Czy Istria jest droga? – sprawdź na jakie wydatki musisz się przygotować!

11 marca 2023 Tagi , , , , , ,

Półwysep Istria stał się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Wielokrotnie dało się usłyszeć opinie odnośnie do tego, że Istria jest znacznie droższa, niż inne regiony Chorwacji. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Przekonajmy się zatem czy Istria jest droga!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Noclegi w Istrii i ich ceny

Wybierając się na wakacje do Istrii, będziesz musiał znaleźć dla siebie odpowiedni nocleg. W tym przypadku cena zależna jest od tego, jakich standardów oczekujesz. Średnie ceny noclegów w Istrii przedstawiają się następująco:

 • hostel – za nocleg w hostelu będziesz musiał zapłacić od 20 do około 40 złotych;
 • za nocleg w hotelu jedno- lub dwugwiazdkowym zapłacisz od 60 do 100 złotych;
 • za pobyt w luksusowych obiektach noclegowych zapłacisz od 250 złotych wzwyż.

Porównywalne ceny obowiązują w pozostałych, turystycznych regionach Chorwacji, więc pod tym względem Istria z pewnością nie zalicza się do „drogich”. Pamiętaj jednak o tym, że istnieje kilka, dobrych praktyk, które pomogą Ci zarezerwować noclegi w Istrii jeszcze korzystniejszej cenie. Przede wszystkim zadbaj o to, by Twoja rezerwacja wpłynęła do hotelu odpowiednio wcześnie – w szczycie sezonu turystycznego ostatnie, dostępne miejsca noclegowe cechują się wyższymi cenami. Co więcej, jeśli nie musisz, nie wynajmuj hoteli w samym centrum miasta. Pensjonaty i inne obiekty noclegowe, usytuowane na obrzeżach zwykle będą kosztować Cię o wiele mniej. Noclegi w Istrii nie należą więc do najdroższych, nawet w porównaniu np. do Dalmacji. Jednak ostateczna kwota, jaką będziesz musiał zapłacić, zależy w dużej mierze od Twoich wymagań.

Czytaj także: Najlepsze hotele i noclegi w Rovinj – wszystko co musisz wiedzieć

Ceny w istryjskich restauracjach

Jedzenie w istryjskich restauracjach z pewnością zachwyci Cię bogatą kompozycją smaków oraz aromatów. Będąc na tym półwyspie, nie będziesz więc mógł odmówić sobie przyjemności zjedzenia lokalnych przysmaków. Jednak czy jedzenie w istryjskich restauracjach może nadwerężyć Twój budżet? Otóż średnie ceny, w przyzwoitej restauracji przedstawiają się następująco:

 • posiłek dla dwóch osób w restauracji, składający się z dwóch dań oraz przystawek – to koszt około 140 złotych;
 • zupa dnia to przysmak, za których zapłacisz około 35 – 40 złotych;
 • piwo beczkowe – lokalnej produkcji – będzie Cię kosztować około 14 złotych;
 • piwo importowane będzie dla Ciebie wydatkiem rzędu 19 złotych.

Jednocześnie możesz liczyć na to, że w popularnych restauracjach typu fast – food, zjesz o wiele taniej. Dla przykładu zestaw w McDonald’s to wydatek rzędu około 26 złotych. Wycieczki do Istrii skłaniają jednak do tego, by choć raz zapoznać się z tradycyjną, chorwacką kuchnią, więc nie możesz odmówić sobie takiej przyjemności.

Ceny w sklepach spożywczych na półwyspie Istria

Aktualne ceny w sklepach spożywczych na półwyspie Istria są nieco wyższe niż w Polsce, na co musisz się przygotować. Koszt zakupu poszczególnych produktów spożywczych przedstawia się następująco:

 • za litr mleka będziesz musiał zapłacić około 5 złotych;
 • za świeży chleb zapłacisz około 4,80 złotych;
 • za kilogram lokalnego sera żółtego zapłacisz około 61 złotych;
 • za wodę mineralną w butelce będziesz musiał zapłacić 5,30 złotych;
 • za jabłka – 1 kilogram – zapłacisz około 6,30 złotych;
 • za paczkę papierosów zapłacisz już 22 złote.

Jasno więc z tego wynika, że ceny żywności w istryjskich sklepach nie należą do najniższych. Nie oznacza to jednak, że sama Istria jest droga. Podobne ceny bowiem możesz spotkać w pozostałych regionach kraju.

Variety of meat products and cheese
Różnorodność produktów mięsnych i serów, licencja: shutterstock/By GreenArt

Koszt komunikacji miejskiej w Istrii

Wycieczki do Istrii to nie tylko wylegiwanie się na plaży. Musisz znaleźć czas na zwiedzanie i dotarcie do najważniejszych zabytków tego półwyspu. Najprościej będzie, jeśli skorzystasz z komunikacji miejskiej. Ile będziesz musiał zapłacić za bilet? Otóż:

 • bilet w jedną stronę, który uprawnia Cię do pojedynczego przejazdu to koszt 6,30 złotych;
 • karnet na miesięczne przejazdy to z kolei wydatek około 150 złotych;

W przypadku kiedy interesuje Cię transport międzymiastowy, możesz sprawdzić aktualne ceny na stronie przewoźnika. Nie zapomnij, że do poszczególnych części miast możesz również dojechać za pomocą taksówki. Opłata startowa – w taryfie normalnej – to 13 złotych. Następnie za każdy, przejechany kilometr będziesz musiał zapłacić 3,80 złotych. Pod tym względem faktycznie można powiedzieć, że ceny komunikacji miejskiej w Istrii są nieco wyższe niż np. w Dalmacji.

Więcej na temat transportu znajdziesz we wpisie klikając tutaj!

Koszt paliwa na półwyspie Istria

Wycieczki na Istrię organizowane w formie objazdowej, wymagają tego, byś zdecydował się na wypożyczenie samochodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcesz na półwysep Istria wybrać się prosto z Polski własnym samochodem. Musisz jednak wiedzieć, że ceny paliwa na Istrii faktycznie są troche wyższe niż w naszym kraju. Okazuje się, że:

 • za litr benzyny będziesz musiał zapłacić od 7,20 do 8 złotych;
 • za litr oleju napędowego będziesz musiał zapłacić od 7,80 do 8,80 złotych.

Co więcej, poruszanie się po niektórych drogach – głównie autostradach – na półwyspie Istria również jest płatne. Musisz więc zakupić tzw. winietę, której koszt może wynieść 160 złotych.

Ceny atrakcji na półwyspie Istria

Podczas wakacji z pewnością będziesz chciał skorzystać z atrakcji, jakie Istria ma Ci do zaoferowania. Jeśli chodzi o ich ceny, można powiedzieć, że są one porównywalne do tych, które spotkasz w innych regionach kraju. Za pojedynczy bilet do kina zapłacisz około 24 złote, co z pewnością nie jest zbyt wygórowaną ceną. Z kolei za godzinną lekcję gry na korcie tenisowym zapłacisz już 35 złotych.

Pebbly Beach in Rabac, Istria region , Croatia
Kamienista plaża w Rabac, region Istria, Chorwacja , licencja: shutterstock/By

Pozostałe atrakcje jak np. wejście do muzeum, zwiedzanie stanowiska archeologicznego, czy wizyta w parku rozrywki wodnej będzie Cię kosztowała od 40 do nawet 60 złotych. Musisz jednak pamiętać, że cenniki zmieniają się w zależności od sezonu. Co więcej, niektóre muzea i inne obiekty architektoniczne organizują dni otwarte. Wówczas możesz cieszyć się całkowicie darmowym wstępem. Zanim więc zorganizujesz swoją wycieczkę, sprawdź dokładnie na kiedy zaplanowane są wspomniane już dni otwarte. W ten sposób możesz na swoich wakacjach nieco zaoszczędzić.

Czytaj także: Muzeum Etnograficzne Istrii i Muzeum Pazinu – zwiedzanie

Czy więc Istria jest droga?

Porównując ceny poszczególnych usług i atrakcji na półwyspie Istria, jasno można stwierdzić, że nie różnią się one zbytnio od cen w pozostałych regionach Chorwacji. Jeśli więc planujesz tam swoje wakacje, to nie narażasz się na znacznie wyższe koszty – czy to gdy wybierasz odpowiednie noclegi w Istrii czy ciekawe knajpki. Oczywiście wycieczki do Istrii to nie mały koszt, jednak nie dużo wyższy niż do innych regionów.

Poprzedni

Muzeum Etnograficzne Istrii i Muzeum Pazinu – zwiedzanie

Zwiedzanie interioru półwyspu Istria i degustacja trufli – tego nie możesz przegapić!

Następny

Dodaj komentarz