Kamenjak Nature Park – jak dojechać, zwiedzanie, przewodnik

, 30 lipca 2022 Tagi , , , ,

To właśnie na miesiące letnie najczęściej i najchętniej planujemy swoje urlopy. Chcemy, by czas ten był niezapomniany i pełny niesamowitych przygód. Nikt z pewnością nie chce po raz kolejny wracać na Wyspy Kanaryjskie czy zwiedzać po raz kolejny winnice we włoskiej Toskanii. Jednak z racji tego, że lista miejsc z roku na rok mocno się kurczy, wówczas trzeba będzie kiedyś powrócić do miejsca, które wydaje się nam świetnie znane. Okazuje się jednak, że Chorwacja, nawet jeśli wydawać by się mogło, że już nic nas tam nie zaskoczy, dalej ma przygotowane wiele atrakcji dla turystów, które w dalszym ciągu są nieodkryte i tajemnicze. Jedną z nich jest Kamenjak Nature Park, czyli park naturalny zlokalizowany na wybrzeżu Istrii. Co więc warto wiedzieć przed podróżą?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis Premantura Kamenjak w Istrii

Kamenjak Park w Istrii to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najdzikszych rezerwatów przyrody. Śmiało można powiedzieć, że podczas wakacji na tym półwyspie pominięcie tego niewielkiego przylądka, który jest prawdziwym rajem na ziemi, byłoby ogromnym błędem. To właśnie w tym rezerwacie przyrody, który znajduje się blisko Puli, możecie podziwiać najpiękniejsze wybrzeże Chorwacji i korzystać w uroków najpiękniejszych plaż. Możecie więc na przylądku Premantura Kamenjak spędzić jedne z najpiękniejszych wakacji w całym swoim życiu. Co więcej możecie korzystać tym samym z uroków czystego, lazurowego morza i miękkiego piasku.

Oczywiście przylądek ten to cała masa atrakcji, które tylko czekają na to, aż turyści zdecydują się je odkryć. Kamenjak śmiało można nazwać prawdziwym, przyrodniczym fenomenem. Ma on ponad 3400 metrów długości i od 500 do 1600 metrów szerokości. Co więcej, w tym miejscu linia brzegowa jest niezwykle fantazyjna. Spoglądając na ten przylądek z lotu ptaka, można odnieść wrażenie, że ktoś się tą linią brzegową zabawił i nadał jej najbardziej fantazyjne wzory z możliwych. Co więcej, wokół przylądka można wybrać się na zwiedzanie większych i mniejszych całkowicie niezamieszkanych wysepek. Mają one swój własny, niepowtarzalny mikroklimat. W taki wydaniu przylądek Kamenjak jest prawdziwie magicznym miejscem na to, by spędzić tam swoje idealne i wymarzone wakacje. Jest to miejsce niezwykle relaksujące, a także pięknie będzie się prezentować na pamiątkowych zdjęciach z wakacji.

Jak dojechać do Kamenjak Nature Park i gdzie zaparkować?

Dojazd do Kamenjak Nature Park z pewnością nie będzie dla turystów zbyt wymagającym zadaniem. Okazuje się, że znajduje się on niezwykle blisko malowniczej i historycznej Puli. Niemniej jednak każdy turysta powinien przygotować się na to, że do tego malowniczego przylądka nie kursuje chorwacka komunikacja miejska. Co więcej, nie można także w pełni wjechać na teren rezerwatu przyrody. Jednym z lepszych sposobów na to, by się tam dostać, jest więc wypożyczenie auta z Puli i udanie się w około 14-kilometrową podróż. Przylądek Kamenjak leży bowiem jedynie 14 kilometrów w kierunku południowym od historycznego miasta, jakim jest Pula.

Trasa będzie prowadzić turystów cały czas przez Premanturską Cestę i jest to zarazem jedyna droga, która doprowadzi podróżnych na miejsce. Jej pokonanie zajmie wam jednak około 30-40 minut z racji tego, że droga momentami staje się niezwykle wąska, a także dość stroma. Trzeba więc przygotować się na nieco trudniejszą podróż, a także wykazać dość dobrymi umiejętnościami za kierownicą. Oczywiście nie dojedziemy w ten sposób do samego serca przylądka Kamenjak z niesamowitymi plażami i lasami. Samochód trzeba będzie pozostawić na płatnym parkingu, który jest oddalony od plaż około 1 kilometr. Warto pamiętać, że jest to jedyny parking w okolicy.

Plaże w Parku Krajobrazowym Kamenjak

Wspomniane już zostało, że Kamenjak Nature Park to rezerwat przyrody, który przede wszystkim słynie z najpiękniejszych plaż rozłożonych na całej swojej długości. Nie da się ukryć, że są one niezwykle mocno zróżnicowane zarówno pod względem wielkości, jak i nawierzchni. Co ciekawe, żadna z plaż nie doczekała się specjalnego nazewnictwa. Zwykle bowiem mówimy o plażach na przylądku Kamenjak, bez ich większego rozróżnienia. Niemniej jednak czego po takich plażach mogą oczekiwać turyści? Otóż przede wszystkim naturalności i ogromnego spokoju. Plaże te posiadają przeróżne nawierzchnie. Niektóre z nich co prawda pokryte są miękkim, złocistym piaskiem, jednak niektóre z nich pokryte są drobnym żwirkiem. Każda z plaż jest jednak niezwykle zadbana i czysta, a dodatkowo otoczone są one zwykle malowniczymi lasami, które dają poczucie prywatności i sielskiego klimatu.

W okolicy przylądka Kamenjak woda w morzu zwykle jest nieco cieplejsza niż w innych częściach Chorwacji, a także przybiera niesamowicie głęboki, lazurowy kolor. Można powiedzieć, że taki wypoczynek, w otoczeniu niesamowitych krajobrazów, z pewnością każdemu turyście mocno zapadnie w pamięć i z pewnością, każdy z nich na ten magiczny przylądek będzie chciał wrócić w następnym roku.

Trekking wzdłuż klifów Kamenjak

Przylądek Kamenjak słynie przede wszystkim ze swoich magicznych klifów. Te naturalne formacje skalne powstały w wyniku wieloletniej działalności fal morskich, które starannie je podmywały i wypłukiwały. Formy klifów na przylądku Kamenjak są prawdziwie magiczne i z pewnością nie spotkacie się z nimi w żadnym innym miejscu na ziemi. Okazuje się, że będzie to również idealne miejsce na wakacje, dla wszystkich tych podróżnych, którzy uwielbiają piesze wycieczki oraz trekking. To właśnie tam możecie znaleźć jedne z najpiękniejszych szlaków trekkingowych, które poprowadzą was magicznymi ścieżkami wzdłuż monumentalnych klifów, a wy będziecie mogli podziwiać ich majestat w pełnej okazałości. Taka przygoda z trekkingiem będzie dla was z pewnością najbardziej niesamowitym doświadczeniem, a także wspomnieniem na całe życie. Zabierzcie więc ze sobą naładowane aparaty, by móc zrobić wystarczającą ilość pamiątkowych zdjęć.

Gdzie zjeść blisko Kamenjak Nature Park?

Oczywiście turyści muszą być świadomi tego, że na samym terenie malowniczych plaż i klifów nie znajdą oni lokalu gastronomicznego. Jednak nieco dalej, bo już na bardziej zalesionym terenie parku krajobrazowego Kamenjak znajduje się kilka lokali z niezwykle smacznym i pożywnym, chorwackim jedzeniem. Jeśli więc poszukujecie idealnego miejsca na obiad po trekkingu lub plażowaniu na tym przylądku, to zwróćcie uwagę na:

  • Istarska Farma – to dość przyjazny lokal, serwujący dania tradycyjne i lokalne zawsze ze świeżych i smacznych produktów.
  • Pizzeria Trattoria – to z kolei knajpka z fast foodem i jak sama nazwa wskazuje, możecie tam zjeść wyśmienitą pizzę.
  • Inn at kampu – to już bardziej wykwintna restauracja w Kamenjak Nature Park, możecie tam zjeść najlepsze propozycje z chorwackiego menu.

Hotele blisko Kamenjak Nature Park

Jeśli nocleg w Puli nie przemówił wam do gustu, wówczas możecie poszukać hoteli w znacznie bliższej odległość. Ciekawymi obiektami noclegowymi w pobliżu Kamenjak Nature Park są chociażby:

  • Hotel Premantura Resort – to świetny obiekt wypoczynkowy, który oferuje turystom udogodnienia i standardy na najwyższym poziomie. To właśnie tam można beztrosko korzystać z kompleksu basenów oraz SPA. Obiekt znajduje się również blisko wspomnianego już Kamenjak Nature Park, a także oferuje wypożyczalnie rowerów.
  • TUI BLUE Medulin – to obiekt usytuowany w niewielkim miasteczku Medulin, które znajduje się bardzo blisko Kamenjak Nature Park. Oferuje on standardy na miarę pięciu gwiazdek. Turyści mają do dyspozycji nowoczesne pokoje z klimatyzacją i pięknym widokiem, a także gabinety masażu i oczywiście kompleks basenów.

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Gdzie zjeść w Puli? Najlepsze miejsca i restauracje

Wakacje Novigrad – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz