Co musisz zobaczyć i zwiedzić w Puli? Poznaj największe atrakcje w mieście Pula!

16 maja 2023 Tagi , , , , ,

Pula to chyba jedno z najsłynniejszych miast, jakie tylko znajdują się na półwyspie Istria. Jest to również największa metropolia w tej części wybrzeża Adriatyku. Miasto to od dawna jest celem podróży wielu turystów. Wiedzą oni doskonale, że w Puli mogą cofnąć się do przeszłości i podziwiać niesamowite zabytki oraz obiekty archeologiczne. Jeśli Ty również planujesz tam spędzić swoje niezapomniane wakacje, to musisz wiedzieć, że jeden dzień na zwiedzanie Puli nie jest wystarczający! Co więcej, do takiej wyprawy powinieneś się odpowiednio przygotować. Poznaj więc największe atrakcje i zabytki, których absolutnie nie możesz w Puli pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Starożytny Amfiteatr

Starożytny Amfiteatr – czy po prostu Arena – to prawdziwy symbol Puli i miejsce, do którego tłumnie zmierza tysiące turystów. Wobec tego powinien być to początkowy punkt Twojej wycieczki i całego zwiedzania miasta. W czasach Starożytnego Rzymu amfiteatr był przede wszystkim miejscem walk gladiatorów. Co jakiś czas odbywały się tu przedstawienia teatralne, a także zawody sportowe. Obecnie jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych tego typu budynków w całej Europie. Podczas zwiedzania ruin zwróć szczególną uwagę na kolumnadę, a także główne wejście, które praktycznie nie zostało dotknięte upływającym czasem. Na uwagę zasługuje także świetnie zachowana scena, wraz z miejscami siedzącymi dla widowni. Bez wątpienia amfiteatr w Puli jest jednym z tych miejsc, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania.

Sunset aerial view of Roman amphitheatre in Pula, Croatia
Zachód słońca widok z lotu ptaka rzymskiego amfiteatru w Puli, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

Czytaj także: Amfiteatr w Puli – jak dojechać, zwiedzanie, bilety, przewodnik

2. Akwarium w Puli

Jeśli do Puli wybierasz się z całą rodziną, wówczas koniecznie musicie wspólnie odwiedzić akwarium! Jest to największy tego typu obiekt w całej Chorwacji. W Akwarium w Puli możecie podziwiać wspaniałe okazy stworzeń morskich, a także endemiczne gatunki ryb. Nie brakuje tam także podwodnej flory oraz innych, ciekawych eksponatów. Największą atrakcją całego Akwarium w Puli jest bez wątpienia „shark tank”. Możesz w nim podziwiać największe, morskie drapieżniki w swoim – prawie – naturalnym środowisku! Musisz także wiedzieć, że Akwarium w Puli znajduje się w zabytkowej fortecy obronnej. Podczas zwiedzania będzie Ci więc towarzyszył nieco mistyczny klimat.

Czytaj także: Co warto wiedzieć, odwiedzając Akwarium miejskie w Puli?

3. Świątynia Augusta

Świątynia Augusta to również jeden z tych zabytków w Puli, który przyciąga do siebie tłumy turystów. Są to bowiem pozostałości świątyni rzymskiej, ze świetnie zachowaną kolumnadą. Co ciekawe, w tym miejscu znajdował się cały kompleks świątyń, a także inne budynki, które dawniej wykorzystywane były jako siedziby administracji publicznej. Jednak tylko i wyłącznie świątynia Augusta zachowała się w tak fenomenalnym stanie. Zwróć także uwagę na plac, który otacza świątynie. Miejscami będziesz mógł w jego strukturze dostrzec pozostałości innych budynków, które niestety uległy całkowitemu zniszczeniu z biegiem czasu.

Pula, Istria, Croatia: the ancient Roman Temple of Augustus and the town hall in the downtown of the city
Pula, Istria, Chorwacja: starożytna rzymska świątynia Augusta i ratusz w centrum miasta , licencja: shutterstock/By ermess

Czytaj także: Świątynia Oktawiana Augusta – dlatego warto ją zobaczyć?

4. Zerostrasse

Zerostrasse to jedna z bardziej nietypowych i tajemniczych atrakcji w Puli. Jest to bowiem system podziemnych tuneli i korytarzy, który w czasach wojennych funkcjonował jako schronienie dla mieszkańców. Musisz jednak wiedzieć, że początkowo wybudowane tunele były stopniowo poszerzane i rozbudowywane. Finalnie mogła się w nich schronić praktycznie cała ludność miasta. Podczas wojny w Zerostrasse funkcjonował także szpital, a także niewielka kolejka. Obecnie do Zerostrasse możesz dostać się aż czterema wejściami, które znajdują się w twierdzy Kastel – innym, ważnym zabytku miasta. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika.

Czytaj także: Zwiedzanie podziemi Puli, czyli Zerostrasse

5. Pula i plaża Hawaii

Plaża Hawaii może zaskoczyć się egzotycznie i tropikalnie brzmiącą nazwą. W rzeczywistości jest to jednak jedną z największych i najbardziej rozrywkowych plaż w Puli. To właśnie na niej w sezonie letnim najwięcej się dzieje. Plaża Hawaii jest uwielbiana zarówno przez młodych ludzi, jak i przez nieco starszą część społeczeństwa. Czeka tam na Ciebie szereg udogodnień. Możesz korzystać z licznych restauracji, barów, leżaków oraz prysznicy. W sezonie letnim często organizowane są tam przyjęcia i imprezy, a Ty możesz świetnie bawić się do białego rana. Plaża Hawaii jest plażą piaszczystą, rozległą z wyjątkowo łagodnym zejściem do wody.

A lot of boats on the beautiful beach in Pula
Wiele łodzi na pięknej plaży w Puli , licencja: shutterstock/By Dalen Banko

6. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puli

Kolejnym zabytkiem w mieście Pula, którego nie możesz pominąć, jest skromna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to kościół rzymskokatolicki, który powinien zaskoczyć Cię swoją architekturą. Wygląd zewnętrzny budynku jest dość surowy. Nawiązuje on do stylu gotyckiego – chociażby z uwagi na strzeliste okna. Niemniej jednak w dolnej fasadzie będziesz mógł dostrzec elementy stylu barokowego, gdyż jest ona dość bogato zdobiona. Wnętrze katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny będzie dla Ciebie jeszcze większym zaskoczeniem! Znajduje się tam pozłacany, marmurowy ołtarz z najświętszym obrazem, a także bogate malowidła ścienne. Pamiętaj jednak, że zwiedzanie obiektu sakralnego nie będzie możliwe w momencie, kiedy odbywają się tam nabożeństwa!

7. Pula: Brama Herkulesa

Pula dawniej mogła pochwalić się solidnymi fortyfikacjami obronnymi. Obecnie zbyt wiele z nich nie pozostało. Możesz jednak podziwiać Bramę Herkulesa, która jest jedyną zachowaną bramą miejską. Znajduje się ona w zachowanym fragmencie murów obronnych i wprowadzi Cię ona na Stare Miasto w Puli. Wyróżnia się ona dość surowym wyglądem. Brama Herkulesa jest w całości wykonana z jasnych bloków kamiennych, a w jej fasadzie nie dostrzeżesz nawet najmniejszego zdobienia.

8. Plaża Histria

Jesli cenisz sobie spokojny i bezstresowy wypoczynek na plaży, to koniecznie udaj się na plażę Histria. Jest ona zlokalizowana nieco poza miastem, jednak pozytywnie Cię zaskoczy. Histria to przestronna i rozległa plaża piaszczysta, która całkowicie odizolowana jest od miejskiego zgiełku i tłumów. Otoczona jest malowniczym i gęstym zagajnikiem, którego drzewa momentami rzucają całkowicie naturalny cień. Plaża Histira wyróżnia się także wyjątkowo jasnym piaskiem, a momentami, staje się on całkowicie biały. Na tę plażę nie doceira zbyt wielu turystów – jest ona dość trudno dostępna. Jednocześnie, jeśli cenisz sobie idylliczne widoki, a także spokój i ciszę, to będzie to dla Ciebie idealne miejsce do wypoczynku. Pamiętaj jednak, że na plaży nie znajdziesz żadnych udogodnień, ani nawet leżaków. Dobrze się więc do takiego plażowania przygotuj!

Rocky shore with turquoise sea water. Adriatic coast of Korcula island, touristic destination in Croatia.
Chorwacja., licencja: shutterstock/By nomadFra

9. Pula – Twierdza Wenecka

Twierdza Wenecka – Kastel – to jedna z najlepiej zachowanych budowli obronnych na Istrii. Znajduje się ona praktycznie w samym centrum Puli i tego zabytku nie możesz pominąć podczas zwiedzania. Jest to niska forteca, która otoczona jest solidnymi murami obronnymi. W jej okolicy znajduje się także przepiękny ogród, w którym możesz wypocząć i cieszyć się świetną pogodą. W Twierdzy Weneckiej obecnie znajduje się także muzeum, wraz z wejściami do słynnego już Zerostrasse. Pamiętaj, że muzeum oferuje zarówno wystawy czasowej, jak i ekspozycje trwałe. Sprawdź więc na jego oficjalnej stronie internetowej, kiedy dostępne są poszczególne wystawy i wybierz się na tę, która najbardziej Cię zainteresuje!

Czytaj także: Wenecka twierdza Kaśel w Puli – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzać?

10. Plaża Ambrela

Pula z pewnością słynie ze swoich malowniczych plaż. W odróżnieniu od większości kurortów możesz tam cieszyć się plażami piaszczystymi. Plaża Ambrela jest jedną z popularniejszych w mieście. Chętnie odwiedzają ją zarówno ludzie młodzi, jak i nieco starsi. Jest to rozległa i wyjątkowo czysta plaża piaszczysta. Z jednej strony otoczona jest ona gęstym lasem, więc jego drzewa rzucają naturalny cień. Plaża Ambrela w mieście Pula zaoferuje Ci dostęp do standardowych udogodnień. Znajdziesz na niej prysznice i toalety, a także będziesz mógł zdecydować się na wypożyczenie leżaka z parasolem. Plażę tę cechuje dość łagodne zejście do wody, więc często wypoczywają na niej rodziny z małymi dziećmi. Co więcej, w pobliżu znajduje się również wypożyczalnia sprzętów do sportów wodnych, więc możesz spróbować swoich sił np. w snorkelingu. Faktem jest, że plaża Ambrela jest zwykle dość zatłoczona. Jeśli więc zależy Ci na jak najlepszym miejscu, wówczas udaj się tam wczesnym rankiem!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Puli

Poprzedni

Trg Slobode – Piazza della Liberta czyli Plac Wolności w Umag

Gdzie zaparkować w Poreč – lista parkingów

Następny

Dodaj komentarz