TOP 15 atrakcji w Puli – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

8 maja 2023 Tagi , , , , , , ,

Pula jest uważana za jedno z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast na półwyspie Istria. Jest to także jedna z większych metropolii w tej części wybrzeża Adriatyku, przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zgłębić tajemnice tego wyjątkowego miasta. Faktem jest, że Pula stała się znana nie tylko ze względu na swoje rajskie plaże, ale przede wszystkim, ze względu na obecność wielu dowodów antycznej kultury. Miasto miało dość burzliwą historię i wielokrotnie – ze względu na swoje strategiczne położenie – było przedmiotem najazdów i ataków. Jeśli jednak zamierzasz wybrać się do Puli na swoje wymarzone wakacje, to musisz zapoznać się z listą TOP15 atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Arena

Arena w Puli to nic innego jak starożytny amfiteatr. Jest to najważniejszy symbol, a jednocześnie wizytówka miasta. Musisz także wiedzieć, że jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu budynków nie tylko w Chorwacji, ale także i w całej Europie. Amfiteatr możesz zwiedzać o każdej porze dnia, jednak najlepiej będzie, jeśli wybierzesz się tam z samego rana. Popołudniami, tłumy turystów decydują się zgłębić jego tajemnice, więc zwiedzanie może być trudniejsze. Dawniej Arena w Puli – za czasów Imperium Rzymskiego – służyła do walk gladiatorów, przedstawień teatralnych, a także odbywały się na niej niesamowite zawody sportowe. Obecnie możesz podziwiać świetnie zachowane ruiny, które będą dla Ciebie cenną lekcją historii.

Roman amphitheater in Pula, Croatia
Rzymski amfiteatr w Puli, Chorwacja,licencja: shutterstock/By

2. Forum

Forum może Ci się kojarzyć ze starożytnym, rzymskim placem, na którym dawniej toczyło się życie mieszkańców i bardzo dobrze. Warto dodać, że Forum w Puli to pozostałości rzymskiego placu, który kilkanaście wieków temu tętnił życiem i był centrum niezwykle ważnych wydarzeń. W ciągu sezonu letniego dalej organizowane są tu wydarzenia i różnorodne koncerty. Co więcej, w okolicy Forum znajdziesz także wiele knajpek oraz barów, więc możesz bliżej poznać chorwacką kuchnię.

Czytaj także: Trg Forum w Puli – co musisz o nim wiedzieć?

3. Łuk Sergiusza

To chyba jeden z najbardziej reprezentatywnych zabytków w Puli. Z pozoru możesz odnieść wrażenie, że jest to klasyczny łuk triumfalny, który był typowy dla rzymskiej architektury. Musisz jednak wiedzieć, że łuk ten nie powstał bez powodu. Jest on w całości dedykowany Sergiuszowi oraz jego rodzinie, którzy brali udział w bitwie o Actium we Francji. Jego powstanie datuje się na rok 30 przed naszą erą i jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Puli. Zwróć szczególną uwagę na freski, jakie znajdują się w jego fasadzie!

Ancient Roman gate in Pula, Croatia
Starożytna rzymska brama w Puli w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Andrej Antic

Czytaj także: Łuk Sergiusza w Puli – zwiedzanie

4. Świątynia Augusta

Świątynia Augusta w Puli jest kolejnym przykładem zabytku, który pochodzi z epoki Starożytnego Rzymu. Znajduje się ona w pobliżu słynnego Forum. Świątynia ta jest jedną z najlepiej zachowanych z całego kompleksu. Jej powstanie datuje się na co najmniej 2000 lat temu. Zwróć uwagę przede wszystkim na fenomenalnie zachowaną kolumnadę, a także plac, który otacza cały zabytek. Jest to jedna z największych atrakcji w Puli, więc z pewnością nie możesz pominąć jej podczas zwiedzania.

The ancient Temple of Augustus, Pula, Croatia.
The ancient Temple of Augustus, Pula, Croatia., licencja: shutterstock/By

Czytaj także: Świątynia Oktawiana Augusta – dlatego warto ją zobaczyć?

5. Muzeum Archeologiczne

Obiekt, jakim jest to muzeum, znajduje się we wspomnianej już Świątyni Augusta. Muzeum to na przestrzeni lat zgromadziło wiele, ciekawych artefaktów. Jeśli więc jesteś miłośnikiem historii i odkryć, to koniecznie musisz się tam udać. Będzie to dla Ciebie wyjątkowo cenna lekcja historii, a także jedno z ciekawszych doświadczeń.

Old amphoras made by romans in the antiquity, in Pula, Croatia
Stare amfory wykonane przez rzymian w starożytności, w Puli, Chorwacja, licencja: shutterstock/By NicVW

6. Kościół i klasztor świętego Franciszka

Kościół i klasztor świętego Franciszka również jest jedną z tych atrakcji w Puli, której nie możesz pominąć. Zlokalizowany jest on na malowniczym wzgórzu, a jego powstanie datuje się na rok 1300. Dawniej cały kompleks otoczony był bujnymi ogrodami, a także innymi budynkami. Cały klasztor jest wspaniałym przykładem na architekturę stylu późnoromańskiego. Zwróć szczególną uwagę chociażby na specyficzne, wąskie okna, a także surowość całej bryły. Ten klasztor jest jednym z najważniejszych miejsc w Puli, więc koniecznie udaj się na jego zwiedzanie!

Franciscan monastery in Pula, Croatia.
Klasztor Franciszkanów w Puli, Chorwacja., licencja: shutterstock/By

7. Kastel

Twierdza Kastel również jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Jak łatwo możesz się domyślić, kilka wieków temu spełniała ona funkcję czysto obronną. Jest to wenecka forteca, której powstanie datuje się na przełom lat 1600 – 1632. Możesz być pewny, że tego zabytku z pewnością nie przegapisz. Forteca Wenecka rzuca się w oczy już podczas samego przyjazdu do miasta. Wyróżnia się ona masywnymi murami obronnymi, a także przepięknym ogrodem, który ją otacza. Musisz wiedzieć, że odbywa się tutaj Festiwal Filmów w Puli. Zwykle ma on miejsce w lipcu, więc jeśli wybierasz się w tym okresie na wakacje, to koniecznie musisz się na to wydarzenie udać.

Czytaj także: Wenecka twierdza Kaśel w Puli – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzać?

8. Brama Herkulesa

Mury obronne miały za zadanie bronić dostępu do miasta oraz chronić samych mieszkańców. Pula w tym przypadku nie była wyjątkiem. Wobec tego, podczas zwiedzania miasta koniecznie udaj się pod Bramę Herkulesa. Jest to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich, która była dawniej częścią fortyfikacji obronnych miasta. Wyróżnia się ona dość ciekawą architekturą – szczególnie zwróć uwagę na samo sklepienie łuku, które wykonane jest z gładkich bloków kamiennych. Po przejściu przez Bramę Herkulesa trafisz na dawne, miejskie wieże, które również odgrywały rolę obronną.

9. Mały teatr rzymski

Mały teatr rzymski jest kolejnym zabytkiem w Puli, którego nie powinieneś przegapić. Znajduje się on pomiędzy wzgórzami i tworzy z nimi niesamowitą scenerię. Pamiętaj, że mały teatr rzymski nie przetrwał do dzisiejszych czasów w tak dobrym stanie, jak np. amfiteatr. Zachowana została jedynie jego część, która obejmuje kawałek sceny oraz miejsca siedzące. Atrakcja ta jest jedną z mniejszych w Puli, jednak jeśli lubisz historię i chcesz ją bliżej poznać, to koniecznie musisz się tam udać.

Czytaj także: Mały rzymski teatr w Puli – zwiedzanie

10. Akwarium w Puli

Jeśli wybierasz się do Puli z całą rodziną, wówczas koniecznie musicie wybrać się do największego akwarium w całej Chorwacji. Jest to wyjątkowa atrakcji nie tylko dla najmłodszych, ale także i dla rodziców. Możesz wybrać się tam również całkiem sam – jeśli masz na to ochotę. Akwarium w Puli jest uważane za największe w Chorwacji, ale prawdopodobnie jest to również jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie. Jest to wspaniałe rozwiązanie w momencie, kiedy deszczowa lub zbyt upalna pogoda zniechęci Cię do zwiedzania miasta. Zlokalizowane jest ono w zabytkowej, austriacko – węgierskiej fortecy obronnej, co sprawia, że już od wejścia możesz poczuć prawdziwie wyjątkowy klimat. Akwarium w Puli podzielone jest na kilka sekcji, a każda z nich posiada w swoich zbiorach inne odmiany ryb i stworzeń morskich. Największą atrakcją pozostaje jednak „Shark tank”, gdzie możesz podziwiać te morskie drapieżniki w całej ich okazałości!

Czytaj także: Co warto wiedzieć, odwiedzając Akwarium miejskie w Puli?

11. Pałac Komunalny w Puli

Pałac Komunalny w Puli znajduje się w pobliżu Świątyni Augusta. Zgodnie ze źródłami, znajduje się on w tym miejscu już od ponad 2000 lat. Jest to kolejny zabytek miasta, którego nie powinieneś pominąć podczas zwiedzania. To właśnie tu – w czasach średniowiecznych – znajdowały się gabinety najważniejszych urzędników i innych ważnych osobistości. Musisz wiedzieć, że obecny Pałac Komunalny nie jest oryginalny. W XIII wieku, dawna budowla została zastąpiona nową. Możesz ją obecnie podziwiać w centrum miasta. Mimo wszystko, niektóre elementy dawnej budowli w dalszym ciągu zostały zachowane i możesz je dostrzec w strukturze obecnego budynku. Z uwagi na to, że budynek był wielokrotnie przebudowywany i restaurowany, obecnie reprezentuje on sobą prawdziwą mieszankę stylów architektonicznych. Przyjrzyj się więc dokładnie nie tylko fasadzie budynku, ale także wejdź do jego wnętrza. Będzie to dla Ciebie jedno z niesamowitych doświadczeń. Przyjmuje się, że najwięcej elementów budynku zostało wykonanych zgodnie z zasadami stylu gotyckiego oraz barokowego. Jednak najbardziej doświadczeni znawcy architektury będą mogli dostrzec tam znacznie więcej!

Sunny colorful stone street of ancient Pula view, Istria region of Croatia
Słoneczna kolorowa kamienna ulica starożytnego widoku Pula, region Istria w Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

12. Wybrzeże Kamenjak

Jeśli kochasz piękne krajobrazy oraz malownicze plaże, wówczas musisz wybrać się również na wybrzeże Kamenjak. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji krajobrazowych, która znajduje się jedynie kilka minut drogi od Puli. Zaplanuj sobie więc dzień na odpoczynek i krótką podróż poza miasto, a z całą pewnością nie będziesz tego żałować. Wybrzeże Kamenjak to nic innego jak szereg malowniczych i wysokich klifów, które w majestatyczny sposób zanurzają się w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Klify są całkowicie nieosłonięte, a jedynie w ich północnej części, zlokalizowany jest gęsty las. Jeśli chcesz, możesz zejść w dół, gdzie znajdziesz kilka, niewielkich i skrzętnie ukrytych plaż. Pamiętaj jednak, że klify te są świetnym punktem widokowym. Możesz z nich podziwiać fenomenalną panoramę i napawać się bezkresnym horyzontem morza. Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz się tam dostać, wówczas czeka Cię nieco dłuższy spacer. Najbliższy parking znajduje się bowiem około 800 metrów od wybrzeża Kamenjak.

Aerial view of blue sea, rocks in clear water, beach, green trees at sunset in summer. Adriatic sea, Kamenjak, Croatia. Colorful landscape with rocky sea coast, stones in azure water, forest. Top view
Widok z lotu ptaka na błękitne morze, skały w czystej wodzie, plaża, zielone drzewa o zachodzie słońca latem., licencja: shutterstock/By Denis Belitsky

13. Park Narodowy Brijuni

To kolejna atrakcja, która znajduje się jedynie kilka kilometrów od Puli. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, wówczas koniecznie musisz się tam udać. Pamiętaj jednak, że jedyną możliwością dojazdu do Parku Narodowego Brijuni jest droga prowadząca od niewielkiej wioski Fazana, która znajduje się tylko kilka minut jazdy od Puli. Cały Park Narodowy Brijuni zaskoczy Cię swoim pięknem, ciszą oraz niezapomnianym klimatem. Czekają tam na Ciebie rzadkie okazy roślin, drzew i krzewów, które stały się domem dla wielu gatunków ptaków – nawet endemicznych. Co więcej, w parku tym czekają na Ciebie również spektakularne plaże! Są one w całości pokryte śnieżnobiałym piaskiem i praktycznie nigdy nie są wyjątkowo zatłoczone. W Parku Narodowym Brijuni znajdziesz również okazałą, romańską willę oraz niewielki, zabytkowy kościołek. Wybierz się tam z samego rana, kiedy promienie słońca nie będzie jeszcze tak dokuczliwe. Dzięki temu będziesz mógł napawać się pięknem przyrody, a następnie spokojnie wypocząć na białych plażach.

Czytaj także: Archipelag Brijuni (Wyspy Briońskie), zwiedzanie, rejsy, przewodnik

14. Miejskie targi i lokalne produkty

Jeśli zwiedzanie Puli masz już za sobą, to zaplanuj sobie nieco więcej czasu na skorzystanie z jednej, z największych atrakcji miasta. Mowa tu przede wszystkim o lokalnych targach i bazarach, na których sprzedawane są tradycyjne produkty. Pula – podobnie jak cały półwysep Istria – słynie ze swojego szlaku winiarskiego, a także smakowitych trufli. Jednak to jeszcze nie wszystko, w co możesz zaopatrzyć się na miejskich targach. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki Rakiji, czyli miejscowej nalewki, która jest wyjątkowo mocna i pobudzająca. Jednym z lokalnych produktów jest także oliwa z oliwek, która stała się jednym z naczelnych wyrobów całego półwyspu Istria. W Puli oprócz miejskich straganów znajdziesz także niewielkie sklepiki prowadzone przez lokalnych rzemieślników i producentów. Również możesz je odwiedzić, a dzięki temu wyposażysz się w niezapomniane pamiątki!

15. Austriacko – węgierska forteca obronna

Miasto Pula przez wiele lat znajdowało się pod kontrolą księstwa Austro – węgierskiego. Analogicznie, z tego okresu pozostało wiele zabytków, a jednym z nich jest monumentalna forteca obronna. Wykorzystywana była ona głównie od celów militarnych i składa się aż z 26 fortów. Obecnie zachowało się jedynie kilka z nich, zaś pozostałe musiały uznać wyższość natury i się jej poddać. Ruiny fortecy obronnej znajdują się tuż na wybrzeżu, a co więcej, stanowią one świetny punkt widokowy. Pamiętaj, że zwiedzanie tego zabytku najlepiej zaplanować wraz z mapką, która przeprowadzi Cię przez najważniejsze fragmenty pozostałości po budowli obronnej. Zwykle nie ma tam zbyt wielu turystów, więc spokojnie możesz zaplanować swoje zwiedzanie na ten moment, w którym Ci ono najbardziej pasuje.

The fortress of Pula in Croatia
Twierdza Pula w Chorwacji, licencja: shutterstock/By

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Plaza Slatina – najpopularniejsza plaża w Opatii

Pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatii – co musisz o nim wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz