Leśny park Rovinj czyli Park Zlatni Rt – co warto o nim wiedzieć?

14 kwietnia 2023 Tagi , , , ,

Rovinj – urokliwy i niewielki kurort zlokalizowany na półwyspie Istria. To niewielkie miasteczko stało się obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród podróżnych z całej Europy. Zwykle Rovinj doceniane jest ze względu na swoje malownicze plaże, a także interesujące zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem przyrody, to podczas wakacji w Rovinj musisz udać się na tzw. Golden Cape i odwiedzić Park Zlatni Rt. Jak go zwiedzić i co tam na Ciebie czeka? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Zlatni Rt – „zielone płuca” Rovinj

Park Zlatni Rt, określany jest mianem „zielonych płuc” w Rovinj. Zajmuje on fragment tzw. Golden Cape, czyli wybrzeża z pięknymi, piaszczystymi plażami i klifami. Wyróżnia się też specyficznym rodzajem drzew piniowych, które są w nim dominujące. Dodatkowo znajdziesz tam majestatyczne drzewa cedrowe oraz inne rodzaje roślinności. W okolicy, w której park powoli zbliża się do morskiego wybrzeża, znajdziesz przepiękne łąki, które spełniają funkcję terenów rekreacyjnych. Możesz więc z powodzeniem zorganizować tam dla siebie piknik czy po prostu. Powierzchnia całego parku wynosi ponad 71 hektarów i zagwarantuje Ci dostęp do jednych, z najpiękniejszych krajobrazów, jakie tylko możesz znaleźć na półwyspie Istria.

Golden Cape Forest Park Zlatni rt, Rovinj (Rovigno) - Istria, Croatia / Park šuma Zlatni rt (Punta corrente), Rovinj - Istra, Hrvatska - Waldpark Zlatni rt, Kroatien
Golden Cape Forest Park Zlatni rt, Rovinj (Rovigno) – Chorwacja, licencja: shutterstock/By Mario Krpan

Jak możesz dojechać do Parku Zlatni Rt?

Park znajduje się nieco poza ścisłym centrum kurortu. Możesz iść pieszo, jednak trochę to zajmie. Niestety nie możesz też liczyć na pomoc komunikacji miejskiej, gdyż nie dojeżdża ona w ten rejon. Polecanym rozwiązaniem jest więc wypożyczenie samochodu lub skorzystanie z pomocy taksówek. Do Parku Zlatni Rt możesz dojechać drogą Cesta za Skarabu, która prowadzi na słynne, Złote Wybrzeże w Rovinj. Pamiętaj jednak, że do samego parku nie wjedziesz samochodem. W momencie, gdy asfaltowa droga dobiega końca, powinieneś zauważyć duży i przestronny parking, który jest całkowicie bezpłatny. Możesz więc pozostawić tam auto i ruszyć w pieszą wędrówkę po leśnym parku.

Jak możesz zwiedzić Park Zlatni Rt?

Jeśli jesteś miłośnikiem pięknej przyrody, to wizyta w Park Zlatni Rt będzie dla Ciebie niesamowitym przeżyciem. Ten rezerwat może pochwalić się różnorodnością zarówno pod względem fauny, jak i flory. Jednak w jaki sposób powinieneś ten park zwiedzić? Otóż nie musisz przygotowywać sobie specjalnego planu. Po prostu udaj się na niezobowiązujący spacer. Koniecznie zatrzymaj się przy atrakcji, jaką jest Zvijezda Cedrowa, czyli droga otoczona majestatycznymi drzewami cedrowymi. Podczas spaceru kieruj się przez cały czas w kierunku zachodnim, do momentu, gdy zaczniesz zbliżać się do morskiego wybrzeża.

Aerial view of Zlatni Rt (Golden Cape) peninsula and Lone Bay near Rovinj, Istria, Croatia. Famous climbing location and a great place for walking and biking
widok naf Zlatni Rt (Golden Cape), licencja: shutterstock/By

Po drodze zatrzymaj się także przy Golden Cape View Point, gdzie z wysokich klifów będziesz mógł podziwiać niesamowitą panoramę. Oczywiście powinieneś zabrać ze sobą strój plażowy oraz ręcznik, gdyż wypoczynek na jednej z plaż na Golden Cape w Rovinj może być świetnym zwieńczeniem Twojej pieszej wycieczki. W północnej części Golden Cape, w momencie, kiedy nieco wyjdziesz poza granice Park Zlatni Rt, czeka na Ciebie również Aquapark. Będzie to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli do Rovinj przyjechałeś w towarzystwie swoich pociech.

Czy do Parku Zlatni Rt musisz mieć bilet wstępu?

Park leśny w Rovinj jest jedną z tych atrakcji, z których możesz skorzystać całkowicie za darmo. Nie obowiązują tam żadne bilety wstępu, a także nie ma określonych godzin otwarcia. Jeśli jednak liczysz na jak najlepsze warunki do zwiedzania, postaraj się odwiedzić Park Zlatni Rt wczesnym rankiem, tak by móc południe spędzić na jednej z plaż Golden Cape. Pamiętaj jednak, że podczas spaceru przydadzą Ci się odpowiednie buty oraz odzież. Zachowaj także względną czystość i nie pozostawiaj za sobą plastikowych czy szklanych butelek oraz opakowań. Park Zlatni Rt jest dziewiczym miejscem, które może na długo zapaść Ci w pamięć.

Golden Cape Forest Park Zlatni rt, Rovinj (Rovigno) - Istria, Croatia / Park šuma Zlatni rt (Punta corrente), Rovinj - Istra, Hrvatska - Waldpark Zlatni rt, Kroatien
Golden Cape Forest Park Zlatni rt, Rovinj (Rovigno) – Istria, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Mario Krpan

Czytaj o pozostałych atrakcjach regionu:

Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

Najpiękniejsze polecane plaże w Rovinj i okolicach, jak dojechać

Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

Poprzedni

Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

Gdzie możesz zrobić zakupy i wymienić walutę w Rovinj?

Następny

Dodaj komentarz