Co zwiedzić w Poreč i co możesz zobaczyć? – największe atrakcje Poreč

10 maja 2023 Tagi , , , , , , ,

Półwysep Istria stał się obecnie celem podróży wielu turystów z każdego zakątka Europy. Z pewnością nie raz widziałeś oferty licznych biur podróży, które zachęcają do zorganizowania wakacji właśnie w tej części Chorwacji. Pamiętaj jednak o tym, że Istria może pochwalić się prawdziwym bogactwem kurortów, z których każdy znacznie się od siebie różni. Jeśli jednak liczysz na niezapomniane wrażenia, to musisz wybrać się do Poreč! Ten niewielki kurort może Cię pozytywnie zaskoczyć. Przed samym wyjazdem jednak zapoznaj się z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami miasta, z których musisz skorzystać! Sprawdźmy zatem, co zwiedzić w Poreč!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Jaskinia Baredine

Jeśli wybierasz się do Poreč, to jednym z najważniejszych tworów przyrody w okolicy jest Jaskinia Baredine. Została ona odkryta całkowicie przypadkowo i szybko stała się największą atrakcją turystyczną w regionie. Jaskinia Baredine została idealnie przystosowana do potrzeb zwiedzających. W jej wnętrzu umieszczono dokładne oznakowania, wytyczono ścieżki, a całość wykończono klimatycznym oświetleniem. Dla Ciebie – jako turysty – najważniejsze są jednak formacje skalne, które możesz podziwiać w jej wnętrzu. Znajdziesz tam liczne stalaktyty, stalagmity oraz stalagmaty, jakie zachwycą Cię fantazyjnymi formami. Pamiętaj jednak, że zwiedzanie Jaskini Baredine jest możliwe tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Możesz korzystać – podczas zwiedzania – z tzw. audio guide, które dostępne są także w języku angielskim.

Stalagmites and stalactites inside the cave of Baradine near the city of Porec in Croatia
Stalagmity i stalaktyty w jaskini Baradine w pobliżu miasta Porec w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Robert Hoetink

2. Aquapark Aquacolors

Nie tak dawno został w mieście otwarty park rozrywki wodnej – Aquacolors. Jest to idealne miejsce nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojej rodziny. Sam park obfituje w liczne zjeżdżalnie, baseny oraz młyny wodne, które są gwarancją świetnej i niezapomnianej zabawy. W tym aquaparku możesz spędzić nawet cały dzień i korzystać z dostępnych w nim atrakcji.

3. Bazylika Eufrazjana

Z pewnością wiesz, że religia w życiu Chorwatów zajmuje szczególne miejsce. Dowodem na to są liczne budynki sakralne, które możesz znaleźć zarówno w małych wioskach, jak i największych metropoliach. Jednak w Poreč, Twoją uwagę powinna zwrócić monumentalna bazylika Eufrazjana. Jest to największy tego typu obiekt w mieście, który widoczny jest z daleka! Bazylika została wzniesiona w dość surowym stylu. Po wejściu do środka Twoim oczom ukażą się bogate zdobienia, malowidła oraz liczne mozaiki. Dodatkowo musisz także zwrócić uwagę na przylegającą do niej dzwonnice. Jest ona uważana za największą na całym półwyspie Istria. Cała bazylika jest również otoczona przepięknym ogrodem, więc możesz tam również wypocząć.

Czytaj także: Bazylika Eufrazjusza w Poreču – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Atrium of the Euphrasian Basilica in Porec, Istria. Croatia
Atrium Bazyliki Eufrazjana w Porecu na Istrii. Chorwacja, licencja: shutterstock/By bepsy

4. MOTODROM Poreč

Zastanawiasz się, co zwiedzać w Poreč? Otóż ilość atrakcji, z których możesz skorzystać w Poreč jes spora. Jeśli więc masz już za sobą wizytę w parku rozrywki wodnej, wówczas wybierz się do MOTODROM Poreč. To rozległy tor gokartowy, na którym możesz spróbować swoich sił w roli kierowcy. Pamiętaj jednak, że musisz dokonać odpowiedniej rezerwacji. Nie jest możliwe indywidualne ścianie się po torze. Z uwagi na to, często podróżni dzieleni są na grupy, a następnie wyjeżdżają na tor. Jest to wyjątkowa atrakcja, z której jednak mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie.

5. Dom Romański

Dom Romański to jeden z ciekawszych zabytków w Poreč, którego absolutnie nie powinieneś pominąć. Jest on nieco ukryty i ginie w cieniu innych, otaczających go budowli. Pamiętaj jednak, że powstał on w XIII wieku i jest jednym z najlepszych przykładów na architekturę późnoromańską. Powstał na planie prostokąta i w dużej mierze jest on murowany. Jednocześnie w późniejszych latach został do niego dobudowany drewniany balkon. Niestety, obecnie wejście do wnętrza domu nie jest możliwe. Natomiast możesz dokładnie obejrzeć go z zewnątrz i przyjrzeć się wyznacznikom konkretnego stylu architektonicznego. Z pewnością ten niepozorny zabytek zasługuje na większą uwagę z Twojej strony!

Czytaj także: Zwiedzanie Domu Romańskiego w Poreč – wszystko, co musisz wiedzieć

Old idyllic stone houses in Porec Croatia
Stare idylliczne kamienne domy w Porec Chorwacja, licencja: shutterstock/By Marius GODOI

6. Trg Marafor

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić pamiątki i lokalne wyroby w Poreč, to koniecznie udaj się na Trg Marafor. Jest to centralny i jednocześnie największy plac w całym kurorcie. Dawniej plac ten spełniał funkcję podobną co Forum Romanum. Odbywały się tam ważne wydarzenia kulturalne, a swoje siedziby mieli tam najważniejsi urzędnicy państwowi. Obecnie jednak Trg Marafor stał się największym, miejskim targowiskiem. To właśnie tam lokalni rzemieślnicy i producenci otwierają swoje stragany i czekają na turystów. Możesz tam znaleźć nie tylko trufle i nalewki, ale także wyroby ceramiczne czy świeże owoce oraz warzywa!

7. Wyspy Brońskie

Poreč jest z pewnością jednym z wyjątkowych miast na półwyspie Istria. Jeśli jednak jego zwiedzanie masz już za sobą, wówczas wybierz się w podróż na wyspy Briońskie. Ten niewielki i skromny archipelag znajduje się tuż u wybrzeży miasta. Możesz się tam w wygodny sposób dostać promem, który wypływa z portu w Poreč. Cały rejs trwa około 20 minut. Na wyspach Brońskich znajdziesz pozostałości po wyludnionej, średniowiecznej osadzie, a także odkryjesz niesamowitą przyrodę. Wyspy Briońskie to prawdziwa oaza spokoju i świetne miejsce na to, byś mógł spędzić chwilę czasu w samotności.

Croatia, Istria, aerial view of Medulin beach
Chorwacja, Istria, widok z lotu ptaka na plażę Medulin, licencja: shutterstock/By

8. Plaża Parentium

Wycieczka do Poreč z pewnością nie byłaby dla Ciebie kompletna bez wypoczynku na plaży. Plaża Parentium wyróżnia się przede wszystkim długą promenadą, która poprowadzi Cię w głąb Adriatyku. Dodatkowo na plaży znajdziesz wiele udogodnień! Dostępne są toalety, prysznice, a także bary i sklepiki. W pobliżu działa także wypożyczalnia sprzętów, więc możesz spróbować swoich sił np. w jeździe na nartach wodnych. Wizyta na tej plaży będzie dla Ciebie nie tylko możliwością do błogiego wypoczynku, ale także do świetnej zabawy!

Czytaj także: Najpiękniejsze polecane plaże w Poreč i okolicach, jak dojechać

9. Istralandia

Jeśli masz możliwość wybrania się nieco dalej, poza miasto, wówczas koniecznie udaj się do Istralandii. Jest to jeden z największych parków rozrywki wodnej na półwyspie Istria. Nawet jeśli odwiedziłeś już Aquacolors, to wizyty w Istralandii z pewnością nie będziesz mógł żałować. Park ten podzielony jest na dwie części. Jedna z nich obfituje w łagodne zjeżdżalnie dla najmłodszych, zaś druga posiada nieco bardziej zaawansowane atrakcje dla starszych osób. Dodatkowo park ten posiada własne, sztuczne plaże, więc zagwarantuje Ci wszystko, co może być Ci potrzebne. W Istralandii możesz się świetnie bawić, wypocząć, a także dobrze zjeść. Nie zapomnij więc tego aquaparku odwiedzić!

10. Plava Laguna

Ostatnim miejscem w Poreč, do którego powinieneś się udać jest Plava Laguna. Jest to jedna z najpiękniejszych plaży w okolicy, która wyróżnia się przede wszystkim krystalicznie czystą wodą. Plava Laguna może się także zaliczyć do jednej z największych plaż w Poreč, więc z pewnością nie zabraknie Ci na niej miejsca. Jej jedynym mankamentem może być dość słabo rozwinięta infrastruktura. Pamiętaj jednak, że możesz tam wynająć leżaki oraz parasole – oczywiście z uwzględnieniem drobnej opłaty.

Splendid spring view of popular summer resort Porec. Colorful spring seascape of Adriatic Sea. Great morning scene of Istrian Peninsula in western Croatia, Europe. Vacation concept background.
wspaniały wiosenny widok popularnego letniego kurortu Porec. Kolorowy wiosenny krajobraz Morza Adriatyckiego. Świetna poranna scena półwyspu Istria w zachodniej Chorwacji, Europa. Tło koncepcja wakacje. , licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Plava Laguna jest wyjątkowo popularna wśród rodzin z małymi dziećmi. Jest to plaża czysta, zadbana, a dodatkowo posiada wyjątkowo łagodne zejście do wody. Zwykle jest na niej dość tłoczono i gwarnie, więc na to musisz się przygotować, zanim zaczniesz swoje plażowanie!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

TOP 15 atrakcji w Rovinj – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

TOP 10 atrakcji w Umag – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz