Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

17 kwietnia 2023 Tagi , , , ,

Niewielki, a jednak klimatyczny kurort Rovinj zlokalizowany jest na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Bardzo szybko zyskał sobie on sławę wśród większości podróżnych, którzy docenili nie tylko malownicze plaże, ale także historyczny wydźwięk miasteczka. Wakacje w Rovinj mogą więc być dla Ciebie świetnym sposobem nie tylko na wypoczynek, ale także na bliższe spotkanie z historią. Musisz wiedzieć, że jednym z zabytków, którego nie możesz pominąć jest Łuk Balbiego. Co więc musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Łuk Balbiego – najważniejsze informacje

Stare Miasto Rovinj pełne jest nietuzinkowych zabytków, które mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Jednak spacerując jego ulicami, nie możesz pominąć słynnego Łuku Balbiego. Stoi on na miejscu dawnej bramy miejskiej, która strzegła dostępu do miasta. Musisz wiedzieć, że z uwagi na dogodne położenie Rovinj było niezwykle atrakcyjnym punktem dla wszystkich najeźdźców. Nic więc dziwnego, że obronna zabudowa tego nadmorskiego miasteczka musiała być mocno rozbudowana. Prowadziły do niego aż 4 bramy miejskie, z których zachowane są obecnie jedynie 3. To właśnie na miejscu ruin jednej z nich wzniesiona fenomenalny Łuk Balbiego. Dokładnie jego powstanie datuje się na lata 1678 – 79 i prowadzi on na ulicę Grisia. Łuk Balbiego umiejscowiony jest pomiędzy dwoma, budynkami i wbrew pozorom, nie jest on największą tego typu budowlą. Niemniej jednak jego bogate zdobienia oraz ciekawa historia sprawia, że łuk ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych miejsc w kurorcie.

Gdzie dokładnie znajdziesz Łuk Balbiego?

Rovinj nie jest jednym z największych kurortów w Chorwacji. Można powiedzieć, że miasteczko to jest kameralne, a co za tym idzie, praktycznie wszystkie, najważniejsze zabytki skupiają się w okolicy starówki. Wobec tego nie będziesz mieć większych problemów z tym, by odnaleźć Łuk Balbiego. Znajduje się on przy zbiegu ulic Marsala Tita oraz Trg G. Matteottija. Pamiętaj, że choć możesz podjechać w okolice starego miasta np. komunikacją miejską, to jednak do ścisłego centrum nie autobusy nie dojeżdżają. Jeśli więc chcesz w prosty i szybki sposób dostać się pod Łuk Balbiego, to powinieneś zdecydować się na przyjemny spacer.

Balbi's Arch in Rovinj Rovigno, Istria Croatia
Łuk Balbiego w Rovinj, licencja: shutterstock/By inimma

Łuk Balbiego – na co musisz zwrócić uwagę podczas zwiedzania?

Łuka Balbiego jest jednym z nietypowych zabytków, jakie czekają na Ciebie w Rovinj. Jego zwiedzanie powinno być dla Ciebie prawdziwym sprawdzianem spostrzegawczości. Musisz wiedzieć, że łuk ten został wzniesiony w stylu barokowym i cechuje się fenomenalnymi zdobieniami. Jednak koniecznie zwróć uwagę na to, że zarówno po lewej, jak i po prawej stronie tego zabytku znajdują się dwie, niewielkie rzeźby. Jedna z nich przedstawia głowę Turka, podczas gdy druga przedstawia głowę Wenecką. Musisz również wiedzieć, że niektóre, charakterystyczne elementy w konstrukcji Łuku Balbiego nawiązują do dawnej, głównej bramy miejskiej.

Samo zwiedzanie łuku nie powinno zająć Ci wiele czasu. Podróżni zwykle zatrzymują się przy nim na krótką chwilę, a po obejrzeniu i wykonaniu zdjęć, ruszają w dalszą podróż po starym mieście. Ty jednak możesz nieco zwolnić i przyjrzeć się bliżej rzeźbom oraz innym zdobieniom, jakie znajdują się na Łuku Balbiego. Poświęć na to nieco dłuższą chwilę, a z pewnością nie będziesz tego żałować!

Czy obowiązują Cię opłaty podczas zwiedzania Łuku Balbiego?

Chorwacja przyzwyczaiła już turystów do tego, że za podziwianie najważniejszych atrakcji trzeba zapłacić. Jednak musisz wiedzieć, że w przypadku Łuku Balbiego jest zupełnie inaczej. Jest to całkowicie darmowa atrakcja Rovinj, a co więcej, jest ona dostępna dla Ciebie zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Pamiętaj jednak, że najlepiej wybrać się pod łuk wczesnym rankiem. Wówczas będziesz mógł spokojnie poświęcić czas na zwiedzanie i przyglądanie się zdobieniom oraz innym elementom łuku. Popołudniami w te okolice wybiera się coraz więcej turystów, którzy tłumnie gromadzą się pod łukiem i mogą Ci znacznie utrudnić jego zwiedzanie – musisz więc o tym pamiętać.

Czytaj także:

Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

Najlepsze hotele w Rovinj

Poprzedni

Szpitale w Puli — sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz wiedzieć o antycznych ruinach?

Następny

Dodaj komentarz