Jednodniowa wycieczka do Kanału Limskiego, zwiedzanie, rejsy

15 lipca 2022 Tagi , , , ,

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami. Nie da się ukryć, że pogoda za oknem staje się coraz bardziej zachęcająca, a my spędzając kolejne godziny w pracy, wybiegamy myślami daleko w przyszłość i wyobrażamy sobie, jakie atrakcje czekają na nas podczas naszego urlopu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Chorwację. Nawet jeśli już tam byliśmy, to warto wrócić ponownie, jednak tym razem odwiedźmy malowniczy i niesamowity półwysep Istria. To właśnie tam możemy przeżyć niezapomnianą przygodę, wybierając się na rejs po Kanale Limskim. Kanał Limski to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Jak ją zorganizować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i zwiedzanie Kanału Limskiego w Istrii

Kanał Limski bez wątpienia jest niesamowitym miejscem, którego nie znajdziecie w żadnym innym miejscu – tylko na półwyspie Istria. Jest to niezwykle wąska oraz głęboka zatoka, która znajduje się u wybrzeża tego chorwackiego półwyspu. Kanał ten jest przepiękny pod względem wizualnym, gdyż podczas podróży będziecie mogli napawać oczy wysokimi i zalesionymi zboczami oraz stokami górskimi. Zwiedzanie Kanału Limskiego jest głównie możliwe przy pomocy zorganizowanych rejsów, które nie należą do najdroższych atrakcji w Chorwacji, a jednocześnie mogą przyprawić Was o zachwyt i przecieranie oczu ze zdumienia.

Co więcej, podczas rejsu po tej cieśninie zatrzymacie się również w okolicy przepięknej platformy widokowej, która została wykonana całkowicie z drewna. Jest ona jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy, z którego możecie podziwiać całą, magiczną panoramę Kanału Limskiego. Warto przygotować się na to, że za wstęp na tę platformę w sezonie turystycznym trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie chcecie wybierać się na rejs statkiem po kanale, możecie śmiało wypożyczyć rower i wybrać się na przejażdżkę wzdłuż Kanału Limskiego. Znajduje się tam bowiem świetnie przygotowana trasa rowerowa, więc możecie napawać oczy niesamowitymi widokami.

Co więcej, przy zboczach Kanału Limskiego zaaranżowane zostały również miejsca na piknik dla turystów, więc będziecie mogli odpocząć na łonie niesamowitej przyrody. Trasa rowerowa prowadzi z miejscowości Vsar i obejmuje praktycznie całą długość kanału.

Jak dojechać do Kanału Limskiego i gdzie zaparkować?

Wielu turystów z pewnością może zastanawiać się, jak dostać się możliwie najbliżej w okolice Kanału Limskiego. Otóż warto wiedzieć, że niestety, ale bezpośrednio nad wybrzeże Kanału Limskiego nie można dostać się samochodem. Są to tereny Parku Narodowego, pokryte gęstym lasem i roślinnością. Wobec tego planując wycieczkę do tego malowniczego miejsca, najbezpieczniej jest dostać się do miejscowości Vsar. Znajduje się ona na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. To właśnie tam również możecie zaparkować samochód. Warto zaznaczyć, że jest to jedyna miejscowość, która położona jest tak blisko Kanału Limskiego. Parking znajduje się tuż za wyjazdem z miejscowości. Jest to duży parking przeznaczony dla turystów, którzy chcą rozpocząć zwiedzanie tego malowniczego zakątka Chorwacji.

Co więcej, kolejny parking znajduje się również przy samym porcie w miejscowości Vsar. Wówczas jeśli zdecydowaliście się na rejs statkiem po Kanale Limskim, to możecie tam pozostawić auto. W pozostałych, pobliskich miejscowościach jak np. Rovinj czy Poreca również możecie pozostawić auto, a także skusić się na rejs statkiem.

Kanał Limski – punkty widokowe

Kanał Limski bezpośrednio wyposażony jest w jedynie jeden punkt widokowy. Jest to drewniana platforma, która została już wspomniana. Niemniej jednak w wielu okolicznych miejscowościach znajdują się również liczne punkty widokowe, które umożliwiają podziwianie całej panoramy Kanału Limskiego. Do najlepszych z nich można zaliczyć:

 • punkt widokowy w miejscowości Vsar – około 5 kilometrów od Kanału Limskiego
 • punkt widokowy w miejscowości Rovinj – około 6 kilometrów od Kanału Limskiego, warto zaznaczyć, że jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego można podziwiać cały majestat i naturalność Kanału Limskiego.
 • punkt widokowy w Zamku Divgrad – znajduje się on około 11 kilometrów od Kanału Limskiego.
 • punkt widokowy z Bazyliki świętego Eufrazjana w Porec – znajduje się on około 12 kilometrów od Kanału Limskiego.

Kanał Limski – czas zwiedzania

Czas zwiedzania Kanału Limskiego bardzo ciężko jednoznacznie oszacować. Wiele bowiem zależy od tego, na jaki sposób zwiedzania zdecydują się turyści. Oczywiście w przypadku, kiedy zdecydują się oni na wycieczkę rowerową, to muszą liczyć się z tym, że do pokonania będą oni mieli co najmniej 13 kilometrów po trasie rowerowej. Choć co prawda jest ona świetnie przygotowana, to jednak nie jest ona wolna od wzniesień i stromych podjazdów. Sam przejazd może więc zająć około 2-3 godziny, jednak trzeba koniecznie zatrzymać się również na zwiedzanie malowniczej groty pirackiej, a także zdecydować się na odpoczynek i zorganizowanie sobie posiłku.

Wówczas trzeba liczyć się z tym, że rowerowe zwiedzanie trasy wokół Kanału Limskiego może być nawet wypadem na pół dnia. W przypadku rejsu statkiem wszystko zależy od miejscowości, z której zdecydujecie się wypłynąć. Niemniej jednak zwykle standardowy rejs trwa od 3 do nawet i 4 godzin, a podróżni w tym czasie mają zapewnione wyżywienie oraz inne atrakcje na promach.

Rejsy statkiem po Kanale Limskim z Rovinj, Vrsaru, Poreca, ceny biletów, czas wycieczki

Rejsy statkiem to bez wątpienia jeden z najlepszych i najpiękniejszych sposobów na to, by zwiedzić Kanał Limski i podziwiać go z nieco innej perspektywy. Promy odpływają z miejscowości takich jak:

 • Poreca
 • Vsar
 • Rovinj

Oczywiście ceny biletów, a także sam czas trwania takiej podróży ściśle uzależniony jest od pakietu, jaki zostanie wybrany przez turystów. Mogą oni zdecydować się zarówno na szybki rejs, ale także i na powolne zwiedzanie. W przypadku kiedy podróżni decydują się na rejs statkiem po Kanale Limskim z Rovinj wówczas czas takiej wycieczki wynosi od 2 do 2,5 godzin. Zwykle bilet kosztuje około 100 -150 kun chorwackich za jedną osobę. Oczywiście jest to cena niezbyt wygórowana. W przypadku kiedy podróżni zdecydują się na rejs z miejscowości Vsar, wówczas podróż statkiem może przeciągnąć się nawet do 3 godzin. W miejscowości Vsar, chcąc zarezerwować sobie bilet na taką przyjemność, musimy liczyć się z tym, że koszty liczone będą w euro. Wówczas za jedną osobę będziemy musieli zapłacić około 15 euro, zaś dzieci do 6 lat mogą wejść na taki prom całkowicie za darmo.

Najdłuższy, a zarazem najdroższy rejs po Kanale Limskim będzie odbywał się z miejscowości Poreca. Wówczas trzeba przygotować się na około 3,5-godzinną podróż, a za bilet zapłacimy około 170-200 kun. Niemniej jednak pływające z Poreca promy są niezwykle luksusowe i z pewnością taka podróż na długo zapadnie w pamięć każdemu turyście.

Trasy rowerowe i trekkingowe w Kanale Limskim

Tereny Kanału Limskiego to przede wszystkim piękna i naturalna przyroda. Nic więc dziwnego, że powstało wokół niego wiele ścieżek rowerowych, a także szlaków trekkingowych. Turyści mogą również zdecydować się na wypożyczenie roweru, co nie jest wielką inwestycją w Chorwacji, a dzięki temu nie muszą martwić się o zabranie własnego roweru z Polski. Zwykle wokół Kanału Limskiego istnieje wiele mniejszych i większych ścieżek, jednak najbardziej znana trasa rowerowa, a także trekkingowa prowadzi z miejscowości Vsar wzdłuż całego wybrzeża, aż do początku Kanału Limskiego. Jest to jedna z bardziej malowniczych tras, którą można pokonać zarówno pieszo, jak i na jednośladzie.

Kolejną trasą, która z pewnością przypadnie Wam do gustu, jest trasa z Rovinj. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża, a także prowadzi przez niewielkie zagajniki i lasy. Takie trasy trekkingowe i rowerowe oczywiście zostały świetnie zaadoptowane dla turystów i występują na nich dokładne oznaczenia, więc turyści nie muszą martwić się o to, że gdzieś zabłądzą.

Gdzie zjeść dobre ryby i małże blisko Kanału Limskiego?

Z pewnością podczas zwiedzania Kanału Limskiego każdy turysta stanie się niezwykle głodny. Okazuje się, że jest to więc idealna okazja dla wszystkich miłośników owoców morza i ryb na to, by spróbować ich w wydaniu chorwackim. Najlepsze restauracje i wędzarnie ryb znajdują się oczywiście w miejscowości Vsar, czyli około 4 kilometry od samego Kanału Limskiego. Warto zatrzymać się więc w lokalach takich jak:

 • Fancita – to jedna z najbardziej popularnych wędzarni ryb w miejscowości, która serwuje wyśmienite owoce morza i desery.
 • Restaurant La Rosa – to kolejny lokal specjalizujący się w owocach morza. Możecie tam skosztować wyśmienitych małży.

Kanał Limski – hotele

Jeśli poszukujecie noclegów, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału Limskiego, to znów warto rozejrzeć się za hotelami w miejscowości Vsar. Wówczas Kanał Limski będzie oddalony jedynie o 4 kilometry, a dotarcie do niego nie zajmie Wam więcej niż 15-20 minut. Jednymi z najlepszych hotelów w okolicy są:

 • Resort Belvedere – to prawdziwie luksusowy obiekt noclegowy w miejscowości Vsar, który oferuje turystom cały kompleks basenów oraz SPA do dyspozycji. Nowoczesne pokoje z kolei zapewniają klimatyzację i panoramiczne widoki na wybrzeże Istrii.
 • Hotel Pneta – to kolejny już czterogwiazdkowy obiekt w miejscowości Vsar. Znów turyści mogą cieszyć się zarówno basenem, jak i gabinetami masażu.
 • Resort Petalon – to obiekt zlokalizowany jedynie 2,5 kilometra od Kanału Limskiego. Do dyspozycji oddaje on swoim gościom kompleks basenów, restaurację oraz cały pakiet SPA. Dostępny jest również prywatny parking.
Poprzedni

Historyczne, aktywne i zabawne rzeczy do zrobienia w Istrii

Gdzie zjeść na Wyspie KrK? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz