Poza utartymi ścieżkami Istrii, co zobaczyć, atrakcje

29 czerwca 2022 Tagi , , , , ,

Istria to jeden z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych w Chorwacji. Poza najpopularniejszymi kurortami w okolicy warto zwrócić uwagę na bardziej nieoczywiste miejsca, których Istria ma całkiem sporo. Gdzie koniecznie zajrzeć podczas pobytu w Istrii i co te mało znane miejsca mają do zaoferowania? Oto miasteczka w Istrii, które z pewnością przypadną nam do gustu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Miasteczka w Istrii: Savudrija – wioska rybacka z dużym potencjałem

Niewielkie, nadmorskie miejscowości mają więcej uroku, niż mogłoby się wydawać. Tak właśnie jest w przypadku miejscowości Savudrija, niewielkiej wioski rybackiej położonej na północnym wybrzeżu Półwyspu Istria. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełni również funkcję kurortu turystycznego, jednak wciąż nie jest ona tak popularna jak inne, większe miasta na Istrii. Największą zaletą tego miejsca jest względny spokój i brak męczących tłumów turystów, a przede wszystkim przepiękne widoki. Savudrija ma bardzo dobre dojście do morza dzięki swojemu położeniu w zatoczce.

Prócz zwiedzania urokliwych uliczek miasta i opalania się na plaży, możemy rozplanować również aktywny wypoczynek. W okolicy znajdują się liczne trasy rowerowe i piesze, a także aromatyczne winnice, gdzie możemy spróbować lokalnego wina. Jeżeli chodzi natomiast o zabytki, to warto odwiedzić przepiękny kościół Św. Apostoła Iwana, budynek pochodzący z X wieku, który został całkowicie zrekonstruowany w XIX wieku. Warta uwagi jest również monumentalna latarnia morska z 1818 roku, będąca jednocześnie najstarszą tego typu budowlą na Adriatyku. Savudrija wita gości aromatycznym winem i doskonałym jedzeniem, które spożywać możemy podziwiając piękno natury. Miejsce niesłusznie pomijane w wielu przewodnikach turystycznych, jednak zdecydowanie warte odwiedzin!

Rovinj – miejscowość nadmorskiej riwiery na półwyspie Valalta

Kolejną, niezwykle malowniczą miejscowością na półwyspie Istrii, jest Rovinji. Może się ono poszczycić długimi plażami, tropikalną roślinnością, a także zalesionymi wzgórzami, zachęcającymi do aktywnego wypoczynku. W Rovinj nie doświadczymy tłumów turystów, bowiem tak jak w przypadku wcześniej opisanej miejscowości, nie cieszy się ona zbyt wielką popularnością turystyczną. Mimo tego zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, ponieważ właśnie w Rovinj mamy szansę na zapoznanie się z rdzenną kulturą chorwacką i nieskażonymi globalizacją naturalnymi widokami. Miejsce tętni życiem, jednak nie jest zatłoczone – to największy plus tego miasteczka! Znajduje się ono na półwyspie Valalta i stanowi jedno z głównych miejsc turystycznych.

Będąc w Rovinj, warto zwrócić na szczególne atrakcje, takie jak np. ciekawe muzeum miejskie. Obejrzymy tam zbiory historyczne z ostatnich wieków, a także duże oceanarium, gdzie podziwiać możemy różne stworzenia morskie i brać udział w interaktywnych pokazach. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest również coroczny festyn rybacki – należy pamiętać, że początki Rovinj to właśnie działalność rybacka miejscowej ludności. Krystalicznie czysta woda, żwirowe, długie plaże, a przede wszystkim niesamowity klimat dają idealne warunki do leniwego i efektywnego wypoczynku!

Miasteczka w Istrii: Oprtalj – historyczne miasteczko na wzgórzu

Oprtalj to malowniczo położona miejscowość na wzgórzu, zamieszkiwana przez niewielu ponad 100 mieszkańców. Jej dzieje sięgają już średniowiecza, a pozostałości m.in. Rzymian czy Ilirów można oglądać do dziś na terenie miasteczka, w postaci m.in. zabytkowych tablic czy zdobień przy głównym wejściu. Oprtalj jest niezwykle urokliwe dzięki swoim średniowiecznym zabudowaniom i przepięknemu, wyżynnemu położeniu idealnie nadaje się do leniwego i spokojnego wypoczynku. Na terenie miasteczka nie znajdziemy ani luksusowych, sieciowych hoteli, ani większych śladów globalizacji – czysta kultura chorwacka w połączeniu z gościnnością mieszkańców to doskonałe warunki do pobytu.

Na słonecznych zboczach dookoła Oprtalj rozciągają się winnice i gaje oliwne, a okoliczne lasy bogate są w trufle, znany istryjski przysmak. Podczas pobytu warto również zwrócić uwagę na kościół św. Rocha z XIV wieku, gdzie znajdują się freski z postaciami świętych namalowane przez Antona z Padwy w 1535 roku. Świątynia została całkowicie odnowiona w 1913 roku i stanowi jedną z głównych atrakcji osady. Przechadzając się po mieście wąskimi uliczkami, warto również zwrócić uwagę na nietuzinkową architekturę, stare budynki i te odnowione. Architektura miasta zachowała się w oryginalnej formie i stanowi wielką wartość historyczną.

Vodnjan – zabytkowe miasteczko pachnące oliwą

Miłośnicy historii i zabytkowej architektury z pewnością będą zachwyceni wizytą w niewielkim Vodnjan, miasteczku leżącym w południowo-zachodnim rejonie Istrii, ok. 10 km od miasta Puli. Miasteczko powstało na ruinach prehistorycznych budowli, a jego centrum do dziś zdobią liczne średniowieczne zabudowania, kościoły i charakterystyczne, wąskie uliczki. Podziwiać tu można budynki i zabytki o różnej architekturze, m.in. renesansowej, barokowej, czy grecko-weneckiej. Najpiękniejszymi miejscami do zobaczenia podczas wycieczki są m.in. Kościół Św. Błażeja, zbudowany na szczątkach wczesno-rzymskiego kościoła zniszczonego w 1781 roku, a także Kościół Świętego Jakuba, który ma swój udział w ważnych wydarzeniach historycznych, takich jak podpisanie traktatu pokojowego w Puli w 1331 roku.

Vodnjan i jego okolice są szczególnie znane z kultury agrarnej, zwłaszcza ze swojego wina i oliwy z oliwek. Dlatego smakosze kuchni chorwackiej będą zachwyceni tutejszą kuchnią. W okolicy można również aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze, konno, grać w golfa, tenisa, siatkówkę plażową, łowić ryby lub nurkować. A to wszystko w otoczeniu przepięknej przyrody i zniewalających widoków!

Miasteczka w Istrii: Livade – zielona, istryjska wioska wśród wzgórz

Jeżeli szukamy niewielkiego miasteczka, schowanego w głąb Istrii, gdzie odpoczniemy od hałasu i tłumów większych kurortów turystycznych, to Livade powinniśmy rozważyć jako pierwszą propozycję. Niewielka osada zamieszkiwana przez ok. 200 mieszkańców to prawdziwa oaza spokoju – rozległa zieleń, spokojna okolica i przyjaźni mieszkańcy to doskonałe warunki do wypoczynku. Ta urocza miejscowość leży między Motovun i Oprtalj. Znana jest przede wszystkim miłośnikom trufli, bowiem właśnie tu znajduje się restauracja Carlosa Zigante, który w 1999 roku znalazł tu największą na świecie truflę. Obecnie można zjeść w niej właśnie różne przysmaki z dodatkiem trufli, a także spróbować lokalnego wina. Nie znajdziemy tu jakichś większych zabytków, niemniej jednak możemy zorganizować sobie aktywnie czas, np. uprawiając trekking po pobliskich wzgórzach. Są tu liczne szlaki spacerowe i trekkingowe, prowadzące w najpiękniejsze punkty widokowe okolicy. Będąc w okolicy, zdecydowanie warto tu zajrzeć, szczególnie jeżeli szukamy lokalnych miejsc, gdzie spróbować można doskonałych dań z truflami.

Završje – miasteczko na końcu świata

Urokliwe miasteczka w najgłębszych zakątkach Istrii nierzadko sprawiają wrażenie, że czas się w nich zatrzymał. Do takich miejsc niewątpliwie należy Završje, niewielka miejscowość na północy półwyspu istryjskiego, między Oprtaljem i Grožnjanem, na 240-metrowym wzgórzu. Ta osada mimo swoich niewielkich rozmiarów ma wiele do zaoferowania pod względem atrakcji zabytkowych, np. przepiękny kościół Najświętszej Maryi Panny św. Korony z zabytkową dzwonnicą, zbudowany w XVI wieku, czy też liczne pozostałości dawnych epok, np. rzymskie grobowce, napisy czy też unikatowa rzymska droga konsularna, prowadząca przez kontynentalną część Istrii.

Miasteczko to w dużej mierze zachowało się architekturalnie w oryginalnej formie. Możemy tu podziwiać odnowione budynki i świątynie, a to wszystko w towarzystwie wszechogarniającego spokoju i ciszy, bo pamiętać należy, że Završje nie jest miejscowością popularną turystycznie. Przez miasteczko przebiega również ponad czterdziestokilometrowa trasa rowerowa, bardzo popularna zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych kolarzy. Završje to doskonała alternatywa nawet na jednodniową wycieczkę, szczególnie że jest to miejsce wyjątkowe pod względem historycznym kraju.

Miasteczka w Istrii: Hum – najmniejsze miasto świata!

Pośród zapomnianych przez przewodniki turystyczne miasteczek jest jedno, które ma szczególną wartość dla Istrii, ale i świata – jest to Hum. Cieszy się ono mianem najmniejszego miasta na świecie i wpisane jest do księgi Rekordów Guinessa. Położone jest w północno-wschodniej Istrii, kilkanaście kilometrów od miasta Buzet. Historia Hum sięga już XI wieku, kiedy funkcjonowało na przestrzeni lat jako strażnica, punkt obronny okolicy, a także miejsce, gdzie rozwijało się pismo Głagolica. W przedsionku bramy wjazdowej do dziś można podziwiać repliki tablic zawierających inskrypcje w języku głagolickim. Urok tego miejsca polega przede wszystkim na tym, że jest ono bardzo małe. Do jego zwiedzenia i poznania potrzebujemy nie więcej niż kilku godzin.

Znajdują się tu dwa kościoły, karczma, gdzie zjemy posiłek, a także kilka sklepów i domy, a te wszystkie budynki są w typowo średniowiecznej zabudowie, co daje niepowtarzalny klimat. Corocznie odbywa się tu wydarzenie kulturowe zwane Dniami Hum, podczas których wybierany jest burmistrz miasteczka. Miejsce warte odwiedzenia z uwagi na ciekawą historię, ale i ważne miejsce w kulturze istryjskiej.

Svetvinčenat – chorwacka stolica sera

W tym rankingu nie można pominąć miasteczka, które słynie z wytwórstwa doskonałych serów. Na ich cześć odbywa się tam coroczny festiwal, podczas którego lokalni producenci wystawiają swoje wyroby na sprzedaż i do degustacji. Mowa oczywiście o Svetvinčenat, niewielkim miasteczku w południowej części Istrii, w połowie drogi między Pula i Rovinj. Osada powstała wokół opactwa benedyktynów, a pierwsze wzmianki na jej temat pojawiają się już w zapiskach historycznych z X wieku. Najciekawszą budowlą tu jest zamek Grimani, który jest jednym z najlepiej zachowanych weneckich budynków z tychże czasów. Należy pamiętać, że wtedy okolica znajdowała się pod wenecką kontrolą.

Odwiedzić warto również przepiękny, zabytkowy kościół Zwiastowania pochodzący z XVI wieku, utrzymany w renesansowym stylu. Malownicza miejscowość Svetvinčenat jest nieco zapomniana, jednak co roku odżywa w okolicach festiwalu sera i wtedy można spotkać tam miłośników tego wyrobu. Odwiedzić je z pewnością warto, nie tylko dla sera, ale przede wszystkim dla wyjątkowo malowniczej okolicy i pięknych widoków.

Miasteczka w Istrii: Bale – kamienne miasto wśród gajów oliwnych

Bale to miasteczko, jakich w Istrii wiele – otoczone gajami oliwnymi i zielenią, jest bardzo przyjemnym miejscem do odwiedzenia. Niemniej jednak jest ono na tyle schowane w głębi południowego regionu, że obecność turystów jest niemałym zaskoczeniem dla lokalnych mieszkańców. Bale znajduje się między Rovinj a Fazaną i zdecydowanie ma wyjątkowy klimat. Kamienne uliczki, piękna architektura, a przede wszystkim lokalna atmosfera i życzliwość mieszkańców stwarzają idealne warunki do wypoczynku od codziennego zgiełku. Podczas zwiedzania tego niewielkiego miasteczka warto zwrócić szczególną uwagę na starówkę, gdzie znajdziemy m.in. odrestaurowany zamek gotycko-renesansowy Soardo-Bemo, dobrze zachowaną loggię miejską oraz kilka kościołów z różnych epok. Jedną ze świątyń wartych odwiedzenia jest zabytkowy Kościół Najświętszej Marii Panny w Bale, gdzie znajdują się relikwie św. Juliana, patrona miasteczka. Będąc w Bale, koniecznie warto zaopatrzyć się w zapas oliwy, której smak jest zdecydowanie nieporównywalny do tej, którą możemy nabyć w Polsce!

Labin – kolorowe istryjskie miasteczko

Labin to kolejna już propozycja wyjątkowego miejsca na mapie Istrii, które idealnie nada się na spokojny i leniwy wypoczynek. Jest to niewielka, bardzo barwna miejscowość położona w południowo-wschodniej Istrii, w pobliżu Rabac, która słynie głównie z obecności i działalności artystów różnego pokroju, ale również z kolorowych domków, wąskich, urokliwych uliczek i niepowtarzalnego klimatu. Rozwinęło się głównie dzięki górnictwu, obecnie natomiast jest to typowa osada mieszkaniowa, która jednak ma dużą wartość historyczną i zabytkową. Największymi atrakcjami tutaj są Kościół Parafialny, Pałac Pretoriański, Muzeum Folkloru czy park rzeźbiarski Dubrova.

W samym centrum miasteczka natomiast warto zwrócić uwagę np. na muzeum miejskie, gdzie można zapoznać się z historią górniczą regionu. Jako punkt widokowy warto obrać np. dzwonnicę znajdującą się również w centrum – stamtąd widoki są naprawdę wyjątkowe. Miejsce jest bardzo przyjazne turystom, jednak nawet w sezonie trudno tu o tłumy, dlatego poszukując ciszy i spokoju w Istrii, warto wziąć Labin pod uwagę.

Miasteczka w Istrii: Grožnjan – historyczne miasto-twierdza

Na terenie Istrii znajduje się wiele miasteczek, które niegdyś pełniły funkcję twierdzy obronnej, obecnie wciąż można podziwiać pozostałości murów obronnych czy inne, ważne zabytki. Takim miasteczkiem jest również Grožnjan, położone na wysokości ok. 288 m n.p.m., zamieszkiwane przez nieco ponad 200 mieszkańców. Historia tego miejsca sięga już czasów rzymskich, odkryto wiele pozostałości i ruin z tamtego okresu na terenie miasta. Na przestrzeni ostatnich lat Grožnjan nieco odżyło, bowiem wskutek sytuacji ekonomicznej i społecznej rejonu zamieszkała ludność masowo emigrowała w inne części kraju, przez co miasto stanęło na skraju wymarcia.

Obecnie zamieszkałe przez ok. 200 osób jest doskonałym miejscem na relaks i odpoczynek od hałasu i codziennego zgiełku. Turyści są tu dużym zaskoczeniem dla mieszkańców, jednak są witani serdecznie i z wielką sympatią. Odwiedzić tu warto galerie i pracownie rzeźbiarskie, które organizują różne wydarzenia kulturowe i warsztaty dla chętnych osób. Jeżeli chodzi o zabytki, to obowiązkowo należy zobaczyć XVIII-wieczny kościół św. Wita i Modesta z dzwonnicą, a także starą kuźnię z 1406 r.

Jaskinia Baredine w okolicach Porec

Będąca pomnikiem przyrody jaskinia o nazwie Jama Baredine znajduje się w zachodniej części półwyspu Istria, pomiędzy Porečem, Višnjanem i Tarem, a niedaleko od wioski Nova Vas. Jest to propozycja dla miłośników przyrody, bowiem miejsce jest zdecydowanie nietuzinkowe i całkiem pozbawione wkładu ludzkiego. Ten pierwszy na Istrii obiekt jaskiniowy przygotowany do celów turystycznych otwarto w 1995 r. i od tamtej pory cieszy się zainteresowaniem turystycznym, jednak z uwagi na konieczność odwiedzania jej z przewodnikiem ilość osób, która faktycznie ją odwiedza, jest dość niewielka.

Koniecznie należy nabyć bilety wstępu co najmniej kilka dni wcześniej, jednak ten zakup bardzo się opłaca. Naturalne ukształtowanie terenu jaskini jest unikatowe na skalę światową, dodatkowo można tu spotkać bardzo rzadkie gatunki płazów. Dla odważnych nie lada atrakcją będzie zapoznanie się z technikami jaskiniowej wspinaczki na olbrzymiej skalnej grocie niedaleko wejścia do jaskini. Ochotnicy otrzymują stosowne wyposażenie, po czym ćwiczą na linach zawieszonych na skale pod czujnym okiem instruktora. Miejsce zdecydowanie nietuzinkowe i warte odwiedzenia!

Vrsar – niewielka osada Casanovy

To właśnie z miejscowości Vrsar pochodzi rozsławiony na całym świecie Casanova, miłośnik erotyki i uniesień. Miejscowość ta ma jednak do zaoferowania więcej atrakcji i zabytków i jest doskonałą opcją na kilkudniowy wypad i odpoczynek wśród ciszy i pięknej natury. Vrsar jest znanym chorwackim portem w zachodniej Istrii, przez który w przeszłości transportowano doceniany w całej Europie istryjski kamień. Obecnie jest tu o wiele spokojniej i nie spotkamy tu tłumów – większe chorwackie kurorty mocno przyćmiły tę miejscowość, co jednocześnie pozwoliło jej zachować wyjątkowy klimat.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Vrsar jest Park Rzeźby, czyli Skulpturenpark. To obszar o wielkości ponad 10 ha, gdzie prezentowane są niesamowite rzeźby Dušana Džamonja, światowej sławy rzeźbiarza. Duża przestrzeń tego miejsca pozwala na nawet kilkugodzinny spacer, czy zorganizowanie pikniku. Dodatkowo warto podkreślić, że Vrsar to przede wszystkim piękne, wąskie i kamienne uliczki, kilka lokalnych restauracji, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków, a także ciepły klimat i gorące słońce, dlatego w sezonie jest tam wyjątkowo urokliwie.

Miasteczka w Istrii: Novigrad – średniowieczny klimat i piękno natury

To miejsce zdecydowanie ma wyjątkową atmosferę i potwierdza to większość turystów po wizycie Novigradu, bo o tej uroczej miejscowości mowa. Novigrad jest typowo średniowiecznym miasteczkiem, gdzie jednak znajduje się wiele punktów usługowych i noclegowych. Znajdziemy tu m.in. kilka restauracji, lodziarnie czy kawiarnie, a także kilka zabytków i atrakcji, które warto „odhaczyć” podczas wizyty w tym mieście. Jest to m.in. kościół Błogosławionej Maryi Dziewicy z niewysoką dzwonnicą zbudowaną z kamiennych bloków. Świątynia powstała w XV w. i należała kolejno do dominikanów, augustianów oraz franciszkanów. Warte uwagi są również średniowieczne mury obronne oddzielające granicę starego miasta, które przebiegają poprzecznie do ul. Gradskih vrata. W Novigradzie panuje senna i spokojna atmosfera, a życie w miasteczku toczy się bardzo powoli i we własnym rytmie. Szukając zacisznego zakątka na Istrii, nie można pominąć właśnie Novigradu.

Wyspy Brijuni – odetnij się od świata choć na jeden dzień!

Ostatnią propozycją zacisznego zakątka istryjskiego idealnego na wakacyjny wypoczynek są wyspy Brijuni, archipelag znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od istryjskiego wybrzeża na południu.  Żeby dotrzeć do archipelagu, należy przyjechać do miasteczka Fažana, skąd na wyspy pływają specjalne statki lub małe promy. Wyspy Brijuni mają nieco inny krajobraz niż ten, do którego przyzwyczaiła nas Chorwacja – roślinność jest tu o wiele bardziej tropikalna, a atrakcje, jakie czekają na turystów naprawdę wyjątkowe! W przerwie od leniwego wypoczynku koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Brijuni, a dokładnie Park Safari będący jego częścią, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć szereg egzotycznych zwierząt, np. słonicę Lankę, zebry, krowy czy wielbłądy. Wyspy są naprawdę piękne i spokojne, idealne do wypoczynku z dala od cywilizacji.

Poprzedni

Najlepsze hotele i noclegi w Rabac – wszystko co musisz wiedzieć

Najpiękniejsze polecane plaże w Puli i okolicach, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz