Latarnia na wyspie Sveti Nikola koło Poreč – co musisz o niej wiedzieć?

18 kwietnia 2023 Tagi , , , , , ,

Wakacje w Chorwacji są popularne wśród większości turystów z Polski. Kraj ten ma bowiem ma podróżnym niezwykle wiele do zaoferowania i zaskakuje ich swoją gościnnością. Jeśli Ty również planujesz spędzić swoje wakacje w Chorwacji, to powinieneś wybrać się do urokliwego kurortu w miasteczku Poreč. Wówczas urozmaiceniem Twoich wakacji może być krótki rejs na przybrzeżną wyspę Sveti Nikola i zwiedzenie majestatycznej latarni morskiej. Przekonajmy się wspólnie, czym wyróżnia się latarnia na wyspie Sveti Nikola!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się z Poreč na wyspę Sveti Nikola?

Wyspa Sveti Nikola zlokalizowana jest tuż u wybrzeży słynnego kurortu Poreč. Musisz wiedzieć, że jest ona bardzo słabo zaludniona, jednak może Ci wiele zaoferować. Wyspa Sveti Nikola znana jest przede wszystkim ze swoich przepięknych plaż, a także luksusowych hoteli, które są na niej zlokalizowane. Ze względu na położenie wyspy, nie będziesz miał najmniejszego problemu z tym, by się na nią dostać. Jest ona oddalona od Poreč o jedynie 4 kilometry. Możesz skorzystać z regularnie kursujących promów, które zabiorą Cię na wyspę Sveti Nikola w około 15 – 30 minut. Bilety na przeprawę promową możesz kupić zarówno przez Internet, jak i bezpośrednio w kasach biletowych. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na przeprawę promową, wówczas możesz skorzystać z wodnych taksówek.

Latarnia morska na wyspie Sveti Nikola – co musisz o niej wiedzieć?

Wyspa Sveti Nikola jest wyspą niewielką, która cechuje się dość równinnym ukształtowaniem terenu. Co więcej, w ciągu ostatnich lat stała się ona dość luksusowym centrum turystycznym. Obecnie krajobraz wyspy zdominowany jest przez luksusowe hotele, resorty oraz szereg innych, typowo komercyjnych atrakcji. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz tam również wyjątkowych zabytków. Okazuje się, że na wyspę Sveti Nikola najbardziej przyciąga tajemnicza latarnia morska. Znajduje się ona na niewielkim cyplu tuż nad basenem Adriatyku.

Ancient traditional stone lighthouse in dawn, oldest lighthouse in the Adriatic sea on Sveti Nikola island near Porec, Croatia
Starożytna tradycyjna kamienna latarnia morska o świcie, najstarsza latarnia morska na Morzu Adriatyckim na wyspie Sveti Nikola niedaleko Porec, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Andrej Safaric

Latarnia została wzniesiona – zgodnie ze źródłami – w 1402 roku w całości z kamienia. Musisz wiedzieć, że latarnia morska na wyspie Sveti Nikola jest jedną z najstarszych latarni morskich w całej Chorwacji. Obecnie w jej pobliżu znajduje się punkt widokowy, a w jej najbliższym otoczeniu możesz znaleźć wyjątkowo luksusowe hotele i restauracje. Jeśli planujesz odwiedzenie tego historycznego zabytku, koniecznie udaj się tam późnym wieczorem. Wówczas latarnia ta jest pięknie oświetlona, a cały krajobraz wybrzeża Adriatyku na długo zapadnie Ci w pamięć.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie na wyspie Sveti Nikola?

Wyspa Sveti Nikola stała się popularnym centrum turystycznym w okolicy miasteczka Poreč. Turyści często wybierają się tam, by urozmaicić sobie wczasy i zorganizować sobie wolny czas w nieco inny sposób. Na samej wyspie Sveti Nikola czekają na Ciebie przede wszystkim plaże. Musisz jednak wiedzieć, że większość z nich dysponuje piaszczysto – żwirową nawierzchnią. Oczywiście nie zabraknie Ci tam również restauracji, w których możesz nieco bliżej zapoznać się z chorwacką kuchnią. W większości jednak znajdują się one w luksusowych hotelach, a także wyróżniają się one dość wysokimi cenami.

Mimo wszystko, zwiedzając wyspę Sveti Nikola zwróć uwagę na niesamowitą przyrodę, która opiera się komercjalizacji i masowej turystyce. Wyspa ta dalej może pochwalić się obszernym lasem, a także przepiękną linią brzegową. Dodatkową atrakcją mogą być promenady. Jedna z znajduje się w północnej, a druga w południowej części wyspy. Pozwolą Ci one na długie i romantyczne spacery w głąb Adriatyku. Pamiętaj, że na zwiedzanie wyspy Sveti Nikola nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu. Najważniejszym punktem jest wspomniana już latarnia morska, którą koniecznie powinieneś zobaczyć. Z powodzeniem możesz wybrać się na nią porannym kursem z Poreč, a następnie wrócić popołudniem lub późnym wieczorem. Taka podróż będzie świetnym dodatkiem do Twoich wymarzonych, chorwackich wakacji.

Czytaj także:

Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

Najlepsze hotele w Poreč

Poprzedni

Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

Czy w Rovinj jest drogo? Przekonajmy się!

Następny

Dodaj komentarz