Słowenia ceny. Czy Słowenia jest droga?

24 maja 2024 Tagi , , , ,

Zastanawiasz się czy Słowenia jest droga? Często reklamowana jako alternatywa dla odwiedzenia Szwajcarii lub Włoch- Słowenia jest pięknym krajem z mnóstwem zabytków i pięknych atrakcji przyrodniczych. Ten mały środkowoeuropejski kraj od wielu lat zyskuje na popularności. Kusi turystów malowniczymi miasteczkami nad jeziorem, malowniczymi pasmami górskimi i uroczą stolicą – Lublaną. Chociaż Słowenia z pewnością nie jest tak przystępna cenowo, jak pobliskie bałkańskie kraje, nadal nie jest to bardzo drogie miejsce do odwiedzenia. Po spędzeniu sporej ilości czasu w Słowenii i śledzeniu wydatków, posiadamy sporą wiedzę na temat tego czy w Słowenii jest drogo. Wszystkie ceny podane są w euro, które jest walutą używaną w Słowenii.

Zobacz także: Wiosna na Istrii – TOP 16 atrakcji, które warto zobaczyć

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Słowenia ceny zakwaterowania

Istnieje 5 kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu podróży do Słowenii. Są to: zakwaterowanie, transport, jedzenie, atrakcje i rozrywka typu życie nocne. Wszystkie te rzeczy będą miały wpływ na całkowitą kwotę, jaką możesz wydać podczas wizyty w Słowenii.

Najwyższym kosztem, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu całkowitego kosztu podróży do Słowenii jest cena zakwaterowania. Jest to również najbardziej znacząca część każdego budżetu. Niestety koszt wynajmu apartamentu/pokoju w większości miejsc w Słowenii nie jest tak tani, jak w niektórych sąsiednich krajach. Jednakże, chociaż koszt zakwaterowania w Słowenii może być wyższy, nie oznacza to, że musi kosztować małą fortunę. Jeśli planujesz wakacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, prawdopodobnie będziesz mieć znacznie więcej dostępnych opcji i większy zakres cen do wyboru. Możesz także zaoszczędzić pieniądze, jeśli zdecydujesz się odwiedzić Słowenię poza sezonem letnim.

Przykładowe ceny zakwaterowania w Słowenii

Jeśli planujesz odwiedzić Lublanę – stolicę Słowenii, także możesz spodziewać znacznie wyższych cen. Aby ograniczyć wpływ turystyki na małą słoweńską stolicę, na gości nakładany jest nocny podatek turystyczny. Wynosi on 3,13 € za osobę za noc i ma zastosowanie do każdego rodzaju zakwaterowania, w tym Booking.com i hosteli. Niektóre miejsca mogą wliczać ten podatek w cenę noclegu, podczas gdy inne mogą wymagać od gości uiszczenia go dodatkowo.Biorąc to wszystko pod uwagę, istnieje wiele opcji zakwaterowania w Słowenii w zależności od budżetu. Jeśli podróżujesz z naprawdę napiętym budżetem, najlepszym rozwiązaniem będzie mały pokoik w hotelu lub pokój współdzielony w hostelu. W większości głównych miast turystycznych w Słowenii możesz oczekiwać, że ceny na łóżko zaczynają się od 15-20 € za noc. Oczywiście ceny zależą od liczby łóżek i ogólnej jakości wybranego hostelu. Inną świetną opcją budżetową, szczególnie dla par, jest prywatny pokój w pensjonacie. W Lublanie i innych drogich miejscach, takich jak Bled, prywatny pokój może kosztować około 30-40 euro za noc.

Jeśli cenisz sobie niezależność i chcesz żyć jak miejscowy w Słowenii, znalezienie prywatnego apartamentu jest również świetną opcją. Ceny za apartament z sypialnią w Lublanie zaczynają się od około 60 euro za noc. W mniejszych miastach, takich jak Maribor czy Ptuj, wynoszą około 40-50 euro za noc. Z drugiej strony, hotele w Słowenii będą najdroższą dostępną opcją zakwaterowania. W głównych obszarach turystycznych prawdopodobnie trudno będzie znaleźć pokój, który kosztuje mniej niż około 50 euro za noc. Oczywiście cena ta wzrośnie w zależności od kalibru hotelu, w którym planujesz się zatrzymać. Spodziewaj się, że pokój w hotelu średniej klasy kosztuje średnio około 75-100 euro za noc.

Słowenia ceny transportu

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt podróży do Słowenii jest koszt transportu. Choć Słowenia jest niewielka, jest tak wiele do zobaczenia poza deptakiem Lublany, że dotarcie do wielu miejsc może trochę kosztować. Na szczęście ceny transportu nie są tak wysokie jak koszty zakwaterowania, więc nie pochłoną tak dużej części całkowitego budżetu. Jak prawie wszędzie na świecie, jeśli chcesz obniżyć koszty transportu w Słowenii, najlepszą opcją jest transport publiczny – autobus lub pociąg.

W przeciwieństwie do innych krajów byłej Jugosławii, Słowenia ma dość rozwiniętą sieć kolejową i istnieje wiele połączeń między głównymi miastami. Dzięki czemu jest to opłacalny i wygodny sposób na przemieszczanie się między różnymi miastami i miejscami w kraju. Bilety kolejowe są niedrogie, a ceny różnią się w zależności od długości podróży. Możesz założyć, że podstawowa podróż pociągiem międzymiastowym między dwoma słoweńskimi miastami będzie kosztować około 10 euro za osobę. Autobus to kolejna popularna i wygodna opcja transportu, z często większą liczbą dostępnych połączeń autobusowych niż pociągów. Autobusy są zazwyczaj nieco tańsze niż pociągi, jednak ceny mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowy autobus międzymiastowy między głównymi słoweńskimi miastami kosztuje około 8 euro za osobę. Podróż autobusem zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co pociągiem.

Jeśli planujesz korzystać z transportu publicznego i podróżować tylko kilka razy, spodziewaj się zapłacić około 5 € dziennie za transport w Słowenii. Natomiast jeśli planujesz wynająć samochód, spodziewaj się zapłacić około 20-30 € dziennie (w tym benzyna, opłaty drogowe, opłaty parkingowe i winiety). Ceny te mogą się różnić w zależności od rodzaju wynajętego samochodu i jego standardu.

Słowenia ceny żywności

Innym głównym czynnikiem w każdym budżecie – a na pewno jeśli chodzi o całkowity koszt podróży do Słowenii – jest cena żywności. Ceny żywności w Słowenii nie są zbyt wygórowane. Jedną z największych zalet wielu słoweńskich miast jest to, że w wielu restauracjach można znaleźć z góry ustalone menu obiadowe. Oznacza to, że możesz zjeść bardzo dobry posiłek w dobrej restauracji za mniejszą cenę. Często będziesz mógł wybierać spośród kilku różnych przystawek, dań głównych i deserów za około 12-15 €. Ceny te zależą od poziomu restauracji, w której jesz. Jest to doskonały sposób na poznanie rozwijającej się słoweńskiej kuchni bez wydawania majątku.

Jeśli chcesz wyjść na kolację do restauracji średniej klasy w mieście, możesz spodziewać się, że zapłacisz nieco więcej niż w porze lunchu. Jednak ceny żywności w większości restauracji nie są przytłaczająco wysokie i zwykle jest to dostępne dla osób o średnim budżecie. Spodziewaj się, że danie główne będzie kosztować około 8-15 € w zależności od tego, co planujesz zamówić (mięso będzie oczywiście droższe niż danie wegetariańskie), a większość przystawek, sałatek lub zup kosztuje około 5 €. Podsumowując, jeśli planujesz jeść co najmniej jeden duży posiłek w restauracji dziennie, spodziewaj się, że zapłacisz około 20 € dziennie za jedzenie w Słowenii. Można jednak wydać mniej, jeśli gotujesz większość posiłków lub polegasz na fast foodach. 

Słowenia ceny atrakcji

Teraz, gdy omówiliśmy podstawowe czynniki związane z kosztami podróży po Słowenii, takie jak koszt zakwaterowania, transportu i posiłku, nadszedł czas, aby omówić, ile należy spodziewać się wydać na atrakcje. Z pewnością nie podróżujesz po to, by spędzać czas w hotelu i nic nie robić! Podobnie jak w przypadku wielu innych europejskich miejsc docelowych, dobrą wiadomością na temat słoweńskich miast jest to, że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby poznać historię i atrakcje. Na przykład, jeśli chcesz poznać atrakcje Lublany, zaplanuj jedną z wielu bezpłatnych pieszych wycieczek po mieście! Możesz poznać to miasto, jego kulturę i historię za niewiarygodnie niską cenę. Technicznie rzecz biorąc, nie musisz nic płacić za bezpłatną wycieczkę pieszą, jednak dobrą praktyką jest wręczenie przewodnikowi napiwku w wysokości kilku euro na koniec wycieczki.

Istnieje również wiele możliwości wędrówek i spacerów, zarówno w dużych miastach, jak i w bardziej oddalonych. Oczywiście wyjście na łono natury i odkrywanie słoweńskich Alp Julijskich na piechotę nie kosztuje ani grosza, a zapewni Ci aktywność, jednocześnie ciesząc się wspaniałą naturalną scenerią.
Jeśli chcesz udać się do niektórych muzeów podczas wizyty w Słowenii to świetny sposób na poznanie miejsca, które odwiedzasz – będziesz musiał zapłacić za wstęp do nich. Średnio bilet w pełnej cenie do większości głównych muzeów kosztuje około 4-5 euro. Prawie zawsze dostępne są zniżki dla dzieci, studentów z ważną legitymacją i seniorów. Jeśli planujesz wybrać się na zorganizowane wycieczki, spodziewaj się zapłacić około 30-50 € za osobę za całodniową wycieczkę, która zabierze Cię do wielu miejsc. Wycieczki te mogą być dobrym pomysłem, jeśli masz mało czasu i chcesz zobaczyć jak najwięcej Słowenii, jednak taniej będzie odwiedzić wybrane miejsca samodzielnie.

Ceny w kawiarniach, barach i winiarniach

Wreszcie nadszedł czas, aby omówić ostatni czynnik podczas planowania budżetu podróży do Słowenii: koszty rozrywki w barach, kawiarniach itp. Ten aspekt budżetu jest najtrudniejszy do uogólnienia, ponieważ tak naprawdę zależy od Twoich nawyków i priorytetów podczas podróży. Postaramy się jednak dać Ci ogólne pojęcie o tym, ile możesz spodziewać się wydać podczas podróży do Słowenii. Jeśli lubisz południową przerwę na kawę, aby odpocząć po aktywnym zwiedzaniu, zaplanuj około 1,50-2,50 € za kawę espresso, w zależności od tego, co zamówisz i gdzie. W Słowenii panuje kultura picia kawy (można za to podziękować bliskości Włoch i Austrii) i jest to świetny sposób na relaks oraz obserwowanie ludzi.

Jeśli chcesz spróbować fantastycznych lokalnych win w Słowenii, istnieje niezliczona ilość winiarni, w których możesz zdecydować się na degustację lokalnie uprawianych i produkowanych czerwonych, białych oraz różowych win. Ponownie, w zależności od poziomu win, które zdecydujesz się wypróbować, prawdopodobnie będzie to kosztować około 5-10 €. Jeśli chcesz tylko wypić kieliszek wina, kieliszek o pojemności 100 ml (co jest standardową miarą w Słowenii) będzie kosztował około 2-5 €. Jeśli wolisz koktajl niż wino, zaplanuj wydatek rzędu 5-8 € w zależności od tego, co zamawiasz i gdzie pijesz. Aperol Spritz w ulicznej kawiarni będzie kosztował znacznie mniej niż koktajl rzemieślniczy w eleganckim barze hotelowym.

Zobacz także: Piran i Koper w jeden dzień

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Wakacje w Izola – atrakcje, zwiedzanie i noclegi

Triest – plan wycieczki jednodniowej z Istrii

Następny

Dodaj komentarz