Park Przyrody Učka – jak dojechać i jak zwiedzić?

20 marca 2023 Tagi , ,

Nie da się ukryć, że wakacje w Chorwacji są dla wielu turystów spełnieniem najskrytszych marzeń. Jednak łatwo zauważyć, że północna część kraju jest mniej popularna, a to właśnie tam można znaleźć najpiękniejsze skarby. Warto się wobec tego wybrać na półwysep Istria, gdzie czeka nas niesamowite spotkanie z dziką przyrodą i zabytkowymi miastami. W pierwszej kolejności warto zdecydować się na to, by odwiedzić fenomenalny Park Przyrody Učka. Wobec tego, jak możemy do niego dojechać i w jaki sposób najlepiej go zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Przyrody Učka – w jaki sposób można do niego dojechać?

Park Przyrody Učka to prawdziwa, krajobrazowa i przyrodnicza perełka, jaka tylko zlokalizowana jest na półwyspie Istria. Nie da się ukryć, że jeśli planujemy tamy swój wymarzony wyjazd, to ten park jest pierwszym, który powinniśmy odwiedzić. Wielu turystów może się jednak zastanawiać, w jaki sposób do niego właściwie dojechać? Otóż okazuje się, że nie powinno być to dla nas zbyt skomplikowane. Park ten znajduje się bowiem jedynie 28 kilometrów od Rijeki. Możemy więc dostać się do niego na dwa sposoby:

  • wypożyczonym samochodem – po przylocie do Rijeki na lotnisku znajdziemy wiele możliwości wypożyczenia samochodu. Jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania. Pokonanie 28 kilometrów nie zajmie nam więcej niż około 30 – 35 minut. Do Parku Przyrody Učka dojedziemy drogą E751. Tuż przed samym parkiem znajduje się także przestronny parking dla samochodów osobowych.
  • komunikacją miejską – to również jeden ze sposobów na to, by dostać się do Parku Przyrody Učka, choć jest on nieco bardziej skomplikowany i zajmie nam nieco więcej czasu. W pierwszej kolejności z lotniska w Rijece musimy dostać się na główny dworzec autobusowy, gdzie wybieramy autobus Autotrans by Arriva. Dojedziemy nim do miejscowości Opatija, gdzie przesiadamy się w autobus numer 34. Dowiezie on nas praktycznie do samego Parku Przyrody Učka. Cała podróż może nam jednak zająć około 2 lub 2,5 godziny.
Aerial view of Ucka mountain from Kvarner coast in Croatia
Widok z lotu ptaka na górę Ucka z wybrzeża Kvarner w Chorwacji, licencja: shutterstock/By goran_safarek

Jak więc widać, oba rozwiązania pozwolą się nam w dość szybki i prosty sposób dostać do Parku Przyrody Učka. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na podróż komunikacją miejską, wówczas musimy zadbać o wcześniejszy zakup biletów.

Park Przyrody Učka – zwiedzanie

Park Przyrody Učka słynie przede wszystkim z tego, że nie ma tam miejsca nawet na najmniejszą ingerencję człowieka. Wszystko, co możemy tylko znaleźć i podziwiać w tym parku rozwija się swoim naturalnym tempem. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten park przyrody uznaje się za jeden z najbardziej malowniczych i spektakularnych w całej Europie.

Hiking trails, forest paths and bicycle roads in the Ucka Nature Park, Croatia - Planinarske staze, šumski putevi i biciklističke ceste u parku prirode Učka, Hrvatska
Szlaki turystyczne, ścieżki leśne i drogi rowerowe w Parku Przyrody Ucka, Chorwacja licencja: shutterstock/By Mario Krpan

Znajdziemy tam tysiące rzadki okazów roślin i zwierząt, które są niespotykane w żadnej innej części Europy. Co więcej, w tym malowniczym parku przyrody znajduje się również jeden z najsłynniejszych masywów górskich o dokładnie tej samej nazwie, czyli Učka. Tam z kolei możemy pokusić się o to, by wdrapać się na najwyższy szczyt masywu, czyli Vojak. Znajdziemy na nim dawną wieżę telewizyjną i radiostację, a także i platformę widokową, która pozwoli nam na podziwianie spektakularnych i panoramicznych widoków.

Sparse forests and pastures on the Cicarija mountain and in the Ucka nature park, Croatia - Prorijeđene šume i pašnjaci na planini Ćićariji i u parku prirode Učka, Hrvatska
Rzadkie lasy i pastwiska na górze Cicarija iw parku przyrody Ucka w Chorwacji licencja: shutterstock/By Mario Krpan

Przełęcz Poklon – 922 metry nad poziomem morza

Kolejnym miejscem, którego nie można wręcz pominąć w Parku Przyrody Učka jest przełęcz Poklon – 922 metry nad poziomem morza. To właśnie przechodząc przez nią, można się w najprostszy sposób dostać na szczyt Vojak. Przechodząc przez przełęcz Poklon, warto wiedzieć, że jej nazwa nie jest absolutnie przypadkowa. To właśnie tą trasą podróżowali pielgrzymi, którzy kierowali się do kościoła Najświętszej Marii Panny w Trsat. Co więcej, w samym parku przyrody znajdziemy także niewielki krzyż oraz pensjonat i restaurację – Učka. To właśnie tam możemy się zatrzymać na posiłek lub na odpoczynek. Będąc w Parku Przyrody Učka warto nasycić oczy niesamowitą przyrodą, która istnieje tam już od tysięcy lat i nigdy jej naturalny rozwój nie został zaburzony przez ingerencję człowieka. Warto także zwrócić uwagę na Brest pod Učkom, czyli malowniczą wioskę, która znajduje się tuż przy samym parku przyrody na wysokości około 708 metrów nad poziomem morza.

Park Przyrody Učka – wstęp i ceny biletów

Park Przyrody Učka jest dumną i prawdziwym symbolem półwyspu Istria oraz całej Chorwacji. Podróżni mogą z tej atrakcji skorzystać całkowicie za darmo. Nie wymaga się żadnego biletu wstępu. Co więcej, godziny otwarcia tego niesamowitego parku przyrody również są nielimitowane. Można do niego udać się o dowolnej porze, jednak z uwagi na to, że na jego zwiedzanie i przejście trzeba poświęcić około 5 – 7 godzin, warto wybrać się tam z samego rana. Wówczas możemy spokojnie podziwiać wszelakie krajobrazy i roślinność, a także nie martwić się o to, że w drodze powrotnej zastanie nas zmrok. Takiej wyprawy z pewnością nikt nie zapomni.

Czytaj także: Zwiedzanie Sveti Lovreč – postaw na zwiedzanie interioru Istrii

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Zwiedzanie jaskini Postojnska Jama – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzić?

TOP 5 miejsc i atrakcji w Rovinji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz