Jaskinia Baredine w Istrii – jak dojechać, zwiedzanie, bilety

9 kwietnia 2022 Tagi , , , ,

Jaskinia Baredine jest zjawiskiem krasowym, geomorfologicznym pomnikiem przyrody i pierwszym istryjskim miejscem speleologicznym modelowanym w celu zaspokojenia potrzeb turystycznych, który został otwarty dla osób odwiedzających w 1995 roku. Położona jest w północnej części Istrii, w pobliżu Nova Vas, między Poreč, Višnjan i Tar, zaledwie 5 km od linii brzegowej. Jaskinia otoczona jest bogatymi prehistorycznymi stanowiskami archeologicznymi, fortami historycznymi, willami antycznymi, średniowiecznymi klasztorami i wciąż dobrze zachowanym, nienaruszonym krajobrazem. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia jaskini Baredine

Termin Baredine oznacza obszar otaczający jaskinię, dlatego jaskinia otrzymała takie oznaczenie. Najprawdopodobniej pochodzi od słowa „obnażony”, w lokalnym języku oznaczającego nieuprawianą ziemię. Dziś termin ten nie odpowiada rzeczywistości. Przez wieki ciężko pracujący mieszkańcy zamienili okolicę w żyzne pola i oczyścili skały. Należy również zaznaczyć przede wszystkim to, że spłaszczony teren otaczający jaskinię położony na wysokości 117 metrów oferuje widok na starannie zaaranżowane ogrody oliwne i winnice rozciągające się aż do morza.

Zwiedzanie tego terenu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Każdego roku decyduje się tam zmierzać bardzo wielu turystów z różnych zakątków świata. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to niezwykle majestatyczne miejsce pełne specyficznej energii. Miejsce to z całą pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom.

Legenda związana z jaskinią Baredine

Warto wspomnieć również o tym, że jest pewna legenda związana z tym miejscem pochodząca z XIII wieku. Głosi ona, iż pewien szlachcic z Poreča o imieniu Gabrijel zakochał się w pięknej pasterce z Nova Vas o imieniu Milka. Zła matka Gabrijela nie mogła ugasić płomieni ich miłości, więc dała gangowi banitów trzy złote monety, aby potajemnie zabić piękną Milkę. Bandyci nie zabili pasterki, ale zamiast tego wrzucili ją do jaskini. 

Atrakcje w jaskini

W naturalnym krajobrazie jaskini Baredine, wśród ogrodów oliwnych i winnic, znajduje się plac zabaw specjalnie zaprojektowany dla dzieci, podwórko ze zwierzętami domowymi, ścieżka botaniczna z zaznaczonymi rodzimymi roślinami, przestrzeń, w której można zorganizować własny piknik… lub możesz po prostu się zrelaksować i odpocząć od codziennej rutyny. 

Przy wejściu do jaskini znajduje się gablota muzealna, w której wystawiono ceramikę prehistorycznego człowieka. Nasi dalecy przodkowie prawdopodobnie opuszczali doniczki podczas gorącego, suchego, letniego dnia, aby zebrać cenną wodę, kropla po kropli. W jednym z atrium miniesz krater o szerokości 4 m i głębokości 66 m, który schodzi do podziemnych jezior. I tak przez pięć sal, pięć galerii abstrakcyjnych i realistycznych rzeźb, przejdziemy przyjemny 40-minutowy spacer z przewodnikiem.

Ekscytacją tej przygody jest również spotkanie ze zwierzętami z podziemi. Zobaczysz ludzką rybę – endemiczne zwierzę, które żyje tylko w tym środowisku. Jaskinia ta jest też skarbnicą stalagmitów i stalaktytów, podziemnych rzeźb stworzonych w czasie przez cierpliwą pracę wody. Powstały takie kształty, z których niektóre są wyjątkowe, takie jak dziesięciometrowe, bardzo wysokie zasłony, bardzo realistyczna rzeźba Matki Bożej, ciało mleczarki zwanej Milką, krzywa wieża i bałwan niosący pochodnię – który stał się znakiem rozpoznawczym naszej jaskini. Stalaktyt, wraz z którym połączył się w kształt stalagmitu, przypomina pochodnię, dlatego Bałwanowi często dodaje się również imię Nosiciela Pochodni.

Jak dojechać do Jaskini Baredine i gdzie zaparkować?

Do miejsca tego można dostać się zarówno samochodem, jak i autobusem. Gdy już dojedziemy do celu, to nie będziemy mieć problemów z zaparkowaniem, ponieważ w miejscu tym zostały przydzielone specjalnie oznaczone miejsca do parkowania i jest ich sporo. W związku z tym każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie. Warto jednak zaznaczyć, iż największa liczba turystów wybiera transport własnym samochodem, ponieważ jest on o wiele bardziej komfortowy. Z kolei jeżeli chodzi o możliwość dostania się w to miejsce autobusem, to należy powiedzieć, że transport taki jeździ wyłącznie raz w tygodniu. 

Polet Vinkovci kursuje autobusem z Rijeki do Poreč. Bilety kosztują 220 zł, a podróż trwa 1h 55m. Przed jaskinią znajduje się duży parking, a obok niego mnóstwo stołów i ławek na piknik. Jeśli nie masz ochoty na piknik, możesz odświeżyć się przy drinku lub zjeść lunch w galerii konobon, restauracji na miejscu. 

Ceny biletów i czas zwiedzania jaskini Baredine

Wspomnienia z wizyty w tej jaskini z pewnością będą dla każdego niezapomniane. Sugerowany czas zwiedzania to 2-3 godziny. Natomiast jeżeli chodzi o koszt biletów, to trzeba się liczyć z ceną około 80 złotych dla osoby dorosłej, jak również 45 złotych dla dziecka. Należy również zaznaczyć, że ceny te mogą się od siebie trochę różnić w zależności od panującego sezonu. Obiekt ten jest otwarty we wszystkie dni tygodnia od godziny 10:00 do godziny 19:00.

Co zobaczyć wokół jaskini?

Miejsce to jest wiejską okolicą, która otacza jaskinię. Obok znajduje się plantacja brzoskwiń. Miejsce to warto odwiedzić w sezonie, czyli w okolicy lipca. Wtedy też można spróbować brzoskwiń, które tam rosną, jak również kupić je od tamtejszych sprzedawców. W okolicy tego miejsca znajdują się również bezpłatne oraz czyste łazienki, które są do dyspozycji wszystkich osób odwiedzających to miejsce. Obok jaskini znajduje się również sklepik z pamiątkami. W miejscu tym bez wątpienia można spędzić miło czas z całą rodziną i generować nowe, miłe wspomnienia. Jest to miejsce, które z całą pewnością spełni oczekiwania każdego. 

Gdzie zjeść blisko Jaskini Baredine?

Do jednych z najlepszych punktów gastronomicznych znajdujących się blisko tego obszaru można zaliczyć przede wszystkim takie miejsca jak: Birikin, Restauracja Marina, Restauracja Artha, Bacchus, Tri Kantuna, Konoba Cakula, Palma 5, jak również Ulixes. Miejsca te w większości przypadków oferują kuchnię regionalną. Aczkolwiek warto zaznajomić się z nowymi smakami, jeżeli zdecydowaliśmy się na taką wycieczkę. Z całą pewnością będzie to dla nas wtedy jeszcze bardziej niezapomniana przygoda. Potrawy, które są przygotowywane w tych miejscach, są nie tylko niezwykle smaczne, ale również za każdy razem świeże. W związku z tym przypadną one do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom. Są to z całą pewnością miejsca godne polecenia, do których będziemy chcieli wracać następnym razem. 

Hotele blisko Jaskini Baredine

Do jednych z dobrych i blisko położonych baz noclegowych można zaliczyć przede wszystkim takie miejsca jak: Apartamenty Pilic (odległość 1.3 km), Holiday Home Sergo (odległość 0.5 km), Apartamenty Dama (odległość 1.6 km), jak również Charming Stone Villa with Pool & Hot Tub in Central Istria (odległość 0.5 km). Są to miejsca, w których można podziwiać nie tylko piękną naturę tamtego rejonu, ale również wypocząć i w odpowiedni sposób się zrelaksować. Miejsca te charakteryzują się przyjazną atmosferą, ale również przystępnymi cenami. Ważną informacją jest też to, że w każdym z tych miejsc są akceptowane zwierzęta domowe. 

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Najlepsze hotele i noclegi w Poreč – wszystko co musisz wiedzieć

Wakacje Piran – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz