TOP 15 atrakcji w Rovinj – co musisz zobaczyć i zwiedzić?

10 maja 2023 Tagi , , , , , ,

Rovinj to niewielkie miasteczko na półwyspie Istria, które z roku na rok może pochwalić się większą sławą wśród turystów. Na przestrzeni lat, ta miejscowość stała się również jednym z popularniejszych kurortów wypoczynkowych. Rovinj przyciąga do siebie podróżnych z całego kraju. Wyróżnia się ono przede wszystkim piaszczystymi plażami – które w Chorwacji absolutnie nie są standardem. Dodatkowo Rovinj to kurort zabytkowy, więc spędzenie tam wakacji może być dla Ciebie cenną lekcją historii. Jeśli planujesz już swoją podróż do tego uroczego miasteczka, wówczas koniecznie zapoznaj się z listą TOP 15 atrakcji w Rovinj, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Stare Miasto w Rovinj

Rovinj – zgodnie z tym, co już zostało powiedziane – jest miastem zabytkowym. Co ciekawe, wielu turystów jasno twierdzi, że jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości na całym półwyspie Istria. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób planuje tam swoje wakacje. Jeśli Ty również wybierasz się do Rovinj, to swoje pierwsze kroki skieruj w stronę Starego Miasta. Zachwyci Cię ono szeregiem zabytkowych budowli, a także wąskimi, kamiennymi uliczkami. Spacerując nimi, możesz poczuć się jak w prawdziwym labiryncie. Co więcej, na Starym Mieście skupia się także największa baza noclegowa i gastronomiczna, więc będziesz mógł z niej spokojnie skorzystać.

Czytaj także: Spacer uliczkami starego miasta Rovinj – co musisz podczas niego zobaczyć?

Wspaniałe romantyczne stare miasto nad Adriatykiem. Łodzie i jachty w porcie w magiczne lato. - Rovinj. Istrii. Chorwacja. Europa.
Wspaniałe romantyczne stare miasto nad Adriatykiem. Łodzie i jachty w porcie w magiczne lato. – Rovinj. Istrii. Chorwacja. Europa., licencja: shutterstock/By Sodel Vladyslav

2. Katedra św. Eufemii

Katedra św. Eufemii jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Rovinj. Święta Eufemia jest także patronką miasta. Kościół ten może pochwalić się niezwykle bogatą historią, gdyż na przełomie wieków wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany, by mógł pomieścić coraz większą liczbę wiernych. Co ciekawe, powstał on na miejscu dawnego kościoła z inicjatywy mieszkańców. Obecnie znajdują się w niej relikwie patronki miasta. Kościół ten zaskoczy Cię swoją architekturą, a także monumentalną dzwonnicą, która do niego przylega. Podczas zwiedzania pamiętaj, że w kościele regularnie odbywają się nabożeństwa, w których nie powinieneś przeszkadzać.

Czytaj także: Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

3. Fiord Lim

Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych krajobrazów, wówczas koniecznie wybierz się na fiord Lim. Możesz się tam dostać, decydując się na wycieczkę niewielką łodzią rybacką z portu w Rovinj. Dla podróżnych takie wycieczki są organizowane bez większego problemu. Wówczas będziesz płynąć po krystalicznie czystej rzece aż przez 10 kilometrów. Po obu stronach będziesz mógł podziwiać malownicze lasy i meandry. Taka wycieczka podczas wakacji w Rovinj z pewnością pozwoli Ci się zrelaksować i odpocząć.

4. Port w Rovinj

Port w Rovinj jest jedną z największych atrakcji tego niewielkiego kurortu. Zdjęcia z niego możesz podziwiać na każdej platformie społecznościowej. Kameralny port po brzegi wypełniony jest tradycyjnymi kutrami rybackimi, a o zachodzie słońca wszystko to tworzy niesamowitą scenerię. Uzupełnieniem panoramicznych widoków jest kolorowa zabudowa Starego Miasta oraz górujący nad nią kościół świętej Eufemii. Takich widoków nie będziesz mógł zapomnieć przez dłuższy czas!

Cozy and quiet town of Rovinj with beautiful colorful houses on the Istrian peninsula, Adriatic sea at sunset  in Croatia
przytulne i ciche miasto Rovinj z pięknymi kolorowymi domami na półwyspie Istria, Morze Adriatyckie o zachodzie słońca w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Barat Roland

5. Punta Corrente

Rovinj to miasteczko, które zyskało sobie sławę ze względu na swoje plaże, a także fantazyjnie ukształtowaną linię brzegową. Podczas wakacji koniecznie wybierz się na Punta Corrente. Jest to malowniczy półwysep, który swoim kształtem przypomina but. Znajdziesz na nim park naturalny oraz malownicze plaże. Wielu turystów wskazuje na to, że miejsce to jest prawdziwie idylliczne. Panuje tam względny spokój, cisza, a także kameralna atmosfera. Możesz tam nawet spędzić cały dzień, beztrosko relaksując się w promieniach słońca i zażywając orzeźwiających kąpieli. Jest to świetne miejsce ku temu, byś choć na chwilę mógł oderwać się od miejskiego zgiełku i spędzić odrobinę czasu sam ze sobą.

6. Monkodonja

Monkodonja to jedna z bardziej nietypowych atrakcji w Rovinj. Musisz ją koniecznie zobaczyć, szczególnie jeśli interesujesz się archeologią i wykopaliskami. Monkodonja to nic innego jak pozostałości osady, która datowana jest na epokę brązu. Jest ona zlokalizowana na jednym ze wzgórz, nieco poza Rovinj. Obecnie jest to jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych. Znajdziesz tam wyjątkowe, kamienne konstrukcje, a także niewielkie alejki. Możesz odnieść wrażenie, że Monkodonja była niegdyś misternie skonstruowanym labiryntem. Niemniej jednak jest to najlepszy dowód historyczny, który jednocześnie stanowi świetny punkt widokowy. Możesz tam podziwiać nie tylko panoramę morskiego wybrzeża, ale także i malownicze zachody słońca.

Monkodonja Hill Fort near Rovinj
Fort na wzgórzu Monkodonja w pobliżu Rovinj, licencja: shutterstock/By

Czytaj także: Klasztor franciszkanów w Rovinj – dowiedz się o nim więcej!

7. Łuk Balbiego

Praktycznie wszystkie miasta w Chorwacji dawniej musiały zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także zapewnić ochronę swoim mieszkańcom. Wobec tego każde z nich było otoczone monumentalnymi budowlami obronnymi – Rovinj nie jest tu absolutnie wyjątkiem. Miasto mogło pochwalić się murami obronnymi oraz bramami miejskimi. Obecnie jedną z ich pozostałości jest Łuk Balbiego. Prowadzi on na jedną z głównych ulic miasta – ulicę Grisla. Zgodnie ze źródłami łuk ten został wybudowany w 1670 roku. Miał on zastąpić jedną z bram miejskich, która była kompletnie zniszczona. Najciekawszym elementem w konstrukcji Łuku Balbiego są figurki dwóch lwów oraz głowa wenecka.

Czytaj także: Łuk Balbiego w Rovinj – zabytek, którego nie możesz pominąć

8. Muzeum Dziedzictwa Rovinj

Rovinj być może jest niewielkim kurortem, jednak jeśli spędzasz tam swoje wakacje, to koniecznie udaj się na zwiedzanie Muzeum Dziedzictwa Rovinj. Ta atrakcja została założona w 1950 roku przez grupę lokalnych artystów. Zdecydowali oni, by umieścić cały dorobek artystów z Rovinj i okolic w jednym budynku, a następnie udostępnić go turystom. W tej niesamowitej galerii znajdziesz ponad 1500 prac, a także różnorodne wystawy – zarówno trwałe, jak i czasowe.

9. Wieża zegarowa w Rovinj

Jeśli przyjechałeś do Rovinj, to z pewnością pierwsze co dostrzeżesz to monumentalna wieża zegarowa. Góruje ona praktycznie nad całym miastem, więc z pewnością nie będziesz mógł jej przegapić. Co ciekawe, w czasach wojen i najazdów wieża ta była jedną z fortyfikacji obronnych, więc związana jest z nią wyjątkowa historia. Z racji tego, że wielokrotnie była ona uszkodzona, była ona także restaurowana i zmieniana. Co ciekawe, musisz wiedzieć, że przez wiele lat w wieży zegarowej była zlokalizowana jedna cela więzienna. Obecnie jest to jedna z najbarwniejszych i największych atrakcji w całym mieście.

Bell tower of Church of Saint Euphemia Catholic church among spruce tree. Frsh green scene of Rovinj park, Croatia, Europe. Traveling concept background.
Dzwonnica kościoła św. Eufemii Kościół katolicki wśród świerków. Frsh zielona scena parku Rovinj, Chorwacja, Europa, licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

10. Lokalne plaże

Zostało już wspomniane, że Rovinj jest jednym z popularniejszych kurortów wypoczynkowych na półwyspie Istria. Zawdzięcza to przede wszystkim swoim malowniczym plażom. W odróżnieniu od pozostałych plaż w Chorwacji, w Rovinj są one usłane mięciutkim i złocistym piaskiem. Musisz pamiętać, że w sezonie letnim plaże te są wyjątkowo zatłoczone, a także organizowane jest na nich wiele wydarzeń.

Wspaniałe romantyczne stare miasto nad Adriatykiem. Łodzie i jachty w porcie krystalicznie czysta turkusowa woda w magiczne lato. Rovinj. Istria. Chorwacja. Europa.
Wspaniałe romantyczne stare miasto nad Adriatykiem. Łodzie i jachty w porcie krystalicznie czysta turkusowa woda w magiczne lato. Rovinj. Istria. Chorwacja. Europa., licencja: shutterstock/By Sodel Vladyslav

Czytaj także: Najpiękniejsze polecane plaże w Rovinj i okolicach, jak dojechać

11. Lokalne lokale gastronomiczne

Z pewnością zdajesz sobie świetnie sprawę z tego, że kuchnia chorwacka zaliczana jest do najsmaczniejszych w Europie. Cechuje się ona fenomenalnymi kompozycjami smaków oraz przypraw. Jednak półwysep Istria ma swój własny, nietuzinkowy przysmak. Są nimi trufle, które są serwowane w różnorodnych wariantach. W Rovinj koniecznie musisz więc udać się do lokalnej restauracji i baru i spróbować wyjątkowych trufli. Pamiętaj, że są one uprawiane tylko na półwyspie Istria, gdzie znajdują się ich największe złoża. Takiej atrakcji nie możesz więc przegapić!

Grillowana kalmary z gotowanymi ziemniakami i boćnicą (blitva) na białym talerzu z morzem na tle. Tradycyjne chorwackie jedzenie. Rovinj, lipiec 2017.
Grillowana kalmary z gotowanymi ziemniakami i boćnicą (blitva) na białym talerzu z morzem na tle. Tradycyjne chorwackie jedzenie. Rovinj, lipiec 2017., licencja: shutterstock/By Jana Kollarova

Czytaj także: Gdzie zjeść w Rovinj? Najlepsze restauracje

12. Dvigrad

Jeśli zwiedziłeś już praktycznie całe Rovinj, wówczas zdecyduj się także na szybką i krótką podróż poza miasto. Około 20 minut drogi od Rovinj znajdziesz niewielką wioskę, która skrywa w sobie niewyobrażalną tajemnicę! Okazuje się, że zlokalizowane są w niej ruiny średniowiecznego miasta, które zostało całkowicie porzucone i opuszczone przez jego mieszkańców. Najprawdopodobniej, stało się to podczas wielkiej pandemii, która miała miejsce w XVI wieku. Miasteczko to jednak nigdy nie zostało zasiedlone ponownie. Obecnie możesz podziwiać tam pozostałości zabudowań mieszkalnych oraz ruiny niewielkiego zamku.

13. Pula

Z Rovinj koniecznie musisz udać się także do Puli. Jest to najpiękniejsze i najbardziej zabytkowe miasto półwyspu Istria. Znajdziesz w nim wiele, fenomenalnych dowodów z przeszłości. Zwiedź starożytny Amfiteatr, Świątynię Augusta oraz inne zabytki. W Puli również znajdziesz świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną oraz noclegową. Cała podróż z Rovinj nie zajmie Ci więcej niż pół godziny. Możesz więc zorganizować dla siebie jednodniową wycieczkę, która zabierze Cię w niezapomnianą podróż do przeszłości.

Czytaj także: Jak dostać się z Puli do Rovinj? Oto popularne opcje!

14. Park Narodowy Brijuni

Kilka minut drogi od Rovinji zabierze Cię do Parku Narodowego Brijuni. Jest to idealne miejsce dla Ciebie, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody oraz przepięknych krajobrazów. W parku tym znajdziesz wiele gatunków drzew, krzewów oraz rośli. Jednak to nie wszystko, co tam na Ciebie czeka. W Parku Narodowym Brijuni możesz także podziwiać zabytkową, romańską willę, a także niewielki kościołek. Jednak największą jego atrakcją bez wątpienia są plażę. Wyróżniają się one tym, że są w całości pokryte śnieżnobiałym piaskiem. W Parku Narodowym Brijuni nigdy nie jest tłoczono. Możesz więc wybrać się tam wczesnym rankiem i cieszyć się spokojem oraz wszechobecną ciszą. Wstęp do parku jest całkowicie bezpłatny, więc tej atrakcji z całą pewnością nie możesz pominąć.

Beach of Brijuni Island
plaża Brijuni Island, licencja: shutterstock/By

15. Nurkowanie i poznawanie podwodnego świata w Rovinj

Jeśli szukasz atrakcji w Rovinj, która pozwoli Ci zaczerpnąć nieco więcej adrenaliny oraz dostarczy Ci niesamowitych wrażeń, wówczas musisz zdecydować się na nurkowanie lub snorkeling. Wody w okolicy Rovinj są spokojne, a także skrywają w sobie niesamowite bogactwo. W parze z doświadczonym instruktorem możesz więc rozpocząć zwiedzanie podwodnego świata i poznawanie jego ekosystemu. Na samym dnie znajdziesz nawet wrak okrętu wojennego, który jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki snorkelingowej w okolicach miasteczka. Pamiętaj jednak, że tylko bardziej doświadczeni nurkowie mogą się do niego dostać. Jednocześnie już sam snorkeling może być dla Ciebie jedną z największych atrakcji. Wobec tego, jeśli poszukujesz sposobu na oderwanie się od zatłoczonego kurortu, wówczas udaj się do podwodnego świata!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Rovinj

Poprzedni

Cerkiew św. Roka w Umag – poznajmy ją bliżej

Co zwiedzić w Poreč i co możesz zobaczyć? – największe atrakcje Poreč

Następny

Dodaj komentarz