kawałki.

Muzeum, które obecnie możemy zwiedzać w Piranie ma oddać cześć i chwałę bohaterowi, jakim bez wątpienia był Sergiej Masera. W obiekcie tym zgromadzono najciekawsze artefakty z życia młodego porucznika, a także przedmioty codziennego użytku, które do niego należały. Z pewnością wizyta w tym muzeum w Piranie na długo zapadnie każdemu z nas w pamięć.

4. Kościół Parafialny Świętego Jerzego

Atrakcje w Piranie? Zobacz Kościół Parafialny Świętego Jerzego to jeden z wielu obiektów sakralnych, jakie można podziwiać w Piranie. Jest on wzniesiony w stylu renesansowym. Jego wnętrze to przede wszystkim trójnawowy ołtarz, bogato zdobiony i pozłacany. Znajdziemy tam także liczne malowidła ścienne oraz freski. Niemniej jednak warto zwrócić także uwagę na majestat kościoła z zewnątrz. Przylega do niego monumentalna dzwonnica, a także można podziwiać wysadzane płaskorzeźbami fasady. Ten kościół jest jednym z najlepszych przykładów stylu renesansowego w budownictwie, a także jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Piranie. Z pewnością więc nie możemy go pominąć!

Old small church in the historic center of Piran, Slovenia
Stary mały kościół w historycznym centrum Piran, Słowenia, licencja: shutterstock/By

5. Muzeum Działań Podwodnych

Jeśli kochamy wizyty w muzeach, to w Piranie z pewnością nam ich nie zabraknie. Można złożyć wizytę w słynnym – w całej Słowenii – Muzeum Działań Podwodnych. Ten obiekt muzealny zgromadził wiele niezwykłych artefaktów, które bezpośrednio związane były z działaniami obronnymi słoweńskiej marynarki wodnej. Możemy tam podziwiać dosłownie wszystko, a nawet wejść do wnętrza wojennej łodzi podwodnej. Oczywiście będziemy mogli również oko w oko stanąć z najpotężniejszymi pociskami, jakie kiedykolwiek wystrzelone zostały ze słoweńskich okrętów. Wizyta w tym muzeum to przede wszystkim jedna z najcenniejszych lekcji historii, na jaką tylko możemy się zdecydować. Warto jednak pamiętać o tym, by zakupić bilety wstępu do Muzeum Działań Podwodnych online – jeszcze przez zaplanowaną wizytą. Dzięki temu uda się nam uniknąć niesamowicie długich kolejek do kas biletowych i nie stracimy zbyt wiele czasu.

Wakacje w Piran? Świetny pomysł!

Warto postawić na to kameralne i spokojne miasteczko Piran, ma ono w sobie niesamowity urok, który z całą pewnością warto odkryć. Atrakcji nie zabraknie. Możemy nie tylko sugerować się wspomnianą powyżej listą, gdyż samodzielnie również możemy zdecydować się na wykonanie researchu i odnalezienia w Piranie dokładnie tych atrakcji, które najbardziej przypadną nam do gustu. Warto więc zaplanować sobie taki wyjazd dokładnie, a Piran z całą pewnością nas nie rozczaruje. Warto także wspomnieć w tym momencie o tym, że Piran to miasteczko portowe. Co za tym idzie, miłośnicy pięknych plaż i morskich kąpieli również nie będą mieli absolutnie żadnych podstaw do tego, by na cokolwiek narzekać.

Niezwykły widok ze starym zegarem towe w Piran przez dziurę skalną. Centrum turystyczne Słowenia. popularna atrakcja turystyczna. Wspaniałe ekscytujące miejsca.
Niezwykły widok ze starym zegarem towe w Piran przez dziurę skalną. Centrum turystyczne Słowenia. popularna atrakcja turystyczna. Wspaniałe ekscytujące miejsca. , licencja: shutterstock/By Andrij Vatsyk

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w Piranie znajdziemy dosłownie wszystko to, czego tylko możemy poszukiwać. Czekają nas więc niezapomniane wakacje, z których przywieziemy z całą pewnością tysiące magicznych wspomnień.

Czytaj także:

Najlepsze hotele w Piran

Poprzedni

Triest – oto TOP 5 miejsc i atrakcji w Trieście, które koniecznie musisz zobaczyć!

Zatoka Kvarner – co warto zobaczyć oraz zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz