Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz wiedzieć o antycznych ruinach?

18 kwietnia 2023 Tagi , , , , , ,

Poreč – niewielkie i klimatyczne miasteczko na zachodnim wybrzeżu Istrii, które przyciąga coraz to więcej turystów. Zwykle Poreč traktowany jest jako fenomenalny kurort wypoczynkowy, w którym można korzystać z wielu atrakcji i udogodnień. Niemniej jednak warto zauważyć, że stare miasto tej miejscowości skrywa w sobie niezwykle wiele tajemnic. Jeśli więc planujesz tam spędzić swój wypoczynek, wówczas koniecznie musisz odwiedzić antyczne ruiny świątyni Marsa oraz Neptuna. Dowiedzmy się o nich coś więcej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak możesz dostać się do świątyni Marsa i Neptuna w Poreč?

Musisz wiedzieć, że świątynię Marsa i Neptuna w Poreč bardzo łatwo jest przegapić. Niestety ruiny nie zachowały się w najlepszym stanie, a samo stanowisko jest dość słabo oznakowane. Najlepszym rozwiązaniem może być spacer na plac Marafot. By się tam dostać, kieruj się przez cały czas w stronę wybrzeża. Świątynia Marsa i Neptuna znajduje się tuż przy nim. Pamiętaj, że na stare miasto w Poreč nie dostaniesz się przy pomocy samochodu i komunikacji miejskiej. Jeśli więc nie zdecydujesz się na spacer, wówczas alternatywą jest przejażdżka rowerowa.

Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz o niej wiedzieć?

Zarówno Mars, jak i Neptun to postacie – a raczej bogowie – którzy związani są z mitologią rzymską. Pierwszy z nich uznawany był za boga wojny, zaś drugi za władcę mórz i oceanów. Jak łatwo możesz się domyślić, świątynie te pochodzą jeszcze z czasów przed naszą erą. Już w I wieku p.n.e miasteczko znajdowało się pod panowaniem Rzymian, którzy rozpoczęli od wybudowania warowni, a następnie miejsc kultu religijnego. W czasach antycznych to właśnie świątynia Marsa i Neptuna miała być największym tego typu obiektem na całej Istrii. Niestety, do czasów obecnych zachowały się jedynie niewielkie fragmenty ścian oraz fundamentów. Stanowisko archeologiczne, jakie zostało utworzone, ma na celu ochronę pozostałości po świątyniach, a także umożliwienie dalszych prac badawczych. Niemniej jednak zwiedzanie tego ternu nie powinno być dla Ciebie większym problemem. Okazuje się bowiem, że obszar jest niewielki, a pozostałości ścian i fundamentów znajdują się już na pierwszym planie.

Jak interpretowane są ruiny świątyni Marsa i Neptuna w Poreč?

Musisz wiedzieć, że ruiny świątyni w Poreč od zawsze wzbudzały wiele emocji. Standardowo przyjęło się, że pozostałości kompleksu były poświęcone bogu wojny i władcy mórz – zgodnie z mitologią rzymską. Jednocześnie pojawiły się także przesłanki odnośnie do tego, że ziemia, na której stały antyczne świątynie była miejscem „wybranym”. Zgodnie z wierzeniami, miała ona – z trzech stron – ochraniać niegdyś istniejący tam Kapitol. Bez względu jednak na sposób interpretacji pozostałości świątyni, warto wiedzieć, że cały kompleks jest jednym z największych na półwyspie Istria. Faktem jest, że stan ruin nie pozwala już zbyt wiele dostrzec, jednak miejsce samo w sobie skrywa wyjątkową historię oraz tajemnice.

The Temple of Neptune - an ancient and hidden Roman temple from 1st century in Poreč, Istria, Croatia
Świątynia Neptuna – starożytna i ukryta rzymska świątynia z I wieku w Poreču na Istrii w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Pink Broccoli

Kiedy możesz wybrać się na zwiedzanie ruin świątyni Marsa i Neptuna?

Świątynia Marsa oraz Neptuna jest stanowiskiem archeologicznym, które znajduje się na niewielkim wycinku starego miasta w Poreč. Stanowisko to czynne jest przez całą dobę, a podróżni nie mają żadnych ograniczeń, co do czasu i częstotliwości odwiedzin. Nie musisz także martwić się o zakup biletów wstępu, gdyż ruiny świątyń możesz odwiedzić całkowicie za darmo. Jest to jedna z nielicznych atrakcji w tym malowniczym, istryjskim miasteczku, z której możesz skorzystać całkowicie za darmo. Pamiętaj jednak, że obowiązują tam pewne zasady, których – jako zwiedzający – musisz przestrzegać. Przede wszystkim nie możesz pozostawić po sobie żadnych nieczystości – butelek czy papierków. Po drugie, nie możesz „wchodzić” na pozostałości ścian i fundamentów. Ruiny możesz więc podziwiać z bezpiecznej odległości. Wykonywanie zdjęć jest jak najbardziej dozwolone.

Czytaj także:

Poprzedni

Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz