Rowerem przez Istrię, inspirujący przewodnik aktywnych wakacji

, 3 sierpnia 2022 Tagi , , , ,

Istria to prawdziwy raj dla rowerzystów. Na półwyspie znajduje się niemal nieskończona liczba ścieżek i dróg rowerowych, które nadają się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.  Szczegółowo opisane w przewodnikach turystycznych, pozwalają zobaczyć niemalże całą Istrię bez zatrzymywania się w poszukiwaniu parkingu. Drogi rowerowe na Istrii są zróżnicowane pod względem trudności i prowadzą wzdłuż najpiękniejszych zakątków półwyspu. Chcąc przeżyć niesamowitą przygodę w Chorwacji, warto udać się na kilkudniową wycieczkę rowerową wzdłuż istryjskiego wybrzeża.

Chorwacja w ostatnich latach dołożyła wszelkich starań do rozwoju turystyki pod względem turystyki rowerowej. Na Istrii wciąż powstają nowe ścieżki rowerowe od asfaltowych, poprzez szutrowe, a skończywszy na polnych. Obok nich pojawiają się ścieżki typu single trail, a nawet bike parki, których pokonywanie dostarcza wielu emocji. Jeden z nich cieszy się wyjątkową sympatią turystów i znajduje się w miejscowości Rabac.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Istria rowerem – na co zwrócić uwagę?

Wybierając się na rowerowe wakacje na Istrię, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.  Najważniejszą z nich są oznaczenia szlaków i przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Szlaki rowerowe oznaczone są kolorami. Czerwonym oznaczone są szlaki wymagające pod względem technicznym. Nawierzchnia jest na nich trudna, a sama ścieżka obfituje w wiele podjazdów i zjazdów. Czerwone szlaki są długie i przeznaczone dla osób doświadczonych.  Szlaki żółte charakteryzuje umiarkowany poziom trudności. dedykowane osobom średnio zaawansowanym. Kolor zielony to doskonałe trasy dla osób, które okazjonalnie jeżdżą na rowerze. Są krótsze i służą do jazdy rekreacyjnej. Mogą z nich korzystać dzieci.

W Chorwacji występuje jeszcze jeden typ oznaczeń. Są to tabliczki z napisem ,,family and recreation’’.  To właśnie one przeznaczone są dla rodzin podróżujących z dziećmi. Drogi te są łagodne i bezpieczne, gdyż ich projektanci unikają zatłoczonych ulic, po których poruszają się samochody.

Istria rowerem  – rower własny czy wypożyczony?

Decydując się na rowerowe wakacje na Istrii, stajemy przed istotnym wyborem pomiędzy własnym rowerem, a rowerem wypożyczonym. Co wybrać, aby nasze wakacje przebiegły bez nieprzyjemnych zdarzeń?

Wypożyczenie roweru

W większości chorwackich miejscowości znajdują się wypożyczalnie rowerów. Jest to doskonała informacja dla osób, które na rowerze chcą spędzić część wakacji, bez konieczności przewożenia ich z Polski. Wybierając wypożyczony rower, należy go dokładnie sprawdzić pod względem technicznym. Rowery z wypożyczalni, dotyczy to zwłaszcza sezonu, są maksymalnie eksploatowane przez  turystów. W związku z tym prawdopodobieństwo natrafienia na tak zwany ,,rozklekotany’’ rower wzrasta, a nie ma nic gorszego niż niewygodny i wadliwy rower podczas wielogodzinnej przejażdżki z dala od cywilizacji. Co więcej, w przypadku wypożyczonego roweru należy zapłacić kaucję i opłacić ubezpieczenie. Opłaty te w zależności od modelu wynoszą od 100 do nawet 500 kun za dobę. Warto również pamiętać, iż koszt wynajmu jest odwrotnie proporcjonalny do długości wynajmu.

Własny rower

Drugą opcją jest zabranie w podróż własnego roweru. Najczęściej decydują się na to osoby średnio zaawansowane i profesjonaliści. Rower można przewieźć pociągiem, na bagażniku samochodu lub samolotem. W pokonywaniu wielokilometrowych tras rowerowych warto zdać się na własny, sprawdzony sprzęt, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Zabranie własnego roweru wymaga od nas znalezienia noclegu, który zapewnia prywatną przechowalnię jednośladów. Jest to szczególnie ważne w przypadku drogich rowerów.

Którą opcję wybrać podróżując z dziećmi?

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku rodzin podróżujących z dziećmi. Tutaj w zależności od wieku pociechy należy liczyć się z koniecznością zabrania w podróż wielu akcesoriów, które pozwolą nam na wspólne przemierzanie istryjskich bezdroży. Jeśli dziecko jest na tyle duże, iż może samodzielnie poruszać się po drodze rowerowej, do naszego bagażu należy doliczyć jeszcze jeden rower i kask. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku maluchów, które są w pełni uzależnione od rodziców. Tutaj mamy do wyboru kilka opcji przewożenia maluchów.

Pierwszą z nich jest siodełko przytwierdzone do roweru rodziców. Aby oszczędzić sobie nerwów związanych z poszukiwaniem odpowiedniego siodełka w Chorwacji, lepiej zabrać je z domu. Drugą opcją jest rowerek dziecięcy przytwierdzony stalową ramą do roweru rodziców. Ta opcja doskonale sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które lubią jeździć na rowerze, jednakże nie posiadają tyle siły, aby dorównać  wytrzymałością rodzicom. Trzecią opcją są tak zwane rowery cargo ze specjalną przyczepką, w której na czas podróży można umieścić dziecko.

Jakie możliwości daje nam rower na Istrii?

Rower na wakacjach daje nam wiele nowych możliwości. Dzięki niemu zyskujemy niezależność i swobodę. Rower daje nam możliwość nieograniczonego eksplorowania Istrii. Pozwala nam zobaczyć wiele miejsc niedostępnych dla samochodów.

Istria – kilka słów o regionie

Istria to największy półwysep na północnym Adriatyku. Jego powierzchnia wynosi 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Na stałe zamieszkuje go 330 tysięcy osób. W sezonie liczba mieszkańców znacznie wzrasta, dlatego w poszukiwaniu ciszy i spokoju warto przyjechać tutaj poza szczytem sezonu turystycznego. Istria położona pomiędzy trzema zatokami staje się wymarzonym miejscem na długą podróż rowerem. Wytyczając drogę rowerową najlepiej poprowadzić ją w taki sposób, aby natura i piękne widoki przenikały się z architekturą i wiejskim klimatem mniejszych miejscowości, a także szlakami winnymi, których na Istrii jest przynajmniej kilkanaście.

Istria – jaki rower wybrać i co ze sobą zabrać?

Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów, na proponowaną trasę najlepiej zabrać rower górski lub crossway. Trasa poprowadzona jest zarówno drogami utwardzonymi, jak i szutrowymi, dlatego rower szosowy najlepiej zostawić w domu. Dobrze, aby wybrany przez nas rower posiadał amortyzator. Przed wyruszeniem w dziesięciodniową podróż najlepiej sprawdzić łańcuch, przednie zębatki, stan hamulców, stan opon, koła, piaste w kołach i układ kierowniczy. Cenną umiejętnością, jaka może nam się przydać, jest samodzielna wymiana opon.

Aby na trasie nie przeżyć niemiłego rozczarowania, warto pamiętać o zabraniu: dwóch dętek, zapasowych klocków, pompki, zapasowego oświetlenia do roweru, łańcucha do roweru, zapięcia do roweru, smaru do łańcucha, zestawu narzędzi i nieprzemakalnej sakwy do roweru.

Z ubrań poza podstawowymi rzeczami, należy pamiętać o chuście na głowę, okularach przeciwsłonecznych, kremie z filtrem 50, kurtce przeciwdeszczowej, bieliźnie rowerowej, bluzce z długim rękawem, rękawiczkach rowerowych i kasku chroniącym naszą głowę na wypadek uderzenia o ziemię.

Istria – dziesięciodniowa wyprawa rowerowa po półwyspie

Idealnym planem na spędzenie 10 dni na Istrii i zobaczenie maksymalnej liczby miejsc i atrakcji jest rowerowa wycieczka wzdłuż wybrzeża.  To tutaj znajdziemy dziesiątki plaż i restauracji serwujących świeże ryby i owoce morza. Istrijskie wybrzeże jest bezpieczne, dlatego nie musimy martwić się o kradzież sprzętu. Biorąc jednak pod uwagę, iż w sezonie przyjeżdża tu wielu obcokrajowców, warto zabrać ze sobą w podróż kłódkę do roweru lub inny rodzaj zabezpieczenia.

Przebieg trasy: Umag-Novigrad-Porec-Rovinji-Fazana-Pula-Medulin-Rabac-Medveja-Opatija

Dzień 1 Umag – Novigrad

  • Choć Umag i Novigrad dzieli odległość niespełna 20 kilometrów, na pokonanie tego pięknego odcinka warto poświęcić cały dzień. Umag leży w urokliwej zatoce, a centrum miasta położone jest na wysuniętym w głąb morza cyplu. Wokół miasta, o czym warto pamiętać, znajduje się aż 10 plaż wyróżnionych ,,Błękitną Flagą’’.

W Umag warto zobaczyć kościół św. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także zabytkową starówkę. Przed wyruszeniem w podróż warto skusić się na obiad w jednej z lokalnych restauracji, w których serwowane jest jedzenie będące połączeniem kuchni chorwackiej, włoskiej i austriackiej.

  • W drodze do Novigradu będziemy przejeżdżać przez niewielkie, położone nad morzem wioski. Pierwszą z nich jest niewielka Duba. Choć na miejscu nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji, warto się tutaj zatrzymać właśnie ze względu na panujący dookoła spokój. Przyjeżdżając tutaj na rowerze, warto wygospodarować godzinę lub dwie na to, aby poleżeć w spokoju na pustej plaży i rozkoszować się pięknym widokiem.
  • W Lovrecica koniecznie odwiedźcie miejscowy kościół położony nad samym brzegiem morza, a także Park Umag z dziesiątkami zjeżdżalni wodnych i basenów.
  • Novigrad będący metą pierwszego etapu podróży to portowe miasteczko pełne zabytków i pięknych plaż. Zatrzymując się tutaj na noc, warto zobaczyć średniowieczne mury miejskie z renesansowymi basztami, kościół św Pelagii i św. Maksyma z marmurowymi ołtarzami oraz pięknymi malowidłami naściennymi. Po uiszczeniu opłaty można zwiedzić podziemia świątyni. Pałac Rigo to gotycka budowla, która niegdyś była siedzibą rodziny Urizio.

Dzień 2 Novigrad – Porec

  • Trasa Novigrad – Porec to około 40 kilometrów wzdłuż wybrzeża. Naszym pierwszym przystankiem na trasie powinien być Motodrom Porec. Ten fantastyczny tor gokartowy potrafi dostarczyć wielu emocji.
  • Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się także Papago Park Croatia, wewnątrz którego mieszkają dziesiątki gatunków kolorowych papug, które od samego rana dają o sobie znać radośnie śpiewając.
  • Porec to miasto słynące ze wspaniałej promenady, wzdłuż której znajdziemy wiele niewielkich, acz klimatycznych kawiarni i restauracji. Przyjeżdżając tutaj warto skusić się na smaczny obiad i lampkę lokalnego wina. Nabrawszy ochoty na zwiedzanie, warto zobaczyć fundamenty miasta, które pochodzą z czasów panowania Imperium Rzymskiego. W ich obrębie znajdują się fragmenty starożytnych świątyń i budowli. Warta zobaczenia jest także Bazylika Eufrazjusza wzniesiona w VI wieku, która niedawno została wpisana na listę UNESCO. Ciekawą budowlą, jaką możemy podziwiać w Porec, jest pochodzący z XIII wieku Romanski Dom.

3 dzień Porec – Rovinji

  • Po opuszczeniu miejscowości Porec naszym pierwszym przystankiem powinna być miejscowość Spadići z Acquario di Parenzo, w której zobaczymy setki gatunków egzotycznych ryb. Miłośnicy Jurasic Park powinni koniecznie zajrzeć do pobliskiego Dinopark Funtana, wewnątrz którego znajdziemy repliki największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi.
  • Nieco dalej w miejscowości Vrsar warto zatrzymać się w Resorcie Belwedere lub jeśli lubimy zwiedzać w Aeroparku Vrsar.
  • Omijając plaże i camping dla naturystów, powinniśmy dotrzeć do Rovinj zwanego przez turystów chorwackim Saint Tropez. Jego największą atrakcją jest starówka, wokół której koncentruje się całe życie miasta. W jej obrębie możemy podziwiać rząd kolorowych kamienic, które pną się ku szczytowi wzgórza, nad którym góruje kościół św. Eufemii. Ta barokowa świątynia mierzy 5 metrów długości i 30 metrów szerokości. Na zakończenie dnia w Rovinj warto zobaczyć Batana Eco Museum, które poświęcone jest lokalnym tradycjom rybackim.

Dzień 4 Rovinji – Fazana

  • Opuszczając Fazanę warto zboczyć z drogi i choć na chwilę zatrzymać się w Park Suma Zlatni Rt, w którym zobaczymy wysokie cedry i smukłe cyprysy. Wewnątrz parku można urządzić piknik lub wynająć łódkę i popływać po morzu.
  • W połowie drogi do Fazany powinniśmy natknąć się na pozostałości kościoła św. Foscy i kościoła św. Michała.
  • W Fazanie warto zsiąść z roweru i zobaczyć kościół parafialny św. Kosmy i Damiana, a także niewielką starówkę, port i falochron. Po południu w Fazanie warto udać się na plażę i nabrać na niej sił przed kolejnym dniem spędzonym na rowerze.

5 dzień – Fazana – Pula

  • W Puli będącej najbardziej rzymskim spośród chorwackich miast warto spędzić cały dzień. Z tego względu po wyjechaniu z Fazany nie warto zatrzymywać się po drodze, lecz zmierzać wprost ku temu wyjątkowemu miastu. Jedną z najciekawszych konstrukcji w mieście jest słynny kamienny amfiteatr, który do złudzenia przypomina rzymskie Koloseum.

W Puli warto choć na godzinę wyrwać się do Oceanarium mieszczącego się w XIX-wiecznej twierdzy. Latem spotkamy w nim tłumy turystów, za to poza szczytem sezonu powinno być znacznie spokojniej.

Dzień 6 Pula – Medulin

  • W drodze do Medulin warto nadłożyć kilometrów i przystanąć przy Cave Romane. Tuż przed samym Medulin znajdziemy jeszcze jedną atrakcję, czyli Adrenalin Park z dziesiątkami tras pełnych problemów do rozwiązania, które rozciągnięte są kilkanaście metrów nad ziemią.
  • Medulin to najbardziej wysunięte na południe miasteczko w Istrii. Przed laty było niewielką osadą rybacką. Dziś to jeden z cenionych kurortów wakacyjnych.

Dzień 7 Medulin – Rabac

  • Odcinek Medulin – Rabac to najdłuższy fragment trasy, jaki należy pokonać podczas jednego dnia. Miasteczko najlepiej opuścić z samego rana i po drodze zatrzymać się w miejscowości Kavran i zobaczyć Garden Resort Istria.
  • Ten odcinek trasy powinien nam się kojarzyć z pięknymi, ustronnymi plażami i mieniącym się w słońcu morzem.
  • Rabac to popularny nadmorski kurort z hotelami i pięknymi plażami. Choć miejscowość ta często odwiedzana jest przez turystów, udało się jej zachować charakter istryjskiej wioski rybackiej. Na miejscu warto wygospodarować czas i skorzystać z szerokiej oferty sportów wodnych, jakie można uprawiać w Rabac. Wypożyczenia sprzętu, a także wykupienia lekcji z instruktorem można dokonać w wybranej wypożyczalni sprzętu wodnego.

8 dzień – Rabac – Medveja

  • Labin to niewielkie górnicze miasteczko, które zachwyci nas ferią kolorów i wszechobecną ciszą. W porównaniu do pozostałych miast i wiosek położnych w tej części Istrii Labin jest oazą ciszy i spokoju. Życie upływa tu niespiesznie, co za każdym razem wzbudza ogromne zainteresowanie pośród żyjących na co dzień w pędzie turystów. Na miejscu możemy zobaczyć kościół Parafialny, Pałac Pretoriański i Muzeum Folkloru. W muzeum miejskim można zobaczyć ekspozycję górniczą, która pokazuje jak wyglądało niełatwe życie mieszkańców regionu już setki lat temu.
  • Park Skulptura Dubrova to wyjątkowe miejsce stanowiące muzeum rzeźby na świeżym powietrzu. To tutaj wzdłuż ścieżki edukacyjnej umieszczono niezwykle interesującą wystawę dziesiątek prac wybitnych chorwackich twórców.
  • Do głównych zabytków miejscowości Plomin należy dzwonnica i kościół św. Jerzego, który reprezentuje styl architektury romańskiej. Jego ściany zewnętrzne zawierają jedne z najstarszych napisów na Istrii. Szacuje się, iż powstały w dziewiątym stuleciu.
  • Bresec Beach to piaszczysto-kamienna plażą otoczona wysokimi klifami. Podczas rowerowej podróży do Opatiji warto się tutaj zatrzymać choć na godzinę i odpocząć od tygodnia pędzonego w drodze. To wyjątkowej urody miejsce słynie z jasnoniebieskich wód, malowniczych jaskiń i zdumiewającej czystości piasku.

Dzień 9 Medveja – Opatija

  • Dojazd do Lovran zwiastuje koniec naszej wycieczki wzdłuż istryjskiego wybrzeża. Choć niewielki, uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w tej części półwyspu. Lovran może poszczycić się długą historią. Według naukowców jest jednym z najstarszych miejsc, w którym osiedlili się ludzie na wschodnim wybrzeżu Istrii. Według legend sam Marcus Agrippa urzeczony tym miejscem, postanowił wznieść tutaj swoją letnią rezydencję. Spacerując wzdłuż wąskich uliczek miasta, pierwszym co rzuca się w oczy jest porządek i wszechobecne kwiaty, gdyż mieszkańcy dużą wagę przywiązują do otoczenia, w którym żyją i chcą w przyszłości przekazać kolejnym pokoleniom.
  • Po zobaczeniu Lovran nasza droga powinna prowadzić wzdłuż ciągnących się na północ plaż. Po drodze powinniśmy minąć Icici i Poljane, które znajdują się w sąsiedztwie Opatiji.

Dzień 10 Opatija

  • Na zwiedzanie Opatiji, która była celem naszej podróży warto poświęcić przynajmniej jeden dzień. Opatija uznawana jest za jedno z najpiękniejszych i najlepszych uzdrowisk w Chorwacji. Dobrze się składa, gdyż po 9 dniach spędzonych na rowerze każdemu przyda się odrobina przyjemności.
  • Na miejscu warto zobaczyć Park Angiolina. W ogrodzie o powierzchni niemalże 4 hektarów znajdują się rośliny pochodzące z Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i Australii. To w tym miejscu możemy podziwiać najstarszy budynek w Opatiji, czyli kościół św. Jakuba i willę Angiolina. Dziś willa ta jest siedzibą Chorwackiego Muzeum Turystyki. Przed świątynią naszą uwagę może zwrócić mieniąca się w słońcu Madonna del Mare. Figurka powstała, aby czuwać nad duszą hrabiego Artura Kesselstadta.
  • W poszukiwaniu noclegu w Opatiji warto skierować uwagę na hotele mieszczące się przy linii morza. To one gwarantują najlepszy widok w mieście. Nierzadko posiadają też restauracje z prywatnymi tarasami skierowanymi w stronę morza. Możliwość spożywania posiłków w takim otoczeniu warta jest każdych pieniędzy.

Co jeszcze warto wiedzieć planując wycieczkę rowerową po Istrii?

Rowerową podróż wzdłuż istryjskiego wybrzeża możemy porównać do polskiego green velo, gdyż trasa wiedzie wzdłuż granicy półwyspu, prowadząc nas po najpiękniejszych zakątkach Istrii. 10 dni na rowerze, z czego każdy zapewnia wspaniałe widoki na otwarte morze, pozwalają się wyciszyć i skupić wyłącznie na sobie i podróży. W zależności od preferencji pokonując każdy z odcinków trasy, można ją urozmaicić wstępując do znajdujących się po drodze atrakcji przygotowanych z myślą o turystach. Możemy podzielić je na atrakcje do zwiedzania, czyli pasywne i aktywne, do których należą parki rozrywki i parki wodne. Bilety wstępu to wydatek do kilkudziesięciu złotych za osobę. W podobnej cenie zjemy dobry obiad w wybranej istryjskiej restauracji.

Trasa została poprowadzona w taki sposób, aby mogły ja pokonać osoby okazjonalnie jeżdżące na rowerze, jak i średnio zaawansowane, które jeżdżą na rowerze przez cały rok. Również profesjonaliści nie powinni być zawiedzeni, gdyż szlak wiedzie wzdłuż najciekawszych miejsc na wybrzeżu. Krótkie odcinki podzielone na dni można przejechać w dwie do trzech, w ostateczności do czterech godzin, a pozostały czas poświęcić na zwiedzanie i relaks. Nawet zbaczając z trasy w celu zobaczenia innych miejsc niż opisane, możemy być spokojni, gdyż z łatwością nadrobimy kilometry i przed zmrokiem dotrzemy do zaplanowanego w przewodniku miejsca.

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Najlepsze hotele i noclegi w Fažana – wszystko co musisz wiedzieć

Najpiękniejsze polecane plaże w Rabac i okolicach, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz