Mošćenička Draga – urocze nadmorskie istryjskie miasteczko

, 8 marca 2023 Tagi , , , ,

Wakacje w Chorwacji są dla wielu turystów prawdziwym spełnieniem marzeń. W Chorwacji możemy poczuć się doskonale- wyśmienita kuchnia, gościnni ludzie i przepiękne krajobrazy. Warto w szczególności zwrócić uwagę na półwysep Istria. To właśnie tam znajdziemy urokliwe, nadmorskie miasteczko – Mošćenička Draga. Jak możemy się tam dostać i co warto w tym miasteczku zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mošćenička Draga – jak można dojechać do tego miasteczka?

To jedno z niewielkich, aczkolwiek bardzo urokliwych miasteczek, które zlokalizowane są na półwyspie Istria. Miejsce, którego absolutnie nie można pominąć w momencie, kiedy organizujemy dla siebie wczasy na półwyspie Istria. W jaki sposób można się tam najprościej dostać? Otóż wioska znajduje się jedynie 31 kilometrów od słynnej Rijeki. Żeby się tam dostać, możemy skorzystać z następujących opcji dojazdu:

  • wypożyczony samochód – na lotnisku w Rijece możemy skorzystać z usług wielu wypożyczalni pojazdów. Jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób, by dostać się do Mošćenička Draga. Drogą E61 z Rijeki dojeżdżamy do miejscowości Matulij, a następnie zjeżdżamy w drogę oznaczoną jako 66, którą dojedziemy już prosto na miejsce.
  • komunikacja miejska – z dworca głównego w Rijece odjeżdża również lokalny autobus, który może zabrać nas prosto do Mošćenička Draga.

Cała podróż – zarówno w jednym jak i w drugim przypadku – nie powinna zająć więcej niż 40 minut.

Beach on a Summer Day in Mošćenička Draga, Croatia
Plaża w letni dzień w Mošćenička Draga, Croatia, licencja: shutterstock/By MaxMaximovPhotography

Co możemy zwiedzić w Mošćenička Draga?

Na przestrzeni lat jednak wygląd i charakterystyka tego miasteczka znacznie się zmieniła, a obecnie Mošćenička Draga jest popularnym kurortem turystycznym, w którym znajdziemy nawet plażę dla czworonogów. Do największych atrakcji w Mošćenička Draga możemy zaliczyć:

1. Mošćenički Toš

To z pewnością jedna z mniej konwencjonalnych atrakcji, jednak warto się z nią bliżej zapoznać. Jest to bowiem nic innego jak starodawna prasa, która służyła do wyrobu regionalnej oliwy z oliwek. Co ciekawe, prasa ta w dalszym ciągu jest w użyciu, więc z pewnością taka atrakcja może nas zainteresować.

2. Stražnica

Ta atrakcja znajduje się w praktycznie samym centrum tego niewielkiego, nadmorskiego miasteczka. Jest to zabytkowy budynek, który dawniej pełnił zarówno funkcję ratusza, a także i miejscowego targu. Obecnie to w jego pobliżu toczy się życie kulturalne i rozrywkowe mieszkańców Mošćenička Draga.

3. Miasto Mošćeniče

Około 10 minut jazdy samochodem od Mošćenička Draga znajduje się miasteczko Mošćeniče. Znajdziemy tam zabytkowe kościoły i średniowieczne zabudowania. Do tego miasteczka z pewnością warto się udać, chociażby po to, by na chwilę cofnąć się w czasie!

Postaw więc na to kameralne miasteczko, jakie z pewnością spodoba się tym turystom, którzy liczą przede wszystkim na spokojny wypoczynek w otoczeniu niesamowitych widoków.

Najpiękniejsze plaże w Mošćenička Draga – na których z nich warto się opalać?

Nie da się ukryć, że miasteczko Mošćenička Draga nie bez powodu stało się tak popularnym kurortem na Riwjerze. To właśnie tam ściągają turyści, którzy liczą przede wszystkim na wypoczynek na najpiękniejszych plaża w okolicy. Wobec tego, na które plaże koniecznie musimy się udać na morskie i słoneczne kąpiele? Otóż:

  • Plaża Sipar – to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych plaż w w regionie. Jest ona w połowie piaszczysta, a w połowie usłana gładkim żwirkiem. Niemniej jednak na tej plaży znajdziemy wiele udogodnień, a zejście do wody jest wyjątkowo łagodne, więc plaża ta jest także odpowiednia dla dzieci.
  • Plaża Mošćenička Draga – to z kolei plaża zlokalizowana w samym centrum kurortu. Jest ona dość niewielka i zwykle mocno zatłoczona. To plaża żwirowo – piaszczysta, która gwarantuje nam niezapomniane widoki.
  • Plaża Sv. Ivan – ta plaża z kolei przeznaczona jest dla miłośników nieco mocniejszych wyzwań. Ze względu na to, że znajduje się ona w otoczeniu majestatycznych klifów, dostęp do niej jest nieco utrudniony. Niemniej jednak jest to najpiękniejsza plaża żwirowa w okolicy.
View of the Sea and Coast at Mošćenička Draga, Croatia
Widok na morze i wybrzeże w Mošćenička Draga, Chorwacja, licencja: shutterstock/By MaxMaximovPhotography

Jak więc widać, spędzenie wakacji w tutaj może być dla większości z nas jednym z lepszych pomysłów. Miasteczko to można spokojnie nazwać perełką półwyspu Istria. Możemy się tam nie tylko świetnie bawić, zwiedzać, ale także dobrze zjeść i wypocząć na urokliwych plażach. Z pewnością takiego wyjazdu nikt z nas nie będzie mógł żałować!

Czytaj także:

Wejście na Vojak – najwyższy szczyt masywu Učka w Górach Dynarskich

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

TOP 5 miejsc i atrakcji w Poreč, które koniecznie musisz zobaczyć!

Zwiedzanie Livade w Istrii, co warto wiedzieć, co zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz