Istria atrakcje – TOP 12 najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia

, 29 listopada 2023 Tagi , , , ,

Istria to jeden z najbardziej urokliwych półwyspów leżących na Adriatyku, który znajduje się na północy Chorwacji. Półwysep ten jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, który oferuje mnóstwo malowniczych plaż oraz pięknych miasteczek.
Istria usytuowana jest pomiędzy Zatoką Triesteńską i Zatoką Kvarner. Formalnie półwysep ten znajduje się częściowo na terenie: Słowenii, Włoch i Chorwacji, chociaż największa część należy do tego ostatniego kraju. Przed II wojną światową Istria była częścią Włoch, dlatego też język włoski jest niezwykle popularnym na tym półwyspie. Do najbardziej znanych atrakcji na Istrii należą miasta Rovinj, Pula oraz Poreč. Jednak jest tu o wiele więcej równie ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jakie atrakcje czekają jeszcze na półwyspie Istria? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Istria atrakcje – TOP 12 najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia

Pula

Pula (Pola) to chorwackie miasto uniwersyteckie, które jest popularnym celem jednodniowych wycieczek. Głównymi atrakcjami miasta są rzymskie ruiny, a w szczególności wspaniały amfiteatr. Amfiteatr w Puli to jeden z największych w Europie, który zbudowano na polecenie cesarza Wespazjana w I wieku. Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie zbudowano Koloseum w Rzymie, choć amfiteatr w Puli jest nieco starszy.

Tę mogącą pomieścić ponad 20 000 widzów arenę amfiteatru wykorzystywano do walk gladiatorów, a później w średniowieczu, do turniejów „kruszenia kopii”. Po wielu pracach renowacyjnych miejsce to nadal może pomieścić około 5000 osób. Latem organizowane są tu różne festiwale i wydarzenia kulturalne, natomiast jego podziemne korytarze mieszczą znaleziska archeologiczne i eksponaty prezentujące jak wyglądał lokalny przemysł oliwny.

Interesujące w Puli jest również starożytne Forum Romanum, który nadal pełni funkcję miejsc spotkań w mieście. Najlepiej zachowaną częścią forum jest Świątynia Augusta (Augustov hram) z wieloma rzymskimi rzeźbami, która znajduje się po północnej stronie placu. Na wizytę w Puli warto zabrać ze sobą także strój kąpielowy. Plaże wokół Puli są jednymi z najlepszych na Istrii.

Rabac

Jeśli chcesz spędzić trochę czasu na plaży na Istrii, udaj się do małego, malowniczo położonego miasteczka Rabac. Ta niegdyś mała wioska rybacka, w ostatnich latach stała się popularnym kurortem wakacyjnym, który znany jest z kamienistych plaż i lazurowego morza. Plaża Girandella jest jedną z najładniejszych w okolicy, ponieważ przejrzystość wody jest niezwykle imponująca. Jest to świetne miejsce do pływania lub snorkelingu, ponieważ ryb jest tu pod dostatkiem.W Rabac panuje typowy klimat wakacyjny i nie ma tu zbyt wielu zabytków historycznych. Jednak tutejsza długa promenada zachęca do popołudniowych spacerów. Wzdłuż promenady kursuje także kolejka elektryczna, która łączy różne resorty wypoczynkowe z centrum miasteczka. W tym spokojnym miejscu wypoczynkowym znajduje się również wiele kawiarni, sklepów oraz restauracji.

Opatija

Opatija od dawna jest to jedno z najważniejszych chorwackich uzdrowisk, które jest idealnym miejscem na wakacje dzięki wielu eleganckim, zabytkowym hotelom, goszczącym turystów przez cały rok. Klimat jest tu łagodny, nawet zimą, ponieważ miasto jest chronione przed zimnymi masami powietrza przez masyw górski Učka. Dzięki łagodnemu klimatowi Opatija oferuje wiele aktywności i możliwości spożywania posiłków na świeżym powietrzu przez większą część roku, ponieważ wiele restauracji oferuje przyjemne tarasy i patia, z których wiele jest otwartych przez cały rok.

Szczególną atrakcją w Opatii jest spacer wzdłuż promenady Lungomare. Zaczyna się ona w Volosko i ma długość około 12 kilometrów. Spacerując wzdłuż Lungomare można podziwiać po drodze jedne z najbardziej spektakularnych nadmorskich krajobrazów nad Adriatykiem.

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni – Nacionalni Park Brijuni to morski park, który tworzą dwie duże i 12 małych wysp. Co ciekawe, największa z wysp była wakacyjną rezydencją marszałka Tito – przywódcy Komunistycznej Partii Jugosławii, od 1949 roku do jego śmierci w 1980 roku. Oprócz goszczenia tutaj głów państw i gwiazd filmowych, Tito sprowadził na wyspy kilka osobliwości, w tym afrykańskie zwierzęta, takie jak słonie, zebry i antylopy, a także rzadkie gatunki roślin, które nie występują w Chorwacji.

Obecnie jedynymi wyspami otwartymi dla zwiedzających są dwie główne wyspy Veli Brijun i Mali Brijun, choć dostęp do nich jest nadal ograniczony (park należy zwiedzać w ramach wycieczki, chyba że zatrzymasz się w jednym z hoteli Veli Brijun – nawet wtedy zwiedzanie niektórych części wymaga przewodnika). Głównymi atrakcjami Parku Narodowego Brijuni są pozostałości bizantyjskiej fortecy z II wieku, rzymska willa, kościół, park safari i wystawa poświęcona Tito. Do parku można dopłynąć promem z miasta Fažana, gdzie znajduje się biuro Parku Narodowego Brijuni.

Czytaj także: Archipelag Brijuni (Wyspy Briońskie), zwiedzanie, rejsy, przewodnik

Pazin

Jednym z największych miast śródlądowych na Istrii jest Pazin, którego główną atrakcją jest wspaniały średniowieczny zamek (Kaštel) z IX w. i malownicza sceneria. Kaštel zbudowano wysoko na szczycie wzgórza, które otoczone jest wąwozem. Aby wejść do zamku należy przejść przez most zwodzony. Obecny wygląd zamku pochodzi z XIV wieku, kiedy to cztery skrzydła zostały połączone, tworząc dziedziniec. Na zamku obecnie ma swoją siedzibę Muzeum Etnograficzne Istrii (EMI) prezentujące tradycyjne stroje, tkaniny, narzędzia rolnicze, sprzęt rybacki, instrumenty muzyczne i artykuły gospodarstwa domowego. W zamku znajduje się także Muzeum Obywatelskie z licznymi znaleziskami archeologicznymi, a także kolekcja dzwonów oraz broni. Inne interesujące atrakcje w Pazin to średniowieczny kościół Najświętszej Marii Panny i XV-wieczny kościół św. Franciszka (Sv Frane). Stare miasto w Pazinie jest niezwykle klimatyczne a spacer do zamku przypomina cofnięcie się w czasie.

Promenada Lungomare

Lungomare to piękny 12-kilometrowy odcinek promenady, który biegnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku od Volosko do miejscowości Lovran. Promenadę zbudowano pod koniec XIX wieku, kiedy Opatija zaczęła się rozwijać jako miejscowość wypoczynkowa. Obecnie Lungomare jest jedną z głównych atrakcji w okolicy. Jest to także dobre miejsce na spacer lub odpoczynek na jednej z wielu ławek, aby rozkoszować się słońcem i widokami na morze.

Pićan

Urocza wioska Pićan (nazywana Petena w czasach rzymskich), leży około 12 kilometrów na południowy wschód od Pazin. Warto wiedzieć, że ma ona duże znaczenie religijne ponieważ była stolicą biskupią. W miejscowości znajduje się wiele dobrze zachowanych średniowiecznych budynków, w tym piękne bramy miejskie z XIV i XV wieku. Godny uwagi jest także kościół Crkva Navještenja Blažene Djevice Marije. Kościół zbudowano w XIV wieku i całkowicie przebudowano na początku XVIII wieku. Jest on doskonałym przykładem greckiej katedry prawosławnej, dlatego też warto ją odwiedzić. Do najważniejszych atrakcji należy ołtarz główny ze wspaniałym obrazem Valentina Metzingera zatytułowanym „Zwiastowanie”. Interesujący jest również romański kościół św. Michała (Sv Mihovil) ze wspaniałymi freskami z XV wieku.

Rovinj

Rovinj to piękne średniowieczne miasto, które założyli Rzymianie. Najważniejszą atrakcją jest XVIII-wieczna barokowa katedra św. Eufemii (Katedrala Sveta Eufemija) z ogromną dzwonnicą, która znajduje się w najwyższym punkcie miasta. Na głównym placu (Trg Marsala Tita) znajduje się stary ratusz, znany również jako Pałac Miejski. To tutaj znajduje się również Łuk Balbi (Arco dei Balbi), który zbudowano w drugiej połowie XVII wieku. Łuk jest bogato zdobiony i posiada m.in. rzeźbioną głowę Turka na zewnętrznej ścianie oraz głowę Wenecjanina na wewnętrznej. Nad łukiem znajduje się herb rodziny Balbi i płaskorzeźba Lwa Świętego Marka, który jest symbolem Wenecji. Łuk Balbi stoi przy wejściu do starej dzielnicy weneckiej. Jest to interesująca część miasta, w której znajdują się urokliwe place i klimatyczne zaułki z mieszanką stylów architektonicznych (gotyku, renesansu, baroku oraz neoklasycyzmu). Podczas wizyty w Rovinj nie zapomnij także odpocząć na pięknych plażach otaczających Rovinj. W okolicy znajdują się malownicze zatoczki przypominające te na Capri i plaże otoczone skałami.

Poreč

Poreč to jedno z najbardziej popularnych miast turystycznych na Istrii. Miasto posiada piękne wybrzeże z wieloma hotelami i resortami turystycznymi, które rozciągają się na długości około sześciu kilometrów wzdłuż plaż Plava Laguna oraz Zelena Laguna. To także popularne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak na przykład: narciarstwa wodnego, parasailingu, żeglarstwa i kajakarstwa.

Atrakcją tego miasta jest piękna bazylika Eufrazjusza z VI wieku (Eufrazijeva bazilika). Ten niezwykły obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz warto zobaczyć piękne mozaiki na złotym tle oraz XIII-wieczne cyborium z marmurowymi kolumnami. Koniecznie odwiedź także Muzeum Poreč, które ma swoją siedzibę w barokowym Pałacu Sincic. W Muzeum Poreč można podziwiać ekspozycje dotyczące długiej historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem epoki rzymskiej oraz wczesnochrześcijańskiej. Kolekcje obejmują także znaleziska archeologiczne z III wieku p.n.e., takie jak na przykład: fragmenty ceramiki, ikony, obrazy religijne oraz ekspozycje mebli. Następnie warto przespacerować się po uroczym porcie, gdzie wzdłuż promenady rozciągają się kawiarnie i restauracje lub popłynąć taksówką wodną na pobliską wyspę Świętego Mikołaja (Sveti Nikola) z pięknymi plażami.

Motovun

Jadąc na zachód drogą D44 w pewnym momencie pojawia się wzgórze z malowniczą miejscowością Motovun. Ta imponująca, zabytkowa miejscowość położona jest wysoko na wzgórzu w dolinie rzeki Mirna. Motovun jest przepięknym,  malowniczo położonym miastem, którego początki sięgają XIV wieku. Wówczas Wenecjanie zbudowali grube mury, aby ufortyfikować to miasto. Zabytkowe bramy miejskie pochodzące z XIV wieku i z XVI wieku są jednymi z najważniejszych atrakcji Motovun. Prowadzą one bezpośrednio do centrum starego miasta. Szczególnie imponująca jest brama nazywana „Toranj novih vrata”, która jest ozdobiona herbami najważniejszych weneckich rodzin. Obecnie Motovun słynie z corocznego popularnego festiwalu filmowego, który organizowany jest każdego lata.

Lovran

Urocza miejscowość Lovran położona jest zaledwie pięć kilometrów na południe od Opatija. Lovran jest jednym z najpiękniejszych letnich kurortów leżących nad Zatoką Kvarnerską w Chorwacji. Miejscowość jest podobnie jak Opatija chroniona przed zimnymi wiatrami w zimie przez masyw górski Učka. Dzięki temu, Lovran cieszy się łagodnym klimatem, który zapewnia ładną pogodę przez prawie cały rok. Koniecznie odwiedź najstarszą ufortyfikowaną część miasta, w której zachowały się niektóre fragmenty oryginalnego muru. Do najpopularniejszych atrakcji tego zabytkowego miasteczka należą między innymi: romańska dzwonnica i XIV-wieczny barokowy kościół św. Jerzego (Sveti Juraj), który znajduje się na głównym placu. Lovran warto odwiedzić o każdej porze roku, ponieważ odbywają się tu interesujące wydarzenia, które obejmują obchody dnia św. Jerzego w kwietniu, Święto Rybaków w miesiącach letnich, Marunada w październiku oraz regaty żeglarskie w listopadzie.

Vrsar

Vrsar (Orsera) była niegdyś ufortyfikowaną wioską rybacką, której początki sięgają czasów rzymskich. W mieście znajduje się wiele zabytkowych rzymskich ruin, w tym pozostałości starej willi i kamieniołomu Montaker. Warto zwrócić uwagę na dawne rzymskie fortyfikacje, a w szczególności na bramę morską oraz romański kościół Najświętszej Marii Panny (Sveti Marija) z X wieku, który znajduje się w pobliżu nabrzeża.

Interesujący jest również XII-wieczny zamek Vergottini, nazywany także Pałacem Biskupim oraz sąsiedni XIX-wieczny kościół św. Marcina. Warto także zobaczyć Park Rzeźb Dusana Đamonja – Park skulptura Đamonja, który znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta. Na południe od Vrsar, usytuowany jest Kanał Limski, który jest rezerwatem morskim popularnym ze względu na wiele wapiennych jaskiń.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Urlop na Półwyspie Istria i w Północnej Chorwacji – ranking 2024 najlepszych hoteli

Pula plaże – TOP 12 najpiękniejszych, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz