Kościół św Jakuba w Opatija – oto, co warto o nim wiedzieć!

5 maja 2023 Tagi , , , ,

Niewielkie i skromne – takie właśnie jest chorwackie miasteczko Opatija. Choć na co dzień nie mieszka tam zbyt wiele osób, to jednak w sezonie letnim ulice wypełniają się głodnymi wrażeń turystami. Opatija jest malowniczą miejscowością, która zlokalizowana jest na wybrzeżu półwyspu Istria. Na przestrzeni lat jej popularność rosła, a obecnie miasteczko jest jednym z głównych kurortów wypoczynkowych. Jednocześnie, jeśli planujesz tam spędzić swoje wakacje, to musisz wiedzieć, że najważniejszym zabytkiem wydaje się być kościół św Jakub w Opatija. Co warto o nim wiedzieć? Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół św Jakuba w Opatija – jak tutaj dotrzeć?

Kościół św. Jakuba w Opatija jest jednym z najważniejszych zabytków w tym kameralnym mieście. Wobec tego, podczas zwiedzania nie możesz go absolutnie pominąć. Znajduje się on w pobliżu wybrzeża i portu, więc nie powinieneś mieć problemów z tym, by do niego trafić. Dokładnie jest on zlokalizowany przy ulicy Pava Tomasica, która jest jedną z głównych ulic w mieście. Pod zabytkowy kościół możesz dostać się zarówno samochodem – parking zlokalizowany jest kilka metrów dalej, ale możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej lub nawet roweru! Najlepiej jednak zrobisz, jeśli zdecydujesz się na spacer. Opatija nie jest dużym miastem, a posiada malowniczą architekturę i piękne tereny zielone. Wobec tego, taki spacer do kościoła św. Jakuba może być dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem!

Czytaj także: Gdzie zaparkować w Opatii – lista parkingów

Kościół św Jakuba w Opatija – historia

Kościół św. Jakuba jest jednym z najważniejszych budynków sakralnych w Opatija. Posiada on nie tylko sentyment religijny, ale także ogromną wartość historyczną. Musisz wiedzieć, że zgodnie z wieloma źródłami pierwotny kościół św. Jakuba został wzniesiony w 1506 roku. Co ciekawe, znajduje się na on fundamentach starożytnego klasztoru, który należał niegdyś do zakonu benedyktynów. Co więcej, kościół św. Jakuba był na przestrzeni lat wielokrotnie restaurowany i odnawiany. Największe zamiany w jego konstrukcji przypadają jednak na rok 1937. Zgodnie ze źródłami, to właśnie w tym roku klasztor był rozbudowany do obecnych rozmiarów, a także zostały dodane zdobienia do jego fasady.

Church of Sint Jacob in Opatija, Croatia
Kościół Sint Jacob w Opatii, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

Kościół św. Jakuba – jako możesz go zwiedzić?

Kościół św. Jakuba w Opatija znajduje się w otoczeniu malowniczego parku Sv. Jakova. Jeśli więc masz ochotę, to zwiedzanie możesz rozpocząć właśnie od parku, który obecnie stał się miejscem rekreacji i wypoczynku – nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców. Z zewnętrznej strony, kościół św. Jakuba wyróżnia się dość surową formą. Strzeliste zakończenia i proste, geometryczne bloki skalne, to jego znaki szczególne. Kościół jest wybudowany z białych bloków kamiennych, jednocześnie dół jego fasady posiada niewielkie zdobienia. Prawdziwe piękno kościoła będziesz mógł jednak odkryć w momencie, kiedy wejdziesz do jego wnętrza. Już po przekroczeniu głównego portalu Twoim oczom ukaże się ołtarz w kształcie monumentalnej kopuły. Jest on bogato zdobiony, a wierni zwykle składają pod nim wiązanki kwiatów.

Adriatic town of Opatija watefront walkway and church view, Kvarner bay, Croatia
Adriatyckie miasto Opatija nadbrzeżny chodnik i widok na kościół, zatoka Kvarner, Chorwacja, licencja: shutterstock/By xbrchx

Zwracaj uwagę na detale

Cały układ naw kościoła zorganizowany jest wokół wspomnianego już ołtarzu, który dodatkowo otoczony jest portalami w kształcie łuków. Przez niewielkie okna wpada dość duża ilość światła słonecznego, które w piękny sposób odbija się od metalowych elementów konstrukcyjnych zawartych w ołtarzu. Kościół św. Jakuba jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych, a także reprezentuje sobą różne style architektoniczne. Z pewnością nie możesz go pominąć podczas zwiedzania miasta!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Gdzie zaparkować w Opatii – lista parkingów

Idealne miejsce na spacer i relaks – oto promenada Lungomare w Opatii

Następny

Dodaj komentarz