Park i willa Angiolina w Opatii – co musisz o nich wiedzieć?

8 maja 2023 Tagi , , , ,

Półwysep Istria w Chorwacji słynie ze swoich wyjątkowych i klimatycznych kurortów. To one na przestrzeni lat stały się głównym celem podróży większości Polaków. Niemniej jednak największe zainteresowanie już od dłuższego czasu wzbudza Opatija. To niewielkie miasteczko usłane jest zabytkami i pięknymi plażami, które przypominają te, znane Ci dobrze z magazynów turystycznych. Jednocześnie Opatija to kurort, który ma Ci znacznie więcej do zaoferowania. Poznajmy zatem nieco lepiej Park i willa Angiolina w Opatii!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się park i willa Angiolina?

Opatija jest jednym z najpiękniejszych kurortów nadmorskich na półwyspie Istria. Znajdziesz tam nie tylko romantyczne plaże, zabytkowe stare miasto, ale także i fenomenalne parki. Jednym z nich jest właśnie park Angiolina, w którym znajduje się zabytkowa willa o dokładnie tej samej nazwie. Zastanawiasz się, jak możesz tam dotrzeć? Otóż nie będzie to dla Ciebie najmniejszym problemem. Park i willa Angiolina znajdują się koło słynnej Lido Beach, czyli tuż nad morskim wybrzeżem. Do parku możesz wejść od strony ulicy Zert lub Pavla Tomasica. Bez najmniejszego problemu do parku i willi Angiolina dotrzesz spacerem, a także własnym samochodem – w okolicy znajduje się przestronny parking. Możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej, gdyż przystanek Dom Zdravlja znajduje się jedynie 200 metrów od wejścia do słynnego parku.

Park Angiolina in Opatija aerial panoramic view, Kvarner bay of Croatia landscape
Park Angiolina w Opatija panoramiczny widok z lotu ptaka, krajobraz zatoki Kvarner w Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

Park i willa Angiolina – co musisz o nich wiedzieć?

Prezentowany Park Angiolina jest – prawdopodobnie – jednym z najpiękniejszych terenów zielonych w całej Opatii. Znajduje się tam willa, która dawniej była posiadłością słynnego Paolo Scarpa i jego żony. To właśnie na jej cześć nazwano park i willę. Sam Scrapa kupił willę jedynie za 700 forintów, a w roku 1910 sprzedał ją za ponad 2,5 miliona koron. Park otaczający willę ma powierzchnię ponad 3 hektarów. Nie jest to jednak typowy park miejski. Porasta go głównie egzotyczna roślinność, której nie znajdziesz w najbliższej okolicy. Co więcej, w samym parku Angiolina znajduje się znacznie więcej zabytków niż tylko willa. Podczas zwiedzania możesz znaleźć tam także jeden z najstarszych, opatijskich zabytków, czyli cerkiew św. Jakuba. Zgodnie ze źródłami, ten niewielki kościół został wybudowany w XV wieku. Sama willa Angiolina stała się symbolem turystyki nie tylko w Opatii, ale także w całej Chorwacji. Z tego też powodu, podczas zwiedzania miasta musisz wygospodarować choć chwilę wolnego czasu, by ją odwiedzić i napawać się jej fenomenalną architekturą.

Villa Angiolina And Surrounding Park - Opatija, Croatia, Europe
Villa Angiolina And Surrounding Park – Opatija, Croatia, Europe, licencja: shutterstock/By Zdenek Matyas Photography

Park i willa Angiolina czyli obecne Muzeum Turystyki

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, park i willa Angiolina są obecnie naczelnym symbolem rozwijającej się w Opatii turystyki. Właśnie z tego też powodu zdecydowano, by we wnętrzu fenomenalnej wilii otworzyć Muzeum Turystki. W zbiorach muzeum możesz znaleźć niezwykle wiele eksponatów i artefaktów. Możesz tam podziwiać pocztówki z dawnych lat, fotografie, przedstawiające rozwój Opatii, a także przyjrzeć się nieco bliżej filmom i innym materiałom audio. Zwróć uwagę na stałe wystawy, które pokazują nawet to, jak wypoczywał w Opatii sam Henryk Sienkiewicz oraz wielu innych, znanych Polaków. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić muzeum, wówczas będziesz musiał kupić także bilet wstępu. Nie jest on drogi, gdyż dla osób dorosłych jego cena wynosi 22 kuny. Jeśli zaś możesz korzystać ze zniżek, wówczas zapłacisz jedynie 10 kun. W cenie biletu jest również smakowita kawa!

Czytaj także:

Idealne miejsce na spacer i relaks – oto promenada Lungomare w Opatii

Doskonałe wakacje w Chorwacji na Riwierze Opatijska, przewodnik

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Gdzie zaparkować w Poreč – lista parkingów

Maj w Krakowie pod znakiem Chorwacji – zaproszenie na wspaniałe wydarzenia organizowane przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Następny

Dodaj komentarz