Szlakiem najpopularniejszych miasteczek na wzgórzach w Istrii

6 sierpnia 2022 Tagi , , , , ,

Bardzo charakterystyczne dla istryjskiego krajobrazu są miasteczka położone na wzgórzach, które górują nad okolicą i stanowią doskonały punkt widokowy. Ich położenie nie jest przypadkowe, przed wiekami miało najczęściej głęboki sens obronny, natomiast obecnie stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Jakie miasteczka w Istrii warto odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hum – najmniejsze miasto świata na wzgórzu

Istria prócz doskonałym winem i pięknymi widokami, może pochwalić się również uroczym miasteczkiem wpisanym do księgi rekordów Guinessa. Zyskało ono miano najmniejszego miasta na świecie. Zamieszkiwane przez zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców, nie ma zbyt wiele do zaoferowania pod względem typowo rekreacyjnym. Na terenie miasteczka znajduje się karczma, kilka kościołów oraz kilka budynków mieszkalnych i sklepów. To wszystko w towarzystwie średniowiecznych pozostałości murów obronnych. Miejscowość ta pozwala poczuć się jak na prawdziwym końcu świata. Nie przypomina ona w żadnym stopniu kurortów nadmorskich, które znajdują się całkiem niedaleko nad brzegiem morza.

Podczas pobytu warto zobaczyć koniecznie kościół św. Hieronima, który wybudowany został w XII wieku i słynie z unikatowych fresków zdobiących jego wnętrze. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest coroczny festyn z okazji Dni Hum, podczas których wybierany jest burmistrz. Jeżeli chodzi o nocleg, to w samym Hum znajduje się kilka prywatnych obiektów zarządzanych przez lokalnych mieszkańców, np. Apartments and Rooms Nela. Obiekt jest wygodny i nowocześnie wyposażony, jednak z zewnątrz przypomina typową, średniowieczną chatkę. W okolicach wzgórza, na którym znajduje się Hum, można również znaleźć kilka większych obiektów wypoczynkowych, np. luksusowa willa zbudowana w XIX wieku o nazwie House Vera, również zarządzana przez prywatnego gospodarza.

Miasteczka w Istrii – Motovun – baśniowa sceneria i klimat

Panorama miasteczka Motovun obserwowana z pewnej odległości przypomina opisywaną w baśniowych opowieściach osadę. Wybudowana została na stromym wzgórzu o wysokości 277 m n.p.m. i uznawana jest za perełkę Istrii. Jej panorama uwieczniana jest na zdjęciach i pocztówkach. Historia tego miejsca sięga czasów średniowiecznych, kiedy Ilirowie i Celtowie zbudowali tu pierwsze fortece obronne. W tamtych czasach Motovun pełniło również funkcje komunikacyjne i obronne. Współcześnie uchodzi ono za jeden z najlepiej zachowanych fortów średniowiecznych w Chorwacji. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli i cennych pozostałości dawnych cywilizacji.

Wart uwagi jest szczególnie kościół św. Stefana zbudowany w 1600 roku, czy zabytkowa dzwonnica z punktem widokowym na okolicę. Brama wjazdowa do miasta jest również niezwykle cenna, znajdują się tu doskonale zachowane tablice oraz wizerunek weneckiego lwa. Dodatkową atrakcją w Motovun jest wielki festiwal filmowy, który odbywa się na świeżym powietrzu i zrzesza tysiące zainteresowanych osób na terenie tego niewielkiego miasteczka. W Motovunie jest cudownie cicho i spokojnie, życie toczy się tu własnym rytmem. Mieszkańcy są wyjątkowo gościnni i przyjaźni dla odwiedzających. Jeżeli chodzi o nocleg, to wyjątkowo polecany jest obiekt Winery & Design hotel ROXANICH z przepięknym, panoramicznym widokiem na wzgórze. Odpoczniemy tu w luksusowych warunkach z dostępem m.in. do krytego basenu, baru czy restauracji.

Oprtalj – poczuj klimat minionych czasów!

Kolejne miasteczko położone na istryjskim wzgórzu to Oprtalj, niewielka wioska zamieszkiwana przez ok. 80 osób, która również ma wyjątkowy, średniowieczny klimat. Znajduje się na wzgórzu o wysokości 378 m n.p.m.. Jego historia sięga już czasów Ilirów i Rzymian, którzy utworzyli tu obóz wojskowy. Z tego okresu zachowało się w miasteczku wiele cennych pozostałości, np. mury miejskie czy charakterystyczna budowa miejskich uliczek. Wyjątkowym zabytkiem jest również kościół św. Rocha z XIV wieku, gdzie znajdują się freski z postaciami świętych namalowane przez Antona z Padwy w 1535 roku. Kościół został całkowicie odnowiony w 1913 roku, dzięki czemu wciąż można podziwiać wnętrze świątyni w praktycznie niezmienionej postaci.

Okolica Oprtalj jest naprawdę piękna, a wokół wzgórza, na którym znajduje się miasteczko, rosną gęste winnice i gaje oliwne, które sprzyjają spacerom i trekkingowi. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że właśnie w okolicach tego miasteczka występują trufle, czyli najdroższe grzyby świata rosnące pod ziemią. Miasteczko jest bardzo dobrze przygotowane pod względem bazy noclegowej, mamy do wyboru kilka wygodnych opcji hotelowych, np. B&B Palazzo Angelica dla dorosłych gości, oferujący zapierające dech w piersi widoki, lub nieco bardziej skromny, ale wciąż na wysokim poziomie obiekt Rooms Stancija Ruseti, który ma do dyspozycji m.in. odkryty basen i prywatne apartamenty.

Miasteczka w IstriiGrožnjan – miasto twierdza z przeszłości

Niewielka osada Grožnjan zamieszkiwana przed niecałe 200 mieszkańców, to kolejna oaza spokoju w Istrii. Zbudowana jest na górującym nad okolicą wzgórzu o wysokości 288 m n.p.m., gdzie możemy liczyć na wyjątkowy, średniowieczny klimat. Grožnjan ma długą i bogatą historię, przez lata znajdowała się pod wpływem Rzymian i Wenecjan. Już we współczesnych latach miasteczku groziło wymarcie z powodu licznej emigracji ludności w bardziej rozwinięte ekonomicznie tereny. Lokalne władze jednak ocaliły tę osadę od zapomnienia, ściągając środowiska artystyczne, które obecnie prężnie działają i organizują liczne wydarzenia przyciągające turystów.

Podobnie jak w innych miejscowościach na wzgórzach Istrii, również w miasteczku Grožnjan znajduje się kilka zabytkowych świątyń i pozostałości murów obronnych. Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczny kościół św. Wita i Modesta z odnowioną dzwonnicą, czy też przejść się po niewielkiej starówce, gdzie znajdują się niewielkie knajpki, ale i pracownie i wystawy artystyczne. Dodatkowo Grožnjan, a dokładnie jego mury miejskie, są doskonałym miejscem do podziwiania niesamowitych widoków na okoliczne wzgórza, winnice i gaje oliwne. Jeżeli chcemy zatrzymać się w Grožnjan, to do dyspozycji mamy wiele prywatnych apartamentów, pokoi oraz mieszkań zarządzanych przez mieszkańców. Nie znajdziemy tu żadnych butikowych hoteli. Propozycją godną polecenia jest Apartments Smile, czy Apartments Villa San Vito.

Buje – miasteczko pachnące winem i oliwą

Miłośnicy dobrego, chorwackiego wina koniecznie powinni rozważyć odwiedziny niewielkiego Buje, miasteczka zamieszkałego przez ok. 3 tys. ludzi, zlokalizowanego na północno-zachodniej części półwyspu Istryjskiego. Jest to typowo senne, spokojne miasteczko o średniowiecznej zabudowie i bardzo charakterystycznych, wąskich uliczkach. Prócz zabytkowych świątyń i pozostałości po dawnych cywilizacjach, warto zwrócić uwagę na ciekawe Muzeum etnograficzne z rękodziełem należącym do kultury ludowej obszaru Buje. Pozwala ono przybliżyć dziedzictwo i kulturę ludności na przestrzeni wieków, a liczne eksponaty pokazują, jak wielkie bogactwo pozostawili zarówno Wenecjanie, jak i Rzymianie. Prócz tego zajrzeć można do Kościoła św. Marii Miłosierdzia z dzwonnicą i unikatowym freskiem z XVI wieku, a także zobaczyć dzwonnicę z XV wieku obok kościoła św. Servula z niepowtarzalnym widokiem na okoliczne gaje i winnice.

Miasteczko Buje umożliwia również nocleg dla zainteresowanych turystów. Co nietypowe dla takich niewielkich miast, znajdziemy tu kilka luksusowych obiektów hotelowych ze SPA, np. San Servolo Resort & Beer Spa, czterogwiazdkowy obiekt zlokalizowany bardzo blisko samej osady. Buje najczęściej pomijane jest przez turystów, którzy podążają do pobliskich, o wiele większych kurortów turystycznych. Warto się tu jednak zatrzymać chociaż na kilka godzin, by poczuć wyjątkowy klimat i spokój tego miejsca.

Labin – górnicze miasteczko na wzgórzu

Piękne widoki, czyste powietrze i rozległe lasy – w takich okolicznościach przyrody leży niewielkie, górnicze miasteczko Labin, zlokalizowane w południowo-wschodniej części Istrii. Co bardzo charakterystyczne dla tego miasteczka to to, że cała jego zabudowa pokryta jest najróżniejszymi kolorami, co szczególnie ciekawe jest do obserwowania z pewnej odległości. Labin znany jest przede wszystkim z górnictwa, które spowodowało jego powstanie właśnie na tym wzgórzu. Kolorowa zabudowa i charakterystyczne uliczki to nie jedyne atrakcje wizualne. Na terenie miasteczka znajdują się liczne zabytki, np. Kościół Parafialny, Pałac Pretoriański, Muzeum Folkloru czy park rzeźbiarski Dubrova.

Dodatkowo na terenie Starego Miasta w miejscowości Labin znajduje się muzeum poświęcone górnictwu i ludowemu folklorowi. By podziwiać piękny widok, warto wejść na najwyższy punkt w mieście, czyli zabytkową dzwonnicę pełniącą również funkcję tarasu widokowego. Miasteczko jest bardzo spokojne, ciche i przyjazne turystom. Można tu pospacerować, cieszyć się pięknymi widokami, a także wypocząć i zjeść pyszny, lokalny posiłek w jednej z tamtejszych restauracji. Piękna okolica i idealne warunki wypoczynku zachęcają do pobytu w wygodnych hotelach, np. czterogwiazdkowym Hotelu Peteani, z pięknym tarasem widokowym, wygodnymi pokojami i apartamentami oraz krytym basenem.

Miasteczka w Istrii Buzet – miasteczko słynące z trufli

Jeżeli zapytać Chorwata o miejsce z największą ilością występujących trufli, najpewniej wskaże on Motovun, a także zlokalizowane nieopodal miasteczko Buzet, niewielką osadę otoczoną lasami, w których bardzo często spotykane są trufle. Buzet znajduje się na niewielkim wzgórzu, z którego można podziwiać widok na pobliskie lasy, polany i inne wzgórza, dlatego miejsce to zdecydowanie jest piękne. Spokój, cisza i garstka mieszkańców – tak w dużym skrócie można opisać tę osadę, która cieszy się popularnością szczególnie na wyjazd we dwoje. Znajdziemy tu również wiele zabytków, co jest unikatowe biorąc pod uwagę naprawdę niewielkie rozmiary Buzet. Pierwszym i niewątpliwie najważniejszym z nich jest Lapidarium, czyli miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków i pomników. Zachowały się tu liczne pozostałości zabytkowych tablic i herbów niegdyś należących do miasta.

Na terenie Buzet znajdziemy również liczne kaplice i zabytkowe kościoły, np. Kościół Św. Jerzego z 1611 roku, czy Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z 1784 roku. Na uwagę zasługuje również główna brama miejska powstała w 1547 roku, którą zdobi podobizna św. Jerzego. W Buzet mamy całkiem dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Prócz apartamentów zarządzanych przez prywatnych gospodarzy, znajduje się tu również kilka butikowych hoteli, np. czterogwiazdkowy Boutique Hotel Vela Vrata, z którego roztacza się piękny widok na dolinę rzeki Mirna. Warty rozważenia jest też Hotel Fontana, bardzo wygodny obiekt z przestronnymi pokojami.

Pazin – strategiczne miejsce na historycznej mapie Istrii

Jest to jedno z ważniejszych miast Istrii, pełniące przede wszystkim funkcje administracyjne dla tego regionu. Nie można mu jednak odmówić wyjątkowego uroku i pięknej natury, bowiem jest to kolejne miasteczko w Istrii, które znajduje się na wzgórzu wśród zalesionego terenu. Pierwsze wzmianki na temat miasteczka pojawiają się już 983 r., jako posiadłość biskupstwa Porec. Obecnie miasteczko pełni również funkcję turystyczną, mimo że pod względem zabytków jest ono raczej dość ubogie. Podczas pobytu warto zwrócić szczególną uwagę na naturalnie ukształtowane miejsce, jakim jest Pazinska Jaskinia. Miasteczko bowiem wybudowano na skale, pod którą znajduje się to właśnie miejsce. Jaskinia ta uchodzi za prawdziwie unikatowe miejsce, które przyciąga wielu turystów.

Jak w większości chorwackich miasteczek, znajdziemy tu również kilka pięknych i zabytkowych kościołów. W przypadku Pazin jest to przede wszystkim kościół św. Nikoli z XIII wieku, w którym podziwiać możemy niezwykłe freski i płaskorzeźby, a także średniowieczny klasztor franciszkański z apteką i cennymi księgozbiorami. Chcąc zatrzymać się choćby na kilka dni w miejscowości Pazin, mamy do wyboru bardzo dużo prywatnych kwater oraz domków, nie znajdziemy w samym mieście natomiast dużych i luksusowych hoteli. Propozycją wartą rozważenia jest obiekt Middle Istria, oferujący pojedyncze apartamenty w domkach, a także trzygwiazdkowy Apartment Aurel.

Miasteczka w Istrii – Roč – znamienne dla historii istryjskie miejsce

To miasto, podobnie jak poprzednio opisane, mają bogatą historię związaną z obecnością Wenecjan i Rzymian, a po II wojnie światowej Roč należał do terenów Jugosławii. To niewielkie miasto leży na niewielkim wzgórzu i liczy zaledwie 150 mieszkańców. Jest uznawana za ważny zabytek kultury, ponieważ posiada dobrze zachowane średniowieczne mury miejskie z dwoma wejściami, rzymskie lapidarium, wenecką armatę i funkcjonalną strażnicę. Warta uwagi jest również romański kościół św. Antoniego z XI wieku, a także niewielki kościół św. Rocha z kilkoma XIV-wiecznymi freskami przedstawiającymi św. Pawła i apostołów. Roč to również miejsce historycznie ważne pod względem komunikacyjnym, w średniowieczu prowadziły przez nie ważne szlaki handlowe i komunikacyjne.

Obecnie miasteczko jest idealną oazą spokoju. Zielona okolica i czyste powietrze sprzyjają wypoczynkowi, dlatego jest to świetna propozycja na zaciszny urlop na łonie natury. Lokalni mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni i mili dla turystów. Na terenie miasteczka zjemy doskonałe potrawy tradycyjnej kuchni, bo oferta gastronomiczna jest tu naprawdę bogata. Jeżeli zaplanujemy nocleg w tej miejscowości, mamy do wyboru bardzo dużą ilość prywatnych kwater zarządzanych przez lokalnych gospodarzy. Bardzo dobrym wyborem jest Studio pod Lipom, oferujący pojedyncze, klimatyzowane pokoje z dostępem do sprzętu grillowego i parkingu.

Triban – istryjska idylla spokoju

Jeżeli zależy nam na całkowitym odcięciu się od zewnętrznego świata, to naprawdę dobrym miejscem na taki wypoczynek jest wioska Triban. Jest zlokalizowana mniej więcej w połowie drogi między Grožnjan a Grisignana. Jest to prawdziwie idylliczna wioska z charakterystycznymi, białymi zabudowaniami na wzgórzu, której początki datuje się na XV wiek, ponieważ to wtedy przebywali tam Słowianie emigrujący z Bałkanów. Pozostałości po dawnych cywilizacjach są tu dość dobrze zachowane, wciąż można podziwiać ruiny murów twierdzy, czy liczne zabytkowe nagrobki. Największą atrakcją tego miejsca jest Kaplica Juraja zbudowana na fundamentach poprzedniej świątyni pochodzącej z 1656 roku, a także stara dzwonnica z 1872 roku, która ma charakterystyczny, prostokątny szczyt i stanowi punkt widokowy na okolicę. Wioska ta znajduje się w całkiem niedalekiej odległości od morza. Mimo tego pozostaje schowana wśród lasów i stanowi naprawdę idylliczne miejsce do wypoczynku.

Jeżeli chodzi o nocleg, to oferta jest bardzo ograniczona, ponieważ turystyka nie jest tu praktycznie w ogóle rozwinięta, a odwiedziny turystów bardzo rzadkie. Możemy skorzystać z oferty pokojów do wynajęcia u lokalnych mieszkańców, lub zdecydować się na nocleg w pobliskim Grožnjan.

Miasteczka w Istrii Završje – perełka widokowa Istrii

Leżąca w północnej części Istrii miejscowość Završje uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejscowości północnego wybrzeża. Zlokalizowana na 240-metrowym wzgórzu miejscowość stanowi ulubiony punkt widokowy zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych turystów. Malownicze Završje jest nie tylko świetnym miejscem do wypoczynku, ale również może pochwalić się licznymi zabytkami, np. kościołem Najświętszej Marii Panny, św. Korony z dzwonnicą, z okrągłą apsydą i portalem w kształcie strzelistego łuku z roku 1879. Zbudowany został w XVI wieku i odnowiony w 1634, dzięki czemu wciąż zachwyca wewnętrznym wystrojem i monumentalnym kształtem.

Największą atrakcją jednak są pozostałości murów obronnych zdobione przez płaskorzeźby i herb rodziny Contarini, która rządziła na tych ziemiach przez trzy wieki. Završje ma dostęp do pięknych, żwirowych plaż idealnych do wakacyjnego wypoczynku. Baza noclegowa w okolicy jest całkiem przystępna, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Polecanym obiektem do wypoczynku jest znajdujący się w położonej nieopodal miejscowości Oprtalj Apartments Sveti Leonard. Mamy w nim do dyspozycji pojedyncze apartamenty z pełnym wyposażeniem, a z tego obiektu możemy szybko dojechać do miejsca docelowego, jakim jest Završje.

Miasteczka w Istrii – Karojba – malownicza wieś czterech dróg

Nazwa Karojba pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego miejsce, w którym rozchodzą się cztery drogi, a miejscowość ta faktycznie znajduje się u rozdroża takich dróg. Współcześnie jednak jedynie trzy z nich dalej są uczęszczane. Miejscowość Karojba znajduje się w bardzo malowniczej okolicy, otoczona z każdej strony winnicami, gajami oliwnymi i zalesionymi łąkami. Karojba mimo niewielkich rozmiarów pamięta bardzo odległe czasy i pochwalić się może licznymi zabytkami. Najstarsze znaleziska pochodzą już z epoki neolitu, odkryto tam między innymi ostrza z krzemienia z Šublenty i kamienne topory. Na początku II wieku na szczycie wzgórza, gdzie znajduje się wieś, wzniesiono spore fortyfikacje – w większości okrągłe wsie z murami obronnymi. Mimo upływu czasu w tym miejscu wciąż można podziwiać ich ruiny, co stanowi główną atrakcję tego miejsca.

Karojba słynie jednak przede wszystkim z doskonałej, tradycyjnej kuchni. Zjeść tu można pyszne, gęste zupy warzywne, różnego rodzaju makarony, a także dużą popularnością cieszy się tu dziczyzna. Wioska ta mimo swoich rozmiarów i raczej braku większego zainteresowania turystycznego, posiada kilka obiektów noclegowych o wysokim standardzie, np. Villa Michelle oferująca m.in. wannę SPA, wygodne pokoje z tarasem czy bezpłatny parking.

Miasteczka w Istrii Livade – urokliwa wioska niedaleko Oprtalj

Kolejna na pozór niczym niewyróżniająca się wioska Livade znajdująca się miedzy Oprtalj a Motovun na niewielkim wzgórzu, ma jednak coś, czym może się pochwalić. To właśnie tu znaleziono największą truflę na świecie w 1999 roku przez Carlosa Zigante, który od lat prowadzi w Livade fantastyczną, lokalną restaurację. Livade jest niewielką miejscowością, otoczoną przez gęste lasy i gaje oliwne. Ludność zamieszkała w tej okolicy zajmuje się głównie handlem i przetwórstwem żywności. Jej panorama przypomina baśniową osadę – średniowieczne mury i zabudowania były inspiracją do wielu kinowych hitów. Podobnie jak w innych miejscowościach Istrii, również w Livade znajdują się okazałe kościoły i pozostałości murów rzymskich, jednak miejscowość ta idealnie nadaje się przede wszystkim do leniwego wypoczynku na łonie natury.

Turystyka tu kwitnie, a w okolicy miasteczka znajdziemy doskonałe hotele oferujące wysokiej jakości warunki, np. czterogwiazdkowy Holiday Home Belveder Motovun, zapewniający m.in. prywatny basen, duży ogród ze sprzętem do grillowania, a także możliwość pobytu ze zwierzętami.

Miasteczka w Istrii Vižinada – serce kulturalne Istrii

Ostatnim już, wyjątkowo pięknym miasteczkiem na wzgórzu istryjskim, jest Vižinada, osada w północno-zachodniej części Istrii, która słynie w okolicy z licznych wydarzeń kulturowych i sportowych, m.in. Festiwalu Piosenki Čakavskiej – Verši na šterni. W przeddzień święta Matki Boskiej Zielnej odbywają się targi słodyczy „Slatka Istra“, połączone z wystawą lokalnych win i oliwy z oliwek, Festiwal Ludowy na cześć NMP, rekreacyjny maraton Parenzana oraz Międzynarodowe zawody w kolarstwie górskim MTB Parenzana. Wydarzenia te przyciągają do miasteczka tysiące turystów i ludzi z okolicy, dzięki czemu w sezonie letnim jest ono zatłoczone, głośne i pełne życia. W Vižinada nie ma dostępu do morza czy plaż, jednak zielona okolica i bliskość przyrody zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku.

Niepozorne miasteczko posiada wiele prywatnych kwater noclegowych zarządzanych przez lokalnych mieszkańców, gdzie panuje kameralna atmosfera, jednak jest wygodnie i czysto, a pokoje w większości są przestronne. Popularnym obiektem jest np. Villa Angela e Giovanni, gdzie oferowane są pojedyncze apartamenty z pięknym widokiem na okolicę oraz przestronną powierzchnią.

Poprzedni

Najpiękniejsze polecane plaże w Rabac i okolicach, jak dojechać

Idealne wakacje w Chorwacji na Riwierze Opatijska, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz