TOP 5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

9 marca 2023 Tagi , , , ,

Nie ma chyba na świecie turysty, który nie marzyłby o spędzeniu wakacji w Chorwacji. To właśnie ten kraj wzbudza największe zainteresowanie wśród podróżnych z Europy, a w szczególności z Polski. Można tu liczyć na niezapomnianą przygodę i na spotkanie z dziką przyrodą. Dodatkowo Chorwacja wyróżnia się kilkoma, niebywale pięknymi i spektakularnymi miejscami, na które warto zwrócić nieco większą uwagę. Mowa tu, chociażby o półwyspie Istria, który wydaje się być przez turystów nieco zapomniany. To właśnie na półwyspie Istria znajdziemy jedno z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast w całej Chorwacji. Mowa tu oczywiście o Puli, która jest świetnym miejscem do spędzenia niezapomnianych wakacji. Chcesz wiedzieć, co warto tutaj robić? Oto TOP5 atrakcji w Puli!

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

Pula to jedno z większych miast na półwyspie Istria. Na stałe zamieszkuje je około 57 tysięcy mieszkańców, jednak w sezonie turystycznym na uliczkach miasta można dostrzec prawdziwe tłumy. Głównie wynika to z faktu, że Pula skrywa w sobie wiele różnorodnych atrakcji, których pod żadnym pozorem nie możemy pominąć. Okazuje się, że miasto to ma niezwykle bogatą historię, a dodatkowo może zaskoczyć dosłownie na każdym kroku. W Puli znajdziesz również malownicze plaże, które zachęcają do niezapomnianego wypoczynku w promieniach świecącego słońca. Wobec tego, co można zaliczyć do absolutnego TOP5 atrakcji i miejsc w Puli? Oto one!

Roman time arena w Puli, szczegół, Chorwacja. Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pula,, Chorwacja, licencja: shutterstock/By OPIS Zagreb

Czytaj także: Gdzie zjeść w Puli? Najlepsze miejsca i restauracje

1. Starożytny Amfiteatr w Puli

Oczywistym jest fakt, że listę TOP5 miejsc i atrakcji w Puli należy rozpocząć od swoistego symbolu oraz wizytówki miasta. Jest nią nic innego, jak starożytny amfiteatr w Puli, który jest wręcz oblegany przez turystów od rana do wieczora. Pochodzi on – zgodnie ze źródłami – z pierwszego wieku naszej ery. Ten amfiteatr jest również szóstym, co do wielkości tego typu budynkiem na całym świecie. Najlepiej zachowanymi fragmentami są cztery, boczne wieże, które można podziwiać w pełnej okazałości. Co więcej, zachowała się także główna scena, a po części też i ściany konstrukcyjne tej budowli. Jest to najważniejszy punkt każdej wycieczki krajoznawczej, a także największa atrakcja w Puli. Co ciekawe, ten amfiteatr został zbudowany całkowicie z kamienia i bez użycia żadnej maszyny – jest on więc dziełem pracy rąk ludzkich. Wstęp do amfiteatru jest płatny – z uwagi na to, że jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych.

Fragment murów starożytnego rzymskiego amfiteatru (Arena) w Puli, Chorwacja
Fragment murów starożytnego rzymskiego amfiteatru (Arena) w Puli, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Littleaom

Czytaj także: Amfiteatr w Puli – jak dojechać, zwiedzanie, bilety, przewodnik

2. Łuk Sergiusza

Wspomniane już zostało, że Pula jest wyjątkowo historycznym, a nawet antycznym miastem. Co więcej, można w ciemno założyć, że każdy miłośnik pięknej architektury i historii, poczuje się tutaj jak w domu! W momencie kiedy udało się już zwiedzić amfiteatr w Puli – najważniejszy zabytek miasta, wówczas warto skierować swoje kroki w stronę centrum. To właśnie tam czeka kolejna niesamowita atrakcja, którą jest Łuk Sergiusza. Przypomina on – jak nietrudno się domyślić – tradycyjny łuk triumfalny. Fasada jest bogato zdobiona płaskorzeźbami i figurkami. Łuk Sergiusza obecnie jest nieco odrestaurowany, jednak są to pozostałości po historycznym łuku rzymski, który właśnie w tym miejscu się znajdował. Dogodna lokalizacja – w samym centrum Puli – sprawia, że w okolicy znajdzie się także wiele lokali gastronomicznych. Łuk Sergiusza – zaraz po amfiteatrze – jest jednym z najważniejszych zabytków w miejscowości, więc z pewnością nie można go pominąć podczas wakacji!

Ancient Roman Triumphal Arch in Pula, Croatia
Starożytny rzymski łuk triumfalny w Puli, Chorwacja, licencja: shutterstock/By brickrena

Czytaj także: Plan wycieczki po Istrii

3. Świątynia Augusta

Pula ma nam niezwykle wiele do zaoferowania. Z pewnością zdecydowana większość turystów w pierwszej kolejności zdecyduje się odwiedzić malownicze plaże i będzie chciała na nich spokojnie wypocząć. Jednak warto poświęcić nieco dłużą chwilę i z uwagą zwiedzać miasto – taka okazja może się nie powtórzyć! Jeśli już jesteś w Puli, to warto się udać także pod Świątynie Augusta, a raczej jej pozostałości. Dawniej była to monumentalna świątynia rzymska, która otaczał jeszcze bardziej okazały plac. Obecnie ze świątyni pozostała świetnie zachowana kolumnada oraz jej sklepienie. W okolicy placu i całej Świątyni Augusta również można znaleźć całkiem pokaźną bazę gastronomiczną.

The ancient Temple of Augustus, Pula, Croatia.
Starożytna świątynia Augusta, Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

4. Akwarium w Puli

Ta atrakcja z kolei jest przeznaczona dla miłośników akwarystyki, a w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi. Akwarium w Puli jest jednym z największych tego typu obiektów na całym półwyspie Istria. Akwarium w Puli zgromadziło niebywale pokaźne zasoby. Możemy tam podziwiać różnorodne gatunki ryb i innych morskich stworzeń. Miejsce to jest podzielone na kilka, tematycznych części, a dla najmłodszych często organizowane są specjalne pokazy i dodatkowe atrakcje. Akwarium w Puli znajduje się na obrzeżach miasta i szczególnie w sezonie letnim staje się wyjątkowo popularną atrakcją. Trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem dla większości turystów będzie zakupienie biletów w formie elektronicznej. Okazuje się, że przy kasach biletowych mogą tworzyć się gigantyczne kolejki, a w ten sposób stracisz tylko swój cenny czas. Warto więc o tym pamiętać!

5. Zerostrasse

Ta atrakcja w Puli jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla najodważniejszych turystów, którzy nie boją się wyzwań. Zerostrasse to nic innego, jak podziemna sieci połączonych ze sobą tuneli, które obecnie zostały udostępnione do zwiedzania. We wnętrzu tuneli można podziwiać szereg niezwykle ciekawych wystaw – jedną z nic jest np. podziemna stacja metra. Ciekawostką może być fakt, że tunele te zostały wykopane jeszcze podczas pierwszej wojny światowej i miały służyć albo ewakuacji mieszkańców lub dostarczaniu wody i żywności na czas oblężenia miasta. Zerostrasse, czyli sieć tuneli jest otwarta przez siedem dni w tygodniu od godziny 9:00 do godziny 21:00. W miarę możliwości postaraj się zakupić bilety wstępu w formie elektronicznej, co ponownie pomoże uniknąć tracenia czasu w niezwykle długich kolejkach przy kasach biletowych.

Aerial view of Rocky beach near Pula, Croatia
Widok z lotu ptaka skalistej plaży w pobliżu Puli, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Istvan Csak

Dlaczego warto się wybrać na wczasy w Puli?

Nie da się ukryć, że wakacje w Puli mogą być niezwykłym doświadczeniem. Szczególnie sprawdzą się one w przypadku turystów, którzy przede wszystkim cenią sobie historię i archeologię. Pula bowiem jest najbardziej historycznym miastem na całym półwyspie Istria i z całą pewnością dostarczy wielu atrakcji. Ponadto Pula słynie także ze swoich rajskich plaż, więc z pewnością każdy z turystów znajdzie „coś” co będzie odpowiadało jego preferencjom. Oczywiście proponowane przez nas miejsca top5, to nie wszystko atrakcje regionu. Warto więc – jeśli planujesz zorganizować w Puli wakacje to warto przed wykonać dokładny reaserch. Postaw na niezapomniane wakacje – wybierz się do Puli!

Czytaj także: Szlakiem najpopularniejszych miasteczek na wzgórzach w Istrii

Beach in Pula, Croatia
plaża Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Enrico14

Najlepsze hotele w Puli

Poprzedni

Wejście na Vojak – najwyższy szczyt masywu Učka w Górach Dynarskich

Zamek Predjama (Predjamski Grad) – poznaj najważniejsze informacje

Następny

Dodaj komentarz