Łuk Sergiusza w Puli – zwiedzanie

6 kwietnia 2023 Tagi , , , , , , , ,

Pula wciąż nie należy do najbardziej popularnych miejsca wyjazdowych, dopiero zdobywa swoją popularność. To właśnie tutaj można znaleźć wiele rzymskich pozostałości, a jedną z nich jest Łuk Sergiusza w Puli. CO warto o nim wiedzieć? Jak zaplanować zwiedzanie? Z nami poznasz wszystkie odpowiedzi.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Slavoluk Sergijevaca – wprowadzenie

Łuk Sergiusza po chorwacku nazywany jest Slavoluk Sergijevaca. Znaleźć go można na rogu ulicy Sergijevaca i placu Giardini. To nic innego jak rzymski łuk triumfalny. Datuje się, że powstał w okresie 20–10 p.n.e. Budowla ta została wzniesiona po to, aby upamiętnić zmarłe osoby z rodu Sergiuszów. Dokładnie mówiąc odnosi się do Lucjusza Segiusza (mąż Salwi Postum odpowiedzialnej za wzniesienie Łuku) – był on trybunem 29 Legionu. Łuk ma również upamiętniać teścia Lucjusza.

Łuk Sergiusza w Puli – kilka ważnych informacji

Przede wszystkim należy dodać, że nazwa Łuk Sergiusza, to nie jedyne określenie do opisania tego miejsca. Często nazywa się ona po prostu Złotą Bramą. Co równie ważne jest ona zdobiona bogato korynckimi reliefami, przedstawiającymi m.in. winorośl. Baczne oko turysty zauważy również inne zdobienia charakterystyczne dla rzymskich czasów. Mowa tutaj o orle z rozpartymi skrzydłami. Znajdujący się w jego szponach wąż to dowód na to, że najlepsi zawsze zwyciężają – tak jak to było właśnie w przypadku rodu Sergiuszów. Dodatkowo można dojrzeć trzy bazy I to właśnie na nich umieszczono imiona osób, które ma upamiętniać ten zabytek. Warto też zapamiętać, że łuk ma wysokość aż 8 metrów!

Triumphal Arch of Sergius in Pula. Croatia.
Łuk Triumfalny Sergiusza w Puli. licencja: shutterstock/By

To od Łuku Sergiusza rozpoczyna się wiele lokalnych wycieczek, nic dziwnego wszak przyciąga i intryguje. Znajduje się tu także koniec tras wędrownych dla wielu grup turystów. Powodem tego jest fakt, że za bramą znajduje się deptak, gdzie samochody nie mogą już wjeżdżać. W okolicy można też znaleźć wiele fantastycznych kawiarni i restauracji.

Czytaj także: TOP 5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

Rzymskie pozostałości w Puli

Osoby, które fascynują się historycznymi, rzymskimi czasami w Puli powinny zobaczyć nie tylko Łuk Sergiusza, ale także kilka innych zabytków. Mowa tutaj o:

  • targowisko Gradska Tržnica – znajdujące się blisko Łuku, to właśnie tam można zakupić wiele oryginalnych, lokalnych przysmaków do jedzenia i do picia;
  • Świątynia Augusta i plac Forum- bardzo charakterystyczne miejsca dla „rzymskiej Chorwacji”, to właśnie tu w dawnych czasach można było znaleźć trzy świątynie, jakie zostały wzniesione ku czci Diany, Jupitera oraz Augusta;
  • Amfiteatr Rzymski – historia tego miejsca sięga aż 2 r. p.n.e., ciekawostką jest to, że zakończenie budowy tego miejsca nastąpiło dopiero w 14 r. n.e, w tym miejscu wystąpiło wiele gwiazd o światowej sławie, m.in. Elton John, Luciano Pavarotti.
Arch of the Sergii, Pula, Croatia
Łuk Sergiusza, Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

Podsumowanie

Łuk Sergiusza w Puli należy do jednych z największych atrakcji region, przyciąga wielu turystów i faktycznie jest obowiązkowym obiektem do zobaczenia. To swego rodzaju portal do starożytności, wszak przechodząc nim, wstępujesz do miejsca, gdzie będą otaczać Cię wszelkie starożytne zabytki. Jeśli planujesz wakacje w Puli, to Złotej bramy nie może zabraknąć.

Najlepsze hotele w Puli

Poprzedni

Nurkowanie w Istrii – wszystko, co warto wiedzieć!

Jak dostać się z Puli do Rovinj? Oto popularne opcje!

Następny

Dodaj komentarz