Szpitale w Istrii – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

6 kwietnia 2023 Tagi , , , , , , ,

Jeśli planujesz wakacje na półwyspie Istria, wówczas musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Mogą przydarzyć Ci się nieoczekiwane wypadki, choroby lub kontuzje, które będą wymagać natychmiastowej pomocy lub nawet hospitalizacji. Dlatego też należy wiedzieć, gdzie szukać pomocy na Istrii, a także jak prezentuje się lokalna opieka medyczna. Poznajmy zatem razem szpitale w Istrii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pamiętaj o pakiecie ubezpieczenia przed wyjazdem

Wiele biur podróży ma w swojej ofercie specjalne ubezpieczenie turystyczne. Możesz wybrać jedną z wielu opcji, jednak niezwykle istotne jest, aby faktycznie zdecydować się na dodatkowy pakiet, abyś nie musiał się niczym martwić podczas wyjazdu. Nawet gdy planujesz samodzielny wyjazd, to i tak masz możliwość dokupienia ubezpieczenia. Opcji jest wiele. Możesz iść do ubezpieczalni, skorzystać z banku czy ze specjalnych witryn internetowych.

Od Ciebie zależy, na jaki pakiet się zdecydujesz, a także jakie korzyści będą się z tym wiązały. Zatem odpowiednio wszystko przeanalizuj.

Croatia, Istria, aerial view of Medulin beach
Chorwacja, Istria, widok z lotu ptaka na plażę Medulin, licencja: shutterstock/By

Należy wiedzieć, że opieka medyczna w Chorwacji jest darmowa dla turystów jednak tylko w nagłych wypadkach. Musisz mieć wtedy kartę EKUZ i możesz korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak mieszkańcy. Należy jednak pamiętać, że często w kurortach lekarze są daleko, jak również szpitale. Zatem, aby się nie stresować, lepiej postawić na ubezpieczenie. Karta ta nie pokrywa również kosztów hospitalizacji oraz zaawansowanych zabiegów medycznych. Na jej podstawie możesz uzyskać konsultację medyczną w razie przeziębienia lub np. alergii, jednak tylko i wyłącznie w publicznej placówce medycznej.

Jakie ubezpieczenie do Istrii będzie Ci potrzebne?

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie polisy turystycznej? Przede wszystkim przeanalizuj dokładnie kwotę ubezpieczenia, aby zgadzała się z cenami w danym kraju I faktycznie była w stanie pokryć nieprzewidziane koszty. Podczas wyjazdu do krajów europejskich nie powinna być ona niższa niż 30 tysięcy euro. Zadbaj także o to, by Twoja polisa ubezpieczeniowa na wakacje w Istrii zabezpieczała Cię na wypadek nagłych sytuacji medycznych, kiedy będziesz wymagać natychmiastowej pomocy.

Weź pod uwagę także cel swojego wyjazdu – jeśli zamierzasz nurkować lub uprawiać sporty wodne, wówczas składka będzie nieco wyższa, co wynika z wyższego ryzyka kontuzji. Jeśli chorujesz przewlekle np. na astmę lub inne schorzenia, musisz powiedzieć o tym ubezpieczycielowi, by przygotował dla Ciebie odpowiednią i kompleksową umowę. Co ważne towarzystwa ubezpieczeniowe dają Ci możliwość kupna polisy na konkretne dni, więc nie musisz obawiać się o dodatkowe koszty.

Jaki jest standard opieki medycznej na półwyspie Istria?

Opieka medyczna na półwyspie Istria – podobnie jak w całej Chorwacji – stoi na bardzo wysokim poziomie. Personel medyczny jest wysoko wykwalifikowany i ma dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych i laboratoryjnych. Lekarze pierwszego kontaktu przyjmują zarówno w prywatnych przychodniach, ale także w szpitalach. Jako cudzoziemiec musisz wiedzieć, że na Istrii masz prawo do dokładnie takich samych świadczeń zdrowotnych, jak mieszkańcy kraju. Masz więc prawo do kontynuowania opieki medycznej, która jest Ci niezbędna na czas pobytu, a także możesz zgłosić się do lekarza w nagłym wypadku.

Motovun to mała wioska w centrum Istrii (Istra) w Chorwacji. Miasto zawierające elementy stylu romańskiego, gotyckiego i renesansowego.
Motovun to mała wioska w centrum Istrii (Istra) w Chorwacji. Miasto zawierające elementy stylu romańskiego, gotyckiego i renesansowego., licencja: shutterstock/By OPIS Zagreb

Szpitale w Istrii – gdzie możesz szukać pomocy?

Zanim wyjedziesz na swoje wymarzone wakacje na półwysep Istria, dobrze będzie, jeśli przygotujesz sobie listę placówek medycznych. W razie nagłego wypadku, to właśnie tam będziesz mógł szukać pierwszej pomocy. Poznaj zatem najistotniejsze placówki.

  1. Health Center Umag Ambulance – ten szpital znajduje się w popularnym kurorcie turystycznym – Umag. Oferuje on szeroki zakres świadczeń zdrowotnych oraz profesjonalną hospitalizację. Placówkę tę znajdziesz na ulicy Edoarda Pascalia 3. Telefon kontaktowy do szpitala to +385 52 702 222.
  2. BOLNICA O I R prim.dr. MARTIN HORVAT – to z kolei prywatna placówka medyczna, którą znajdziesz w mieście Rovinji, przy ulicy Braće Brajković bb. Również możesz się tam zgłosić w nagłych wypadkach lub w przypadku powikłań związanych z chorobą przewlekłą – jeśli tylko posiadasz prywatną polisę ubezpieczeniową. Telefon do szpitala to +385 52 811 011.
  3. Istrian Health Center – to szpital znajdujący się w Puli przy ulicy Flanatička 27. Oferuje on również szeroki zakres świadczeń medycznych. Telefon kontaktowy do szpitala to +385 52 223 770.
  4. Opća bolnica Pula – to publiczny szpital ogólny w Puli, który znajdziesz przy ulicy Zagrebačka 30. Oferuje on profesjonalną opiekę medyczną w każdym przypadku. Telefon kontaktowy do szpitala to +385 52 376 000. Pamiętaj, że szpital ten przyjmuje pacjentów przez całą dobę.

Pamiętaj także, że w największych miastach Istrii jak np. w Puli, możesz zgłosić się też do przychodni specjalistycznych jak np. TerraMedic Tourist Medical Clinic. Jest to prywatna klinika, która skupia się na udzielaniu pomocy turystom w nagłych wypadkach oraz w chorobie. Miej jednak na uwadze to, że jeśli zdecydujesz się na leczenie w takiej klinice, wówczas będziesz musiał również samodzielnie pokryć koszty.

Czytaj także:

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Co warto wiedzieć, odwiedzając Akwarium miejskie w Puli?

Miejski targ w puli, czyli Gradska Tržnica – co musisz o nim wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz