Co zobaczyć i zwiedzić w Rovinj? Poznaj największe atrakcje kurortu!

8 maja 2023 Tagi , , , , , , ,

Rovinj to miasteczko, o którym prawdopodobnie już nie raz słyszałeś. Znajduj się ono na półwyspie Istria. Co prawda Rovinj nie jest największą metropolią w Chorwacji, jednak stale zdobywa popularność. Jeśli więc i Ty planujesz tam swoje wakacje, to musisz sprawdzić co zobaczyć I co zwiedzić w Rovinj. Poznajmy zatem największe atrakcje!

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Kościół św. Eufemii

Religia w życiu Chorwatów zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Musisz więc wiedzieć, że każde miasteczko może zaskoczyć Cię pokaźnymi obiektami sakralnymi, które skrywają w sobie niesamowitą historię. W samym Rovinj znajdziesz monumentalny kościół św. Eufemii. Powstał on w miejscu dawnego kościoła św. Jerzego. W momencie, kiedy sprowadzono do bazyliki relikwie obecnej patronki miasta – św. Eufemii, przybywało do niego coraz więcej wiernych. Mieszkańcy więc stale wychodzili z propozycjami rozbudowy kościoła i dodawania do niego kolejnych fragmentów. Obecnie kościół św. Eufemii jest jedną z najokazalszych budowli w całym Rovinj i dumnie góruje nad miastem. Podczas zwiedzania musisz uwzględnić to, że w świątyni regularnie odbywają się nabożeństwa. Sprawdź więc czas ich trwania, gdyż nietaktem z Twojej strony będzie przeszkadzanie w modlitwie.

Czytaj także: Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

2. Golden Cape

Jeśli kochasz niesamowite widoki oraz błogie lenistwo na plaży, wówczas wybierz się na przylądek o dźwięcznej nazwie Golden Cape, czyli Złote Wybrzeże. Jest to jedna z najpiękniejszych części kurortu, która przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Golden Cape to przede wszystkim monumentalne i całkiem nagie klify, które majestatycznie zanurzają się w wodach Morza Adriatyckiego. Możesz tam także wygrzewać się na niewielkich, żwirowych plażach, które schowane są pomiędzy skałami. Najodważniejsi decydują się nawet na skoki z klifów prosto do wody!

Aerial view of Zlatni Rt (Golden Cape) peninsula and Lone Bay near Rovinj, Istria, Croatia. Famous climbing location and a great place for walking and biking
Widok z lotu ptaka na półwysep Zlatni Rt (Golden Cape) i Lone Bay w pobliżu Rovinj, Istria, Chorwacja. Słynne miejsce do wspinaczki i świetne miejsce na spacery i wycieczki rowerowe, licencja: shutterstock/By

3. Park Przyrody Zlatni Rt

Rovinj w sezonie letnim jest wyjątkowo gwarne i zatłoczone. Nie brakuje tam turystów, którzy chcą świetnie bawić się i zwiedzać podczas swoich wakacji. Jeśli więc marzysz o tym, by choć na chwilę oderwać się od zgiełku, wówczas koniecznie musisz odwiedzić Park Przyrody Zlatni Rt. Znajduje się on nieco poza miastem, a najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, będzie dotrzeć tam przy pomocy samochodu. Tuż przed wejściem do parku znajdziesz przestronny i całkowicie bezpłatny parking. W samym parku zaś możesz napawać się ciszą i błogim spokojem.

Możesz także podziwiać cedry oraz drzewa bukowe, które rzucają naturalny cień. Dodatkowo na samym końcu parku – w momencie, kiedy zbliżać się będziesz do wybrzeża – znajdziesz także fenomenalny punkt widokowy. Pozwoli Ci on podziwiać morską panoramę. Na samym końcu zatrzymaj się przez chwilę na plaży, na której panuje prywatna i intymna atmosfera.

Czytaj także: Leśny park Rovinj czyli Park Zlatni Rt – co warto o nim wiedzieć?

4. Plaża Balota

Wspomniane już zostało, że Rovinj słynie ze swoich malowniczych plaż. Nie jest to tradycyjna plaża, a jedynie wyjątkowo wąski pas piaszczysto – żwirowego wybrzeża. Niemniej jednak wielu turystów ceni sobie tę plażę ze względu na panujący na niej spokój. Znajduje się ona tuż pod wysokim murem, który całkowicie odgradza ją od hałasów dochodzących z ulicy. Plaża ta zaskoczy Cię również malowniczymi widokami na rajskie klify oraz wyjątkowo płytkim zejściem do wody. Z tego też powodu, jest ona wyjątkowo popularna wśród rodzin z małymi dziećmi.

5. Stare Miasto w Rovinj

To stare Miasto wyróżnia się nie tylko malowniczą lokalizacją – na półwyspie otoczonym Adriatykiem, ale także swoją wielobarwnością. Stare Miasto w Rovinj zostało poniekąd zaprojektowane tak, by nawiązywać do włoskich metropolii. Znajdziesz tam więc wąskie i kamieniste uliczki, a także kolorowe budynki. Pamiętaj, że na Starym Mieście w Rovinj spotkasz także najważniejsze zabytki w całym miasteczku. Koniecznie zatrzymaj się także w jednym z lokalnych barów lub restauracji. Możesz tam skosztować największy przysmak całego półwyspu Istria- trufle w akompaniamencie smakowitego, lokalnego wina!

Spektakularny, brukowana ulica i wejście do restauracji z kolorowymi śródziemnomorskimi kwiatami, Rovinj stare miasto, region Istria, Chorwacja, Europa
Spektakularny, brukowana ulica i wejście do restauracji z kolorowymi śródziemnomorskimi kwiatami, Rovinj stare miasto, region Istria, Chorwacja, Europa, licencja: shutterstock/By Gaspar Janos

Czytaj także: Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

6. Klasztor św. Franciszka

Klasztor św. Franciszka należy do zakonu franciszkanów i powstał w tym miejscu w XVIII wieku. Co ciekawe, franciszkanie początkowo za swoją siedzibę obrali niewielką wysepkę u wybrzeży miasta, która w tamtych czasach nie była zaludniona. Obecnie cały kompleks klasztorny wyróżnia się specyficzną architekturą. W fasadzie budynku znajdziesz barokowe zdobienia, jednak strzeliste i wąskie okna są precyzyjnym przykładem gotyku. We wnętrzu jednak zaskoczą Cię kolorowe obrazy – prawdopodobnie pochodzą one z okresu średniowiecza, a także płaskorzeźby. Tej atrakcji w Rovinj również nie możesz przegapić.

Czytaj także: Klasztor franciszkanów w Rovinj – dowiedz się o nim więcej!

7. Plaża Amarin

Jeśli szukasz rozrywki w Rovinj to koniecznie udaj się na plażę Amarin. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie miasta, które praktycznie nigdy nie zasypia. Sama plaża Amarin jest typem plaży piaszczystej. Wyróżnia się ona swoją przestronnością oraz szeregiem udogodnień, które możesz na niej znaleźć. Jednak musisz wiedzieć, że plaża Amarin jest jedną z najbardziej rozrywkowych w mieście. To właśnie przy niej zlokalizowane są luksusowe hotele, najlepsze bary oraz restauracje. Dodatkowo znajdziesz tam również wypożyczalnię sprzętu do sportów wodnych. Wszystko to sprawiło, że plaża Amarin jest szczególnie popularna wśród ludzi młodych, spragnionych wrażeń. Sezonowo jest tam również otwierany plażowy klub nocny, a zabawa może trwać nawet do białego rana!

Wonderful romantic old town of Rovinj and famous fishing harbor with stunning sunset,Istrian Peninsula,Croatia,Europe
Wspaniałe romantyczne stare miasto Rovinj i słynny port rybacki z przepięknym zachodem słońca, Półwysep Istria, Chorwacja, Europa,licencja: shutterstock/By Gaspar Janos

8. Łuk Balbiego

Łuk Balbiego w Rovinj jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Musisz wiedzieć, że w czasach wojen i najazdów, to właśnie Rovinj było ich najczęstszym celem. Miasteczko to było ważnym portem i wyróżniało się strategiczną lokalizacją. Nic więc dziwnego, że otoczone było ono szeregiem murów obronnych i bramami miejskimi. Łuk Balbiego powstał właśnie w miejscu jednej z nich. To, co jest w nim najciekawsze to przede wszystkim figurki lwów i głowa wenecka, która została umieszczona w jego fasadzie. Co więcej, musisz wiedzieć, że Łuk Balbiego wprowadzi Cię na jedną z najbardziej zatłoczonych uliczek w mieście. Znajdziesz tam również wiele barów i kawiarenek.

Czytaj także: Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

9. Wyspa Świętego Andrzeja

Tuż u wybrzeży Rovinj znajduje się niewielka wyspa Świętego Andrzeja. Zgodnie z legendami, to właśnie tu w pierwszej kolejności osiedlił się zakon Franciszkanów, kiedy przybył do Chorwacji. Na tę wyspę bez większych problemów możesz dostać się promem, który wypływa z portu w Rovinj – cały rejs trwa około 15 minut. Wyspa Świętego Andrzeja składa się z dwóch, malutkich wysepek, zlokalizowanych blisko siebie. Jeśli już się na taką podróż zdecydujesz, wówczas odwiedź zabytkowy zamek oraz kościół, który znajduje się na wyspie. Ciekawym doświadczeniem może być dla Ciebie także wizyta w niedokończonym muzeum rodziny Huetterott.

Croatia,Rovinj. Beautiful blue bay
Croatia,Rovinj. piękna blue bay, licencja: shutterstock/By

10. Akwarium Rovinj

Rovinj może pochwalić się także swoim akwarium, które choć nie jest największe, to jednak jest wyjątkowo atrakcyjne. Zostało ono otwarte w 1891 roku, co sprawia, że jest to jedno z najstarszych akwarium na świecie! W jego wnętrzu możesz skupić się na podziwianiu bogatej fauny oraz flory podwodnego świata. Możesz także podziwiać egzotyczne gatunki stworzeń morskich oraz rośliny, które spotkasz tylko i wyłącznie w wodach Morza Adriatyckiego. Akwarium w Rovinj jest świetną atrakcją dla całej rodziny. Jeśli więc wybierasz się do miasteczka wraz ze swoimi pociechami, wówczas koniecznie musisz to miejsce odwiedzić. Sprawdź dokładnie na oficjalnej stronie internetowej godziny otwarcia tej atrakcji. Choć z reguły są one stałe, to jednak w ciągu sezonu turystycznego często ulegają one drobnym zmianom.

Piękny zachód słońca w Rovinj na wybrzeżu Adriatyku w Chorwacji, Europie. Ten obraz sprawia, że technika HDR
Piękny zachód słońca w Rovinj na wybrzeżu Adriatyku w Chorwacji, Europie. Ten obraz sprawia, że technika HDR, licencja: shutterstock/By Fesus Robert

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rovinj

Poprzedni

Hotel Kvarner – pierwszy hotel wybudowany w Opatii

Zakupy w Umag – gdzie je zrobić, a także gdzie wymienić walutę?

Następny

Dodaj komentarz