Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

14 kwietnia 2023 Tagi , , , , ,

Rovinj jest niewielkim, aczkolwiek wyjątkowo popularnym kurortem wypoczynkowym na półwyspie Istria. Wzbudza on zainteresowanie turystów nie tylko z uwagi na majestatyczne plaże, ale także przez liczne zabytki, które się tam znajdują. Jednym z najważniejszych jest kościół św. Eufemii, który poświęcony jest patronce miasteczka. Jeśli zamierzasz spędzić swoje wczasy właśnie w Rovinj, to z pewnością musisz tę świątynie zwiedzić!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół św Eufemii w Rovinj- jaka jest jego historia?

Kościół św Eufemii w Rovinj jest jednym z najważniejszych zabytków w tym urokliwym i niewielkim kurorcie. Zgodnie ze źródłami, został on wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Święta Eufemia jest uważana za patronkę miasteczka, a świątynia miała ją honorować i oddawać należną cześć. Świątynia ta została zaprojektowana z uwzględnieniem stylu, jakim jest wenecki barok. Musisz także wiedzieć, że kościół ten powstał w miejscu dawnej świątyni, w momencie, kiedy do miasteczka sprowadzone zostały relikwie św. Eufemii.

Dodatkowo godnym uwagi jest fakt, że dawny kościół był zbyt mały, by pomieścić wszystkich wiernych, więc inicjatywa stworzenia większego budynku sakralnego zrodziła się w głowach mieszkańców Rovinj. To oni rozpoczęli jego budowę, a sam kościół przez kolejne lata poddawany był reformom i ulepszeniom. Jednocześnie jego mury i stan techniczny z biegiem czasu prezentowały coraz to gorszą kondycję, a Rovinj mogło pochwalić się coraz to większą liczbą mieszkańców. Wobec tego pojawiła się potrzeba po raz kolejny wzniesienia nowej budowli i właśnie w ten sposób powstał obecny kościół świętej Eufemii, który możesz podziwiać, będąc w Rovinj.

Jak możesz dojechać do kościoła św. Eufemii w Rovinj?

To właśnie w samym centrum starego miasta znajdziesz kościół św. Eufemii. Najlepiej będzie, jeśli postawisz na krótki i przyjemny spacer. Dlaczego? Otóż niektóre drogi na starym mieście w Rovinj pozostają niedostępne dla ruchu kołowego. Nie kursuje tam również komunikacja miejska, więc spacer pozostaje dla Ciebie jedną z najlepszych możliwości. Kościół ten znajduje się przy ulicy Trg sv. Eufemije, na rozległym placu. Z pewnością nie będziesz mieć większych problemów z jego znalezieniem.

Beautiful sunrise from air in Rovinj, Croatia
Beautiful sunrise from air in Rovinj, CroatiaPiękny wschód słońca z powietrza w Rovinj, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Igor Glasvas

Kościół św. Eufemii – zwiedzanie

Ten wyjątkowyKościół św. Eufemii w Rovinj jest interesującym obiektem zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, że przylega do niego wysoka na 62 metry dzwonnica. Dodatkowo przyjrzyj się bliżej zdobieniom jego fasady. Następnie wejdź do wnętrza kościoła, a Twoim oczom ukaże się główny ołtarz. Na nim widnieją pomniki św. Jerzego, św. Marka oraz św. Rocha. Zwróć także większą uwagę na ołtarz Najświętszego Sakramentu i zdobienia, jakie zostały mu przypisane. W kościele św. Eufemii możesz także podziwiać fenomenalne obrazy, które przedstawiają różnorodne sytuacje z życia świętych. Nie zapomnij również o ołtarzu samej patronki miasta, który wykonany został z marmuru. We wnętrzu sarkofagu przechowywane są relikwie św. Eufemii i są one pilnie strzeżone.

Bell tower of Church of Saint Euphemia Catholic church among spruce tree. Frsh green scene of Rovinj park, Croatia, Europe. Traveling concept background.
Dzwonnica kościoła św. Eufemii Kościół katolicki wśród świerków. Frsh zielona scena parku Rovinj, Chorwacja, Europa, licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Kiedy możesz odwiedzić Kościół św. Eufemii w Rovinj?

Wejście do kościoła św. Eufemii jest darmowe. Musisz jednak pamiętać o tym, że otwiera się go tylko i wyłącznie na czas mszy świętej tj. 9:00 – 12:00 – od poniedziałku do niedzieli. W dni świąteczne kościół ten będzie otwarty dłużej. Pamiętaj jednak, że podobnie jak we wszystkich obiektach sakralnych, nie należy robić w kościele św. Eufemii zdjęć czy też nagrywać filmów. Zakazane jest także wchodzenie z napojami i przekąskami, a także głośne rozmowy.

Czytaj o także:

Jak dostać się z Puli do Rovinj? Oto popularne opcje!

Poprzedni

Zwiedzanie podziemi Puli, czyli Zerostrasse

Leśny park Rovinj czyli Park Zlatni Rt – co warto o nim wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz