Pješčana Uvala – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

12 maja 2023 Tagi , , ,

Pješčana Uvala to niewielka miejscowość leżąca około 5 km od zabytkowej miejscowości Pula. Jest to doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi, dzięki pięknej żwirowej plaży z łagodnym zejściem do morza. W miasteczku dominują nowo powstałe wille oraz apartamenty, sklepy, restauracje, konoby i kawiarnie.

W ciągu ostatnich 3 dekad w Pješčana Uvala nastąpił duży wzrost gospodarczy, głównie w turystyce. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to malownicze miejsce znajduje się w bliskiej odległości od wielu zabytków oraz w otoczeniu pięknej przyrody. Wzdłuż wybrzeża znajduje się deptak, przy którym można smacznie zjeść, napić się kawy lub drinka, bądź po prostu spacerować.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pješčana Uvala historia

Według zachowanych dokumentów tereny, na których obecnie znajduje się Pješčana Uvala, zamieszkiwano już w czasach prehistorycznych. Potwierdza to fakt, że w pobliżu Vintijan znajduje się jeden z największych fortów na całym półwyspie Istria o długości ponad 100 m. Chociaż nie ma 100 % pewności, kto wybudował ten fort, zakłada się, że były to plemiona iliryjskie – najstarsza ludność zamieszkująca Istrię. W pobliżu Pješčana Uvala znajduje się także rzymski kamieniołom – Cave Romanae. Wydobywano w nim kamienne bloki do budowy Amfiteatru w Puli.

Co ciekawe, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej tereny, na których leży Pješčana Uvala, stanowiły część systemu obronnego wojennego portu w Puli. Obecny wygląd miejscowości zaczął się kształtować pod koniec XX w.

Pješčana Uvala z dzieckiem

Pješčana Uvala to doskonałe miejsce na wakacje z małymi dziećmi. W miejscowości znajduje się ładna plaża, która jest dość bezpieczna dla maluchów i dzieci nieumiejących pływać. Jest tutaj także kilka placów zabaw. Bliska odległość od Puli i innych miejscowości jest dużym plusem tego miejsca. 

Atrakcje w Pješčana Uvala

Nazwę tego kurortu tłumaczymy na polski jako piaszczysta zatoka. Leży ona w pobliżu południowego brzegu Półwyspu Istria, zaledwie kilka kilometrów od miasta Pula. W miasteczku jest bardzo cicho oraz spokojnie, wprost idealnie na wakacje z dala od tłumów turystów i zgiełku. Pomimo tego, w Pješčana Uvala nie jest nudno, ponieważ jest wiele atrakcji w miasteczku, jak i w bliskiej okolicy. Ponadto zawsze możemy wybrać się na wycieczkę, by zobaczyć ciekawe zabytki Puli, rezerwatu przyrody Kamenjak lub popłynąć na sąsiedni archipelag wysp oraz do Parku Narodowego Brijuni.

Jeśli chodzi o całą turystyczną infrastrukturę, to Pješčana Uvala zapewnia wszystko, co ważne podczas urlopu. Są tu bardzo dobre restauracje, konoby, kawiarnie, bary oraz sklepy. Co więcej, około 650 miejsc do cumowania w pobliskiej, nowoczesnej marinie sprawia, że kurort ten jest szczególnie popularny wśród nurków oraz żeglarzy. Miejscowość prócz pięknego krajobrazu, plaży i ukształtowania terenu, gdzie można bez problemu uprawiać pieszą i rowerową turystykę, ma jeszcze jedną atrakcję: Kościół św. Mikołaja – Crkva Svetog Nikole zbudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku w kształcie statku. Więcej atrakcji możemy znaleźć w pobliskiej Puli.

Pješčana Uvala atrakcje w pobliżu

Pješčana Uvala ze względu na swoje położenie między Pulą i Medulinem, jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania okolicznych wysp i miejscowości. Wybrzeże zatoki przystosowano także do uprawiania wielu sportów wodnych. Natomiast opuszczony kamieniołom Romanae w Vinkuran jest doskonałym miejscem dla miłośników wspinaczki.

Park Šuma Soline

Park leśny Soline znajduje się w pobliżu wzgórza, między miejscowościami Pješčana Uvala oraz Vinkuran. Las Soline to jeden z niewielu doskonale zachowanych lasów dębowych, gdzie występuje autochtoniczny gatunek dębu. Stwarza on wyjątkowe warunki atmosferyczne, zmniejsza możliwości erozji, hałasu oraz produkuje tlen. Park ten ma powierzchnię około 100 ha. Tereny porośnięte dębem szypułkowym zajmują około 80% całej powierzchni parku. Całe wzgórze Soline razem z lasem są chronione, natomiast kontrolę nad tym terenem piastuje Instytucja Publiczna – Kamenjak.

Co ciekawe, Park Šuma Soline słynie także jako śródziemnomorska dżungla. W 2011 r. powstał tam szlak pieszy dla spacerowiczów. Ścieżka ma długość około 1,5 kilometra. Wzdłuż szlaku znajduje się 7 tablic edukacyjnych w dwóch językach: angielskim oraz chorwackim. Znajdują się na nich informacje dotyczące tutejszej flory i fauny, a także znaczenia istnienia dębu szypułkowego jako części roślinności śródziemnomorskiej autochtonicznej. Obok szlaku powstały także ławki i stoiki do odpoczynku. Las ten jest idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą pooddychać świeżym powietrzem, odpocząć od upału oraz chcą dowiedzieć się więcej o tutejszej roślinności.

Medulin

Medulin to najdalej na południe wysunięte miasteczko na Półwyspie Istria. Kiedyś była to mała rybacka osada, natomiast dziś jest to popularny kurort wakacyjny w Chorwacji. Miejscowość Medulin leży w zacisznej, spokojnej zatoczce o tej samej nazwie. Miasto ma sporo atrakcji do zaoferowania oraz wiele miejsc noclegowych. Chętnie przyjeżdżają tu na wakacje oprócz Polaków, Austriacy, Niemcy oraz Włosi, którzy na Półwysep Istria mają stosunkowo łatwy i szybki dojazd.

Pula

Położona nad samym Morzem Adriatyckim Pula jest miastem, które słynie ze swoich doskonale zachowanych zabytków z czasów rzymskich. Co więcej, w czasach swojej świetności było to jedno z kilku najważniejszych, strategicznych miast rzymskich leżących nad Adriatykiem. Obecnie dumą i znakiem charakterystycznym miasta jest monumentalny amfiteatr, trzeci pod względem wielkości w całej Europie, tuż po rzymskim Koloseum oraz francuskim amfiteatrze w Nimes. Warto wiedzieć, że potężny amfiteatr w Puli zbudowany z marmuru przetrwał do dziś w dużo lepszym stanie niż słynniejsze od niego rzymskie  Koloseum.

Akwarium Pula

Na sąsiednim półwyspie Verudela wśród drzew kryje się Fort Pula, który pamięta czasy monarchii Austro-Węgier. Od wielu lat ten piękny, historyczny fort tętni… morskim życiem. Mieszka tu ponad 200 gatunków ryb morskich oraz słodkowodnych, płazów, gadów na ponad 1500 m² powierzchni akwarium. Liczne korytarze, fosa i tunele niegdyś ogromnego fortu przyciągają jak magnes dzieci i ich rodziców. W ramach zwiedzania możemy odwiedzić np.:

  • wystawę poświęconą meduzom;
  • centrum ratowania żółwi morskich, w których leczone są chore osobniki;
  • wystawę poświęconą roślinom i zwierzętom żyjącym w północnym Adriatyku tj. płaszczkom, ostrygom, ośmiornicom oraz małżom;
  • akwaria wypełnione tropikalnymi rafami, rekinami, murenami oraz węgorzami;
  • wystawę poświęconą konikom morskim, karpiom, pławikonikom australijskim, meduzom oraz szczupakom;
  • dział z dużą wystawą skamielin oraz najmniejszego na świecie krokodyla.

Obok akwarium w wyjątkowo interesującej i edukacyjnej formie Akwarium Pula przedstawia kulturową historię Chorwacji. Obecnie ten austriacko-węgierski fort, który wybudowano w 1886 r., jest zarejestrowany jako chronione dziedzictwo kulturowe Chorwacji. Fort jest w nieustannym procesie rewitalizacji od roku 2002. Co ciekawe, ponad 1500 m² powierzchni akwarium oraz 5000 m² zewnętrznej powierzchni  przystosowano do potrzeb zwiedzających. 

Premantura

Premantura leży na południu Półwyspu Istria na mniejszym półwyspie Kamenjak – Kap Kamenjak. Miejsce to cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje położenie, ciszę oraz bliskość większych kurortów wakacyjnych takich jak np.: Pula czy Medulin. Premanturę otocza zieleń, liczne plaże oraz krystalicznie czyste morze, dzięki czemu przyciąga turystów ceniących przyrodę i piękne widoki na istryjskie wybrzeże.

Fort Punta Christo

Fort Punta Christo wybudowano pod koniec XIX w. podczas panowania Monarchii Austro- Węgierskiej. Jego najważniejszym zadaniem była ochrona morskiego wejścia do portu w miejscowości Pula, który był wówczas główną bazą całej marynarki wojennej Austro-Węgier. Co ciekawe, w okresie panowania monarchii, nad całym wschodnim wybrzeżu Adriatyku powstało łącznie 26 budowli tego typu.

Park Narodowy Wyspy Briońskie

Park Narodowy Wyspy Briońskie to grupa 14 wysp leżących przy południowo-zachodnich wybrzeżach Półwyspu Istria w Chorwacji. W roku 1947, gdy Wyspy stały się częścią Jugosławii, przywódca komunistyczny – Josip Broz Tito – wybudował na wyspach swoją letnią rezydencję. Co ciekawe, w budynkach na wyspie Veliki Brijun Tito przyjmował wiele zagranicznych delegacji oraz wielu przywódców.

Pješčana Uvala – gdzie zjeść?

W Pješčanie Uvali jest wiele restauracji, które swoimi regionalnymi specjałami zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających degustatorów i smakoszy. Warto odwiedzić m.in.: Restoran Lanterna (Ogranak V 1), Restoran Škuža (Valsabionska 13) oraz Bistro Villa Margerita (Valsabionska 22). We wszystkich tych miejscach serwowane są dania z owoców morza oraz lokalne dania pochodzące z Półwyspu Istria.

Najlepsze plaże w Pješčana Uvala

Plaża w Pješčana Uvala jest jedną z niewielu plaż piaszczystych w okolicach Puli. Samo wybrzeże zatoki jest kamieniste, jednak jej środkowa część jest piaszczysta z łagodnym wejściem do morza. Dzięki temu jest to plaża odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób nieumiejących pływać. Przy plaży jest dobrze rozbudowana infrastruktura z wodnym placem zabaw dla dzieci, wypożyczalnią leżaków, parasoli oraz barami i kawiarniami. O bezpieczeństwo w wodzie dbają ratownicy.

Jak dojechać do Pješčana Uvala?

Pula jest bardzo dobrze skomunikowana z Polską i innymi miastami Europy. Z Warszawy do Puli możemy wygodnie i szybko polecieć samolotem. Pješčana Uvala znajduje się zaledwie kilka kilometrów od lotniska w Puli. Na lotnisku możemy także wypożyczyć samochód, aby łatwiej poruszać się po okolicy i po Istrii. Jeśli planujemy dojazd własnym samochodem, to najlepiej dojechać z Medulin przez Vinkuran drogą lokalną –  LC50175 oraz z Puli drogą powiatową ŽC5178.

W Pješčana Uvala znajduje się przystań, która oferuje cumowanie łodzi. W pobliżu znajduje się także nowoczesna marina Veruda z ponad 600 miejscami do cumowania oraz 18 miejscami postojowymi.

Pješčana Uvala gdzie zaparkować?

W miejscowości Pješčana Uvala nie znajdziemy wielu wolnych parkingów. Przy plaży najwygodniejszym parkingiem może być Parking SUP przy ulicy Valsabionska, blisko Parku Soline.

Pješčana Uvala najlepszy hotel dla rodzin z dziećmi

Apartment Mar

Apartment Mar położony jest niecałe dwie minuty spacerem od plaży w miejscowości Pješčana Uvala, około 5 km od miejscowości Banjole, 48 km od Poreč oraz 32 km od Rovinj. Odległość od najbliższego portu lotniczego w Puli wynosi 9 km. Apartament posiada część wypoczynkową, jadalnię, sypialnię oraz kuchnię wyposażoną w piekarnik i lodówkę. Jest to doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek w Pješčana Uvala.

Pješčana Uvala najlepszy hotel z widokiem na morze

Apartament Kevin

Apartament Kevin usytuowany jest tuz przy plaży w Pješčana Uvala. W apartamencie znajdują się trzy sypialnie, kuchnia ze zmywarką i mikrofalówką, telewizor, część wypoczynkowa oraz dwie łazienki z prysznicem. Ręczniki oraz pościel są wliczone w cenę wynajmu apartamentu. W Apartamencie Kevin zapewniony jest odkryty basen, słoneczny taras, wspólny salon, ogród oraz darmowe WiFi. Plaża w Pješčana Uvala znajduje się 250 m od apartamentu, plaże Histria 700 m oraz Ambrela 1,1 km. Najbliższe lotnisko w Puli znajduje się 12 km od Apartamentu Pula. Co ważne, goście mogą skorzystać z transferu lotniskowego za dodatkową opłatą. Okolica cieszy się popularnością wśród miłośników jazdy na rowerze.

Pješčana Uvala hotel w przystępnej cenie

Villa Alexandra 4

Villa Alexandra 4 położona jest w miejscowości Pješčana Uvala około 100 m od głównej plaży w miejscowości. W klimatyzowanym apartamencie zapewniono jedną sypialnię, jedną łazienkę, jadalnię, pościel, ręczniki oraz kuchnię z pełnym wyposażeniem. Do dyspozycji gości jest także telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, sprzęt do grillowania oraz słoneczny taras z widokiem na ogród. Villa Alexandra 4 oferuje także wypożyczalnię samochodów oraz płatny transfer lotniskowy z portu lotniczego w Puli. Lotnisko znajduje się około 12 km od Villi Alexandry 4, natomiast plaże Saccorgiana około 1,2 km i Histria około 1 km.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Co kupić w Istrii i jakie pamiątki przywieźć?

Wiosna w Istrii – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Następny

Dodaj komentarz