Jesień w Istrii, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

18 lutego 2022 Tagi , , , , ,

Półwysep Istria podzielony jest między trzy kraje. Przeważająca powierzchnia należy do Chorwacji, a pojedyncze miasta do Włoch i Słowenii. Pogoda w Istrii zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku o każdej porze roku. Także jesienią, po wakacyjnym sezonie, warto skorzystać z uroków miast nad Adriatykiem. Jeszcze we wrześniu woda w morzu jest na tyle ciepła, że można spokojnie plażować. Średnie temperatury powietrza wrześniową porą wynoszą 21 st. C, podobnie kształtują się temperatury wody. Choć w listopadzie panuje bardziej jesienna aura, to i tak warto wybrać się na Istrię, by np. zwiedzać i korzystać z licznych atrakcji turystycznych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Istrii na jesień

Po zakończeniu wysokiego sezonu nadal warto odwiedzić Istrię. Ceny noclegów i wycieczek turystycznych spadają. Jesień na Istrii jest bajecznie kolorowa, a słońce we wrześniu nie jest już tak intensywne jak latem. Jadąc nad Adriatyk we wrześniu, można liczyć na średnie wartości temperatur ok. 21 st. C. W październiku średnie temperatury wahają się w granicach 17 st. C, a w listopadzie spadają do 13 stopni. Są to oczywiście wartości notowane w dzień. Pogodę w Istrii charakteryzuje niewielka różnica między temperaturą w dzień i nocą. We wrześniu wieczory są ciepłe, idealne na spacery brzegiem morza. Nocą średnie temperatury wrześniowe wynoszą ok. 18 st. C. Zarówno we wrześniu, jak i październiku przeważają słoneczne dni. Jeśli pojawiają się opady deszczu, to najczęściej przelotne, po których szybko powraca słońce. Nawet w grudniu ilość słonecznych dni jest znaczna. Szacuje się, że jest 17 dni słonecznych w tym miesiącu.

Temperatury wody w Istrii jesienią

We wrześniu, a nawet w październiku, można korzystać z ciepłych wód morza Adriatyckiego. Na początku jesieni temperatura wody wynosi ok. 21 st. C, co sprawia, że również poza sezonem turystycznym urlop będzie udany. W październiku przy słonecznej pogodzie woda o średniej temp. 19 st. jest nadal znacznie cieplejsza, niż polski Bałtyk latem. Również w listopadzie, w słoneczne dni temperatura wody sprzyja np. moczeniu nóg lub spacerom brzegiem morza. Pod koniec jesieni woda jest chłodna, ma ok. 16 st. C. Warto zaznaczyć, że łagodny i lekko wilgotny klimat Chorwacji, w tym Istrii, sprzyja kąpielom nawet jesienią. Nawet jeśli nie będzie na tyle słońca, by plażować, to warto zamoczyć choćby stopy i nogi do kolan oraz poczuć orzeźwiającą bryzę Adriatyku.

Czy warto jechać do Istrii na jesień?

Szczyt sezonu turystycznego przypada w Chorwacji na typowo wakacyjne miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Jednak jesienią, zwłaszcza we wrześniu, pogoda w Istrii jest ciepła. Nie ma już upałów, więc to idealny czas dla rodzin z dziećmi osób starszych oraz wszystkich, którzy lubią słońce, ale bez nadmiernie wysokich temperatur. W Istrii jesień zachwyca pięknymi barwami. Historyczne miasta zachęcają do zwiedzania. Wśród atrakcji wymienić należy znakomite winnice, gdzie można degustować smaki lokalnego wina. Niższe ceny noclegów i atrakcyjne oferty biur podróży są znakomitą okazją do wycieczki na Istrię jesienną porą. 

Na pewno warto jechać jesienią na Istrię, by poczuć niezwykły klimat zabytkowych miasteczek. Wyśmienita, miejscowa kuchnia ma charakter śródziemnomorski, obfituje w owoce morza, wino, oliwki. W Istrii można znaleźć wiele podobieństw do Włoch, a ceny są znacznie niższe. Innym powodem, by odwiedzić półwysep jesienią, jest właśnie kultura, zabytki, tradycyjne tawerny. Liczne hotele z ofertą wellness i SPA nie są przepełnione i można liczyć na atrakcyjne ceny pakietów relaksacyjno-pobytowych. Również możliwości aktywnego wypoczynku jest wiele.

Glass with white wine on the rustic wooden barrel. Istrian vineyard in background. Croatia.
Winnica w Istrii, Chorwacja, licencja: shutterstock/By PPhant

Miasto Pula o starożytnej architekturze zdumiewa dobrze zachowanym amfiteatrem z czasów rzymskich oraz wspaniałą lokalną architekturą. Jesień to najlepszy czas, by udać się w głąb półwyspu Istria i zwiedzić malowniczo położone zamki. Nad morzem leży wiele portów i miast o bogatej historii. Warto odwiedzić Rovinj, czyli bizantyjskie miasto na wyspie położonej przy samym brzegu Istrii. Stolicą Istrii jest średniowieczne, górskie miasto Pazin z malowniczo położonym zamkiem i otoczone pięknymi terenami. Również w tym kierunku można zorganizować jednodniową wycieczkę jesienią.

Poprzedni

Wakacje Rovinj – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Istrii

Następny

Dodaj komentarz