Zwiedzanie jaskini Postojna Jama – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzić?

30 maja 2024 Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że wielu turystów wykazuje coraz to większe zainteresowanie, szczególnie jeśli chodzi o zaplanowanie swoich wymarzonych wakacji w Słowenii. Ten niewielki kraj na południu Europy stał się prawdziwą perełką, a zdecydowanie ma on nam nieskończenie wiele do zaoferowania. Faktem jest, że popularność Słowenii jako cel podróży wakacyjnej rośnie dopiero od niedawna. Zdecydowanie chętniej stawia się Chorwację lub Montenegro. Jednocześnie to właśnie tutaj możemy znaleźć prawdziwe skarby, które tylko czekają na to, by je odkryć. Jednym z nich z całą pewnością jest jaskini Postojna Jama, która cieszy się ogromną sławą. Wobec tego, w jaki sposób można do niej dojechać i w jaki sposób można ją zwiedzić? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do jaskini Postojna Jama?

Sam dojazd od jaskini Postojna jama nie powinien być zbytnim utrudnieniem. W pierwszej kolejności oczywiście musimy się dostać do Słowenii i wielu turystów w tym momencie wybiera właśnie lotnisko w Lublanie. Jest to trafiony wybór, gdyż z lotniska do miejsca docelowego będziemy mieć jedynie 53 kilometry. Postojna Jama znajduje się w niewielkiej miejscowości o nazwie Postojna, a dojechać do niej możemy na dwa sposoby:

  • wypożyczony samochód – z powodzeniem na lotnisku w Lubljanie możemy zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Wówczas cała podróż do Postojna jama zajmie nam nie więcej niż około 39 minut. Dojedziemy tam trasą oznaczoną jako E61.
  • komunikacja miejska – w pobliże Postojna Jama możemy także dostać się komunikacją miejską. W tym celu musimy wybrać autobus oznaczony jako PR A18, który zabierze nas z Lubljany prosto do celu. Warto jednak mieć na uwadze, że taka podróż nieco wydłuży się w czasie i zajmie nam około 1,5 godziny. Co więcej, autobus ma swój ostatni przystanek około 1,4 kilometry od naszego miejsca docelowego, więc będzie na nas czekał także i niewielki spacer.
Postojna cave, Slovenia. Formations inside cave with stalactites and stalagmites.
jaskinia Postojna Jama, licencja: shutterstock/By Gunter Nuyts

Postojna Jama – w jaki sposób należy ją zwiedzać?

Jaskinia Postojna nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych jaskiń na świecie. To właśnie tam możemy podziwiać najpiękniejsze formy skalne, które zostały perfekcyjnie ukształtowane dzięki kropelkom wody. Co więcej, jaskinia ta skrywa również w sobie wiele innych niespodzianek, które tylko czekają na to, aż uda się nam je odkryć.

Ten podziemny raj kształtowany był na przestrzeni wielu milionów lat i z całą pewnością wizyta w nim na długo będzie w stanie zapaść nam w pamięć. We wnętrzu Postojna Jama czeka na nas tysiące sal podziemnych, a także formacje stalaktytów, stalagmitów oraz stalagmatów. To, czego nie możemy przegapić podczas zwiedzania to między innymi:

  • Brylant – jest to zdecydowanie najważniejszy okaz skalny, jaki tylko możemy podziwiać w jaskini. Jest to pięciometrowy, śnieżnobiały stalagmit, który stał się prawdziwym symbolem Postojna Jama oraz słoweńskich rzeźb krasowych.
  • podróż kolejką – w Postojna Jama działa podziemna kolejka, która może nas zabrać w niesamowitą podróż. Jej trasa przebiega na długości 3,7 kilometrów i zabierze nas w przejażdżkę po wnętrzu jaskini i poszczególnych, podziemnych salach.
  • księga gości – w jaskini znajdziemy także księgę gości, której również nie możemy pominąć. Zgodnie ze źródłami znajduje się w niej już ponad 39 milionów wpisów – to właśnie tylu turystów odwiedziło tę niesamowitą jaskinię na przestrzeni ponad 200 lat.
Picturesque karst features illuminated in the cave
jaskinia Postojna Jama, malownicze elementy krasowe oświetlone w jaskini, licencja: shutterstock/By Pyty

Oczywiście Postojna Jama to jaskinia, która możemy zwiedzać samodzielnie, na własną rękę. Jedka często poleca się przewodnika. Co ważne w kasie biletowej możena odebrać niewielki „przewodnik”. To właśnie on pomoże po kolejny odkrywać skarby, jakie skrywa w sobie jaskinia Postojna Jama.

Bilety do Postojna Jama – ile kosztują i gdzie je zakupić?

Bilety wstępu dość mocno zróżnicowane. Oferowane są różnorodne karnety, a każdy z nich to inna korzyść. Za bilet trzeba zapłacić około 28 euro. Oczywiście dla dzieci, młodzieży, czy dla wszystko osób uprawnionych do korzystania ze zniżek, bilety te będą odpowiednio tańsze. Jeśli z kolei zastanawiamy się, gdzie najlepiej jest kupić bilety, to mamy tutaj dwie możliwości.

Predjama castle
Zamek Predjama, licencja: shutterstock/By Daniel Sarnari

Analogicznie pierwszą z nich jest zakup wejściówki w kasie biletowej, jednak warto mieć na uwadze to, że w sezonie turystycznym gromadzi się tam pokaźna kolejka, a my możemy w ten sposób stracić sporo czasu. Wobec tego to drugiej rozwiązanie – zakup biletów w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony internetowej – wydaje się być o wiele łatwiejszym, a jednocześnie także i korzystniejszym rozwiązaniem.

A może szukasz innych inspiracji na ciekawe miejsca? Zatem czytaj także: Winnica Kozlović, zwiedzanie, degustacja win, godziny otwarcia

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

TOP 5 miejsc i atrakcji w Opatiji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Park Przyrody Učka – jak dojechać i jak zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz