Idealne wakacje w Chorwacji na Riwierze Opatijska, przewodnik

, , , 26 lutego 2023 Tagi , , , ,

Chorwacja to rozległy kraj, który można zwiedzać przez całe życie, a i tak nie odkryć wszystkich jego tajemnic. Decydując się na krótki wakacyjny wyjazd do tego zachwycającego zakątka Europy, warto wybrać jedno miejsce i spróbować poczuć jego klimat. W poszukiwaniu wypoczynku, w czasie którego połączymy uprawianie sportu z wygrzewaniem się na plaży, warto zdecydować się na wakacje na słonecznej Riwierze Opatijskiej. W tej części Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski, dzięki czemu lato jest tutaj ciepłe, a zima łagodna.

Roślinność porastająca okoliczne wzgórza jest bujna i zachęca do eksploracji okolicy. Riwiera Opatijska to także kraina gajów oliwnych, starych winnic i lasów laurowych. Nad regionem tym króluje masyw Ucka, któremu mieszkańcy zawdzięczają złagodzenie klimatu. Riwiera Opatijska ponadto uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Opatija, która zwana jest powszechnie ,,Perłą Adriatyku’’. Nazwa Opatija pochodzi od XV-wiecznego klasztoru benedyktyńskiego, z którego do dzisiaj zachował się kościół św. Jakuba, wewnątrz którego można zobaczyć kopię Piety wybitnego rzeźbiarza Mestrovica.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Riwiera Opatijska – główne miasta

Riwiera Opatijska usytuowana jest nad zatoką Kvarner, na wschodnim brzegu półwyspu Istria. Riwierę tworzy wiele miast i miasteczek, które łączy wspólna historia i piękne zagospodarowanie terenu. Nic więc dziwnego, iż do niedawna była równie często wybierana na miejsce wakacji, co Lazurowe Wybrzeże we Francji. Większość budynków, które od lat oczarowują przybyłych gości, utrzymana jest w stylu śródziemnomorskim, przez co ścisła zabudowa nie przytłacza spacerujących wzdłuż wąskich uliczek turystów. Przyjeżdżając tutaj na wakacje, warto wynająć samochód i zwiedzić więcej, aniżeli jedno miasto wchodzące w skład riwiery.

Opatija

Do XIX wieku Opatija była małą, nieznaną miejscowością. Jej sytuacja zmieniła się, gdy powstała tu willa Augiliona, której pojawienie się zwiększyło zainteresowanie tą częścią kraju Austriaków. Jest to jedno z kilku uzdrowisk usytuowanych nad Adriatykiem. Osłonięte od północnych wiatrów słynie z pięknej roślinności i wspaniałej, przyjaznej dzieciom plaży. Rosnące zainteresowanie miasteczkiem sprawiło, iż w 1873 roku do miasta doprowadzono linię kolejową. Do najważniejszych zabytków miasta należy kościół św. Jakuba (XVI w.)  i pozostałości opactwa benedyktynów. W Opatiji znajdziemy ponadto słynną promenadę z dziesiątkami niewielkich restauracji i barów oraz sklepów z pamiątkami. Wielbicieli muzyki z pewnością zainteresuje fakt, iż każdego roku w mieście odbywa się wielka impreza muzyczna o nazwie Liburnia Jazz Festiwal.

Moscenicka Draga

Moscenicka Draga, podobnie jak wiele chorwackich miasteczek, jest urokliwie położona i pełna zadbanych, starych kamienic, dzięki czemu często nazywana jest ,,chorwackim Portofino’’. Główną atrakcję miejscowości stanowią długie, kamieniste plaże, niewielkie zatoczki, promenada, wokół której znajduje się wiele klimatycznych restauracji, a także jedna z najpiękniejszych budowli w mieście, czyli willa Zagreb.

Lovran

Lovran swoją nazwę zawdzięcza rosnącym w okolicy krzewom laurowym. Jest to jedna z wielu doskonale zachowanych średniowiecznych miejscowości, w której zachowała się jedna z bram wjazdowych do miasta. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to słynny rzymski patrycjusz Marek Agryppa wybudował tu swoją letnią rezydencję. Według badań Lovran jest najstarszą miejscowością w regionie, która położona jest nad brzegiem morza. W kościele św. Jerzego turyści mogą podziwiać unikatowy na skalę światową gwiaździsty strop, a także freski przedstawiające sceny z życia Jezusa, Sąd Ostateczny oraz legendę o św. Jerzym. Co więcej, w mieście odbywają się liczne festiwale. Do najpopularniejszych należą: Festiwal Szparagów, Festiwal Czereśni i Festiwal Kasztanów.

Volosko

Volosko to dawna wioska rybacka, w której życie mieszkańców do dziś skupione jest wokół portu. Historyczna część miasteczka usytuowana jest na stromym wzniesieniu, do którego prowadzą długie, wąskie uliczki lub strome, kamieniste schody. Przyjeżdżając tutaj na wycieczkę, warto zabrać ze sobą wygodne buty i butelkę z wodą. Samochód lepiej zostawić na jednym z dostępnych parkingów, a miasto zwiedzać, spacerując w górę. Volosko cechuje kaskadowy układ budynków, przez co jego zwiedzanie może zająć cały dzień.

Icici

Icici to mała miejscowość położona u podnóża zbocza góry Ucka. Oddalona od Opatiji o 5 kilometrów, doskonale sprawdzi się jako miejsce na jednodniową wycieczkę. Charakterystyczne położenie blisko gór i morza sprawiło, iż Icici szybko przekształciła się w prawdziwy kurort turystyczny, który otwarty jest dla turystów przez cały rok.

Pasmo górskie Ucka – charakterystyka

Ucka to masyw górski położony na północ od Rijeki. Najwyższym szczytem tego zbudowanego ze skał wapiennych pasma górskiego jest Vojak (1396 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się obserwatorium, z którego roztacza się wspaniały widok na półwysep Istria. Ucka to doskonałe miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. Każdy, kto zdecyduje się na zdobycie szczytu, na górze odnajdzie rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Miejscowe władze dbają, aby przyroda pozostała tutaj nietknięta. Na terenie parku znajdziemy również sklep z pamiątkami i kilka restauracji, w których można skosztować lokalnej kuchni. Kilometry tras spacerowych i dróg rowerowych zachęcają do aktywności fizycznej.

Riwiera Opatijska – najpiękniejsze plaże

Plaża Crnikovica

Crnikovica położona jest przy wjeździe do miejscowości Volosko, zaledwie 2 kilometry od Opatiji. Podobnie jak większość chorwackich plaż jest częściowo zabetonowana. Nie przeszkadza to jednak w dobrej zabawie. Świadczą o tym tłumy, które każdego dnia w sezonie przybywają tutaj w poszukiwaniu słońca i ciepłej wody. Plaża Crnikovica to również wspaniała atmosfera południowego miasta. Wypoczywający tu ludzie są mili i chętnie nawiązują kontakt z nowo przybyłymi.

Plaża Slatina

Plażę Slatina odnajdziemy w Opatijii. To betonowo-piaszczysta plaża, przy której znajdziemy wiele udogodnień. Wzdłuż brzegu rozciągają się restauracje, bary, wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także prysznice i boiska do siatkówki plażowej. Miejsce to polecane jest rodzinom z dziećmi, a także osobom niepełnosprawnym, gdyż na jej terenie znajduje się wiele ułatwień i zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo. Co więcej, plaża ta posiada certyfikat ,,Błękitnej Flagi’’.

Plaża Angiolina

Plaża Angiolina to betonowa plaża, która podobnie jak Slatina mieści się w Opatiji, pomiędzy budynkami Villa Angiolina i hotelem Kvarner. Dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi Angiolina przykuwa uwagę turystów. Na Angiolinie w większości wypoczywają hotelowi goście, którzy zatrzymują się w Kvarnerze. Poza sezonem na plaży jest spokojnie i dość cicho, dzięki czemu doskonale odnajdą się na niej osoby poszukujące mentalnego relaksu i odpoczynku. Warto pamiętać, iż poza sezonem ceny na Riwierze Opatijskiej są znacznie niższe, co pozwoli zaoszczędzić nam pieniądze.

Plaża Icici

Plaża Icici również może poszczycić się certyfikatem ,,Błękitnej Flagi’’, która potwierdza dobrą jakość wody morskiej i piasku. To doskonałe miejsce dla osób, które lubią sport. Jako jedna z niewielu posiada boisko do piłki nożnej i siatkówki. Dodatkowo w wodzie znajduje się boisko do piłki wodnej. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasol chroniący przed słońcem.

Plaża Medveja

Plaża Medveja wyróżnia się na tle pozostałych, gdyż na jej terenie wzniesiono park wodny i w sezonie zorganizowano liczne zajęcia sportowe. Jest to jedna z najdłuższych plaż na Riwierze Opatijskiej, gdyż rozciąga się na długości 16 kilometrów.

Przebywając na Riwierze Opatijskiej, warto jeszcze zobaczyć:

  • Plażę Skrabici,
  • Plażę Tomasevac,
  • Plażę Lido,
  • Plażę Lipovica,
  • Plażę Ika,
  • Plażę Gradsko,
  • Plażę Peharovo.

Najlepsze restauracje na Riwierze Opatijskiej

Draga di Lovrana

Draga di Lovrana cieszy się bardzo dobrą reputacją. Posiada doskonałą obsługę, która komunikuje się w kilku językach, dzięki czemu przybyli nie muszą obawiać się bariery językowej. Lokal serwuje znakomite posiłki, które nie należą do najtańszych. Przychodząc tutaj, warto przygotować się na wysoki rachunek. Niemniej jednak kolacja zjedzona w Draga di Lovrana dostarczy niezapomnianych wrażeń smakowych. W menu znajdziemy większość specjałów kuchni chorwackiej, które przyrządzane są wyłącznie z lokalnych produktów. Zamówiony posiłek możemy zjeść w klimatycznym, oświetlonym ciepłym światłem wnętrzu lub na słonecznym tarasie, z którego rozciąga się fantastyczny widok na otwarte morze.

Bevanda Lounge Bar

Bevanda Lounge Bar to miejsce, które od wejścia zachwyca wystrojem. Ogromna, przestronna sala jest nowocześnie urządzona z wieloma przeszklonymi elementami, które dodatkowo potęgują wrażenie. W menu znajdziemy duży wybór dań rybnych i win produkowanych w lokalnych winnicach.

Ruzmarin

Ruzmarin to restauracja o długiej tradycji. Założona w 1986 roku cieszy się dużą sympatią mieszkańców, jak i przybywających do miasta turystów. Na miejscu zjemy doskonale przygotowane owoce morza i wiele wariantów makaronu. Menu zostało dostosowane do potrzeb wegetarian, wegan i osób, które w diecie unikają glutenu. Ze względu na duże zainteresowanie gości – dotyczy to głównie sezonu – przed przyjściem do restauracji warto zarezerwować stolik.

Roko

Roko położone jest przy jednej z głównych ulic w Opatiji. Jest to lokal, który może poszczycić się jedną z najlepszych pizz w mieście. Przyjeżdżając na wakacje na Riwierę Opatijską, wręcz należy się tutaj zatrzymać. Jest to niewielki, acz niezwykle klimatyczny lokal, w którym pracują oddani gastronomii ludzie.

Villa Ariston

Villa Ariston to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc na Riwierze Opatijskiej. Restauracja mieści się w hotelu o tej samej nazwie, który zajmuje powierzchnię XIX-wiecznej rezydencji. Villa Ariston zapewnia miejsca na romantycznym tarasie z wyjątkowym widokiem na morze i znajdującą się w okolicy promenadę.

Riwiera Opatijska – pogoda i klimat

Riwiera Opatijska znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się słonecznym i suchym latem, a także łagodną i deszczową zimą. Przyjemny klimat sprawia, iż cieszy się zainteresowaniem turystów przez cały rok. Ciepłe lato sprzyja kąpielom w morzu, zimą natomiast można oddać się pieszym wędrówkom po okolicy. Stare lasy porastające tutejsze wzgórza zatrzymują zimne powietrze znad wysokich gór. Dzięki temu Riwiera Opatijska jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki zdrowotnej. Przeciętna temperatura powietrza w dzień sytuuje się na poziomie 22 stopni Celsjusza, podczas gdy zimą nie spada poniżej 7 stopni. Naukowcy oszacowali, iż w regionie tym rocznie występuje 2100 słonecznych godzin.

Niezwykła historia Panny z Mewą

Rzeźba Panny z Mewą jest chyba najsłynniejszą realizacją artystyczną w Opatiji. Niewiele osób wie, iż wiąże się z nią smutna historia. W 1891 roku hrabia Arthur Kesselstadt podczas sztormu stracił na morzu swoją żonę. Jego rodzina chcąc uczcić pamięć zmarłej, postawiła dla niej pomnik Madonna del Mare. Niestety na skutek nieszczęśliwego zdarzenia również i on uległ zniszczeniu. Jego replikę przeniesiono do kościoła św. Jakuba, a na skale zastąpiła ją rzeźba Panny z mewą. Pomnik ten zdobi wybrzeże od 1956 roku i stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych przez turystów miejsc na Riwierze Opatijskiej.

Riwiera OpatijskaNajlepsze hotele dla rodzin z dziećmi na

Hotel Palace Bellevue – Liburnia

Hotel Palace Bellevue – Liburnia to miejsce stworzone z myślą o przyjeżdżających rodzinach z dziećmi. Obiekt położony jest o minutę spacerem od plaży. Posiada nowoczesne centrum odnowy biologicznej, SPA. Jest to jeden z najstarszych hoteli w mieście, którego wygląd nawiązuje do stylu empire. Co więcej, obiekt położony jest przy głównej ulicy nad brzegiem morza i oferuje restaurację z dużym wyborem dań. Na miejscu do dyspozycji gości pozostają przestronne pokoje rodzinne, które urządzone są w sposób funkcjonalny z zachowaniem jasnych, neutralnych barw. Do każdego z pokoi przynależy widna łazienka z zestawem kosmetyków, suszarką i szlafrokami.

Wieczorami rodziny mogą wziąć udział w kolacjach tematycznych. Z myślą o dzieciach w hotelu stworzono specjalną strefę dla najmłodszych, dzięki której dziecko znajdujące się pod opieką animatora będzie mogło się bawić i poznawać inne przybyłe z całego kontynentu dzieci, podczas gdy rodzice w tym samym czasie będą mogli skorzystać z sauny fińskiej, różnych masaży i zabiegów kosmetycznych. Centrum fitness dostępne jest bezpłatnie.

Porbi – Opatija Design Apartments

Porbi – Opatija Design Apartments to wręcz wymarzone miejsce dla każdej rodziny, która pragnie znaleźć atrakcyjny i przystępny cenowo nocleg na Riwierze Opatijskiej. Porbi to przestronny, nowoczesny apartament z kuchnią, jadalnią, sypialnią i łazienką. Położony w miejscowości Volosko, oferuje bezpłatne Wi-Fi, sprzęt do grillowania, duży ogród i prywatny parking. Na miejscu dodatkowo dostępny jest schowek do przechowywania sprzętu wodnego.

Plaza Apartments

Plaza Apartments to obiekt położony minutę spacerem od plaży, który oferuje różne formy zakwaterowania. Cały obiekt jest klimatyzowany. W każdym z apartamentów znajduje się kuchnia z pełnym wyposażeniem, w tym zmywarką, jak i część wypoczynkowa z sofą, telewizorem i pralką. Wyposażenie obejmuje również lodówkę, piekarnik, płytę kuchenną i czajnik. Plaza Apartments położony jest blisko popularnych atrakcji turystycznych. Na miejscu znajduje się prywatny parking, który stanowi duże ułatwienie dla osób, które podróżują samochodem. Zainteresowani mogą na miejscu skorzystać ze specjalnych schowków na sprzęt wodny.

Riwiera Opatijska – najlepsze hotele z widokiem na morze

Design Hotel Navis

Design Hotel Navis to nowoczesny, pięciogwiazdkowy obiekt, który od lat świadczy najwyższej klasy usługi z zakresu zameldowania i obsługi gości. Hotel położony jest na skale, zaledwie 50 metrów od morza. Oferuje odkryty basen i luksusowo urządzone wnętrza. Co więcej, Design Hotel Navis od centrum miasta Opatija dzieli zaledwie 2,5 km. Hotelowe pokoje i apartamenty łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesny design, który nawiązuje do chorwackiego stylu. Oferują część wypoczynkową oraz telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych. Do dyspozycji gości pozostaje również balkon z widokiem na morze. W łazienkach na gości czekają szlafroki, kapcie, ręczniki i bezpłatny zestaw kosmetyków. Hotelowa recepcja czynna jest przez całą dobę. W okolicy panują ponadto doskonałe warunki do uprawiania sportu, w tym windsurfingu i nurkowania z rurką.

Hotel Ambasador – Liburnia

Hotel Ambasador – Liburnia również posiada pięć złotych gwiazdek i zaliczany jest do jednego z najlepszych hoteli na Riwierze Opatijskiej. Usytuowany jest nad przebiegającą wzdłuż wybrzeża promenadą. Obiekt zapewnia bezpłatny dostęp do centrum SPA i odnowy biologicznej, które obejmują baseny, strefę fitness i strefę relaksu. Hotelowa restauracja o nazwie La Fourchette D’Or każdego ranka serwuje śniadania w formie bufetu. Co więcej, w sezonie odbywają się w niej wieczorki tematyczne i uroczyste kolacje z muzyką na żywo.

Hotel Bevanda

Hotel Bevanda to doskonały obiekt dla osób, które podróżują we dwójkę. Wybudowany w 2013 roku usytuowany jest naprzeciwko plaży. Jest to wysokiej klasy hotel, zapewniający liczne usługi zawarte w cenie. Do hotelu przynależy znakomita restauracja, w której można skosztować ponad 600 rodzajów win i szampanów. Wszystkie pokoje i apartamenty w Hotel Bevanda są klimatyzowane i posiadają wanny z hydromasażem. Na miejscu znajduje się ponadto bar z palarnią cygar, a także restauracja, która serwuje posiłki w formie bufetu.

Hotele na Riwierze Opatijskiej w przystępnej cenie

Hotel Villa Privileggio

Hotel Villa Privileggio to trzygwiazdkowy obiekt znajdujący się w miejscowości Moscenicka Draga, zaledwie 12 kilometrów od miasta Opatija. Wewnątrz nad komfortem zameldowanych czuwa całodobowa recepcja. Miejsce to wyróżnia klimatyczna restauracja otwarta przez cały dzień, a także przemyślany projekt wspólnej przestrzeni, z której chętnie korzystają hotelowi goście.

Villa Abbazia – Liburnia

Villa Abbazia – Liburnia może poszczycić się czterema złotymi gwiazdkami. Obiekt mieści się w przepięknej, odrestaurowanej w 2018 roku willi w mieście Opatija. W hotelu znajduje się basen, centrum fitness, a także nowoczesne SPA ze strefą wellness. Wewnątrz znajdziemy olśniewającą, widną jadalnię z ogromnym świetlikiem w dachu i dużymi lustrami w ścianach, które dodatkowo powiększają wnętrze. W każdym z pokoi w Villa Abbazia – Liburnia mieści się telewizor, strefa wypoczynkowa z sofą i fotelami, stolik kawowy i duże podwójne łóżko. Na życzenie gości w pokojach mogą się również znaleźć ekspresy do kawy.

Pansion Villa Betina

Pansion Villa Betina to obiekt, na którego koncie znajdują się trzy gwiazdki. To jedna z najlepszych propozycji, która dostępna jest w atrakcyjnej cenie przez cały rok. Mając do wyboru Pansion Villa Betina i pięciogwiazdkowy hotel, warto zdecydować się na Pansion Villa Betina. Nieczęsto spotyka się hotele położone w tak pięknych okolicznościach przyrody. Z każdego okna roztacza się widok na zielone, chorwackie wzgórza. Większość z pokoi posiada ponadto balkon, na którym każdego ranka można pić gorącą kawę lub zimne drinki. Obiekt ponadto dysponuje dużym, odkrytym basenem, ogrodem i parkingiem dla gości. Każdy z pokoi został wyposażony w klimatyzację, szafę na ubrania, telewizor z płaskim ekranem i szybkie Wi-Fi. Ręczniki i kosmetyki również są zapewnione. W apartamentach znajduje się ponadto mikrofalówka, lodówka i płyta kuchenna.

Wielki boom na Riwierę Opatijską rozpoczął się, gdy została okrzyknięta nadmorskim Wiedniem. To właśnie w tym czasie miejsce to odwiedzało wiele znakomitych postaci, w tym: Gustaw Mahler, James Joyce, Anton Pavlovich Czechow, a także Giovanni Puccini, Henryk Sienkiewicz i Józef Piłsudski. Pomniki wielu z nich możemy oglądać do dzisiaj, gdyż rozmieszczone są w całej Riwierze Opatijskiej. Nie powinno nas zatem dziwić, iż pijąc kawę w jednej z kawiarni, będzie na nas spoglądać np. Henryk Sienkiewicz. Niezwykłość Riwiery Opatijskiej bierze się również z nastawienia mieszkańców do przybyszów z innych krajów. Mieszkańcy tego zakątka półwyspu są uśmiechnięci i niezwykle życzliwi. Można ich często spotkać, gdy z dumą opowiadają o swoim mieście.

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Szlakiem najpopularniejszych miasteczek na wzgórzach w Istrii

Wakacje Portorož – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz