Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

18 kwietnia 2023 Tagi , , , , , , ,

Poreč to niewielkie, aczkolwiek wyjątkowo urokliwe miasteczko na półwyspie Istria. Obecnie to właśnie tam zmierzają turyści z całej Europy. Poreč na przestrzeni lat stało się prawdziwym centrum wakacyjnym, które oprócz pięknych plaż, ma do zaoferowania niesamowitą starówkę. Jednym z ważniejszych zabytków na terenie miasta jest Pałac Lion. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pałac Lion w Poreč – jak możesz się do niego dostać?

Poreč często nazywane jest jednym z najpiękniejszych miasteczek na półwyspie Istria. Zachwyca ono swoim historycznym klimatem, a także cechuje się dość kameralnym rozmiarem. Musisz wiedzieć, że choć w Poreč na co dzień mieszka jedynie 16 tysięcy osób, to jednak w sezonie letnim robi się tam wyjątkowo tłoczno. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się stare miasto, które skupia w sobie niezliczoną ilość zabytków. To właśnie tam znajdziesz słynny Pałac Lion, który zlokalizowany jest dokładnie przy ulicy Decumanus. Dotrzesz tam, kierując się cały czas w stronę wybrzeża. Tej gotyckiej budowli z całą pewnością nie będziesz mógł przegapić, gdyż znacznie wyróżnia się ona na tle innych. Ten zabytek to skarb miasteczka, a także jedno z tych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić podczas swojej wizyty.

Pałac Lion – co musisz o nim wiedzieć?

Pałac Lion w Poreč został wybudowany w roku 1473. Co ciekawe, budowla ta nie była przeznaczona dla żadnej z rodzin królewskich czy wysłanników świeckich. Pałac ten powstał na życzenie wyjątkowo zamożnej rodziny, której dokładne nazwisko do tej pory nie zostało poznane. Niemniej była ona częścią szlacheckiego społeczeństwa, które zamieszkiwały tereny obecnego miasteczka. Pałac ten został wybudowany całkowicie w stylu gotyckim, jednak potrójne okna, są jednym z najważniejszych wyznaczników stylu weneckiego. Co ciekawe, sama nazwa pałacu nie jest przypadkowa. Przyglądając się nieco bliżej całej budowli, zauważysz, że w fasadzie zostały umieszczone figurki lwów. Ich umieszczenie w fasadzie mogło mieć związek z herbem szlacheckim rodziny, jednak jest to tylko jedna, z wielu interpretacji tych figurek.

Beautiful and historic city Porec (Croatia).
Piękne i zabytkowe miasto Porec (Chorwacja)., licencja: shutterstock/By Sonia Ri

Pałac Lion w Poreč – jak możesz go zwiedzić?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, Pałac Lion w Poreč to jeden z najważniejszych zabytków, jaki obecnie znajduje się w tym miasteczku. Jest on budowlą wzniesioną w stylu gotyckim, jednak bez trudu zauważysz w fasadzie także elementy stylu weneckiego. Oczywiście z zewnątrz cała budowla wygląd na dość surową, jednak zwróć nieco większą uwagę na weneckie okna i ich niesamowity urok. Zwiedzanie Pałacu Lion jest dość proste. Obecnie turyści mogą wejść na dziedziniec, a także zagłębić się w liczne korytarze, jakie znajdują się we wnętrzu tego budynku. Musisz wiedzieć, że Pałac Lion obecnie jest siedzibą miejskiej galerii sztuki. Jeśli więc zależy Ci na tym, by zapoznać się z twórczością lokalnych artystów, wówczas będziesz mieć ku temu niesamowitą okazję.

The ancient architecture in city Porec
Starożytna architektura w mieście Porec, licencja: shutterstock/By

Co ciekawe, w jego sąsiedztwie znajduje się barokowy pałac – Sincic, w którym obecnie również możesz znaleźć muzeum miejskie. Pałac Lion w Poreč jest cennym zabytkiem, właśnie ze względu na swój styl architektoniczny. Rzadko kiedy spotyka sie bowiem budowle utrzymane w stylu surowego gotyku, który przełamany jest ozdobnymi, weneckimi oknami oraz dodatkowymi figurkami w fasadzie. Wybierając się więc do Pałacu Lion powinieneś poświęcić na jego zwiedzanie nieco dłuższą chwilę. Pomoże Ci to zapoznać się ze wszystkim elementami i kondygnacjami, których nie możesz przegapić.

Kiedy możesz zwiedzić Pałac Lion w Poreč?

Pałac Lion w Poreč jest zabytkiem absolutnie wyjątkowym. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam swoje kroki kieruje wielu turystów. Musisz jednak pamiętać, że jeśli zależy Ci na spokojnym zwiedzaniu, to koniecznie wybierz się tam wczesnym rankiem. Sam Pałac Lion w Poreč – jako budowla – nie ma ścisłych godzin otwarcia. Zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz możesz podziwiać ten budynek o dowolnej porze. Jeśli jednak w Twoich planach jest także odwiedzenie lokalnej galerii sztuki, wówczas musisz sprawdzić, w które dni i w które godziny jest ona czynna. By wejść do środka galerii będziesz potrzebował także biletu wstępu, jednak możesz się w niego zaopatrzyć bezpośrednio na miejscu. Pałac Lion w Poreč zachwyci Cię swoim kunsztem oraz niesamowitym wydźwiękiem. Z tego też powodu, spędzając wakacje w tym niewielkim kurorcie na półwyspie Istria, musisz ten pałac odwiedzić!


Poznaj resztę zabytków:

Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz wiedzieć o antycznych ruinach?

Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

Najlepsze hotele w Poreč

Poprzedni

Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz wiedzieć o antycznych ruinach?

Latarnia na wyspie Sveti Nikola koło Poreč – co musisz o niej wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz