Kiedy jechać do Istrii w Chorwacji?

15 marca 2022 Tagi , , ,

Istria to niezwykle malowniczy półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego, który w głównej mierze należy do Chorwacji. Jest to bardzo popularny kierunek wakacyjny. Istria od lat przyciąga rzesze turystów swoimi wspaniałymi plażami, piękną przyrodą i niesamowitymi widokami. Półwysep ten to prawdziwy raj. Planujesz wakacje w tym rejonie, ale nie wiesz kiedy się wybrać? Koniecznie sprawdź, jaka pogoda panuje na półwyspie w poszczególnych porach roku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat na półwyspie Istria

Tutejszy klimat jest jednym z największych atutów Istrii. Na półwyspie panuje klimat umiarkowanie ciepły, który sprawia, że przez większość roku pogoda jest ciepła i słoneczna. Sprzyja ona pływaniu w morzu, wygrzewaniu się na słońcu i pieszym wycieczkom. Istria odznacza się także dużymi opadami deszczu w ciągu roku. Pojawiają się one nawet w najsuchsze miesiące, czyli w lipcu i sierpniu. Jednak w porównaniu z zimą, latem jest ich niewiele, więc nie powinny pokrzyżować naszych wakacyjnych planów.

Pogoda latem

Na półwyspie najbardziej korzystna pogoda panuje latem. Do najcieplejszych miesięcy należą lipiec i sierpień. W ciągu dnia temperatura wynosi średnio 25°C, a nocą 22°C. Większość dni, bo aż 24-25, to dni słoneczne. Deszcze zazwyczaj pojawiają się jedynie przez 6-7 dni i jest ich naprawdę niewiele w porównaniu z miesiącami zimowymi. Temperatura wody wynosi średnio 23-24°C. Lato jest najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na słonecznej i ciepłej pogodzie. To właśnie ten okres jest najkorzystniejszy, jeśli chodzi o wypoczywanie na plaży. Bardzo ciepła i korzystna pogoda pojawia się także w późniejszej porze czerwca. Temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi średnio 21°C, a nocą 19°C. Temperatura wody wynosi zwykle 20-21°C.

Trzeba mieć na uwadze, że istnieje większa szansa na pogodę deszczową niż w lipcu i sierpniu, a słonecznych dni jest nieco mniej. Jednak wciąż jest bardzo ciepło i jest to odpowiedni czas na urlop. Podobnie jest we wczesnym wrześniu. Temperatura powietrza za dnia wynosi 21°C, a nocą 18°C. Jednak we wrześniu zazwyczaj pojawia się więcej deszczowych dni niż w czerwcu. Zwykle jest ich około 10 i opady są dużo bardziej obfite.

Pogoda jesienią

Pogoda jesienią na wyspie Istria jest całkiem korzystna i słoneczna, zwłaszcza wczesne dni. Wrzesień jest dość ciepły, jednak pojawia się więcej opadów niż latem. Pogoda w październiku wygląda dość podobnie. Temperatura powietrza wynosi średnio 18°C w ciągu dnia, a nocą 14°C. Woda dalej jest dość ciepła i jej temperatura wynosi zwykle 19°C. Jednak w październiku pojawia się więcej deszczowych dni niż we wrześniu i zwykle są one dużo bardziej obfite. Listopad jest nieco chłodniejszy niż wrzesień i październik. Temperatura powietrza wynosi średnio 13°C za dnia, a nocą 11°C. Woda również jest chłodniejsza. Jej temperatura zazwyczaj wynosi 16°C. Dni słonecznych jest nieco mniej, a dokładnie 17. Pojawia się za to jeszcze więcej opadów niż w poprzednich miesiącach. Dni deszczowych jest zwykle 13 i opady są bardziej obfite niż we wrześniu czy październiku.

Pogoda zimą

Zima to zdecydowanie najchłodniejszy okres na wyspie Istria. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. W ciągu dnia temperatura powietrza wynosi 8°C, a w nocy 6°C. W lutym temperatura jest niewiele wyższa, gdyż zazwyczaj wynosi 9°C za dnia, a nocą 6-7°C. Styczeń i luty to miesiące z największą ilością opadów i są one dość obfite. Na początku marca pogoda zaczyna się nieco poprawiać. Temperatura w ciągu dnia zaczyna przekraczać 10°C, jednak wciąż pojawia się dużo opadów. Koniec zimy i początek wiosny dalej są nieco chłodne.

Kiedy jechać do Istrii – Pogoda wiosną

Początek wiosny na wyspie Istria jest dość chłodny i deszczowy. Opady są dość obfite. Deszczowych dni jest zwykle 9-10. W kwietniu jednak czuć zmianę, jeśli chodzi o temperaturę powietrza. Zazwyczaj wynosi ona około 14°C w ciągu dnia, a nocą 11°C. Dni słonecznych jest zazwyczaj od 20 do 23. W maju pogoda staje się jeszcze cieplejsza i korzystniejsza. W ciągu dnia temperatura wynosi 18°C, a w nocy 15°C. Temperatura wody staje się coraz wyższa. Zazwyczaj wynosi ona 17°C.

Jeśli chcemy wyjechać na urlop na wyspę Istria wiosną, to właśnie maj będzie najbardziej odpowiednim miesiącem. Widać wtedy wyraźny wzrost temperatury powietrza i wody. Deszczu jest o wiele mniej niż w poprzednich miesiącach. We wczesnym czerwcu pogoda wygląda dosyć podobnie, jednak temperatura zaczyna wzrastać. Wtedy można już pomału czuć zbliżające się lato. Deszczowych dni jest coraz mniej i pojawia się coraz więcej słońca. W nocy również jest bardzo ciepło i przyjemnie.

Kiedy jechać do Istrii w Chorwacji?

Istria odznacza się dosyć ciepłym i przyjemnym klimatem. Przez większość roku panuje tutaj dobra pogoda. Zimą i wczesną wiosną jest nieco chłodniej niż w letnie miesiące, jednak wciąż jest tutaj dużo cieplej niż w Polsce. Kiedy najlepiej jest przyjechać do Istrii? Wszystko zależy od tego, co planujemy robić podczas naszego urlopu. Jeśli zależy nam na gorącej i słonecznej pogodzie, najlepiej jest wybrać się oczywiście latem. Najbardziej korzystnymi miesiącami są lipiec, sierpień, a także czerwiec i wczesny wrzesień. To właśnie wtedy pogoda najbardziej sprzyja wypoczywaniu na plaży, pływaniu w morzu czy uprawianiu przeróżnych sportów wodnych, które w tym rejonie są niezwykle popularne.

Sezon na wyspie rozpoczyna się w maju i trwa do końca września, więc warto mieć to na uwadze. Najlepiej jest zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, gdyż później możemy mieć z tym problem. Istria jest popularnym kierunkiem wakacyjnym, więc lepiej jest dobrze zaplanować cały wyjazd. Na wyspę można także śmiało przyjechać poza sezonem. Pogoda oczywiście nie będzie sprzyjać plażowaniu czy pływaniu w morzu, ale Istria wciąż ma wiele do zaoferowania. Możemy wtedy wybierać się na piesze wędrówki lub zwiedzać wyspę rowerem. Istria posiada wiele świetnych ścieżek rowerowych, więc na pewno nie będziemy się tutaj nudzić. W chłodniejsze miesiące możemy także zwiedzać zabytki i inne atrakcje. Istria może pochwalić się wieloma interesującymi atrakcjami, dzięki którym wczasy tutaj będą udane i ciekawe.

Poprzedni

Wakacje Lovran – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Buzet – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Następny

Dodaj komentarz