Półwysep Istria – najczęściej odwiedzany region Chorwacji jest najlepszym miejscem do degustacji lokalnego jedzenia i wina. Co warto spróbować podczas wakacji na Istrii? W naszym artykule: „Dania Istria, które warto spróbować” znajdziesz opis najpopularniejszych dań, które warto spróbować podczas wakacji na półwyspie Istria.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Dagnje na buzaru
Dagnje na buzaru to tradycyjne chorwackie danie, które przygotowywane jest z małży. Muszle są w pierwszej kolejności szorowane, a następnie umieszczane w garnku z letnią wodą, przykrywane i podgrzewane, aż wszystkie się otworzą. Oliwa z oliwek, czosnek, pietruszka i odrobina pieprzu są przygotowywane w oddzielnym naczyniu, a następnie mieszane z małżami i skrapiane sokiem z cytryny. Na koniec dodaje się białe wino, a następnie krótko się je gotuje na wolnym ogniu. Przed podaniem, dagnje na buzaru posypuje się bułką tartą. Danie podaje się z dużą ilością chleba.
Fritaja sa šparogama
Fritaja sa šparogama to popularne na Istrii danie przygotowywane na bazie jajek. Jego kluczowymi składnikami są dzikie istryjskie szparagi – lekko gorzkie i o aromacie przypominającym morze i aromatyczne zioła. Danie przygotowuje się łącząc szparagi z oliwą z oliwek, cebulą, jajkami i prostymi przyprawami, takimi jak sól i pieprz. Fritaja podaje się na ciepło, najlepiej z domowym chlebem. Czasami fritaję sa šparogama posypuje się startym kozim serem.
Zobacz także: Wiosna na Istrii – TOP 16 atrakcji, które warto zobaczyć
Istarski pršut
Jeden z podstawowych składników kuchni chorwackiej – istryjski pršut to tradycyjna suszona szynka. Zazwyczaj jest ona podawana w postaci cienki plasterków jako przystawka wraz z domowym chlebem i serem owczym lub kozim. Jej produkcja jest prostsza niż w przypadku innych prosciutto, ponieważ nie jest wędzona. Po usunięciu skóry i tłuszczu naciera się nią gruboziarnistą solą oraz naciera mieszanką czarnego pieprzu, czosnku i różnych ziół. Następnie istryjski pršut suszy się przez kilka miesięcy na wietrze, po czym pozostawia się go do dojrzewania na około sześć do ośmiu miesięcy.
Janjetina ispod čripnje
Janjetina ispod peke to tradycyjny chorwacki specjał z jagnięciny, który wymaga przygotowania mięsa pod metalową, przypominającą dzwon kopułą zwaną peka w Dalmacji lub čripnja na Istrii. Mięso miesza się z ziemniakami i warzywami, takimi jak cebula, pomidory, marchew i cukinia, a następnie całość skrapia się oliwą z oliwek. Danie jest często aromatyzowane ziołami i przyprawami, takimi jak rozmaryn, liście laurowe, mięta, papryka i czarny pieprz. Tradycyjnie peka zawierająca potrawę jest przysypywana gorącym żarem.
Frittata al tartufo
Frittata al tartufo to tradycyjne umbryjskie i istryjskie danie przyrządzane z jajek, czarnych trufli, oliwy z oliwek, soli oraz pieprzu. To proste danie przygotowuje się poprzez wlanie ubitych jajek na patelnię z gorącą oliwą z oliwek, a następnie dodanie cienkich wiórków trufli, soli i pieprzu. Po przygotowaniu jajecznicy posypuje się ją natką pietruszki. W razie potrzeby danie można dodatkowo doprawić startym serem. Na Istrii danie to nazywa się fritaja s tartufima – jest powszechnie przygotowywana na śniadanie i można ją łatwo znaleźć w menu lokalnych restauracji.
Nonina kanavaca
Nonina kanavaca to smaczne danie z Istrii, które przypomina pikantny strudel. Słowo kanavaca pochodzi od włoskiego słowa canavaccio, które oznacza ściereczkę kuchenną, odnosząc się do niezwykłego sposobu przyrządzania tego dania. Ciasto przygotowuje się z mąki, jajek, soli i odrobiny wody. Następnie wypełnia się je masą przygotowaną z gotowanego szpinaku, czosnku, pršuta, smażonej mielonej wołowiny, jajek i startego sera. Strudel zwija się tak, aby przypominał ślimaka, a następnie umieszcza się go w ściereczce kuchennej. Po ugotowaniu potrawy wyjmuje się ją ze ściereczki kuchennej i kroi w plastry. Potem polewa się ją aromatycznym sosem pomidorowym składającym się z cebuli, czosnku, wody, pomidorów i świeżych ziół. Zaleca się udekorowanie potrawy startym parmezanem i serwowanie jej z kieliszkiem czerwonego wina.
Istryjski žgvacet od kokoši
Istryjski žgvacet od kokoši powstaje z podudzi i ud kurczaka, które najpierw smaży się na patelni, a następnie dusi w sosie na bazie pomidorów oraz cebuli. To rustykalne chorwackie danie ma swoje korzenie we włoskiej zupie guazzetto. Danie dodatkowo aromatyzuje się rozmarynem lub majerankiem i tradycyjnie podaje z istryjskim makaronem fuži. Można je również podawać z makaronem lub polentą. Prawdziwy istryjski žgvacet jest zawsze przyrządzany z kurczaka, ale obecnie istnieją również inne odmiany przyrządzane z jagnięciny lub cielęciny.
Istarska jota
Istarska jota to stara potrawa, która w przeszłości była uważana za posiłek biednych ludzi. Przygotowuje się ją z prostych składników, takich jak fasola, kiszona kapusta lub rzepa, ziemniaki, boczek, żeberka, cebula i czosnek. Wszystkie składniki doprawiane są kilkoma wybranymi przyprawami. Jedynymi stałymi składnikami potrawy są kiszona kapusta i oliwa z oliwek. Jest to niezwykła mieszanka wpływów śródziemnomorskich i środkowoeuropejskich w regionie. Danie to jest niezwykle popularne na Istrii i w północno-zachodniej Chorwacji, ale także w niektórych częściach Słowenii i północno-wschodnich Włoszech.
Maneštra od bobići
Ta tradycyjna istryjska zupa gulaszowa przygotowywana jest z fasoli, ziemniaków i słodkiej kukurydzy, lokalnie nazywanej bobići. Maneštra od bobići jest przygotowywana z mięsa wieprzowego. Danie wykańcza się tak zwanym peštem, specjalnym rodzajem zacieru z tłuszczu z boczku, czosnku i pietruszki. Oprócz niesamowitego smaku i aromatu, to wykończenie dodaje zupie przyjemnej gęstości.
Fuži s tartufima
Fuži s tartufima to jeden z najpopularniejszych istryjskich specjałów – zachwycające połączenie tradycyjnego makaronu fuži i słynnych istryjskich trufli. Należy jednak zachować ostrożność przy zamawianiu tego dania. Istnieje bowiem szansa, że nie skosztujesz prawdziwych trufli, ale oliwę truflową lub tartufatę – obie są aromatyzowane. Zawsze należy upewnić się, że danie nie zawiera oliwy truflowej, masła truflowego, sera truflowego lub tartufata. Fuži s tartufima powstaje z drogich białych istryjskich trufli, ponieważ danie wymaga jedynie makaronu fuži, masła oraz wiórków białych istryjskich trufli.
Labinski krafi
Labinski lub labinjonski krafi to tradycyjne istryjskie danie pochodzące z miejscowości Labin. Ciasto na ten makaron przygotowuje się z połączenia mąki, jajek i wody. Po cienkim rozwałkowaniu zazwyczaj wypełnia się je pikantno – słodką mieszanką sera z mleka krowiego i owczego, rodzynek nasączonych rumem, skórki cytrynowej oraz przypraw takich jak cynamon i cukier. Jeśli nadzienie jest zbyt rzadkie, zaleca się dodanie odrobiny bułki tartej, aby je zagęścić. Po ugotowaniu krafi podawaje się w wersji słodkiej lub pikantnej. W wersji na słodko, są one skropione kremowym sosem karmelowym. Natomiast wersje na słono są zwykle skropione pozostałościami z patelni po pieczeniu mięsa lub mogą być podawane jako dodatek do dań mięsnych i žgvacet. Inną opcją jest podawanie krafi z roztopionym masłem i tartym serem.
Kroštule
Kroštule to tradycyjne chorwackie faworki pochodzące z regionów Istrii i Dalmacji. Wyrabia się je poprzez smażenie w głębokim tłuszczu ciasta w kształcie wstążki. Ciasto przygotowuje się z mąki, cukru, żółtek jaj, oleju i mleka. Tradycyjnie ciasto aromatyzowane jest skórką z cytryny, limoncello lub likierem pomarańczowym. Kroštule posypuje się cukrem pudrem, gdy są jeszcze ciepłe.
Istarski ombolo i kobasice s kiselim kupusom
Istarski ombolo i kobasice s kiselim kupusom to tradycyjne chorwackie danie pochodzące z Istrii. Marynowane wcześniej w białym winie, doprawione czosnkiem i liśćmi laurowymi plastry ombolo (peklowanego schabu wieprzowego) grilluje się z kiełbaskami wieprzowymi (najlepiej domowej roboty) i podaje z kiszoną kapustą i ziemniakami smażonymi na patelni. Ten obfity, mięsny posiłek to klasyk kuchni istryjskiej, który można znaleźć w praktycznie każdej restauracji i konobie. W lokalnym dialekcie ten peklowany schab ma różne nazwy. Najpopularniejsze z nich to zarebnjak, kanica, žlomprt oraz ombolo.
Pazinski cukerančić
Pazinski cukerančić to tradycyjne chorwackie ciasteczka pochodzące z istryjskiego miasta Pazin. Zazwyczaj przygotowuje się je z połączenia amoniaku (zamiast sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia), mąki, jajek, lokalnej brandy, cukru, mleka, masła, oleju, skórki z cytryny, cukru waniliowego i odrobiny soli. Po upieczeniu ciasteczka są zanurzane w winie Malvazija i posypywane cukrem. W większości przypadków ciasto jest przygotowywane na wesela, ale można je również zobaczyć na chrztach, bierzmowaniach i pierwszych komuniach. Co ciekawe, w 2018 roku pazinski cukerančić uznano niematerialnym dziedzictwem kulturowych Chorwacji. Łatwo je rozpoznać po rozgałęzionym kształcie, przypominającym chmurki. Eksperci od pogody twierdzą, że tekstura ciasteczek zależy od pogody – jeśli wieje bura ( północny wiatr) tekstura będzie twardsza, a jeśli wieje jugo, staną się bardziej kruche.
Kraljevski pljukanci
Kraljevski pljukanci to specjalność chorwackiego półwyspu Istria. Danie składa się z makaronu pljukanci, oliwy z oliwek, istryjskich trufli, soli i masła. Ciasto powstaje z połączenia mąki, jajek, soli i wody. Makaron gotuje się we wrzącej osolonej wodzie, a następnie skrapia oliwą z oliwek i posypuje startymi lub drobno posiekanymi istryjskimi truflami, które zostały wcześniej usmażone na maśle. Tak przygotowane danie jest zwieńczone startym owczym serem lub startym parmezanem.
Zobacz także: Piran i Koper w jeden dzień
Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.