Kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreč – co musisz o nim wiedzieć?

10 maja 2023 Tagi , , , , ,

Półwysep Istria staje się obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Chorwacji. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że swoją renomą zdążył już przyćmić słynną Dalmację. Istria słynie ze swoich klimatycznych i zabytkowych miasteczek, a jednym z nich z całą pewnością jest Poreč. Ten malowniczy kurort, zlokalizowany na zachodnim brzegu Istrii, stale zachwyca i przyciąga swoją tajemniczością. Być może Ty również zdecydujesz się na to, by spędzić tam swoje wymarzone wakacje? Jeśli tak, wówczas w Poreč koniecznie musisz odwiedzić Kościół Matki Bożej Anielskiej – jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych. Co jednak musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdziesz Kościół Matki Bożej Anielskiej?

Kościół Matki Bożej Anielskiej jest jednym z ważniejszych budynków sakralnych w niewielkim miasteczku Poreč. Budynek znajduje się tuż przy wejściu do starego miasta, a dokładniej przy ulicy Boze Milanovicia. Możesz wybrać się więc na krótki spacer lub skorzystać z możliwości odjazdu rowerem. Pamiętaj jednak, że na stare miasto w Poreč nie dostaniesz się przy pomocy komunikacji miejskiej, ani także własnego samochodu. Jednak miasteczko ma dość niewielką powierzchnię, a wszystkie najważniejsze zabytki skupiają się właśnie na starym mieście. Wybierz się wiec na niezapomniany spacer, a z pewnością nie będziesz tego żałować!

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreč – co musisz o nim wiedzieć?

Religia dla mieszkańców Chorwacji od zawsze miała ogromne znaczenie. W praktycznie każdym – większym lub mniejszym miasteczku – znajdziesz więc obiekty sakralne. Jednocześnie Kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreč jest absolutnie wyjątkowy. Najprawdopodobniej został on wzniesiony w XIII wieku. Kościół ten z zewnątrz reprezentuje sobą dość prosty styl. Jego fasada jest biała z elementami żółtego odcienia. Do całego budynku przylega także dzwonnica, wykończona szpiczastą kopułą. Jednocześnie prawdziwą magię kościoła Matki Bożej Anielskiej będziesz mógł zauważyć dopiero w momencie, kiedy przekroczysz drzwi wejściowe. To właśnie w środku świątyni składowane są „największe skarby”.

Przede wszystkim, tuż po wejściu do wnętrza w oczy rzuci Ci się pokaźnych rozmiarów barokowy ołtarz. Jest on pozłacany, a także bogato zdobiony drobnymi figurkami aniołów i świętych. Jednak to jeszcze nie wszystko, na co powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę podczas zwiedzania kościoła Matki Bożej Anielskiej w Poreč. Przede wszystkim po wejściu do świątyni przyjrzyj się dokładnie ścianom, na których umieszczone są najwybitniejsze dzieła włoskich artystów. Chodzi tu nie tylko o same obrazy, ale także o płaskorzeźby. Sam kościół Matki Bożej Anielskiej nie jest jedną z największych świątyń, jakie możesz znaleźć w Poreč. Niemniej jednak jego wnętrze uważane jest za prawdziwe dzieło sztuki. Bogate zdobienia, ornamenty, a także – wspomniany już – barokowy ołtarz są głównymi wyznacznikami tej świątyni. Z tego też względu, jeśli spędzasz swoje wakacje w Poreč, to koniecznie musisz ten obiekt sakralny odwiedzić!

Kościół Matki Bożej Anielskiej – kiedy możesz wybrać się na zwiedzanie?

Teoretycznie, kościół Matki Bożej Anielskiej – podobnie jak inne kościoły – jest otwarty przez cały czas dla wiernych i gości. Niemniej jednak musisz pamiętać o tym, że w świątyni regularnie odbywają się nabożeństwa. Co za tym idzie, jeśli chcesz wybrać się na zwiedzanie zabytku, powinieneś dokładnie sprawdzić, w których godzinach jest to możliwe. Nietaktem z Twojej strony będzie „przeszkadzanie” w mszy świętej. Sprawdź więc dokładnie na oficjalnej witrynie bazyliki, w których godzinach odbywają się nabożeństwa i postaraj się do tych godzin dopasować swój plan zwiedzania. Pamiętaj także, że w kościele Matki Bożej Anielskiej nie możesz robić zdjęć z wykorzystaniem lampy błyskowej, a także wchodzić do wnętrza wraz z jedzeniem i napojami. Kościół Matki Bożej Anielskiej jest miejscem kultu religijnego, więc postaraj się okazać należyty szacunek.

Czytaj także:

Bazylika Eufrazjusza w Poreču – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

TOP 10 atrakcji w Poreč – co musisz zobaczyć i zwiedzić? Sprawdźmy!

Trg Slobode – Piazza della Liberta czyli Plac Wolności w Umag

Następny

Dodaj komentarz