Latarnia morska Savudrija w Umag – co musisz o niej wiedzieć?

9 maja 2023 Tagi , , , , ,

Umag to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych kurortów wypoczynkowych na półwyspie Istria. Klimatyczne miasteczko znajduje się tuż przy granicy ze Słowenią i może pochwalić się wyjątkowo pięknymi plażami. Jeśli wybierasz się tam na wakacje, to musisz wiedzieć, że Umag skrywa w sobie także wiele, interesujących zabytków. Jednym z nich jest chociażby latarnia morska Savudrija. Co więc musisz o niej wiedzieć? Przekonajmy się!

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się latarnia morska Savudrija?

Latarnia morska Savudrija to najstarsza latarnia morska w całej Chorwacji. Jeśli więc będziesz spędzał swojej wakacje w kurorcie Umag, to koniecznie musisz udać się do pobliskiej wioski Basanja. To właśnie tam znajduje się słynna latarnia Savudrija, która zlokalizowana jest na wyjątkowo malowniczym klifie. Z Umagu najprościej będzie Ci dostać się tam samochodem. Do pokonania będziesz miał około 7 kilometrów. Zajmie to nie więcej niż 15 minut, a podczas całej trasy możesz podziwiać wyjątkowe widoki! Do latarni Morskiej Savudrija dojedziesz drogą oznaczoną jako D75. Poprowadzi Cię ona wzdłuż istryjskiego wybrzeża, więc taka przejażdżka na długo zapadnie Ci w pamięć.

Savudrija lighthouse and turquoise crystal clear rocky beach aerial view, westernmost point of Croatia
Latarnia morska Savudrija i turkusowy, krystalicznie czysty skalisty widok z lotu ptaka, najbardziej wysunięty na zachód punkt Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

Latarnia morska Savudrija – co musisz o niej wiedzieć?

Często latarnia morska Savudrija określana jest symbolem półwyspu Istria. Co ciekawe, chętnie wybierają się od niej nie tylko turyści przebywający w Umagu, ale także i w innych kurortach. Ty również powinieneś skorzystać z tej możliwości, gdyż jest to najstarsza latarnia morska w Chorwacji. Źródła nie podają dokładnie, kiedy rozpoczęła się jej budowa. Jednak wskazują na to, że latarnia morska została ukończona w 1818 roku. Zaprojektował ją Pietro Nobile i była częścią strategicznej obrony wybrzeża, a także miała doświetlać drogę do portu w Trieście. Latarnia morska Savudrija jest wykonana z lokalnych kamieni i wznosiła się ona na wysokość 19 metrów.

Savudrija is a coastal settlement in northwestern Istria, Croatia. The lighthouse is the most northerly in Croatia.
Ssavudrija to nadmorska osada w północno-zachodniej Istrii w Chorwacji. Latarnia morska jest najbardziej wysunięta na północ w Chorwacji licencja: shutterstock/By U. Gernhoefer

Wraz z upływem lat latarnia ta była modernizowana. W XIX wieku dobudowano do niej dodatkowe piętro, dzięki czemu obecna latarnia ma aż 29 metrów wysokości. Dodatkowo warto pamiętać, że z latarnią morską Savudrija związana jest wyjątkowo romantyczna legenda. Miejscowi uważają, że została ona przez Klemensa von Metternicha, który zakochany był w pięknej, chorwackiej kobiecie szlacheckiego pochodzenia. Choć latarnia morska powstała, to ukochana Klemensa zmarła i nie zdążyła jej zobaczyć. Nic więc dziwnego, że zabytek ten wzbudza tak wiele emocji wśród turystów, a będąc w Umagu, z pewnością nie możesz go przegapić.

Latarnia morska Savudrija i dostępne pokoje noclegowe

Ta latarnia morska Savudrija spełnia wszystkie potrzeby wszystkich. Okazuje się, że dostępne są w niej pokoje noclegowe, które możesz wynająć na czas swojego pobytu. Choć w okolicy nie zabraknie hoteli, to jednak nocowanie w najstarszej latarni morskiej w Chorwacji może być dla Ciebie jednym z najlepszych doświadczeń. Faktem jest, że pokoje noclegowe będą nieco droższe, jednak z pewnością taka atrakcja warta jej swojej ceny.

Wielu turystów, którzy już zdecydowali się na takie rozwiązanie, bardzo wysoko oceniają standardy zakwaterowania, a także poziom obsługi. Do wyboru masz różnorodne apartamenty, więc możesz dopasować je idealnie do swoich potrzeb. Dodatkowo pamiętaj, że przy latarni morskiej Savudrija znajduje się także przestronny parking dla samochodów osobowych, więc z tym również nie będziesz mieć problemu.

Czytaj także:

Trg Slobode – Piazza della Liberta czyli Plac Wolności w Umag

Najpiękniejsze polecane plaże w Umag i okolicach, jak dojechać

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Umag

Poprzedni

Wczasy w Istrii – z biurem podróży czy na własną rękę?

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Opatii?

Następny

Dodaj komentarz