Miejski targ w puli, czyli Gradska Tržnica – co musisz o nim wiedzieć?

6 kwietnia 2023 Tagi , , , , ,

Pula to największe miasto półwyspu Istria, które zlokalizowane jest w jego południowej części. Słynie ono przede wszystkim ze swojego historycznego i starożytnego charakteru. Jednocześnie, jeśli planujesz swoje wakacje w Puli, to musisz wiedzieć, że jedną z największych atrakcji jest miejski targ. Najpopularniejszym i największym jest Gradska Tržnica. Co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miejskie targi w Puli – tradycja, która przetrwała do dziś

Historia organizowania miejskich targów w Puli jest znacznie dłuższa, niż może Ci się to wydawać. Okazuje się, że obecne ruiny starożytnego amfiteatru dawniej były miejscem, gdzie lokalni rzemieślnicy wystawiali swoje przedmioty. Dzisiejsze, miejskie targi w Puli nieco różnią się swoim charakterem. W dużej mierze są one sposobem na przyciągnięcie turystów, a jednocześnie dają możliwość generowania zarobku dla miejscowych. Na miejskich targach w Puli możesz więc spotkać starocie, ręcznie malowaną porcelanę, a także lokalne nalewki i przysmaki. Nie brakuje tam także biżuterii oraz innych wyrobów, które mają Ci się kojarzyć z półwyspem Istria. Targi w Puli są więc miejscem, gdzie możesz zetknąć się nieco bliżej z lokalną kulturą, a także zakupić wyjątkowe pamiątki, które zabierzesz ze sobą do kraju.

Gradska Tržnica – najpopularniejszy i największy targ miejski w Puli

Zwiedzając miasto z pewnością natkniesz się na wiele – mniejszych lub większych – targów. Lokalni sprzedawcy często ustawiają się przy uliczkach starego miasta, a także i poza nimi. Jednak koniecznie musisz odwiedzić targ miejski o dźwięcznej nazwie Gradska Tržnica. Jest to jedno z największych i najbardziej znanych targowisk w mieście. Znajduje się ono praktycznie w samym centrum miasta, tuż obok słynnego Łuku Sergiusza. To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkasz nie tylko turystów, ale także i miejscowych, którzy liczą na znalezienie prawdziwych „perełek”.

Wybór holenderskiego sera na tradycyjnym rynku rolników. Tło żywności
wyroby targ, licencja: shutterstock/By symbiot

Co znajdziesz na targowisku Gradska Tržnica?

Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić targowisko Gradska Tržnica, to możesz się również zastanawiać, co tam na Ciebie czeka? Otóż na tym miejskim targu dostaniesz praktycznie wszystko! Dominują tam oczywiście lokalne produkty – wyroby rzemieślnicze oraz szklarskie. Dodatkowo jest to świetne miejsce na to, byś mógł zaopatrzyć się w wyjątkowe pamiątki prosto z Puli. Podczas spaceru pomiędzy straganami na targowisku Gradska Tržnica koniecznie zapytaj o travaricę. Jest to lokalny alkohol, który nawiązuje do popularnej rakij. Ciekawymi produktami, jakie możesz znaleźć na tym miejskim targu są również:

  • różnorodne rodzaje miodów pitnych;
  • nalewki lawendowe, które mają skutecznie redukować stres i napięcie;
  • smakowite trufle, z których słynie półwysep Istria.

Co więcej, w jednej z części miejskiego targu znajdziesz także ribaricę. Jest to miejsce, w którym oferowane są świeże owoce, warzywa oraz ryby od lokalnych dostawców. Pamiętaj, by zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu na taką „wyprawę”. Targowisko Gradska Tržnica potrafi wciągnąć każdego bez pamięci!

Jak możesz dotrzeć do miejskiego targu Gradska Tržnica w Puli?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, targowisko Gradska Tržnica znajduje się nieopodal Łuku Sergiusza, praktycznie w samym centrum starego miasta w Puli. Dokładny adres ulica Narodni Trg 9, która jest dość dobrze oznakowana. Chcąc dostać się na miejski targ w Puli z nieco dalszych części miasta, kieruj się w kierunku wybrzeża i miejskiego zamku. Dużym udogodnieniem może być dla Ciebie fakt, że tuż przy Gradska Tržnica znajduje się przystanek komunikacji miejskie oznaczony jako NARODNI TRG – A. Dojeżdżają tam praktycznie wszystkie autobusy, bez względu na to, z której części Puli wyruszysz. Pamiętaj, że choć ten targ miejski w sezonie letnim często otwarty jest do późnych godzin wieczornych, to jednak najlepiej będzie, jeśli wybierzesz się tam ranem. Wówczas możesz liczyć na świeże smakołyki, a także niezwykle atrakcyjne pamiątki. Udaj się na targ już koło 8:00, a zdążysz się zaopatrzyć we wszystko, co jest Ci potrzebne, zanim wykupią to inni podróżni!

Czytaj także:

Gdzie zjeść w Puli? Najlepsze miejsca i restauracje

Poprzedni

Szpitale w Istrii – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Gdzie zaparkować w Puli? – poznaj parkingi w Puli

Następny

Dodaj komentarz