Szpitale w Puli — sprawdź, gdzie szukać pomocy!

17 kwietnia 2023 Tagi , , , ,

Wakacje, choć kojarzą się z wypoczynkiem i rozrywką, także mogą być czasem, kiedy przytrafi się nam nieszczęśliwy wypadek. Chorwacja obfituje w kamieniste plaże. Jeśli kąpiemy się bez specjalnego obuwia, łatwo więc o skaleczenie o ostrzejszą krawędź lub nadepnięcie w wodzie na jeżowca. W związku z tym dobrze jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, jakie mamy możliwości zadbania o nasze zdrowie i bezpieczeństwo w kraju, w którym chcemy spędzić wczasy. Poznamy wspólnie szpitale w Puli!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, planując wyjazd do Puli?

Masz już zarezerwowany hotel i masz listę miejsc, które pragniesz zobaczyć w Puli i okolicach, ale czy pomyślałeś o swoim bezpieczeństwie? Choć Chorwacja od lat uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych kierunków podróży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, by swój wyjazd zgłosić w systemie Odyseusz. Jest to bezpłatne zabezpieczenie na wypadek niebezpiecznych zdarzeń. Możesz zarejestrować wyjazd bez zakładania konta w serwisie. Nawet korzystając z tej najprostszej opcji, umożliwisz konsulowi kontakt z tobą. Zostawisz ślad po tym, że wyjeżdżasz i że – w razie nieprzewidzianych problemów – należy Cię szukać i zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

A lot of boats on the beautiful beach in Pula
Pula , licencja: shutterstock/By Dalen Banko

Równie podstawową kwestią jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. O ile w Polsce wielu osobom wystarcza NFZ, w przypadku zagranicznych wyjazdów większość woli zaufać ubezpieczeniom oferowanym przez prywatne firmy. Są one pewniejsze, gdy chodzi o wypadki, które mogą nas słono kosztować, a na przykład nie zagrażają bezpośrednio naszemu życiu. Warto przejrzeć dostępne oferty i wybrać taką, która najbardziej odpowiada temu, co mogłoby się przytrafić w ciągu naszego wyjazdu. Wiele ofert zawiera opcjonalne rozszerzenia oferty. Nierzadko są one korzystną opcją dla turysty.

Jak skorzystać z pomocy medycznej w Puli?

W przypadku zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia zdrowia możesz zadzwonić po pogotowie ratunkowe. W Puli jak w całej Chorwacji, właściwy numer telefonu to: 194. Jeśli nie potrafisz ocenić, czy potrzebujesz jedynie służby medycznej, czy także straży pożarnej lub policji, zdaj się na centrum dyspozycyjne. Dostępne jest pod numerem 112.
W przypadkach mniej poważnych udaj się do ambulatorium przy szpitalu (chorwacka Hitna Pomoć).

Gdzie znajdują się szpitale w Puli?

W Puli znajduje się sześć dużych szpitali. Są to zgrupowane w centrum miasta, blisko jego zabytkowej części:

  • Croatia Poliklinika, czyli tutejszy gminny ośrodek zdrowia (o dość marnych ocenach wśród byłych pacjentów),
  • Opća bolnica Pula – dział zajmujący się neurologią (pacjenci chwalą sobie wykwalifikowany personel i ogólny poziom zabiegów),
  • Istrian Health center – Pula-Pola, gdzie, według opinii z łatwością akceptowane są karty medyczne zagranicznych pacjentów,
  • szpital państwowy Opća bolnica Pula. Dawniej dalej od centrum miasta, za to bliżej plaż turystycznych, funkcjonował Pula General Hospital. Obecnie ośrodek jest jednak zamknięty.

Ogólne opinie Polaków o chorwackiej służbie zdrowia oscylują wokół ocen dobrych i bardzo dobrych. Chwalone są przyjazne podejście do pacjenta, uprzejmość, profesjonalizm i chęci pomocy. W większości szpitali bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Ciekawostką jest, że okazjonalnie możemy w Puli spotkać także polski personel medyczny. Collegium Medicum UMK umożliwia studentom odbycie wakacyjnego stażu w Puli w ramach programu Erasmus+.

Czy pomoc medyczna w Puli jest darmowa?

Chorwacja, jako państwo należące do Unii Europejskiej, respektuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ. Warto wiedzieć, że pomoc w jej ramach nie zawsze musi być zupełnie darmowa. Ostrzega przed tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zwracając uwagę turystów na to, że za niektóre zabiegi będziemy musieli zapłacić. W takich sytuacjach przydaje się dodatkowe ubezpieczenie. Liczne wypowiedzi na forach poświęconych Puli i ogólnie Chorwacji potwierdzają, że ubezpieczyciele w takich sytuacjach raczej zwracają turyście koszty leczenia. Te, póki chodzi o doraźną, podstawową pomoc, oscylują w granicach 40-100 euro. Większym problemem może być konieczność wykonania operacji lub hospitalizacja. Na taką ewentualność przydaje się ubezpieczenie z wykupionym transportem medycznym do Polski.

Co gwarantują podstawowe pakiety medyczne?

Standardem niezależnie od ubezpieczyciela są to koszty transportu i leczenia do określonej kwoty. Przykładowo może to być pokrycie kosztów leczenie do 250 000 zł. Podstawą u różnych ubezpieczycieli jest także ochrona przed Covid-19. Normą jest także pakiet assistance ułatwiający kontakt z lekarzami oraz załatwianie formalności, pomocne, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w kontakcie z zagraniczną służbą medyczną lub mamy problemy w porozumiewaniu się językiem obcym.

A co oferują rozszerzone pakiety medyczne?

Przede wszystkim, wyższy lub nawet nieograniczony koszt leczenia, jaki pokryje ubezpieczyciel. Zabezpiecza nas to w sytuacjach, gdy nasz stan zdrowia nie pozwoli na szybki powrót do kraju, konieczna będzie długa hospitalizacja lub bardzo złożone zabiegi. Firmy oferują także rozszerzenie pakietu assistance, przez co możemy czuć się po prostu pewniej i lepiej znać prawa, jakie nam przysługują. Co istotne, że ubezpieczenie NNW także może być opcjonalne! Koniecznie więc upewnij się, że twoje ubezpieczenie je obejmie, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać sporty w trakcie wyjazdu. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach pakietów premium umożliwiają rezygnację z wyjazdu lub skrócenie go. Zabezpiecza nas to przed ponoszeniem kosztów, jeśli z przyczyn niezależnych od nas, nie będziemy mogli udać się w wymarzoną podróż.

Architecture rzymskiego amfiteatru w Puli, Chorwacja, arena podobna do Koloseum w Rzymie
Architecture rzymskiego amfiteatru w Puli, Chorwacja, arena podobna do Koloseum w Rzymie, licencja: shutterstock/By Vivida Photo PC


Ile kosztuje ubezpieczenie? Nie jest tak drogie, jak można by przypuszczać po ilości zawartych w nim usług. Średnia cena to ok. 100-150 zł za ośmiodniowy wyjazd w przypadku pakietów podstawowych. Jeśli zdecydujemy się na wykupienie dodatkowych opcji, zapłacimy zwykle nie więcej, niż 200 zł za ten sam czas. Jest to więc opcja zdecydowanie opłacalna, jeśli obawiamy się o nasze zdrowie podczas wyjazdu. Wówczas możemy odpoczywać spokojni, że nie poniesiemy żadnych nieprzewidzianych kosztów.

Podsumowując, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo na zagranicznych wczasach, należy wyrobić kartę EKUZ. Oprócz niej warto zadbać o wykupienie odpowiedniego pakietu medycznego. Przydatne mogą być pakiety rozszerzone, najczęściej pokrywające wyższą kwotę leczenia. O tym, co dokładnie oferuje dany pakiet, dowiemy się ze strony ubezpieczyciela.

Czytaj więcej na temat Puli, jeśli planujesz tu wakacje:

Miejski targ w puli, czyli Gradska Tržnica – co musisz o nim wiedzieć?

Łuk Sergiusza w Puli – zwiedzanie

Co warto wiedzieć, odwiedzając Akwarium miejskie w Puli?

Poprzedni

Klasztor franciszkanów w Rovinj – dowiedz się o nim więcej!

Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

Następny

Dodaj komentarz