Jeden dzień w Puli, jak zaplanować zwiedzanie, atrakcje?

, 26 lutego 2023 Tagi , , ,

Pula znajduje się w Chorwacji, a dokładniej w żupanii istryjskiej. Chorwacja słynie z pięknych widoków, piaszczystych plaż i wspaniałych zabytków. Turyści z całego świata chętnie przylatują do tego państwa i lokują się w jego różnych krańcach. Jednym z popularniejszych i największych miast na półwyspie Istria, którego stale nie opuszczają turyści, jest właśnie Pula. To miasto jest niebywale interesujące. Dostęp do portu, nadmorskie kurorty oraz plaże są bardzo atrakcyjne. Pula jest położona w strategicznym miejscu, a dokładniej na najbardziej wysuniętym na południe punkcie trójkątnego półwyspu Istria. Dawniej miasto było centrum handlu oraz centrum wojskowym i gospodarczym. Swoją świetność przeżywało w czasach Juliusza Cezara, a całkowity rozkwit osiągnęło w I wieku naszej ery.

Pula posiada wiele interesujących zabytków z tamtego okresu, a jednym z nich jest słynny amfiteatr z I wieku. Miasto jest idealne dla fanów zwiedzania, plażowiczów, a także amatorów różnorakich sportów. Spędzając 24 godziny w Puli, obowiązkowo należy obejść słynne budynki architektoniczne, spróbować regionalnych specjałów i podziwiać spektakularne widoki. Pula zdecydowanie jest miejscem wartym zwiedzenia i z pewnością jeden dzień w tym mieście to za mało!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jeden dzień w mieście Pula – co robić?

W Puli jest mnóstwo wspaniałych miejsc do zwiedzenia i być może braknie całego dnia, aby je wszystkie zobaczyć. Niemniej warto odwiedzić te najpopularniejsze i budzące największy podziw. Istnieje kilka punktów orientacyjnych, przy których zdecydowanie należy zostać dłużej. Budzą one powszechny podziw i zachwyt, wprawiając turystów w atmosferę chęci dalszego zwiedzania. Pula jest miastem historycznym, jednak jest dość zwarta. Przejście miasta nie zajmie dużej ilości czasu, ale dostarczy wielkiej frajdy. W tym mieście sztuka i kultura wiodą prym, to dlatego jest tu organizowany słynny Pula Film Festival, który przyciąga koneserów sztuki filmowej z niemalże całego świata.

Miasto Pula rano

Wjeżdżając do miasta Pula, od razu rzucają się w oczy przepiękne cuda architektury, tajemnicze uliczki oraz pogodna atmosfera. Pula jest miejscem, do którego często przyjeżdżają turyści. Jednym z powodów ich wycieczek jest amfiteatr z I wieku. Pragną go zobaczyć nie tylko miłośnicy historii, ale także osoby kochające przepiękne zabytki, bo do takowych można zaliczyć tę budowlę. Amfiteatr w Puli jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie i jest szósty co do wielkości, co czyni go naprawdę spektakularnym. Budowla ma eliptyczny kształt o wymiarach 130 na 110 metrów. Szacuje się, że niegdyś mógł pomieścić aż 20 tysięcy widzów. Dawniej odbywały się w nim walki gladiatorów, które bardzo cieszyły tamtejszą publiczność, a obecnie organizowane są tam koncerty gwiazd światowego formatu, a także odbywają się pokazy filmów w ramach Pula Film Festival. Amfiteatr jest otwartą budowlą, toteż jest dostępny dla turystów przez cały czas.

W podziemiach amfiteatru jest dostępne muzeum eksponatów, jakie dawniej wykorzystywano na arenie i na terenie miasta. Można tam m.in. znaleźć amfory poświęcone produkcji oliwy czy broń gladiatorską. Ciekawostką jest to, iż dawniej w tych podziemnych salach trzymano gladiatorów oraz zwierzęta, z którymi mieli staczać zażarte walki.

Najrozsądniej rozpocząć zwiedzanie właśnie w tej części miasta, w której znajduje się amfiteatr. Zapewne ta część zwiedzania zajmie najwięcej czasu, więc ranek będzie idealną porą dnia na rozpoczęcie przygody z architekturą Puli.

Miasto Pula popołudniu

W południe warto odwiedzić restauracje. Wiele z nich serwuje smaczne potrawy regionalne, jak i międzynarodowe. Obiad jest ważną częścią dnia, dlatego warto dobrze się najeść, żeby mieć siłę. W kwestii obiadów poleca się restauracje: Konoba Boccaporta, Bistro Alighieri, BACKYARD Dinner&Breakfast, Farabuto, czy Ribarska Koliba restaurant.

Starożytne zabytki w Puli

Po obfitym obiedzie czas na dalsze zwiedzanie. Dobrym pomysłem będzie spacer po starówce. Kręte, wąskie uliczki nadają klimat zwykłemu marszowi, a szczególnie wzgórze z fortecą. Widok z tego miejsca jest przepiękny i dodaje chęci na dalszą wędrówkę po mieście i jego zabytkach. Dobrym sposobem jest poruszanie się po mieście zgodnie ze wskazówkami zegara. Idąc tą ścieżką, następny w kolejce do zwiedzania jest Łuk Sergiusza, zwany inaczej Złotą Bramą. Łuk ten wyznacza skraj starożytnego miasta i został poświęcony Lucjuszowi Sergiuszowi Lepidusowi, który walczył z Augustem podczas rzymskich wojen domowych po śmierci Juliusza Cezara. Najciekawsze w tej wędrówce jest to, iż między głównymi zabytkami architektonicznymi można zwiedzać pomniejsze, niemniej ciekawsze, od tych popularnych. Niekiedy mniej znane atrakcje potrafią zadziwić wielu znawców i miłośników sztuki.

Popołudnie jest czasem, gdy zachodzi słońce, a ostatnie promienie ogrzewają mile skórę. Jest to idealny moment na odwiedzenie jeszcze kilku miejsc, gdyż Pula posiada ich wiele. Kolejnym elementem wycieczki będzie Bazylika Świętej Marii Formozy, budowla religijna zbudowana przez Bizantyjczyków. Przed bazyliką znajduje się rzymska mozaika podłogowa, która jest idealnym przykładem tajemnic podziemi Starego Miasta.

Centralny punkt miasta

Następnym zabytkiem jest bardzo popularne Forum. Jest ono centralnym punktem miasta i zostało zbudowane w tym samym czasie co amfiteatr. Wznosi się tam budynek ratusza, a także wspaniała świątynia Augusta. Przy placu działa również biuro informacji turystycznej, w którym zaopatrzyć się można w darmowe mapy i broszury informacyjne na temat miasta, co daje wiele możliwości do zwiedzania. Za Forum znajduje się katedra z dzwonnicą. Jej początki sięgają V wieku. Jest popularna, gdyż splata dwa wyraźnie odmienne style architektoniczne — romański i wenecki barok. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Za Starym Miastem, a dokładniej na jego wzgórzu, mieści się Muzeum historyczne półwyspu Istrii. Zbudowana tam twierdza służy obecnie jako budynek muzealny udostępniony dla oczu turystów.

Miasto Pula wieczorem

Na wieczór można sobie zostawić obiekty, które dostępne są do późna, lub udostępnione całodobowo, jak wspomniany wielokrotnie amfiteatr. Do zwiedzania zostało jeszcze kilka obiektów, na przykład Fort Kaštel, który mieści się w jednym z wielu szlaków z ulic. Forteca jest na tyle stara, iż nie budzi powszechnego zainteresowania, ale nadal robi piorunujące wrażenie. Można tam spacerować wzdłuż murów obronnych do różnych wspaniałych punktów widokowych. Nie trzeba dodawać, że jest to świetne miejsce do oglądania zachodu słońca, robienia zdjęć i zapisywania w pamięci cudownych chwil.

Będą na mieście i mając chwilę czasu, warto cofnąć się do świątyni Augusta, która mieści się obok amfiteatru. Została ona poświęcona w całości cesarzowi Augustowi oraz bogini Romie. Niestety w czasie II wojny światowej została doszczętnie zniszczona podczas bombardowania, ale na szczęście udało się ją odbudować i obecnie w jej wnętrzach znajduje się wystawa antycznych rzeźb, które warto zobaczyć.

Pula wieczorem i późną nocą robi wrażenie. Tysiące małych światełek w krętych uliczkach, morska bryza i widoki oświetlone światłem księżyca dają iście romantyczną atmosferę. Pula, choć nie jest wielkim miastem i sprężając się, można ją zwiedzić w jeden dzień, jest miejscem, do którego turyści chętnie wracają. Dzieje się tak z powodu magicznego klimatu i atmosfery przyjacielskości, jaka w nim panuje.

Najlepszy czas na odwiedzenie miast Pula

Miasto idealnie jest odwiedzić latem, gdyż wtedy najwięcej się w nim dzieje. Dodatkowym atutem jest fakt, iż wszystkie atrakcje są dostępne przez cały rok, więc jeśli ktoś nie lubi tłumów, inne pory roku są również fantastyczne. Jak wcześniej wspomniano, w lipcu odbywa się słynny Pula Film Festival. Wówczas należy liczyć się z oblężeniem, więc dobrym pomysłem jest zarezerwowanie wcześniej noclegu.

Słynne kuchnie regionalne i tradycyjne

Osoby, które pokochały klimat miasta i które będą chciały do niego wrócić, z pewnością zainteresują się klimatycznymi knajpkami ze świetnym jedzeniem. Uliczki miasta kryją wiele ciekawych miejsc, na które podczas 24 godzin nie było czasu, lecz to nie znaczy, że są warte mniejszej uwagi. Poniżej podano nazwy wspaniałych miejsc, do których warto się udać podczas ponownego przyjazdu:

  • Kod Kadre
  • Rendez-vous
  • Orfej
  • Taj Tavern
  • Restaurant Admiral
  • Good Food
Poprzedni

Gdzie zjeść w Poreč? Najlepsze restauracje

Najpiękniejsze polecane plaże w Poreč i okolicach, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz