Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

12 kwietnia 2023 Tagi , , , , , , ,

Stare miasto Rovinj jest uważane za największą atrakcję wybrzeża Adriatyku. Ten niewielki i klimatyczny kurort na półwyspie Istria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i wzbudza zachwyt wśród turystów. Rovinj jest niewielkim miasteczkiem, jednak jego starówka usytuowana jest na malowniczym półwyspie, a także skrywa w sobie wiele atrakcji oraz zabytków. Wobec tego, jak możesz zaplanować swój spacer uliczkami starego miasta Rovinj i co musisz podczas niego zobaczyć? Przekonajmy się

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Stare miasto Rovinj – mała Wenecja w Chorwacji

Stare miasto w Rovinj może pochwalić się długą i często burzliwą historią. Niemniej jednak to, co jest tam najważniejsze, to sam fakt, że tamtejsza architektura przesiąknęła wpływami z drugiego brzegu Adriatyku. Nic więc dziwnego, że starówka, a także całe miasteczko często określane jest mianem „małej Wenecji”. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech starówki w Rovinj są liczne schodki, malownicze ganki, kamienne uliczki, a także ślepe zaułki, które świadczą o jego wyjątkowości. Centrum starówki to plac Veli Trg, z którego odchodzą praktycznie wszystkie uliczki i zgodnie prowadzą one do jednego z najważniejszych zabytków w mieście, czyli do kościoła św. Eufemii.

Sunset at medieval town of Rovinj, colorful with houses and church,harbor in Croatia
Zachód słońca w średniowiecznym mieście Rovinj, kolorowy z domami i kościołem, port w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Barat Roland

Musisz wiedzieć, że podczas spaceru uliczkami starego miasta w Rovinj powinieneś większą uwagę zawrócić także na detale architektoniczne. Wówczas o wiele łatwiej będzie Ci dostrzec podobieństwo do włoskiego miasta osadzonego na wodzie. Co więcej, starówka w tym kurorcie zaskoczy Cię również magią kolorów – liczne kwiaty, lokalne targi ze starociami i lokalnymi wyrobami, a także barwne budynki są jej znakiem rozpoznawczym.

Croatia - Rovinj on Istria peninsula. Old town cobbled street.
Rovinj stare miasto, licencja: shutterstock/By Tupungato

Starówka w Rovinj – przy tych zabytkach musisz się zatrzymać!

Swój spacer po starówce w Rovinj powinieneś rozpocząć na placu Veli Trg. Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, odchodzą z niego liczne uliczki, które doprowadzą Cię do najważniejszych zabytków i wyjątkowych miejsc. Jeszcze w okresie średniowiecza plac ten był głównym placem targowym i miejscem, w którym rozwijało się życie towarzyskie mieszkańców. Kolejno kieruj się urokliwą uliczką Grisia, dzięki której dotrzesz do barokowego Łuku Balbiego. Co ciekawe, kostka brukowa na tej uliczce jest jedną z najstarszych w Europie. Pamiętaj także, że na tej ulicy często organizowane są plenerowe wystawy lokalnej sztuki. Kolejny punktem Twojego spaceru po starówce Roviji będzie Plac Marszałka Tito. Jest to obecnie główny plac w mieście, na którym toczy się życie kulturalne i towarzyskie.

Old town of rovinj croatia
Spacer uliczkami starego miasta Rovinj, licencja: shutterstock/By Bildagentur Zoonar GmbH

Na samym środku znajdziesz przepiękną fontannę, nad którą góruje rzeźba małego chłopca – miejscowi nazywają go po prostu Keko. Znajdziesz tam również zabytkową wieżę zegarową, której powstanie datuje się na XIX wiek. Przechadzając się uliczkami starego miasta nie zapomnij wstąpić również do Muzeum Dziedzictwa Rovij. Znajduje się ono w zabytkowym, barokowym pałacu. Zgromadzone w nim eksponaty pozwolą Ci nieco bliżej poznać twórczość lokalnych pisarzy oraz artystów. Finalnie, skieruj swoje kroki do słynnego kościoła św. Eufemii, który jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych i historycznych w mieście. Jeśli masz na to ochotę, możesz zakończyć swój spacer uliczkami starówki w Rovinj na nadmorskiej promenadzie. Rozpościera się z niej malowniczy widok na morski horyzont, a także na stary port. W tym miejscu zachody słońca są magiczne i mogą okazać się zwieńczeniem Twojej wędrówki po starówce.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie na starym mieście w Rovinj?

Musisz wiedzieć, że starówka w Rovinji oprócz swoich licznych zabytków, może zaoferować Ci także wiele, innych atrakcji. Jest to bowiem idealne miejsce ku temu, by poznać bliżej chorwacką kuchnię. W okolicy Veli Trg oraz przy Placu Marszałka Tito możesz liczyć na świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Bary, ekskluzywne restauracje i niewielkie kawiarenki zapraszają Cię na swoje specjały. Pamiętaj również, że jedną z większych atrakcji jest również miejski targ w Rovinj, na którym możesz zaopatrzyć się nie tylko w lokalne nalewki i wina, ale także w nietuzinkowe pamiątki.

Czytaj także:

TOP 5 miejsc i atrakcji w Rovinji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Wakacje Rovinj – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Poprzedni

Mały rzymski teatr w Puli – zwiedzanie

Lublana w drodze do Istrii – wszystko, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz