Pogoda i temperatura w Istrii w ciągu roku

28 lutego 2022 Tagi , , ,

Istria jest jednym z najbardziej barwnych i magicznych półwyspów, który dodatkowo oblewany jest przez Morze Adriatyckie. Nie da się ukryć, że mało kto wie, że niewielka jego część przynależy do Słowenii. Każdy z nas kojarzy Istrię przede wszystkim z Chorwacją i niesamowitymi, pełnymi przygód wakacjami. Niestety, nie wszyscy możemy cieszyć się beztroskim urlopem w najcieplejszych miesiącach w roku. Niektórzy muszą zadowolić się wolnym nawet i w sezonie zimowym, co zwykle nie spotyka się z największą aprobatą. Niemniej jednak wyjazdy w każdym miesiącu mogą okazać się prawdziwie niezapomnianą przygodą, o ile zapoznamy się z temperaturą powietrza, a także wody w danym miejscu. Jako że to właśnie wspomniany już półwysep Istria jest najpopularniejszym celem wakacyjnym wśród Polaków, warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej tam jechać. Tak więc jak przedstawia się pogoda Istrii w poszczególnych miesiącach?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile stopni wskazują termometry na Istrii w poszczególnych miesiącach?

Półwysep Istria od zawsze kojarzony był z wyśmienitą pogodą. Okazuje się, że jest to stwierdzenie jak najbardziej słuszne, gdyż półwysep ten leży w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. W praktyce oznacza to przede wszystkim to, że lata są tam dość ciepłe z niewielką ilością opadów. Zimą zaś temperatury nie spadają aż tak mocno poniżej zera, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni w naszym kraju. Tak więc jak przedstawia się pogoda na Istrii w poszczególnych miesiącach?

Marzec

Miesiąc ten kojarzy się nam z ociepleniami i odwilżą i podobnie sytuacja wygląda również na Istrii. W marcu temperatury pokazują średnio 11 stopni Celsjusza, zaś w nocy mogą one spaść nawet do 8 stopni Celsjusza. Ciekawostką jest jednak fakt, że w marcu na Istrii średnio występuje jedynie 9 dni deszczowych! Podróż w tym okresie więc może być niezwykle udana.

Pogoda w Istrii – kwiecień

Temperatury stale rosną i w kwietniu termometry na Istrii zgodnie pokazują około 14 stopni Celsjusza w dzień i około 11 stopni Celsjusza w nocy. Niemniej jednak znów nie występuje zbyt duża ilość dni deszczowych.

Maj

W tym miesiącu da się odczuć na Istrii wyraźny wzrost temperatur. Termometry mieszkańców za dnia pokazują nawet 18 stopni Celsjusza, podczas gdy nocą temperatura spada już do 15 stopni Celsjusza. Maj to jednak miesiąc, w którym na Istrii można spodziewać się nieco większej ilości dni deszczowych, a także nieznacznie silniejszego wiatru.

Pogoda w Istrii – Czerwiec

To miesiąc, w którym większość z nas z pewnością rozpocznie już swoją podróż na półwysep Istrii. Jest to świetny moment, gdyż temperatury sięgają nawet 22 stopni Celsjusza, a nocą spadają do 19 stopni Celsjusza. Nie da się ukryć, że czerwiec to również miesiąc z najmniejszą liczbą dni deszczowych.

Lipiec

Lato na Istrię zawitało już w pełni, a niektórzy turyści już rozpoczęli korzystanie z pięknej i słonecznej pogody. Termometry w dzień wskazują około 25-26 stopni Celsjusza, zaś nocą wskazują około 22 stopnie. Co ciekawe, średnio w lipcu występuje jedynie 5 dni deszczowych!

Sierpień

To kolejny z najcieplejszych miesięcy na półwyspie. Temperatury stoją na takim samym poziomie co w lipcu, czyli odpowiednio w dzień 25-26 stopni Celsjusza, zaś nocą 22 stopnie Celsjusza. Podobnie prezentuje się również ilość dni deszczowych.

Pogoda w Istrii – Wrzesień

Lato powoli na Istrii dobiega już końca, jednak turyści dalej mogą korzystać z temperatur oscylujących w granicach 21 stopni Celsjusza w dzień i około 18 stopni Celsjusza w nocy. Niemniej jednak turyści powinni wyposażyć się w parasole, gdyż wrzesień jest jednym z bardziej deszczowych miesięcy na półwyspie.

Październik

Temperatury utrzymują tendencję spadkową i w dzień termometry wskazują już tylko 17 stopni Celsjusza, zaś nocą już tylko 14 stopni Celsjusza. Średnio w październiku na Istrii występuje około 19 dni deszczowych, a także podmuchy silnego wiatru.

Pogoda w Istrii – Listopad

Jeśli cenicie sobie chłodniejszy klimat, to w listopadzie na Istrii temperatury pokazują około 13 stopni Celsjusza w dzień i około 10 stopni Celsjusza w nocy. Co więcej, znacznie wzrasta również liczba opadów.

Temperatura wody u wybrzeży Istrii w poszczególnych miesiącach

Nie da się ukryć, że turyści zmierzają na półwysep Istria głównie po to, by móc kąpać się w lazurowych wodach Morza Adriatyckiego. Tak więc jak przedstawiają się temperatury wody w poszczególnych miesiącach? Otóż:

  • marzec – w tym miesiącu praktycznie żaden turysta nie decyduje się na błogie kąpiele. Temperatura wody u wybrzeży Istrii nie przekracza zwykle 10 stopni Celsjusza.
  • kwiecień – w tym miesiącu również turyści nie skorzystają z kąpieli w Morzu Adriatyckim. Temperatura wody w kwietniu nie przekracza 12 stopni Celsjusza, więc z pewnością nie zachęca ona do błogich kąpieli.
  • maj – ten miesiąc przedstawia się już o wiele bardziej obiecująco dla wszystkich tych, którzy chcą beztrosko kąpać się u wybrzeży Istrii. Temperatura wody znacząco wzrasta i w maju utrzymuje się na poziomie około 17 stopni Celsjusza. Pojawiają się również na plaży pierwsi śmiałkowie.
  • czerwiec – jeśli czekaliście na odpowiedni moment, by zażyć morskiej kąpieli, to bez wątpienia jest to czerwiec! W tym miesiącu plaże na Istrii stają się mocno zapełnione, czego powodem może być chociażby temperatura wody. Utrzymuje się ona na poziomie 21 stopni Celsjusza. W takich warunkach pływanie to prawdziwa przyjemność!
  • lipiec – miesiąc ten będzie rajem dla najbardziej wymagających pływaków. Woda u wybrzeży Istrii osiąga temperaturę 23 stopni Celsjusza i z pewnością przyciągnie wiele miłośników kąpieli w Morzu Adriatyckim.
  • sierpień – to z kolei miesiąc, w którym temperatura wody u wybrzeży Istrii osiąga swój maksymalny poziom. Jest to miesiąc, w którym jest ona najcieplejsza spośród wszystkich innych. Zwykle wodne termometry pokazują około 25 stopni Celsjusza, a kąpiele stają się ogromną przyjemnością.
  • wrzesień – woda utrzymuje temperaturę 21 stopni Celsjusza, więc dalej śmiało można korzystać!
  • październik – to miesiąc, w którym temperatura wody utrzymuje się na poziomie 19 stopni Celsjusza, więc kąpiele są jak najbardziej możliwe.
  • listopad – w tym miesiącu temperatura wody drastycznie spada do około 16 stopni Celsjusza. Co odporniejsi turyści, dalej mogą korzystać z uroku morskich kąpieli.

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Wakacje w Poreč – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Co kupić w Istrii i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

1 komentarz do wpisu “Pogoda i temperatura w Istrii w ciągu roku”

  1. Pingback: Kiedy jechać do Istrii w Chorwacji? - Istria.pl - Wakacje w Istrii, wczasy All Inclusive, hotele

Dodaj komentarz