Mały rzymski teatr w Puli – zwiedzanie

12 kwietnia 2023 Tagi , , , , , , ,

Podczas zwiedzania Chorwacji warto uwzględnić Pulę. Jest to piękna miejscowość, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Jest ona rekomendowana nie tylko ze względu na liczne walory krajobrazowe, ale również z powodu zapierających dech w piersi zabytków. Jednym z nich są ruiny teatru rzymskiego. Skrywają one za sobą kawał historii, przez co cieszą się sporą popularnością i świetnymi recenzjami. Poznajmy zatem lepiej mały rzymski teatr w Puli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ruiny teatru rzymskiego w Puli – co warto o nich wiedzieć?

Pozostałości rzymskiego teatru są jedną z najważniejszych atrakcji w całej Puli. Pochodzą one z I wieku naszej ery, jednak swoją popularność zawdzięczają nie tylko bogatej historii, ale również sporym rozmiarom. Pojemność rzymskiego teatru oscylowała bowiem w okolicach 5 tysięcy ludzi, co było równoznaczne z populacją Puli z tamtego okresu. Oznacza to, że w małym teatrze mogło zgromadzić się praktycznie całe miasto. Co ciekawe, niegdyś istniał również duży teatr, jednak nie przetrwał on do czasów obecnych. Pozostałości po rzymskim teatrze po dziś dzień nie zostały jednak dokładnie zbadane – prace archeologiczne wciąż tutaj trwają, a obiekt nie został ostatecznie wydobyty. Mały rzymski teatr w Puli jest więc bardzo zagadkowym miejscem, które stawia przed turystami wiele pytań.

Zwiedzanie małego teatru rzymskiego w Puli – o czym warto pamiętać?

Mały teatr rzymski w Puli, pomimo swojej nazwy, wcale nie jest niewielkim obiektem. Zajmuje on bowiem sporo przestrzeni, co oznacza, że warto dokładnie rozplanować sobie zwiedzanie tego miejsca, ponieważ może ono pochłonąć całkiem dużo czasu. Co interesujące, z rzymskiego teatru w Puli wywiezione przez wenecjan zostały zapierające dech w piersi kolumny korynckie, które były jedną z najpiękniejszych ozdób tego miejsca. Nie oznacza to jednak, że nie zachowały się żadne ciekawe pamiątki.

Podczas zwiedzania teatru rzymskiego w Puli szczególną uwagę warto skoncentrować na scenie. Zachowała się ona po dziś dzień w niemal niezmienionej formie, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie dawnych przedstawień teatralnych. Scena jest najważniejszym elementem całego obiektu, albowiem to właśnie na niej rozgrywały się najważniejsze wydarzenia teatralne.

Small  Roman theater in Pula on the slope of the hill Kastel, Istria, Croatia
Mały teatr rzymski, Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

Zwiedzając mały teatr rzymski w Puli, nie można również zapomnieć o obejrzeniu siedzisk, na których siedziała widownia. Pomimo że nie są one zachowane w najlepszej kondycji, to pokazują warunki, w jakich mieszkańcy miasteczka oglądali popisy teatralne aktorów. Są one ciekawe również pod kątem architektonicznym. Pokazują bowiem metody, jakimi niegdyś kierowano się przy budowie siedzisk.

Oglądając mały teatr rzymski w Puli, warto skupić się na fundamentach oraz kamiennych blokach, które zachowały się po dziś dzień. Kryją one bowiem za sobą piękną historię i potrafią wywrzeć wrażenie na wszystkich turystach bez wyjątku. Aby nie ominąć niczego ważnego, najlepiej więc spacerować zarówno wzdłuż siedzeń, jak i po części sceny oraz orkiestry, gdzie bawił się starożytny chór.

Czytaj także: Jeden dzień w Puli, jak zaplanować zwiedzanie, atrakcje?

Mały teatr rzymski w Puli – dlaczego warto go odwiedzić?

Mały teatr rzymski w Puli to fantastyczna atrakcja przede wszystkim dla miłośników kultury i historii. Jest to bowiem obiekt, który zachwyca nie tylko ponadprzeciętną estetyką, ale również jest jedną z najpiękniejszych pozostałości z dawnych czasów w całej Chorwacji. Aspektem, który przemawia za odwiedzeniem tego miejsca, jest również jego fantastyczna lokalizacja. Mały teatr rzymski znajduje się bowiem na malowniczym wzgórzu, dzięki czemu w pobliżu panują fantastyczne widoki. W bliskim sąsiedztwie ruin teatru znajdują się również liczne zabytki oraz restauracje, przez co turyści mogą miło oraz efektywnie spędzić wolny czas.

The small roman theater, Pula, Croatia
Mały teatr rzymski, Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Veronika Kovalenko

Warto jednak pamiętać o tym, że mały teatr rzymski w Puli to atrakcja, której zwiedzanie zajmuje całkiem dużo czasu. Przed przylotem warto więc dokładnie rozplanować swoją wycieczkę, aby nie zapomnieć o obejrzeniu żadnego istotnego miejsca. Ruiny te są bowiem na tyle piękne, że zapomnienie o ich zobaczeniu podczas pobytu w Chorwacji byłoby poważnym błędem.

Poprzedni

Gdzie zaparkować w Puli? – poznaj parkingi w Puli

Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz