Pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatii – co musisz o nim wiedzieć?

8 maja 2023 Tagi , , , , , ,

Opatia jest jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych na półwyspie Istria. Co roku udają się tam tłumy Polaków, którzy spragnieni są wypoczynku na rajskich plażach i możliwości zwiedzania. Jeśli Ty również wybierasz się do Opatija, to musisz wiedzieć, że związki tego niewielkiego miasteczka z Polską sięgają daleko poza samą turystykę. Kilka lat temu, bo w 2007 roku, ówczesny prezydent Bronisław Komorowski dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej Piłsudskiemu. Poznaj nieco bliżej Pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatii?

Opatija to kameralny i dość spokojny kurort na półwyspie Istria. To tu znajduje się tablica/pomnik, poświęcony w całości Józefowi Piłsudskiemu. Nie można go pominąć. Jednak gdzie dokładnie znajduje się pamiątkowa tablica? Otóż znajdziesz ją w rozległym parku – Opatija – Perivoj sv. Jakova. Pomnik zlokalizowany jest w południowej części parku, blisko starego portu w Opatija. Dotrzesz tam bez większych problemów spacerem, własnym samochodem, a także komunikacją miejską.

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatii – historia

Zastanawiałeś się kiedyś, co marszałek Józef Piłsudski robił w Chorwacji? Czy miał tam czas na wypoczynek, czy może jednak podejmował tam najważniejsze decyzje w swoim życiu? Okazuje się, że w roku 2007 ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski odwiedził Opatiję po to, by dokonać uroczystego odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego. Dlaczego ta tablica została tam umieszczona? Okazuje się, że w czasach wielkiej wojny, marszałek Piłsudski mieszkał właśnie w Opatii. Wyjechał tam w roku 1908 po wielkiej akcji pod Bezdanami. Marszałek udał się tam wraz ze swoją ukochaną żoną – Marią.

Oczywiście, nie jest to jedyny z naszych rodaków, który w trudnych dla kraju czasach wybrał chorwacki kierunek. Wypoczywał i leczył się tam także Stanisław Witkiewicz – znany malarz i artysta. Józef Piłsudski wraz ze swoją żoną wielokrotnie przechadzał się uliczkami skromnego wówczas miasteczka i zbierał siły na kolejne, istotne dla naszego kraju decyzje. Choć marszałek wypoczywał w wielu zakątkach na świecie jak np. w Egipcie czy Turcji, to jednak w Opatij spędził najwięcej czasu. Dla upamiętnienia zasłużonego męża stanu została w tym mieście umieszczona tablica, w całości poświęcona jego pamięci.

Pamiątkowa tablica Józefa Piłsudskiego w Opatii – co musisz o niej wiedzieć?

Przechadzając się uliczkami Opatii, nie zapomnij o tym, by odwiedzić wspomniany już park i sprawdzić na własne oczy jak prezentuje się pamiątkowa tablica poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Tabliczka została umieszczona na niewielkiej, kamiennej ścianie, a przed nią rozciąga się niewielki placyk. Na tablicy znajdziesz napis zarówno w języku polskim, jak i chorwackim. Głosi on „Józef Piłsudski żołnierz oraz mąż stanu. Współtwórca Polski niepodległej. Jeden z pierwszych marszałków i naczelników Państwa Polskiego. Mieszkał w Opatii w przededniu wielkiej wojny o wolność narodów”. Tablicę wykonano z ciemnego marmuru i ma niewielkie rozmiary. Widnieje na niej – oprócz wspomnianego napisu – również i data, upamiętniająca pobyt Piłsudskiego i jego żony w Opatija. Litery wykonane zostały metodą laserową i mają piękny, złoty kolor. Dzięki temu mienią się i połyskują w promieniach słońca. Na tablicy została wyryta również data narodzin i śmierci marszałka, a także data, w której Bronisław Komorowski dokonał uroczystego odsłonięcia.

Czytaj także: Najlepsze hotele i noclegi w Opatija – wszystko co musisz wiedzieć

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

TOP 15 atrakcji w Puli – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

Hotel Kvarner – pierwszy hotel wybudowany w Opatii

Następny

Dodaj komentarz