Historyczne, aktywne i zabawne rzeczy do zrobienia w Istrii

, 13 lipca 2022 Tagi , , , , ,

Okres, w którym możemy cieszyć się wolnym i beztroskim czasem spędzonym w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy trwa już w pełni. To właśnie podczas podróży możemy dogłębnie poznawać nowe kultury oraz tradycje, a także smakować nowej kuchni, czy decydować się na przygody i atrakcje, na które nigdy wcześniej byśmy się nie zdecydowali. Bez wątpienia wakacje należą do odważnych i turyści doskonale zdają sobie z tego sprawę. Mają oni bowiem ogromny apetyt na to, by spróbować czegoś nowego, a co za tym idzie, miejsce na idealne wakacje staje się jeszcze trudniejsze do wybrania. Niemniej jednak jednym z popularnych celów podróży jest Chorwacja, a dokładniej półwysep Istria. Jest to bowiem mały kawałek raju na ziemi, który turystom może dostarczyć wszystkiego, co jest im potrzebne. Przedstawiamy największe atrakcje w Istrii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w Istrii wybierz się do czarującego miasteczka Bale

Jeśli chcemy mówić o liście rzeczy, zarówno tych aktywnych, zabawnych, jak i tych czarujących, w które można się zaangażować, spędzając wakacje na półwyspie Istria, to na pierwszym miejscu należy wymienić podróż do czarującego i magicznego miasteczka Bale. Jest to prawdziwie kompaktowe miasteczko, które zachwyca turystów swoją niezwykłością. Dlaczego? Otóż okazuje się, że jest to jedyne miasteczko na Istrii, a być może nawet w całej Chorwacji, które zostało wykonane w całości z kamienia. Wszystko co w nim zobaczycie i wszystko, czego dotkniecie, powstało właśnie z tego surowca. Co ciekawe, wielu podróżnym, którzy już postawili swoje pierwsze kroki w miasteczku Bale, kojarzy się ono ze scenerią z Gry o Tron lub Władcy Pierścienia.

Warto wiedzieć, że miasteczko to znajduje się jedynie 20 kilometrów od Puli. Jeśli więc to właśnie tam nocujecie, to macie niezwykle krótką podróż do malowniczego, kamiennego miasteczka Bale. Ciekawostką jest również fakt, że miasteczko to jest niezwykle popularne wśród miejscowych, a co więcej 48% populacji to… Włosi! Nie zdziwcie się więc, że miasteczko to jest dwujęzyczne. Tak naprawdę zaraz po dotarciu do kamiennego miasteczka Bale wielu turystów przeciera oczy ze zdumienia. Jest ono skonstruowane na kształt labiryntu składającego się z kamiennych uliczek, a także starannie i z zachowaniem najdrobniejszych detali, odrestaurowanych zabytkowych domów.

Jednak lokalizacja miasteczka ma jeszcze jedną, niekwestionowaną zaletę. Otóż znajduje się ono jedynie 7 kilometrów od wybrzeża Morza Adriatyckiego. Jednak co można robić w tym miasteczku i co dostarczy nam odpowiedniej dawki atrakcji i aktywności? Możliwości jest naprawdę wiele.

Co można robić w Bale?

  • udać się do jednego z najmniejszych muzeów miejskich, gdzie oczywiście będziecie mogli podziwiać kamienne pozostałości i szczątki jeszcze z czasów epoki dinozaurów.
  • wybrać się na długą wędrówkę krętymi i kamiennymi uliczkami, które finalnie doprowadzą turystów do jednego z najbardziej niesamowitych, gotyckich zamków, które znajdują się w miasteczku. Pałac ten jest swoistym symbolem oraz wizytówką miasteczka i widnieje na dosłownie wszystkich pocztówkach i pamiątkach. Rezydencja ta w przeszłości należała do rodziny Bembo.
  • zrobić zdjęcie jednemu z najstarszych drzew oliwnych w całej Chorwacji. Tak! Znajduje się ono właśnie w Istrii w kamiennym miasteczku i z pewnością nie da się go nie zauważyć.
  • podróżować kamiennymi uliczkami miasteczka aż do momentu, w którym podróżni dotrą do niesamowitego i imponującego Kościoła Ducha Świętego. Kościół ten został wzniesiony w XV wieku, oczywiście w całości z kamienia. Obecnie turyści mogą podziwiać w nim malownicze freski oraz malowidła naścienne.

Atrakcje w Istriizobacz Lighting Giants, czyli słynne światła gigantów w Puli

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze możecie robić w Istrii, to z pewnością powinniście zatrzymać się na chwilę, by sprawdzić, czym dokładnie są Lighting Giants, czyli światła gigantów. Bez wątpienia drugiego takiego miejsca nie znajdziecie na całym półwyspie Istria. Dlaczego? Otóż z Lighting Giants związane jest wiele miejscowych legend. Czy byliście świadomi tego, że jedna z nich głosi, iż kilkadziesiąt lat temu Istria była zamieszkana przez… gigantów! To właśnie oni po raz pierwszy nazwali półwysep Istria swoim domem, a co więcej, miejskie legendy głoszą, że powrócili oni na Istrię po kilku latach tułaczki, jednak pod nieco bardziej zmienioną postacią.

Wobec tego co mogą zrobić turyści, by to sprawdzić? Otóż wystarczy nocą wybrać się na ulicę malowniczej Puli! To właśnie tam będą oni mogli na własne oczy zobaczyć ogromne i monumentalne dźwigi ze stoczni Uljanik. Jest to jeden z najstarszych tego typu doków na całym świecie! Co więcej, jest on podświetlany na wiele różnych kolorów i w wielu różnych konfiguracjach. Czy wiedzieliście jednak, że jest to swoiste dzieło sztuki?

Lighting Of The Giants to dzieło słynnej artystki

Lighting Of The Giants to instalacja świetlna zaprojektowana przez słynną artystkę Dinę Skiri. To właśnie ona spędziła swoje dzieciństwo w Puli, dorastając w cieniu stoczniowych dźwigów i ich okazałości. Lighting Of The Giants to spektakularny pokaz świetlny w samym sercu miasta, które jest jedną z najpiękniejszych wizytówek półwyspu Istria. By podziwiać tę monumentalną instalację świetlną, warto zatrzymać się na ulicach Puli do późnych godzin nocnych. Spektakl odbywa się dwa lub trzy razy w ciągu nocy po zachodzie słońca, w zależności od pory roku, a każdy seans potrwa około piętnastu minut. Z pewnością jest to ta atrakcja na Istrii, której żaden szanujący się turysta nie powinien pominąć. Zapada ona w pamięć na długo, a co więcej, zapiera dech w piersiach.

Zanurz się w historycznym miasteczku Hum

Istria pełna jest pięknych, okazałych i historycznych miasteczek, a z pewnością na odwiedzenie ich wszystkich zabrakłoby podróżnym czasu. Można się założyć, że każdy turysta i nie tylko turysta z całą pewnością słyszał już o miasteczku Hum. Figuruje ono bowiem w Księdze Rekordów Guinessa. Dlaczego? Otóż jest to najmniejsze miasto, jakie kiedykolwiek uzyskało prawa miejskie. Zgodnie ze źródłami mieszka w nim jedynie 16 stałych mieszkańców. Z pewnością jednak będąc w Istrii na wakacjach, nie można pominąć tego urokliwego i magicznego miasteczka.

Jednak turyści z pewnością mogą się zastanawiać jak spędzić czas w tym historycznym miasteczku, które po dziś dzień otoczone jest murami obronnymi. Są one zachowane w nienaruszonym stanie i są dowodem na to, że miasto to było niegdyś prawdziwa obronną twierdzą, mimo tego, że dziś znajdują się tam tylko dwie ulice. Tak więc co można robić w Hum? Okazuje się, że miasto to ma wiele atrakcji, choć z pozoru na to nie wygląda.

Zwiedzanie Hum warto zacząć od:

  • tawerny – jest to jedyny lokal gastronomiczny w Hum. Miasto to z pewnością nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, co z pewnością jest uwarunkowane jego rozmiarami. Niemniej jednak ulokowane jest ono na malowniczym wzgórzu, a wybierając się do tawerny, turyści będą mogli podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów, jakie prawdopodobnie kiedykolwiek widzieli. Rozciąga się tam malowniczy, panoramiczny widok na tereny zielone, które tak wdzięcznie otaczają miasto.
  • wybrania się do jedynej w mieście romańskiej kaplicy świętego Jerolima, w której można podziwiać malownicze, średniowieczne freski
  • spróbowania lokalnej Humskiej Biski – jest to brandy, która wytwarzana jest z jemioły. Co więcej, jeśli jesteście amatorami tego trunku, to z pewnością warto wybrać się do Hum w okolicach października. Dlaczego? Otóż to niewielkie miasteczko organizuje Festiwal Grappa, gdzie zjeżdżają się lokalni producenci brandy dosłownie z całego półwyspu Istria i chętnie uraczą turystów swoimi wyrobami.

Wybierz się na Jam At Vsar, czyli popularny na Istrii festiwal muzyczny

Jeśli zastanawiasz się co robić podczas swoich magicznych wakacji na półwyspie Istria, to z pewnością musicie wybrać się na festiwal muzyczny do miejscowości Vsar. Co ciekawe, największą jego atrakcją jest sama lokalizacja! Festiwal ten odbywa się w opuszczonym nadmorskim kamieniołomie Montraker na obrzeżach miasta. Daje to niezwykłe efekty akustyczne, a także sprawia, że festiwal ten oferuje doskonałe widoki i niesamowity klimat. Otoczenie klifów oferuje doskonałą naturalną akustykę, a dźwiękom fal dotykających wybrzeża towarzyszą dźwięki, jakich nigdy nie słyszałeś.

Wydarzenie skupia się na wykonawcach rocka, jazzu i bluesa z Chorwacji, a także z innych krajów Europy. Oczywiście jest to również idealna okazja do tego, by rozsmakować się w lokalnym piwie i innych trunkach, a także spróbować chorwackich przekąsek. Taki festiwal we Vsar to z pewnością największa gratka dla miłośników dobrej muzyki i pięknych widoków.

Atrakcje w Istrii – jaskinia Baredine

Kto z nas nie fascynuje się tym, co znajduje się pod powierzchnią ziemi? Jeśli więc turyści pragną zgłębić tajemnice tego, co kryje się pod chorwacką ziemią, wówczas jaskinia Baredine jest ku temu idealną okazją. To właśnie tam można podziwiać niesamowite, całkowicie naturalnie wytworzone formacje skalne i imponujące stalaktyty. Co więcej, jaskinia jest także domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt. Znajduje się ona blisko miejscowości Porec i pozwala turystom na wycieczkę na 60 metrów w głąb ziemi. Oczywiście zwiedzanie tej jaskini możliwe jest tylko w obecności przewodników, którzy przeprowadzą turystów przez aż pięć niesamowitych komór. Taka wycieczka z pewnością na długo zapadnie im w pamięć. Co więcej, będzie jednym z najpiękniejszych doświadczeń, które zasilą bagaż wspomnień.

Atrakcje w Istrii zwiedź podwodny świat w parku Verudela

Istria to półwysep, który znany jest ze swojej rozmaitości. Szczególnie wyróżniają się tam piękne i majestatyczne plaże, na których od wielu już lat korzystają ze słońca turyści. Niemniej jednak Istria daje również niepowtarzalną możliwość ku temu, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda podwodny świat u jej wybrzeży. Położony na tym malowniczym półwyspie park Verudela jest absolutnie miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Można już teraz zagwarantować wszystkim turystom, że drugiego takiego miejsca nie znajdą w całej Chorwacji, a także wątpliwe jest to, że znajdą je w jakimkolwiek innym kraju w Europie. Istria zadbała więc o to, by turyści mogli zwiedzać i doświadczać tego, co zwykle owiane jest największą tajemnicą.

Zwiedzanie podwodnego świata w tym parku jest również dość ekstremalnym przeżyciem. Okazuje się, że by turyści mogli oddychać, przez całą wycieczkę do podwodnego świata muszą korzystać ze specjalnego kasku tlenowego. Jednak to właśnie z jego pomocą, będą oni mogli przejść aż na głębokość czterech metrów poniżej poziomu morza! Co więcej, ten magiczny i niepowtarzalny park zajmuje powierzchnię aż 200 metrów kwadratowych. Zwiedzanie zajmuje dość długie godziny, ale jest to niesamowita okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak toczy się życie u wybrzeży Istrii całkowicie pod wodą.

Zasady zwiedzania parku

Oczywiście zwiedzanie parku możliwe jest tylko i wyłącznie z przewodnikiem, a jeden przewodnik może zaopiekować się grupą maksymalnie pięciu osób. Podczas wycieczki do podwodnego świata turyści mogą skusić się na przytulanie jeżowców, a także na karmienie rybek czy zabawę z krewetkami. Co więcej, mogą oni także podziwiać wraki zatopionych okrętów wojennych. Największym wyzwaniem, a jednocześnie atrakcją tego parku, jest jazda na rowerze pod dnie morza. Dodatkowo podróżni mogą wszystko filmować z pomocą niezawodnego przewodnika, więc będą oni mieć pamiątkę na całe życie. Niestety warto wiedzieć, że jeśli podróżni wybierają się do tego magicznego, podwodnego parku z całą rodziną, to niestety dzieci do dziesiątego roku życia nie mają wstępu. 

Poprzedni

Najpiękniejsze polecane plaże w Rovinj i okolicach, jak dojechać

Jednodniowa wycieczka do Kanału Limskiego, zwiedzanie, rejsy

Następny

Dodaj komentarz