Klasztor franciszkanów w Rovinj – dowiedz się o nim więcej!

17 kwietnia 2023 Tagi , , , , , ,

Rovinj to malowniczy i coraz popularniejszy kurort, który zlokalizowany jest na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Biura podróży i magazyny turystyczne często polecają właśnie to miasteczko, jako idealne miejsce na wypoczynek nad Adriatykiem. Rovinj może zaskoczyć Cię tak naprawdę pod wieloma względami. Z jednej strony doświadczysz tam spotkania z pięknymi widokami, z drugiej zaś czeka tam na Ciebie cenna lekcja historii. Najlepszym jej przykładem jest słynny Klasztor Franciszkanów, którego nie możesz pominąć podczas wizyty w kurorcie. Poznajmy go nieco lepiej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klasztor Franciszkanów – co musisz o nim wiedzieć przed zwiedzaniem?

W samym Rovinj czeka na Ciebie niezliczona ilość cennych i spektakularnych zabytków, to Klasztor Franciszkanów jest jednym z tych miejsc, które będzie warto Twojej uwagi. Nie bez powodu jest on nazywany „perłą barokowej architektury”. Budowla sakralna wzniesiona została w XVII wieku – a dokładniej w roku 1702. Historia tego budynku jest jednak wyjątkowo burzliwa. Musisz mieć świadomość, że strategiczna lokalizacja miasteczka sprawiła, że było ono obiektem wielu ataków i najazdów. W ich efekcie Klasztor Franciszkanów wielokrotnie był niszczony, jednak z niezwykłym uporem go odbudowywano i rekonstruowano.

Jak możesz dostać się do Klasztoru Franciszkanów w Rovinj?

Rovinj to prawdziwie kameralne miasteczko, a jego największym atutem jest to, że wszystkie zabytki i obiekty historyczne skupiają się w jednym miejscu – na starym mieście. To właśnie tam znajdziesz Klasztor Franciszkanów, przy czym pamiętaj, że nie możesz dojechać do niego samochodem lub komunikacją miejską. Rozwiązaniem będzie więc krótki spacer. Sam klasztor zlokalizowany jest dokładnie przy ulicy De Amcis 36 i jest on dobrze oznakowany.

Zwiedzanie Klasztoru Franciszkanów – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, Klasztor Franciszkanów wzniesiony został w stylu barokowym. Zwróć więc większą uwagę na zdobienia obecne w jego fasadzie, a także na urokliwe witraże okienne, które pięknie mienią się w promieniach słońca. Tuż po przekroczeniu drzwi do klasztoru, Twoja uwaga powinna się skupić na obrazach, które są dziełami sztuki najprawdopodobniej z XV wieku. Zaskoczyć może Cię także ogromny ołtarz z figurkami świętych i Najświętszym Sakramentem, który zlokalizowany jest w centralnej części klasztoru. Cała budowla posiada również wewnętrzny dziedziniec, a także przylegającą dzwonnicę, którą dostrzeżesz z każdego, innego miejsca w Rovinj. Jednak to jeszcze nie wszystko, co czeka na Ciebie w tym klasztorze. Obecnie znajdziesz tam również bibliotekę, a także niewielkie muzeum związane z artefaktami sakralnymi.

Franciscan Monastery and Church of St. Francis in Rovinj. Istria. Croatia
Klasztor Franciszkanów i kościół św. Franciszka w Rovinj. Istria. Chorwacja licencja: shutterstock/By Shevchenko Andrey

Kiedy możesz wybrać się na zwiedzanie Klasztoru Franciszkanów?

Obecnie w Klasztorze Franciszkanów dalej odprawiane są msze i nabożeństwa dla wiernych, co musisz uwzględnić, planując złożenie tam wizytę. Teoretycznie obiekt ten nie jest zamykany, co jednak nie oznacza, że możesz dostać się tam w dowolnym momencie. Nietaktem z Twojej strony będzie przeszkadzanie w modlitwach. Pamiętaj więc, by dokładnie sprawdzić czas, w których odbywają się poszczególne nabożeństwa i udać się do klasztoru albo przed nimi, albo tuż po ich zakończeniu. Musisz również wiedzieć, że w przypadku kiedy zależy Ci jedynie na zwiedzeniu muzeum oraz biblioteki, zasada ta Cię nie obowiązuje. W samym wnętrzu klasztoru jest jednak zakaz robienia zdjęć, a także wchodzenia z przekąskami i napojami. Uwzględnij te aspekty podczas planowania zwiedzania Klasztoru Franciszkanów w Rovinj, a nie narazisz się na nieprzyjemności.

Czytaj także o pozostałych atrakcjach w mieście:

Leśny park Rovinj czyli Park Zlatni Rt – co warto o nim wiedzieć?

Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

Najlepsze hotele w Rovinj

Poprzedni

Parkowanie w Rovinj – gdzie można parkować? Oto lista parkingów!

Szpitale w Puli — sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Następny

Dodaj komentarz